Truly Devious
L_Settembrini

Akademia Ellinghama to elitarna, prywatna szkoła w Vermont, dzieło życia Alberta Ellinghama, miejsce pełne łamigłówek i zagadek, wijących się ścieżek, ogrodów, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Bo – jak twierdzi jej założyciel – „nauka jest zabawą”. W 1936 roku, wkrótce po otwarciu Akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w...

W 1936 roku, wkrótce po otwarciu Akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym tajemniczy Nieodgadniony podaje sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA.

Wiele lat później pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku Akademii, Stevie Bell, postanawia rozwiązać zagadkę z przeszłości. Najpierw jednak musi odnaleźć się w wymagających szkolnych realiach, wśród nowych ekscentrycznych przyjaciół.

Coś wisi w powietrzu. Mroczna postać z przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Nieodgadniony – a wraz z nim śmierć – powróci do Akademii.

„Misternie zaplanowana intryga. Wciągająca książka, która odkrywa przed czytelnikiem nie tylko fascynujące zbrodnie, ale także naturę lęku, procesu twórczego, sławy i wiele więcej”.

JOHN GREEN
autor "Gwiazd naszych wina" i "Żółwi aż do końca"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2615

Whodunit, czyli witajcie w Szkole Morderstw i Cieni Ellingham

Szkoły zdobywają rozgłos dzięki wykładowcom, drużynom sportowym, absolwentom.
Nie powinny jednak słynąć morderstwami.*

Nie było chyba lepszego okresu dla detektywów-amatorów. Netflix infekuje myśli kolejnymi serialami dokumentalnymi, fora tętnią od zbrodni rozłożonych na czynniki pierwsze, półki uginają się od tytułów poświęconych morderstwom, w sieci można znaleźć niemal wszystko i rozwiązać niejedną sprawę. Możesz brać udział w rozwiązywaniu zagadki, nie opuszczając zacisza swojego domu. Jak udowadniają działania grupy Bellingcat**, poważne śledztwa można prowadzić na drugim końcu globu, siedząc przed komputerem. Zdjęcia satelitarne, mapy, cyfrowe ślady – zbrodnie często są na wyciągnięcie ręki. Naśladując prawdziwe życie, popkultura rodzi nowe kryminały na ekranie i na papierze. Nic dziwnego, że nastolatki są zafascynowane zbrodnią nie mniej niż dorośli. „Kto zabił?” zadają sobie pytanie widzowie Riverdale, tak jak kilka lat wcześniej robili to fani Weroniki Mars. Do księgarni i na ekrany wraca nastoletnia detektyw Nancy Drew, a na jednej z najważniejszych amerykańskich list bestsellerów od 52 tygodni widnieje „Jedno z nas kłamie” Karen M. McManus. „Nieodgadniony” to kolejny tytuł, który pragnie udowodnić, że ciekawość bywa zabójcza.

Szkoły zdobywają rozgłos dzięki wykładowcom, drużynom sportowym, absolwentom.
Nie powinny jednak słynąć morderstwami.*

Nastoletnia Stevie Bell należy do detektywów-amatorów i bardzo poważnie traktuje swoje powołanie. Od dyskusji na forach i słuchaniu podkastów, przez lektury gigantów kryminałów, aż do wertowanie prac z medycyny sądowej i psychokryminalistyki, Stevie jasno wytyczyła swój cel, jakim jest współpraca z FBI. Ćwicząc dedukcję i nieustannie gromadząc informację, dziewczyna interesuje się pewną nierozwiązaną sprawą, która rozpala wyobraźnię śledczych-amatorów. W 1936 roku uprowadzono żonę i córkę Alberta Ellinghama, bogatego przedsiębiorcy działającego w kilku dziedzinach oraz założyciela Akademii Ellinghama dla szczególnie utalentowanych nastolatków. Kobieta i dziewczynka zniknęły bez śladu, a jedynym tropem stał się zagadkowy list podpisany przez niejakiego Nieodgadnionego, wymieniający kolejno sposoby na morderstwo. Do tej pory nikt nie wie, co się z nimi stało, ani kto za tym stoi. Gdy Stevie otrzymuje zaproszenie do Akademii, ma nie tylko szansę na pasjonującą naukę, nawiązanie nowych przyjaźni z nietuzinkowymi uczniami, ale i na zbliżenie się do źródła sprawy, która wstrząsnęła Ameryką. Nie spodziewa się jednak, że w Akademii przeszłość jest żywa – i bardzo niebezpieczna…

