Inne światy

Okładka książki Inne światy
Sylwia ChutnikJacek Dukaj Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Imaginatio [SQN]
Wydawnictwo:
Sine Qua Non
Data wydania:
2018-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-23
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365836199

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Polak, samuraj i mech spotykają się w gospodzie…



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
1103 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
558

Na półkach: , , ,

Na zachodzie, a chodzi mi tu szczególnie o Stany, motyw antologii tematycznych jest znany, lubiany i czytany od lat z okładem trzydziestu. U nas, oprócz "Rakietowych szlaków", nie ukazało się, praktycznie nic ciekawego. Kilka perełek można było znaleźć w "Księgach strachu" wydawnictwa Runa, gdzieśtam migały mierne, mini-antologie Fabryki Słów, jednakże ogółem była w temacie posucha i lipa.

Teraz, najwyraźniej, "idzie nowe", bo na horyzoncie, niczym kopcący, stalowy mech, pojawiła się, wreszcie, rasowa tematyczna antologia, na miarę naszych czasów.
Sam pomysł z zaproszeniem autorów wszelakiej maści i autoramentu do napisania opowiadań inspirowanych świetnymi pracami Różalskiego to "bullseye", czyli przysłowiowy strzał w "dychę". Jest ciekawie, każdy autor reprezentuje własny styl, opowiadania są różnorodne, pełne wyobraźni, akcji i ciekawych postaci.
Całość "dopina" piękne wydanie, twarda oprawa a, przede wszystkim, prace Jakuba R., naszego inspiratora, bez którego cała antologia byłaby pusta niczym wyschnięta studnia.

Jeśli chodzi o treść to spodziewać możemy się sporego misz-maszu literackiego, mamy tu przecież autorów z pogranicza fantastyki oraz kilku z fantastyką nie związanych w ogóle. Tym samym w "Innych światach" znajdziemy opowiadania wybitne, dobre oraz słabe i bardzo złe (na szczęście tylko jedno).

A teraz, jak zawsze, lista subiektywna, pisana pod hasłem "prawdziwa cnota, krytyk się nie boi". Opowiadań jest dziesięć więc mamy tu rasowy TOP TEN. Start!:

MIEJSCE DZIESIĄTE: Sylwia Chutnik - "Zapalny Stan Udręki"
- Opowiadanie bardzo złe, mierne, mizerne i bez sensu. Niby mamy tu oniryczny styl silony na "Alicję w krainie czarów" ale całość to bełkot napisany w stylu pijanego piętnastolatka. Można ominąć i sobie darować.

MIEJSCE DZIEWIĄTE: Jacek Dukaj - "Imperium chmur"
1/3 objętości antologii to, niestety, to opowiadanie. Typowy Dukaj - dużo literackich zabiegów (tutaj japońszczyzna wysilona do bólu, haiku i nomenklatura w stylu kjusiu, srusiu, kikako, srako) mało treści. Nie lubię Nipponu, nie lubię Dukaja, szkoda zmarnowanych 200 stron na których mogło się znaleźć niejedno fajne opowiadane Pilipiuka, Komudy lub Kossakowskiej.

MIEJSCE ÓSME: Aneta Jadowska - "Boży Dłużnik"
Tekst o tatarach w klimacie opowieści o rodzinie, nadchodzącej wojnie i spotkaniu po latach. tylko gdzie te mechy Różalskiego? Ja widzę to tak: autorka miała to opowiadanie skitrane w szufladzie. Dostała propozycję napisania czegoś do "Innych światów" więc wkleiła do tekstu trzy linijki nawiązujące do tematyki i tak powstał "Boży dłużnik". I tyle...

MIEJSCE SIÓDME: Aleksandra Zielińska - "Nazwałem go Erzet"
Motyw Śląska, zapadniętej kopalni pełnej inteligentnych (chyba) maszyn oraz podróży chłopca do infernalnych trzewi a'la Dante. Pomysł - jest, dobry finał - też ale czegoś jednak zabrakło...

