Klątwa Langerów

Okładka książki Klątwa Langerów Wioletta Sawicka
Okładka książki Klątwa Langerów
Wioletta Sawicka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Opowieść warmińska (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Opowieść warmińska (tom 1)
Prószyński i S-ka
2023-03-07
2023-03-07

Święta Warmia

"Ta wasza zaciętość i w kochaniu, i w nienawidzeniu jest jak przekleństwo, które może na was ściągnąć nieszczęście."

Klątwa Langerów otwiera poruszającą sagę "Opowieści Warmińskiej" autorstwa Wioletty Sawickiej, która zabiera nas w niespokojne czasy, gdy na Warmii trwają przygotowania do plebiscytu, który ma zadecydować o przyłączeniu ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus. Poznajemy historię rodziny Langerów, świętującej właśnie cud narodzin. Młodzi małżonkowie tworzą piękny obraz miłości "jaka chyba się nie zdarza" nieświadomi zbliżających się dramatów, które wkrótce staną się ich udziałem. W obliczu zbliżającego się głosowania relacje z niemieckimi sąsiadami stają się coraz bardziej napięte. Wszelkie przejawy obnoszenia się ze swoimi przekonaniami oraz patriotyzmem są surowo karane. "Langerowe przekleństwo ten upór, który waszą klątwą się stanie, jeśli nie odpuścicie." W sercach tlił się żar, miłość do ojczyzny i bunt przeciwko szerzącej się germanizacji. Dokąd zaprowadzi ich ta zawziętość? Cena za wierność ideałom okaże się bardzo wysoka.

To powieść, którą przeżywa się wraz z bohaterami, czujemy ich emocje, troski i drobne radości. Wszystkie postacie są wyraziście i realistycznie nakreślone. Polubiłam charyzmatyczną miejscową znachorkę Augustę, której upiorne wizje zwiastują czyhajacy w ukryciu mrok. Swoim szorstkim obyciem wzbudzająca respekt i poniekąd lekki strach w społeczeństwie "mówili o niej, że potrafi przewidzieć przyszłość i rzucić urok na kogoś, kto jej zaszedł za skórę." Fabuła nasączona historycznymi wydarzeniami, w której kluczowe znaczenie ma człowiek, wyznawane wartości i wydarzenia, na które nie ma wpływu, ale z którymi musi się zmierzyć. Uwagę zwraca język, którym posługuje się autorka idealnie oddając klimat i nastrój minionych czasów. Końcowe rozdziały chwytają za serce i poruszają tak, że nie mogłam pohamować łez.

Augusta to wspaniała, empatyczna, wrażliwa kobieta. Prawie zawsze potrafiła znaleźć się dokładnie we właściwym czasie i miejscu. Niemagiczną wiedzę wykorzystywała na miarę swojego powołania. Niknęła w mroku. Pojawiała się, kiedy nikt jeszcze nie pomyślał, żeby ją wezwać. Niosła ulgę w bólu, pocieszenie w rozpaczy. Dla nieprzyjaciół była panią Augustą.

Wizjonerka bez zwodniczej szklanej kuli. Kobieta wielkiego serca.

„Jakby życie i śmierć albo światło i mrok grały w przeciąganie liny”

Jakub patrzył prosto przed siebie i ferował wyroki bez względu nawet nieznośne dla innych. Uparty jak osioł, bo takim musiał być w czasach, kiedy trzeba było podejmować kluczowe decyzje natychmiast. Nie znosił sprzedawczyków. Był honorowy i tego oczekiwał od innych. Nadstawił własną pierś, kiedy go krępowano. Patriota prawdziwy, a nie gołosłowny.

Dużo zdrowia potrzebowała Zinka, żeby z nim wytrzymać.

„Mimo wszystko postanowiła, że tak długo będzie mu wiercić dziurę w brzuchu, aż stary osioł ustąpi”

Lepiej dziurę słowem uczynić niż kulą
Jaki ojciec taki syn. Janek nie potrafił okazywać czułości dzieciom, choć kochał z całych sił. Zło widział, kiedy przybrało postać wrogiego Niemca. Wroga dostrzegał, a czarta unikał.

„Dawno nie wierzył w gusła, demony i kłobuki, których postać miał przybierać diabeł”

Miał dwie największe miłości swojego życia: Miłkę i Polskę. Flagę na dachu umocował, bo tak było trzeba zrobić przed referendum. W żonę patrzył jak w skarb największy.

