Nieodgadniony

Okładka książki Nieodgadniony Maureen Johnson Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nieodgadniony
Maureen Johnson Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Truly Devious (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Paweł Łopatka
thriller kryminał Maureen Johnson Nieodgadniony Sherlock Holmes Agatha Christie
Inne

Okładka książki Zasada jednego Ashley Saunders, Leslie Saunders
Zasada jednego Ashley Saunders, Le...
Okładka książki Uziemieni Sara Barnard, Holly Bourne, Tanya Byrne, Non Pratt, Melinda Salisbury, Lisa Williamson, Eleanor Wood
Uziemieni Sara Barnard, Holly...

Whodunit, czyli witajcie w Szkole Morderstw i Cieni Ellingham

5/10

Ostatnio postanowiłam wreszcie osbiście przekonać się, ile warty jest "Nieodgadniony" od Maureen Johnson.

Już na początku zaskoczyły mnie 2 rzeczy.
Po pierwsze: akcja dzieje się na dwóch płaszczyznach; teraźniejszej, opisującej perypetie Stevie Bell i przeszłej, dziejącej się w 1936 i dotyczącej wydarzeń związanych z zagadkowym porwaniem rodziny Ellinghama. A po drugie; spodziewałam się, że będzie to raczej książa z dreszczykiem skierowana do młodszych nastolatków, z bohaterką, która trafia do czegoś na kształt Hogwartu.

Jednak książka nie wywarła na mnie dobrego efektu. Tylko przebitki na wydarzenia rozgrywające się w Akademii w 1936 ratuja tę pozycję. Mają w sobie coś intrygującego i niepokojącego.

-Stevie jest antypatyczna i wkurzająca. Niestety autorka nie umie kreować bohaterów. Postacie drugoplanowe są płaskie i jednowymiarowe, odgrywają rówież znikomą rolę w fabule. Np. Janelle to typowa pogodna przyjaciółka, takie ekstrawertyczne sunshine będące przeciwagą dla wyalienowanej głównej bohaterki. Bardziej niż Stevie irytowała mnie tylko Ellie. Brudna, niechlujna, bez poczucia własnej godności, narzucająca się, ale jakoś dziwnie uznwana za sympatyczną i powszechnie lubianą.

-Kolejny minus to sama szkoła. Akademia Ellinghama to tak na prawdę szkoła do elitarnych dupkowatych dzieciaków, którym wydaje się, że są ponadprzeciętnie wyjątkowi. Jak wspomniałam, autorka nie potrafi kreować bohaterów, więc w ich wyjątkowość trudno uwierzyć. Poza tym ich "super zdolności", które zadecydowały o ich przyjęciu do szkoły są śmieszne (ktoś nakręcił filmik na youtuba, ale co z tego, że IQ ma na poziomie muszki owocowej). Bohaterowie mają po 17, 18 lat, a zachowują się jak 14-latkowie (i nie pomaga, że o uczniach tłumacz pisze "chłopiec", "dziewczynka") Uczenia się w tej książce w ogóle zdaje się nie być, a nauczyciele to zgraja pajacy. Wobec tego nie mogę uwierzyć, że "Akademia Ellinghama szkoli największych przyszłych geniuszy w USA". Ha ha, wybacz autorko.

-Przez 3/4 książki wieje nudą, coś zaczyna się dziać, gdy na kampusie pojawia się trup. Nie liczcie na porządne śledztwo, nocne zwiedzanie zakurzonych korytarzy szkoły, zbieranie poszlak itp. Stevie poza gadaniem, jak dobrze obeznana jest w sprawie Ellinghamów, nie robi nic. Wszystkie odkrycia bierze z księżyca i klei je na ślinę, bo serio nie dysponuje żadnymi solidnymi poszlakami.

