Dudziak

A Moveable Feast

Wydawnictwo: Arrow Books
A Moveable Feast
asia

Published posthumously in 1964, A Moveable Feast remains one of Ernest Hemingway's most beloved works. Since Hemingway's personal papers were released in 1979, scholars have examined and debated the changes made to the text before publication. Now this new special restored edition presents the original manuscript as the author prepared it to be published. Featuring a personal foreword by...

Featuring a personal foreword by Patrick Hemingway, Ernest's sole surviving son, and an introduction by the editor and grandson of the author, Seán Hemingway, this new edition also includes a number of unfinished, never-before-published Paris sketches revealing experiences that Hemingway had with his son Jack and his first wife, Hadley. Also included are irreverent portraits of other luminaries, such as F. Scott Fitzgerald and Ford Madox Ford, and insightful recollections of his own early experiments with his craft.

Sure to excite critics and readers alike, the restored edition of A Moveable Feast brilliantly evokes the exuberant mood of Paris after World War I and the unbridled creativity and enthusiasm that Hemingway himself experienced. In the world of letters it is a unique insight into a great literary generation, by one of the best American writers of the twentieth century.

źródło opisu: https://www.amazon.co.uk/Moveable-Feast-Restored-E...(?)

źródło okładki: https://www.amazon.co.uk/Moveable-Feast-Restored-E...»

Czyż trzeba zachwalać Hemingway'a otóż jeśli kojarzycie go z historią o Starym Człowieku i morzu to faktycznie nie wejrzeliście w duszę tego wielkiego pisarza. Ma on w sobie ukryty i niewyczerpalny pokład myśli, którym dzieli się w momencie, gdy do tego dorastamy. Inaczej rozumie się dojrzałą prozę pisarza, a co innego, gdy dopiero zaczyna on swoją karierę jako biedak, ale szczęśliwy w pocie czoła machając swoim piórem.
W tej niewielkiej książce znajdziecie opowiadania i zapisane wspomnienia ze spotkań z postaciami, które już blakną na firmamencie sław. Chociażby czy kojarzycie Scotta Fitzegeralda, a szkoda, bo to autor książki Wielki Gatsby. Już cieplej prawda, o wizjonerze, którzy zbudował kasyno, na środku pustyni Nevada i tak powstało Las Vegas.
To jednak jedno z wielu doświadczeń jakie zarejestrował autor. Opisał Paryż jakiego już nie ma ze starymi kamienicami, kawiarniami, w których przesiadują młodzi pisarze. Czasy dwudziestolecia XX wieku, gdy miało się mało, a miało się...

Józefa | 2015-02-13

Powrót Hemingwaya do czasów, kiedy jeszcze nie był sławnym pisarzem, pijusem, myśliwym, maczo. Młody Hemingway mieszka w Paryżu, pisze, wsiąka w artystyczny świat, ledwo wiąże koniec z końcem. Różnie o Paryżu pisano, ale niewielu potrafiło oddać to tak trafnie: "....dokądkolwiek się udasz, przez ręsztę życia idzie on za tobą, bo Paryż jest świętem ruchomym". Ani to wielka powieść, ani wybitne dzieło, ale co ja poradzę, że ilekroć byłam w Paryżu widziałam oczami wyobraźni Ernesta polującego na gołębie w Ogrodzie Luksemburskim. Ciekawe, czy Woody Allen kręcąc "O północy w Paryżu" czytał "Ruchome święto".

czytankianki | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 marca 2015

„Ruchome święto” to garść wspomnień Hemingwaya spisanych pod koniec życia, opowiadających o pobycie w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku. Był świeżo upieczonym mężem i ojcem, pracował tam wówczas jako korespondent zagraniczny i z otwartością charakterystyczną dla młodego wieku chłonął wrażenia, jakich na każdym kroku dostarczała mu francuska metropolia.
Na te wrażenia składały się miejsca, a więc m.in. kawiarnie, w których Hemingway pisał przy filiżance café crème lub café au lait, Szekspir i Spółka czyli księgarnia i wypożyczalnia książek w jednym, namiętnie odwiedzany tor wyścigowy, a także nabrzeża Sekwany, gdzie niedrogo można było kupić używane książki albo świeże ryby. Hemingway bywał często głodny, razem z żoną żyli wyjątkowo oszczędnie, niemniej zdarzały się sute i smakowite obiady, obficie podlewane winem. Na alkohol pisarzowi chyba zresztą nigdy nie brakowało funduszy.