Maureen Johnson otwiera wrota Akademii Ellinghama jedną z najlepszych dedykacji, jaką ostatnio czytałam. „Nieodgadniony” już od progu pogrywa sobie z czytelnikami i zaprasza ich do wspólnego rozwiązywania zagadki tytułowej postaci. Trafiamy do szkoły, w której nastoletnie perypetie mieszają się z sekretami z przeszłości i morderczą tajemnicą czyhającą w ciemnych zakamarkach. Autorka porusza się między współczesnością, gdzie słuchanie podkastów, filmiki na Youtube i bycie gwiazdą sieci stanowi nieodłączne elementy życia nastolatków, a latami 1936-38, w których żywe jest wspomnienie prohibicji, anarchiści sieją terror, a bogacze organizują szalone przyjęcia w wielkich posiadłościach. To interesujące połączenie, kreujące atmosferę „Nieodgadnionego”, bo te dwie płaszczyzny dzieli nie tylko czas, ale i ogólny wydźwięk. Sprawa Ellinghamów to doroślejsza odsłona „Nieodgadnionego”, utrzymana w duchu klasycznego kryminału i można ją potraktować jako hołd dla idoli Stevie, wśród których znajduje się m.in. Agatha Christie czy Arthur Conan Doyle. Śledztwo Stevie wkracza za to na tereny bliższe powieściom młodzieżowym, dotykając zagadnień związanych z okresem dorastania: budowanie przyjaźni, pierwsze silniejsze zauroczenia, szukanie swojej drogi i znajdowanie swojego miejsca w grupie oraz nie zawsze łatwe relacje z rodzicami. Nieważne, jak bardzo barwni i ekscentryczni są uczniowie Akademii na czele, niektórych nastoletnich problemów i bolączek nie da się ominąć. Nawet jeśli jesteś młodocianym detektywem-geniuszem, co ciekawie ukazano w przypadku Stevie, dodatkowo zmagającą się z pewną przypadłością, która wzmacnia jej „kryminalne” fascynacje. Świat nastolatków staje na głowie, wymuszając na nich dorosłość, gdy sprawa Ellinghamów zaczyna przesączać się do współczesności, oczekując odnalezienia się w rzeczywistości, w której niebezpieczeństwo i konsekwencje są zabójczo poważne.

Nie wiem, w jakim stopniu to celowy zabieg, a w jakim siła skojarzeń (nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi ze strony autorki), ale Akademia Ellinghama odrobinę przypomina… Szkołę Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Na wstępie to uczucie mnie nie opuszczało, dopiero podczas dalszej lektury zaczęło się rozmywać. Umiejscowienie Akademii, która jest odcięta od świata, jej nietypowa konstrukcja pełna tuneli, łamigłówek, tajemniczych korytarzy i zakamarków, wygląd kampusu, a także barwna kadra pedagogiczna, nietradycyjny plan zajęć i przyjmowanie uczniów ze względu na niezwykłe zdolności sprawiają, że można potraktować to jako puszczenie oczka do wielbicieli Rowling. W końcu w Hogwarcie obok magii i czarodziejstwa też nie brakowało i morderstw, i cieni, w których czyhało nieznane. Jednak nietypowy wygląd Akademii Ellinghama można wytłumaczyć również inspiracją płynącą z prawdziwych „domów strachu” – upiornego hotelu Hermana Webstera Mudgetta, znanego także jako H. H. Holmes, czy nieukończonej rezydencji Sary Winchester. „Nieodgadniony” wpisuje się również szerzej w nurt powieści o szkołach z internatem, w których z dala od rodzicielskich oczu, dzieją się niezwykłe rzeczy, a uczniowie przeżywają rozmaite perypetie. Wystarczy wymienić „Wybranych” C.J. Daugherty, „Upadłych” Lauren Kate, „Szukając Alaski” Johna Greena, „Mroczny sekret” Libby Bray – a to dopiero początek listy.