-Nie rozumiem po kiego pierona Larry ciągnie ze sobą Stevie na poszukiwania zaginionego, skoro jej obecność nie jest potrzebna -wskazała miejsce, do którego wszyscy wiedzą jak dotrzeć. Zero logicznych przesłanek, jedynie taka, że autorka chciała, by Stevie konieczne była przy znalezieniu trupa.

-Ale najgorszy okazał się być wątek romantyczny. Totalne 2/10 bleee. Gdy na horyzoncie pojawił się nasz amant (swoją drogą niechlujny, głupkowaty łachmaniarz) najpierw zaśmiałam się do siebie "haha, nie mówcie mi tylko, że to będzie on". Potem moją reakcją było "Nieee, dlaczego ON?"

-I kolejna niemiła niespodzianka na koniec, "Nieodgadniony" to 1 część trylogii, więc nici z zakończenia sprawy. Ehhh, na prawdę zaciekawiła mnie spawa Ellinghama i myślałam, że będzie to zamknięta historia, a tak muszę przekopać się przez kolejne tomy, co chyba zrobię, bo aktualnie nie mam nic innego do czytania w akademiku.

NIE POLECAM, poszukajcie sobie czegoś lepszego do czytania. To mierna młodzieżówka, a kryminał jeszcze gorszy.

5/10

Już na początku zaskoczyły mnie 2 rzeczy.

Akademia Ellinghama to nie zwykła szkoła. Pełna łamigłówek, tajemniczych zakamarków i ekscentrycznych uczniów, kusi miłośników zagadek i kryminałów. To właśnie tam, w 1936 roku, dochodzi do zniknięcia żony i córki założyciela, a sprawa staje się jedną z największych nierozwikłanych tajemnic w historii USA.

Wiele lat później Stevie Bell, uczennica pierwszego roku Akademii, zafascynowana mroczną przeszłością miejsca, postanawia odkryć prawdę o tamtych wydarzeniach. Wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi, Stevie staje przed wyzwaniem rozwiązania skomplikowanej układanki, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a mroczne sekrety skrywają się za każdym rogiem.

Maureen Johnson skonstruowała intrygującą fabułę, umiejętnie łącząc wątki historyczne z współczesnymi. Atmosfera tajemnicy i napięcia gęstnieje z każdą stroną, a liczne zwroty akcji nie pozwalają na nudę. Autorka bawi się konwencją kryminału, igrając z oczekiwaniami czytelnika i serwując zaskakujące rozwiązania.

"Nieodgadniony" to nie tylko wciągająca historia kryminalna. To również opowieść o dorastaniu, przyjaźni i odkrywaniu siebie. Stevie Bell jest postacią, z którą łatwo się utożsamić. Jej determinacja, odwaga i błyskotliwy umysł budzą podziw i zachęcają do kibicowania jej w rozwiązywaniu zagadki.

Niestety, książka nie jest pozbawiona wad. Niektóre wątki wydają się niedopracowane, a tempo akcji miejscami zwalnia. Pojawiają się również dłużyzny, które mogą zniechęcić mniej cierpliwych czytelników.

Mimo pewnych mankamentów, "Nieodgadniony" to książka warta przeczytania. Szczególnie polecam ją miłośnikom kryminałów i młodzieżowych powieści z nutką tajemnicy. To pozycja, która wciąga i bawi, zmuszając do wytężenia szarych komórek i snucia własnych hipotez.

Ocena: 6/10

Plusy:

Intrygująca fabuła
Atmosfera tajemnicy i napięcia
Ciekawie skonstruowane postacie
Połączenie wątków historycznych i współczesnych

Minusy:

Niedopracowane wątki
Zmienne tempo akcji
Pojawiające się dłużyzny

Dla kogo:

Miłośników kryminałów
Fanów młodzieżowych powieści z nutką tajemnicy
Czytelników szukających wciągającej i zaskakującej historii

Wiele lat później Stevie Bell, uczennica pierwszego roku Akademii,...