Paryż to także spotkania z nietuzinkowymi postaciami, wywodzącymi się z różnych środowisk....

Mimetyczka | 2011-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 grudnia 2011

"Jeżeli miałeś szczęście mieszkać w Paryżu jako młody człowiek, to dokądkolwiek się udasz przez resztę życia, idzie on za tobą, bo Paryż jest świętem ruchomym."
Ernest Hemingway
do przyjaciela, 1950

Paryż jest świętem ruchomym. Według Hemingwaya "Paryż nigdy nie ma końca i wspomnienia każdego, kto w nim mieszkał, różnią się od wspomnień kogoś innego. Zawsze do niego wracaliśmy bez względu na to, kim byliśmy czy jak się zmienił..."

Czytając "Ruchome święto" nie wątpi się w to, że działa tu ta niepowtarzalna, nieokreślona magia tego miasta. Hemingway ją czuł będąc młodzieńcem, mamiła go wciąż pod koniec życia.
Powieść została napisana na krótko przed śmiercią, zaś w jej fabule wracamy do czasów, kiedy autor dopiero s t a w a ł się pisarzem.
Ten Paryż to miasto notatnika i ołówka, pisania w kawiarniach, wytężonej pracy umysłowej, szukania zdań. Poznawania starszych pisarzy, którzy brali młodego Hemingwaya pod swoje skrzydła.
To ten Paryż młodości i twórczości.
Hemingway, ten...

Marta | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

"Ruchome święto" to nic innego jak podróż w czasie i przestrzeni. Oto przenosimy się do Paryża z lat 20. XX wieku. Wydawałoby się, że zbiera się tam śmietanka, która rozprawia o rzeczach ważnych i wartościowych. I tak się dzieje, mówi o tym wprost Hemingway. Ale przetykane to jest hedonizmem, nieustannym dążeniem do przyjemności i przekraczania granic świadomości.

Hemingway przez cały tekst powtarza jak mantrę: "byliśmy biedni, ale szczęśliwi". Mówi to słowem i potwierdza czynami. Okazuje się, że niewiele trzeba do szczęścia. Odrobina ryzyka, kilkudniowy głód, parę litrów piwa, białego, albo czerwonego (najtańszego) wina i wszystko gotowe!

Paryż doświadczony przez pisarza sprzyja temu, żeby być szczęśliwym. Nie było też żadną zbrodnią bycie biednym. Nawet wtedy była szansa spotkania Joyce'a w księgarni, Fitzgeralda w jednej z kawiarni i zbierać fundusze na schorowanego T.S. Eliota.

Niezwykle przyjemnie czyta się o tej paryskiej kulturze, beztroskim sposobie życia, podróżach i...

Alicja Bielawska | 2013-06-20

To jedna z tych książek, które świadomie czytać można albo wolno, by podążać w wyobraźni za każdym opisem, który poczynił autor, albo szybko, ponieważ napisana jest przystępnym językiem, a fabuła wciąga. Miłośnikom dwudziestolecia zdecydowanie polecam.

sabi69 | 2013-08-22

Wspaniała książka, szkoda, że taka krótka. Chciałoby się zostać w Paryżu tamtych czasów i wędrować z Hemem, obserwować otaczającą rzeczywistość, przesiadywać w kawiarniach i przyglądać się ludziom.

MrGuruLimited | 2016-01-18
Przeczytana: 22 września 2010

Bardzo klimatyczna książka, którą Hemingway pisał pod koniec swojego życia. Przenosił się w niej do swojej młodości. Poważnym mankamentem tej książki jest to, że nie posiada ona zakończenia.

tekstualia | 2018-01-18

Trudno jest mi sobie wyobrazić autora, z którym spacer po paryskich ulicach byłby bardziej namacalny.

uczimoo | 2013-05-06
Przeczytana: 1995 rok