Mając świadomość, że mamy do czynienia z serią, zastanawiałam się, na które rozwiązanie zdecyduje się autorka: czy poświęci każdy tom innej sprawie i połączy je postacią Stevie, czy może rozłoży intrygę na wszystkie części serii. Johnson wybrała drugą opcję, jednocześnie kończąc pierwszy tom koszmarnym cliffhangerem. Nie wiem, czy wybaczę autorce taki finał. Oczywiście natychmiast zapragnęłam sięgnąć po drugi tom (niestety, na premierę będziemy musieli poczekać), jednak zabrakło mi wskazania konkretnego kierunku, w którym będzie teraz zmierzać intryga. Otrzymujemy wskazówki i zagadki, błądzimy razem ze Stevie wśród śladów i nie docieramy do żadnego przełomu. Liczyłam na finał, który wywoła szok, zamykając jednocześnie pierwszy etap śledztwa – i choć rozwiązano jedną z zagadek, nadal nie odpowiedziano na większość pytań. Zakończenie zachęca do sięgnięcia po kontynuację, niestety po części dlatego, że nadal nic nie wiadomo. Żądam odpowiedzi! Inaczej umrę z ciekawości, jeśli Nieodgadniony nie dopadnie mnie pierwszy.

Najwyraźniej Maureen Johnson wyznaje zasadę, że ciekawość to pierwszy stopień do drugiego tomu.

Natalia Lena Karolak

___________

* ”Nieodgadniony” Maureen Johnson, tłum. Paweł Łopatka, str.24

** dla dociekliwych: https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/internet-pelen-jest-dowodow-na-zbrodnie-trzeba-wiedziec-gdzie-ich-szukac,158,2754

Magda | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Mimo wieku i ilości przeczytanych książek młodzieżowych, nadal decyduję się sięgać po ten gatunek. Trochę to masochizm, bo bądźmy szczerzy, większość to kalka najpopularniejszych pozycji. Jednak w tym ogromie kopii Igrzysk Śmierci, Zmierzchu czy Harrego Pottera co jakiś czas pojawia się pozycja godna polecenia. W miesiącu maju ten tytuł otrzymała książka Nieodgadniony Maureen Johnson.

Ciężko w jednym zdaniu opisać czym ta pozycja różni się od innych w tym gatunku. Moja pierwsza myśl w trakcie jej czytania dotyczyła jej dojrzałości. Nie chodzi tu samych bohaterów, jednak bardziej o sam styl prowadzenia fabuły. Z informacji znalezionych w internecie dowiedziałam się, że to będzie trylogia, jednak ten tom jest na tyle zamkniętą historią, że czytając go nie czuję, by była to jedna książka podzielona na trzy i wysłana wydawcy.

Cała historia opowiada o Akademii Ellinghama - elitarnej szkole dla wyjątkowo utalentowanych dzieci. Jednak niedługo po jej otworzeniu wydarza się tragedia -...

WielkaRecka | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Książka ,,Nieodgadniony” to powiew świeżości wśród kryminałów młodzieżowych. Język jest współczesny i potoczny co powoduje, że powieść czyta się przyjemnie. Główni bohaterowie są znakomicie wykreowani o czym niestety nie mogę powiedzieć o postaciach pobocznych. Sama fabuła jest tak genialnie zbudowana, że zapominałam, że to fikcja literacka. Nie wiedzieć czemu myśląc, że czytam historię , która wydarzyła się naprawdę, co uważam za ogromny plus. Naprzemienna fabuła mi nie przeszkadzała, wręcz dodawała autentyczności, a czytelnik ma możliwość obserwowania postępowania sprawy kiedyś i dziś. Tajemniczość i całe te szukanie sprawcy z każdą kolejną stroną, wciągała mnie jeszcze bardziej w świat wykreowany przez autorkę, która sprawiła, że poczułam się jak prawdziwy detektyw. Według mnie ta seria ma ogromny potencjał. Z niecierpliwością oczekuję kolejnego tomu.

WielkiBuk | 2018-05-23
Przeczytana: maj 2018

W kryminałach najlepsze jest to, że potrafią być uniwersalne. „Nieodgadniony” to początek młodzieżowego cyklu, ale już po wstępie okazuje się, że zarówno krew, zbrodnia, jak i wplątani w intrygę ludzie są do bólu prawdziwi, a to co ich spotyka nie ma zbyt wiele wspólnego z tematyką wyłącznie przeznaczoną dla nastolatków. Bohaterowie są inni niż wszyscy, dojrzalsi, dziwaczniejsi, zawieszeni gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, na którą wciąż nie są jeszcze przygotowani. A śmierć, śledztwo i tajemnica pozostają niezmiennie fascynujące, z czego Maureen Johnson doskonale zdaje sobie sprawę.
Mroczna kryminalna seria bez cukierkowej oprawy dla młodszych i starszych czytelników? Czemu nie!