Seria kryminałów młodzieżowych. Było w porządku w trakcie czytania. Po czasie stwierdziłam, że niezbyt polubiłam się z tymi książkami. Mam wrażenie, że kryminały młodzieżowe nie są dla mnie. Chociaż, kto wie, może jakiś mnie kiedyś zaskoczy.

"Nieodgadniony" - książka, która mnie bardzo zaskoczyła! Jest to pierwsza część trylogii autorki Maureen Johnson. Kategoria wiekowa, moim zdaniem, to 14+. W książce historia pokazana jest w dwóch perspektywach czasowych: rok 1936 i teraźniejszość. W roku 1936 Albert Ellingham pobudował szkołę dla dzieci z wyjątkowymi zdolnościami naukowymi. Początkowo uczyło się tam tylko 30 osób. Akademia Ellinghama zajmowała sporych rozmiarów terytorium i składała się w wielu budynków. Albert, zafascynowany zagadkami i łamigłówkami, stworzył na terenie akademii mnóstwo sekretnych przejść, tunelów, drzwi, skrytek. Razem z rodziną zamieszkał na terenie szkoły, myśląc, że to będzie najspokojniejsze i najbezpieczniejsze dla nich miejsce...ale niestety się mylił, gdyż w 1936 roku doszło do morderstwa uczennicy i porwania żony i córeczki Alberta. Sprawa była bardzo skomplikowana i chociaż finalnie była skazana jedna osoba za popełnienie tego przestępstwa, jednak dalej krążą różne teorii spiskowe na temat uprowadzenia. Po latach (teraźniejszość),do akademii przyjeżdża Stevie Bell, nastolatka pasjonująca się sprawami kryminalnymi. Jej największym marzeniem jest zostać śledczą we FBI i zobaczyć ludzkie zwłoki na żywo...dziewczyna nawet nie wyobraża, jak szybko jedno z jej marzeń stanie się realnością. Stevie marzy rozwiązać zagadkę "Nieodgadnionego" przestępcy, który lata temu wywrócił życie Ellinghamów do góry nogami. Czy poradzi nastolatka z sekretami oraz intrygami, które czają się w akademii? Czy uda się znaleźć zabójcę? > dowiecie się już z książki! Szczerze nawet nie oczekiwałam, że ta pozycja wywoła u mnie tyle emocji! Bardzo mi się podobała ta książka i z pewnością sięgnę po kolejne tomy! Dodam również że jest tutaj wątek romantyczny " from enemies to lovers". Dziwny i zarazem bardzo intrygujący romans. Tak że bardzo polecam z całego serca! Moja ocena 9/10!

Nieodgadniony otwiera serię - może dlatego, że to pierwsza część albo przez to, że to debiut ale taka sobie. Nie jest rewelacyjna ale przyjemna.

Jestem zaskoczona. Szczerze powiedziawszy chciałam zrobić sobie lekką przerwę od kryminałów i literatura młodzieżowa zabrzmiała dobrze... tymczasem dostałam połączenie tych dwóch gatunków, które wyszło naprawdę przyjemne. Książkę czyta się niesamowicie szybko. Historia jest wciągająca (tym bardziej dla takiej osoby jak ja, która lubi zagadki). Postaci są dosyć intrygujące, chociaż fakt że nie są Nam przedstawione zbyt dokładnie, a przez to mam lekki niedosyt (jednak to pierwsza część, więc wszystko mam nadzieję przede mną). Jedyny duży minus - typ "a co było dalej dowiecie się w kolejnym odcinku" (książce) - strasznie tego nie lubię...

Nieświadomy niczego czytelniku wiedz, że to nie książka, to telenowela - na odpowiedź poczekasz jeszcze wiele odcinków...

