Marvel Avengers. Kompletny przewodnik

hobby
Egmont Polska
2018-04-25
2018-04-25

Każdy chyba kojarzy, kim są Avengers - filmy Marvela z ich motywem podbiły serca milionów fanów na całym świecie (w tym moje). Jednakże historie przedstawiane w filmach, postaci oraz ich historie różnią się od tych komiksowych, czyli swoich pierwowzorów. I jeżeli ktoś, tak jak ja, nie zna komiksów, tylko Marvel Cinematic Universe, to swoją fundamentalną wiedzę może uzupełnić przy "Avengers. Kompletny przewodnik". Znajdziemy tu przedstawionych założycieli Avengers, różnych członków, streszczenia komiksów, przybliżone postaci złoczyńców, z jakimi dane było walczyć Mścicielom i poznamy wiele historii, o których, nie czytając komiksów, nie mieliśmy zielonego pojęcia.
Wow. Tyle nie wiedziałam! Sądziłam, że filmy są mocno zbliżone do komiksowych dziejów - a tu na próżno doszukiwać się przyszłości Avengers i Strażników Galaktyki po "Infinity War"! Naprawdę dużo wniosła ta książka do mojego życia, w końcu poznałam, jak to wygląda od tej komiksowej strony (samych komiksów nie znoszę czytać). Nie wszystko rozumiem, te historie są bardzo rozległe, pisane od przeszło 50 lat i poplątane, więc zawszeć wszystkie szczegóły w jednej książce byłoby niemożliwe. I całe szczęście, że filmy są kompletnie różne, bo reżyserzy mieliby ogromny problem.
Polecam fanom Marvela - tym, którzy nie są zaznajomieni z komiksami, tylko zafascynowani MCU, jak i tym, którzy w nich siedzą, aby przypomnieli sobie za pomocą tego przewodnika najważniejsze rzeczy.

2032

Każdy kto mnie zna, wie że nie unikam lektur, które przez innych mogą zostać uznane za głupie, infantylne, czy zwyczajnie złe. Dlatego nie rozumiem kogoś kto-krytykując moje wybory, sam zaczytuje się w historiach w obrazkach, w których na każdym kroku dochodzi do sytuacji, których najtęższy umysł nie ogarnie. Jeśli kogoś zabijemy, to nic! Roślina z przyszłości zapewne przywróci tą postać do życia. Jeśli nagle staje się zły, też mały pikuś, to pewnie klon, albo właśnie trafiłem do innego wymiaru, w którym ta postać pała miłością do złych uczynków. Wszystko może stanąć na głowie, ale i tak wiadomo, że to nic takiego. A jak to ma się do Avengersów, których kompletny przewodnik właśnie przejrzałem-bo przeczytałem to za duże słowo?

Najpotężniejsi ziemscy bohaterowie walczą z zagrożeniami, z którymi pojedynczy heros nie dałby sobie rady. To Avengers. Grupa bohaterów, którzy stoją na straży ładu i porządku, a ich poczynania co rusz ratują nie tylko Ziemię, ale i wszechświat-bez mała przy okazji. A któż wchodzi w skład tej cudownej grupy…?
Często ulega to zmianie, zależy który autor weźmie się za przedstawianie ich przygód. Jednak najbardziej znana grupa składa się z
Thora
Iron Mana
Ant-Mana
Wasp
oraz Kapitana Ameryki, który mimo że dołączył znacznie później, jest postrzegany jako moralny przywódca grupy(ciekawe, czy po ujawnieniu, że od lat był zakonspirowanym agentem Hydry nadal jest tym moralnym przywódcą?).
Od czasu pierwszej grupy Avengers mieli już ponad 100 członków, a ja nie zamierzam ich wymieniać. A czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tej książki?
Mamy tu przedstawione w wielkim skrócie najważniejsze komiksy z przygodami superbohaterów, poczynając od tego pierwszego z września 1963. Aż po czasy, kiedy to Ziemia-616 i Ziemia-1610 zostały połączone, a mimo to bohaterowie pamiętają co też wyczyniają wcześniej. Komiks ten powstał w marcu 2016 roku.
Ci którzy interesują się transformacją Ameryki w superłotra, również otrzymują informacje jak do tego doszło i kiedy.
Poza tym dowiemy się także kim są tajni Avengers, jakie wojny prowadzili przez te 50 lat, a także przedstawiono tu pokrótce postaci przewijające się przez większość komiksów Marvela.
Jak już kiedyś wspominałem żadna telenowela nie umywa się do historii w komiksach z Universum wielkiego eM. Takich fabuł sama Delia Fiallo by nie wymyśliła.