„Z nią nawet piekło byłoby dla niego rajem, a bez niej niebo stałoby się piekłem”

Nie da się żyć spokojnie z Bogiem, kiedy zło pojawia się niespodziewanie. Nad kiedyś spokojnym domostwem zawisła „Klątwa Langerów”.

Niczym demon, krążył zaborczy Reiter. Żywił się strachem innych. Nikogo nie potrzebował… do czasu.

„- Diaaabła… bym weeezwał, żeby umiał mi… pomóc”

Są zasady ponadczasowe. Honor, Bóg i Ojczyzna to nie tylko napis na głowni szabli. To wyznanie wiary i miłości. „Klątwa Langerów” to nie tylko piękna powieść historyczna. To książka, którą przeczytać powinni wszyscy. Pani Wioletta Sawicka napisała o uczuciach, przekonaniach, motywacjach i wyzwaniach niezbędnych jak zdrowe powietrze dla płuc Polaków. Nie musi mieć zagwarantowanej potęgi ten, kto urnę dzierży. Pani Wioletto, z serca dziękuję, i kłaniam się nisko.

Wizjonerka bez...

Oj bardzo dobrze czyta się tę książkę. Od razu zaczynam tom drugi.

Oj bardzo dobrze czyta się tę książkę. Od razu zaczynam tom drugi.

No i po raz kolejny zostałam kupiona przez autorkę. Już myślałam, że po Wieku miłości, wieku nienawiści nic nie może byc lepszego, a tu pojawiła się Opowieśc Warmińska, która zmiotła mnie.
Bohaterów poznajemy w ważnym dla nich momencie zycia, bo młodym Langerom rodzi się dziecko. Nieoczekiwana sytuacja sprowadza do domu również małego Frantza, syna majętnego Niemca., któremu Jan ratuje życie. Niestety jest to powod do zaostrzenia niechęci wobec sąsiadów.
Autorka wykorzystała okoliczności polityczne, w tym przypadku nadchodzący plebiscyt, aby pokazać jak wyglądało życie na Warmii tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niestety nie były to lata dobre dla Polaków zamieszkujących te tereny, bowiem nacja niemiecka przyspisywała sobie prawo do tych ziem i Polacy byli traktowani jako intruzi.
Losy polskich rodzin zależały od wyniku plebiscytu, oczywiście mocno zafałszowanego i nie pozostawiajacego żadnych iluzji co do wyniku.
Dramatyczne wydarzenia poprzedzajace głosowanie wpływaja na los rodziny Langerów. Tytułowa klątwa wydaje się działać, bo rzucona zostaje przez ojca rodziny na syna.
Autorka w niesamowity sposób buduje napięcie przez całą powieść. Tu nie ma miejsca na nudę, bo zagmatwane losy bohaterów skutecznie trzymaja w napieciu. Dużo tu smutku, bo czasy trudne, smutne, a i przyszłość bardzo niepewna.
Tajemnicza postać znachorki dodaje jeszcze smaczku, bo tak naprawdę nikt nie wiem kim jest i dlaczego tak mocno zaangażowała sie w pomoc pokrzywdzonej rodzinie.
Niesamowita huśtawka emocjonalna podczas lektury pierwszej cżęści zapowiada nie mniej emocjonalną cżesc drugą.

Lubicie czytać sagi?🌿

Zachęcona pozytywnymi opiniami innych bookstagramów, między innymi a może przede wszystkim dzięki @zaczytana.na.emigracji wzięłam się za czytanie pierwszej części opowieści warmińskiej.

Cóż, jeśli obserwowaliście moje story, to mogliście zauważyć moje reakcje podczas czytania tej książki.
Jeśli jednak tego nie widzieliście, to pozwólcie, że je Wam przybliżę.

"Klątwa Langerów" autorstwa @wiolettasawicka2 to książka, która skradła moje serce.

Bohaterowie byli bardzo realnie pokazani, każdy miał swoje przeżycia, swój charakter i swoje poglądy. Jednych pokochałam, niektórych znienawidziłam.

Langerowie to taka rodzina z którą z chęcią posiedziałabym przy stole pod starym klonem i pogawędziła o trudach życia.
A tych mieli oni sporo. Los nie wybiera, czasami odbiera nam największe skarby.