Zuzanna | 2018-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2018

"Nieodgadniony" nie jest pierwszym kryminałem z jakim mam do czynienia. Jest natomiast pierwszym kryminałem młodzieżowym. Przyznam, że do tej pory nie zetknęłam się z takim połączeniem powieści dla młodzieży z elementami kryminału. Młodzieżówka, w której obecna jest śmierć, morderstwo, zagadki i niewyjaśnione sprawy z przeszłości? Byłam ciekawa, czy autorka poradzi sobie z połączeniem tak mrocznych elementów, by ostatecznie utrzymać książkę w klimacie odpowiednim dla młodszych odbiorców i by wypadło to po prostu wiarygodnie. Wiecie co? Z zadowoleniem stwierdzam, że się jej to udało.

W "Nieodgadnionym" wyraźnie można poczuć klimat charakterystyczny dla gatunku, jednak to co odróżnia tę powieść od klasycznego kryminału to bohaterowie. Główni bohaterowie "Nieodgadnionego" to młodzież, a konkretnie uczniowie Elitarnej Akademii Alberta Ellinghama. Ta nietypowa szkoła powstała specjalnie po to, by zapewnić najlepszym uczniom darmowy dostęp do nauki i pokazać, że nauka może być zabawą....

vicky222 | 2018-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Trzeba przyznać, że Poradnia K wyszła naprzeciw swoim czytelnikom tworząc dla nich trailer, który możecie zobaczyć powyżej.
Sięgając po Nieodgadnionego spodziewałam się mrocznego kryminału z tajemnicą w tle. I to dostałam. Dopiero po zakończeniu okazało się, że książka to pierwszy tom serii kryminalnej Truly devious. Jest to istotne bowiem Maureen Johnson wystawiła moją cierpliwość na długie czekanie.
Autorka dzieli swoją historię na dwie części. W pierwszej ukazane są wydarzenia z roku 1936 r., w których zostaje porwana matka z córką (Iris i Alice) oraz nastolatka (Dottie Epstein). Sprawa nigdy nie zostaje wyjaśniona. W drugiej znajdujemy się już we współczesnym czasie, gdzie razem z główną bohaterką Stevie Bell przyjeżdżamy do szkoły dla wybitnych uczniów - Akademii Ellinghama. Uczelnię założył Albert Ellingham, który marzył o darmowej szkole, w której młodzież samodzielnie zdobywa wiedzę i kształci się w wybranym kierunku.
Za sprawą umiłowania Stevie do kryminalistyki oba...

Milena | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Na przeczytanie książki skusił mnie przede wszystkim opis, po którym stwierdziłam, że dostane sporo akcji, zagadek do rozwiązania i ciekawie spędzony czas. Czy aby na pewno to otrzymałam?
Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a to tu taj nie było najlepsze. Zdecydowanie nie przemawia do mnie okładka książki, nie pasuje mi do fabuły i nie należy do takich które zauważyłabym w księgarni na półce. Może i na swój sposób wyróżnia się z pośród innych, ale jednak nie w tym kierunku, który chciałabym.
Na plus trzeba zaliczyć fabułę i pomysł, aby akcja rozgrywała się w dwóch ramach czasowych. Pierwsza z nich ma miejsce oczywiście w teraźniejszości. Tu główną bohaterką jest Stevie, która pragnie rozwikłać jako pierwsza zagadkę wydarzeń z przeszłości. Co za tym idzie mamy ukazane losy właśnie z dawniejszych czasów, a mianowicie z roku1936. Dzięki temu również możemy zabawić się w detektywa i spróbować rozwikłać tajemnice akademii.
Stevie Bell należy do tego typu postaci, które...

Chyba powinnam zacząć od tego, że nie wiedziałam za bardzo czego się po tej powieści spodziewać. Jak wiadomo, kryminały młodzieżowe, są najczęściej dość proste, schematyczne i po prostu nudne. Czy w tym przypadku było identycznie?

