Inne światy

Okładka książki Inne światy Sylwia Chutnik, Jacek Dukaj, Aneta Jadowska, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Remigiusz Mróz, Łukasz Orbitowski, Robert J. Szmidt, Aleksandra Zielińska, Jakub Żulczyk
Okładka książki Inne światy
Sylwia ChutnikJacek Dukaj Wydawnictwo: Sine Qua Non Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2018-05-23
2018-05-23

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Polak, samuraj i mech spotykają się w gospodzie…

1956 14 299

Kompletnie nie siadl mi ten zbior Mialem wrazenie,ze kazdy z autorow podzedl do sprawy zadaniowo i nie zdolal stworzyc ciekawej,spojnej historii.Wszystko przekombinowane.Najlepszy chyba Malecki,ale wciaz to zmarnowany potencjal

To były dobre 3 wieczory. Gdyby nie momenty, w których zastanawiałam się czy użyty motyw cokolwiek nosi do historii ocena byłaby wyższa niemniej jednak antologia zawsze przysparza trudności w ocenie całości więc, myślę że ta bardzo dobrze się wybroniła.

Książka, w której odkryłam kilku ciekawych polskich pisarzy, i w której zawiedli ci ulubieni :(

Oczekiwania były wysokie - malarstwo, znane nazwiska. Niestety coś tu nie zagrało i było niestety nudno. Chyba tylko krasnale do mnie przemówiły.

Nierówna. Były tu opowiadania, które mnie zachwyciły, jak "Idzie Niebo" Małeckiego, czy "Człowiek, który kochał" Kańtoch i takie, przez które przemknęłam bez głębszej refleksji czy zachwytu. Przez ostatnie opowiadanie, Pana Dukaja, nie byłam w stanie przebrnąć nie ze względu na pióro, ale na klimat, bo japońskie klimaty samurajów nie są dla mnie i nie byłam w stanie się do nich przekonać. Sam pomysł na stworzenie antologii genialny, bo także jestem fanką twórczości Jakuba Różalskiego i lubię czerpać z niej inspirację. Sposób wydania i oprawa graficzna przepiękna.

"Zapalny stan udręki" to dno, reszta ciekawa.

"Zapalny stan udręki" to dno, reszta ciekawa.

Idzie niebo
Opowiadanie trochę mi przypomina Solaris Lema, ze względu na oddziaływanie na psychikę bohaterów.

Szpony smoka
Pieśń początkowa to wielka nuda. Wschodnia stylistyka tutaj do mnie nie przemawia. Później odrobinę lepiej.

Zapalny stan udręki
Niedawno miałem operację, ale takich odlotów po narkozie to nie ;⁠-⁠)

Korytarz pełnomorski
Dość długie opowiadanie, bez polotu, momentami się dłużyło.

Człowiek, który kochał
Mało tu fantastyki, trochę political-fiction.

Sfora
Początkowo miałem wrażenie, że inspiracją był film Maska. Później podróż przez historię Polski. Jedno z ciekawszych opowiadań zbioru.

Nazwałem go Erzet
Był potencjał, ciekawa treść, ale nagle zgasło i ciemność jak w kopalni.

Boży dłużnik
Mało fantastyki, ale ciekawe opowiadanie.

Tyle lat trudu
Krótkie, pełne humoru. Dobre, końcówka zaskoczyła mnie.

Imperium chmur
Japońska stylizacja kompletnie mi się nie spodobała. Można wgryźć się w klimat, jednak męczyłem się, tym bardziej że to najdłuższe opowiadanie.

Idzie niebo

Szpony smoka

Zapalny stan udręki
Niedawno miałem operację, ale takich odlotów po narkozie to nie ;⁠-⁠)

Korytarz pełnomorski
Dość długie opowiadanie, bez...

Żulczyk xD

Żulczyk xD

Jak to w Antologii bywa, są lepsze i gorsze pozycje albo jedne się podobają inne nie. Warto sięgnąć po tę pozycję dla jej niezwykłego wydania oraz "Miasta w chmurach" Dukaja.

Na półkach: , , , , , , ,

Zaskoczyło mnie, że tak mało z historii mnie zaciekawiło. W zasadzie tylko opowiadanie "Sfora" Orbitowskiego mnie bardzo wciągnęło i podobało mi się chyba ze wszystkich najbardziej. Chętnie sięgnę po inne opowiadania tego pisarza.

Video

Video