Cieszyłam się razem z nimi, chłonęłam to ciepło, które wylewało się z kartek od rodziny pełnej miłości, mimo wszystko. Niestety przyszedł też smutek, który i mnie nie ominął.

Ostatnie pięćdziesiąt stron nie byłam w stanie oderwać się od książki.
A teraz zapewnie nie zaskoczę Was gdy oznajmię, że właśnie czytam kontynuację i już ostrzę sobie zęby na trzecią część 🤭

Lubicie czytać sagi?🌿

Jeśli jednak tego nie widzieliście, to pozwólcie, że je Wam...

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem wiedzy historycznej autorki! Pierwszą część Sagi czytało mi się bardzo miło, ponieważ sama pochodzę z Warmii. Teraz z jeszcze większym zachwytem będę patrzeć na wszystko, co mnie tutaj otacza.

Kolejna poruszająca serce seria z jakże trudną i bolesną historią w tle. Takie książki zmuszają do refleksji , do zastanowienia się nad tym, jak ciężkie życie wiedli niejednokrotnie nasi przodkowie.

Dobrze spędzony czas chociaż nie była to relaksująca lektura. Denerwuje niesprawiedliwość, a dreszcze na ciele budzi myśl, że takie historie mogły być prawdziwe.

Porządków na czytniku ciąg dalszy. Przeczytałam pierwszą część Opowieści warmińskiej Wioletty Sawickiej z prostej przyczyny. Już niedługo będzie miała miejsce premiera trzeciego tomu, a u mnie na czytniku zalegają dwa, które kupiłam krótko po premierze i gdzieś wśród tytułów mi się zapodziało za co przepraszam autorkę, bo stworzyła genialną historię, która nie tylko wiernie oddaje trudną historię Warmii, ale i chwyta od pierwszej strony za serce. Za moment zacznę czytać drugą część i przyznaję, że jestem jej niezmiernie ciekawa. Autorka ma dar opowiadania historii, która zapadają w naszej pamięci. Historii mądrych, prawdziwych i pisanych sercem.
Klątwa Langerów zabiera nas do roku 1919, gdzie towarzyszymy rodzinie Langerów w ich codzienności. To trudny czas dla polskich rodzin, gdzie stoi przed nimi widmo plebiscytu i opowiedzenia się do kogo chcą przynależeć. Czy można Polaka z krwi i kości, Warmiaka z dziada pradziada pytać o taką podstawową rzecz? Odpowiedź jest prosta. Langerowie to typowa rodzina zamieszkująca Warmię. Poznajemy Jan i Miłkę w momencie, gdy na świat przychodzi ich pierwsze dziecko, Lizka. Długi i wyczerpujący poród odbiera miejscowa znachorka, która doświadcza niezwykłych i niepokojących wizji, których nie potrafi jeszcze zrozumieć. Wyjaśnienie przyjdzie na końcu książki .Szczęście młodych przerywa nie tylko widmo plebiscytu, ale i manifestacja polskości. Za wywieszenie narodowej flagi Jan trafia do więzienia. Dochodzi do tego zarzut porwania i widmo długiej odsiadki mamy gotowe. Kogo porwał Jan?? I czy rzeczywiście dopuścił się tego czyny?? Sięgnijcie po Klątwę Langerów i przekonajcie się sami.
Wioletta Sawicka po raz kolejny stworzyła sagę, która trafia do mnie w 100%. Nie ukrywam, że Wieku miłości, wieku nienawiści miałam ogromne obawy, że autorce nie uda się stworzyć lektury, która będzie równie dobra jak poprzednia saga. Biję się w piersi i gdybym miała porównać, która z serii jest lepsza to nie umiałabym dokonać wyboru, bo nie idzie wybrać między doskonałym, a genialnym.
Klątwa Langerów to swoisty hołd złożony przez autorkę swoje małej Ojczyźnie, Warmii. Lubię książki, z których mogę się czegoś nauczyć, a z Klątwy Langerów wyniosłam wiele. To przepiękna opowieść, którą pochłonęłam jednym tchem i jedyne czego mogę żałować to fakt, że tak długo przeleżała ona na moim czytniku.
Polecam Wam z całego serca. bo to mądra i wartościowa lektura zarówno dla miłośników sag jak i miłośników powieści z historią w tle.

Pierwsza część sagi warmińskiej . Świetna

Pierwsza część sagi warmińskiej . Świetna

• Przeczytane 2024

Dodaj cytat z książki Klątwa Langerów