Podsumowując kompendium wiedzy o najważniejszej grupie bohaterów. Zawierające nie tylko streszczenie komiksowych przypadków grupy, ale i mnóstwo ciekawostek, z których niektóre mnie ubawiły a inne zniesmaczyły. Bo czy ktoś słyszał o Thorze-żabie, czy tarczy która atakuje właściciela? Tylko u Marvela takie cuda. Co do rysunków-grafików jest tu naprawdę sporo i trudno wymienić jednego, którego dzieła przypadły by mi szczególnie do gustu. Całość jest bajecznie kolorowa i jest to doprawdy kompletny przewodnik, przynajmniej dla mnie, jako że znawcą nie jestem. Jak powtarzałem wielokrotnie, za jakiś czas być może i to się zmieni. Tak czy inaczej polecam uwadze wszystkich tych, którzy w Universum Marvela czują się jak w domu, a jednocześnie szczególnie lubią Avengers. To książka właśnie dla nich.

(PRAWIE) WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O AVENGERS

Avengers to chyba najpopularniejsza grupa superbohaterów w historii komiksu. Nie byli pierwsi, nie będą też ostatni, podobnych ekip nie brakuje i obecnie, jednak to oni wciąż trzymają się dobrze, jak niemal żadni inni. Dodatkowo świadczyć o tym mogą choćby kinowe filmy o ich przygodach, bijące wszelkie rekordy popularności. Najnowszy już niedługo wejdzie na ekrany, dlatego też nie powinno dziwić nikogo, że na rynku pojawiają się kolejne pozycje z tymi bohaterami. Wśród nich znalazła się też ta - naprawdę udana encyklopedia Avengersów.

Co znajdziecie w środku? Krótką, ale ciekawą historię tytułowej drużyny. Autorzy niniejszej publikacji zabierają nas w podróż poprzez ponad pół wieku wydawania "Avengers". Wszystko zaczyna się w latach 60., wraz z pierwszym komiksem o ich przygodach, w którym to Loki zmanipulował członków składu, by ścigali Hulka za zbrodnie, których nie popełnił. Potem do drużyny dołącza heros z dawnych dni - Kapitan Ameryka, akcja nabiera tempa, a my poznajemy wszystkie najważniejsze wydarzenia, które stały się udziałem ciągle zmieniającego się składu Avengersów. Mamy tu narodziny Ultrona, wydarzenia z opowieści "Ex Post Facto", która przed laty podzieliła polskich czytelników, mamy „Onslaught Sagę” i "Powrót Bohaterów", upadek Avengersów, "Sam Strach", "Wojnę Domową" i wiele, wiele innych. Całość wieńczą wydarzenia, o których możecie czytać obecnie w linii wydawniczej Marvel Now - "Nieskończoność" i wątek z inkursjami - a także te na naszym rynku jeszcze niedostępne, jak "Tajne Wojny" czy "Secret Empire". A wszystko to uzupełnione o solidną dawkę ciekawostek (wiecie, że w jednym z komiksów Kapitan Ameryka walczył z własną tarczą, której wyrosły nogi?),biografie postaci, streszczenia najważniejszych zeszytów serii oraz eventów i, oczywiście, olbrzymią dawkę grafik.

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/04/marvel-avengers-kompletny-przewodnik.html

(PRAWIE) WSZYSTKO, CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O AVENGERS

• Marvel