Zacznę od bohaterów, żeby potrzymać Was trochę w niepewności tego czy na pewno zagadka kryminalna tutaj miała jakiś sens, więc przejdzmy do głównej bohaterki Stevie. Dziewczyna niby taka jak każda inna ale jednak nie, bo nie dość, że bardzo interesuje się zagadkami i trudem ich rozwiązywania, ale tak SERIO się interesuje, czytając Sherlock i oglądając programy kryminalne, to jeszcze można ją przypisać do kategorii bohaterek, które są silne i niezależne. Jednym słowem: dogadałyśmy się. Dalej mamy jej przyjaciółkę, która nie była dla mnie aż tak ciekawa jak główna bohaterka, była okey ale jednak czegoś jej brakowało. Jednak na zdanie zasługują postacie męskie, które były dziwne ale na swój własny, urokliwy sposób,...

Lady Margot | 2018-05-18

LADYMARGOT.PL

Napiszę wprost: tę książkę przeczytałam… przez przypadek. Wszystko przez moje wrodzone roztrzepanie. Szybko czytam maile, czasem „po łepkach”, co skutkuje tym, że… godzę się na zrecenzowanie książki, po której spodziewałam się zupełnie czegoś innego 😀 Kiedy Wydawnictwo Poradnia K zaproponowało mi lekturę kryminału „Nieodgadniony”, po pobieżnym przeglądnięciu wiadomości, oczywiście, zdecydowałam się, jakżeby inaczej! Kryminał? Zawsze. Jednak dopiero w trakcie czytania, uzmysłowiłam sobie, że mam w rękach młodzieżówkę! Mimo obiecującego początku, zaczęłam mięć wątpliwości, czy to na pewno rodzaj rozrywki dla mnie, młodzieżą wszak nie jestem od jakichś 20 lat, choć czuję się wręcz przeciwnie. I zaraz opowiem Wam o moich przeprawach z najnowszą powieścią Maureen Johnson, bestsellerowej amerykańskiej autorki książek dla młodzieży właśnie. Już samo nazwisko (które kojarzyłam!) powinno dać mi do myślenia. Ale nie uprzedzajmy faktów.

***

POSTACI

Stevie Bell – nowa...

redgirl_books | 2018-06-13

Dzięki nauczycielom, drużynom sportowym, absolwentom, szkoły zyskują rozgłos. Akademia Elinghama jest pod tym względem wyjątkowa. Nie zdobyła sławy dzięki dobrym wynikom uczniów czy świetnym wykładowcom. Zdobyła ją dzięki dokonanemu tam morderstwu.
Pasjonująca się kryminalnymi sprawami Stevie, wysyła podanie do prestiżowej uczelni, gdzie w 1936 porwano i zamordowano żonę i córkę Ellinghama – właściciela akademii oraz znanego w tamtych czasach milionera. Dziewczyna mimo własnych wątpliwości dostaje się na uczelnie niedowierzając, że już niedługo będzie uczyć się w miejscu, gdzie dokonano zbrodni. Gdy Stevie dociera na miejsce, podziwia każdy element rezydencji, ciesząc się, że trafiła do miejsca swoich marzeń. Dziewczyna próbuje się dopasować do nowego środowiska, ucząc się i tworząc swoje pierwsze projekty, do czasu, gdy niespodziewanie ginie jeden z uczniów z drugiego roku. Początkowo wygląda to na wypadek, jednak czy na pewno?

Spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie...

Grażyna K | 2018-05-04
Przeczytana: 03 maja 2018

Bardzo miło jest mi napisać, że książka zainteresowała mnie od pierwszej strony. Przede wszystkim jest to zasługa akcji, którą osadzono w dwóch płaszczyznach czasowych. Co rozdział autorka przedstawia nam na zmianę wydarzenia z 1936 roku i ze współczesności, stopniowo wtajemniczając czytelników w mroczną intrygę. Przewracając strony w swoim egzemplarzu nie mogłam zdecydować co intryguje mnie bardziej - opisy lat 30 ubiegłego wieku czy opisy naszych czasów. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się o co chodzi i gdy już myślałam, że za chwilę sprawa zostanie wyjaśniona, pojawiały się nowe istotne fakty. Dodatkowo świetnym urozmaiceniem powieści okazały się być np. rysunkowy plan akademii, listy Nieodgadnionego lub zapisy przesłuchań, które jeszcze bardziej urealniały całość.

Z doświadczenia wiem, że ludzie lubią książki, których fabuła toczy się na terenie jakiejś szkoły i gdzie bohaterami są głównie członkowie społeczności szkolnej. Widocznie Maureen Johnson również wiedziała to...