MIEJSCE SZÓSTE: Remigiusz Mróz - "Korytarz pełnomorski"
Nie czytałem nigdy, topowego teraz, Mroza. Może do sensacji dryk ma, do fantastyki niekoniecznie. Opowiadanie to spotkanie dwóch gości z różnych epok i ich rozmowa. Mamy tu klasykę gatunku: podróż w czasie, zmianę rzeczywistości, trójkąt bermudzki i, z pozoru tylko, zaskakujący finał. Całość przegadana i naiwna do bólu, ale na tle innych opowiadań wypada "Korytarz..." całkiem nieźle. Różalski - jest, fantastyka - jest, narodowa zawierucha - a jakże. Zasłużone miejsce szóste.

MIEJSCE PIĄTE: Jakub Żulczyk - "Tyle lat trudu".
Inspirowane obrazami o skrzatach opowiadanie humorystyczne, bogate w język "na czasie", napisane prosto i z pomysłem. Idealne do tego typu zbioru bo wnoszące "świeży powiew" bez zadęcia i wysilonego patosu.

MIEJSCE CZWARTE: Jakub Małecki - "Idzie niebo"
Świetne stylistycznie. Autor maluje słowami historię o szaleństwie spowodowanym pojawieniem się tajemniczych pajęczych machin. Piękne słowem, ciekawe fabułą. Dobre.

Podium otwiera:

Anna Kańtoch - "Człowiek który kochał".
BRĄZOWY MEDAL za:
ciekawe poprowadzenie fabuły, skoki w chronologii, motyw warszawskiego instytutu, klimat lat czterdziestych oraz postać głównego bohatera. Brawa!

SREBRNY MEDAL wędruje do Roberta J. Szmidta za "Szpony smoka". Tym razem japońskie motywy to majstersztyk. Jeśli przebrniemy trochę nudnawy wstęp potem będzie już tylko lepiej aż do genialnego finału. "Szpony smoka" to pomysł na długą powieść a nawet serię książek a takie opowiadania cenię najbardziej. Polska, samurajskie miecze, odrodzone smoki i narodowe zrywy - Brawa i owacje na stojąco!

MIEJSCE PIERWSZE, ZŁOTO i HYMN PAŃSTWOWY (tym razem byłby to skowyt wilkołaka):
Łukasz Orbitowski - "Sfora".
Opowiadanie wręcz genialne. Ograny do bólu motyw wilkołaka tym razem przedstawiony został z perspektywy wilczej skóry - artefaktu który zmienia bohaterów, ale nie zawsze w sensie stricte fizycznym. "Sfora" to podróż przez epoki, powiązane ze sobą postacie, przekleństwo, powracająca karma a w tle dzieje naszego kraju."Sfora" to take orbitowskie "Sto lat samotności" czy "Prawiek", czyli kompletne opowiadanie gdzie gra nam wszystko jak w orkiestrze, począwszy od tytułów podrozdziałów aż do metafizycznego finału. Brawa, owacje na stojąco i czapki z głów!

Czekam z niecierpliwością na kolejną TAKĄ antologię.

Na zachodzie, a chodzi mi tu szczególnie o Stany, motyw antologii tematycznych jest znany, lubiany i czytany od lat z okładem trzydziestu. U nas, oprócz "Rakietowych szlaków", nie ukazało się, praktycznie nic ciekawego. Kilka perełek można było znaleźć w "Księgach strachu" wydawnictwa Runa, gdzieśtam migały mierne, mini-antologie Fabryki Słów, jednakże ogółem była w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 861
  • Przeczytane
    1 365
  • Posiadam
    637
  • Teraz czytam
    167
  • Fantastyka
    52
  • Chcę w prezencie
    40
  • 2018
    38
  • 2019
    30
  • 2020
    21
  • 2022
    19

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Inne światy Zobacz więcej
Jacek Dukaj Inne światy Zobacz więcej
Jacek Dukaj Inne światy Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także