Na pewno znacie to uczucie, gdy do końca książki zostaje wam 10%, a wy wciąż czekacie na to, aż na jaw wyjdzie, kto jest mordercą i jak do tego wszystkiego doszło... No właśnie. Problem w tym, że tutaj dochodzi do 100% i wciąż niewiele wiecie, bo - cytując - "ciąg dalszy nastąpi". Cała książka pisana jest przyjemnie, ale zakończenie to ogromne rozczarowanie - głównie przez jego brak! Właściwie żadna z dwóch spraw, które "rozwiązywane są" przez całą lekturę, nie zostaje doprowadzona do końca. Trochę tak, jakbyście odpalili film i po jego obejrzeniu zorientowali się, że to jednak serial i jeszcze przez wiele godzin nie dostaniecie żadnej odpowiedzi. Lubię trylogie, ale w tym wypadku czuję się zwyczajnie oszukana - pierwszy tom zdaje się tylko wprowadzeniem do historii, nie oferuje nam nic, oprócz większej ilości pytań niż odpowiedzi. Jeśli oczekujesz błyskotliwych zagadek i ich rozwiązywania, wartkiego tempa akcji i ciekawego zakończenia lub domknięcia któregokolwiek z wątków kryminalnych, to może od razu sięgnij po coś innego. Biorąc do ręki tę książkę nastaw się na to, żeby poznać jakiekolwiek rozwiązanie, przyjdzie Ci przeczytać kilka tomów...
Cztery punkty daję tylko dlatego, że język jest przyjemny, postacie też całkiem wiarygodne. Szkoda tylko, że nie mogę ocenić fabuły i jej logiki, bo na ten moment wygląda na to, że autorka wymyśliła początek, ale sama chyba jeszcze nie wiedziała, jak ta historia się skończy. Miejmy nadzieję, że podczas pisania kolejnych tomów już to odkryła...

Powiem tak jako książka o morderstwach w Akademi Ellinghama jest bardzo ciekawa lecz mnie osobiście w niektórych momentach nudziła, ale zła nie jest. Fajnie przyjemnie się ją czytało lecz tak jak mówię trochę mnie zanudziła, ale i tak to jest tylko moje zdanie, bo dla kogoś może okazać się rewelacyjna także, jeśli ktoś chce ją przeczytać to śmiało, bo ogólnie książka zła nie jest. Szczególnie, że pojawia się wątek miłosny pomiędzy główną bohaterką, a nowo poznanym chłopakiem, a to mi się bardzo podobało.

Chyba najlepsza seria młodzieżowa, jaką dotąd odkryłam!

Połączenie Scooby Doo i Sherlocka Holmesa w jednym. Niesamowita atmosfera, tajemnica na tajemnicy, trochę dużo bohaterów jak na mnie, ale wszystko ostatecznie wyszło na duży plus.
Stevie jest naprawdę utalentowanym detektywem, a Akademia pełna jest kolorowych charakterów.

Zbrodnia z przeszłości to wisienka na torcie i idealna odskocznia od nastoletnich emocji.

WARTA TWOJEGO CZASU!

Chyba najlepsza seria młodzieżowa, jaką dotąd odkryłam!

Zbrodnia z przeszłości to wisienka na...

Krótki opis 📚
Pasjonująca się sprawami kryminalnymi Stevie Bell rozpoczyna naukę w Akademii Ellinghama - prywatnej szkole dla wybitnie zdolnych uczniów. Jej marzeniem jest rozwiązanie tajemnicy sprzed lat - porwania żony i córki założyciela Akademii. Śmierć jednak jest bardziej związana z murami szkoły niż można byłoby przypuszczać...

Zakochałam się w głównej bohaterce 😍 Przyznam, że ostatnio ciężko mi jest trafić na dobrze wykreowaną postać kobiecą, tym razem czekało mnie jednak bardzo miłe zaskoczenie. Może dlatego, że przypomina ona trochę mnie. Też jestem wielką fanką kryminalistyki i jestem wierną słuchaczką podcastów kryminalnych.

Stykamy się tu również z kilkoma tajemnicami. Zakończenie zaskoczyło mnie, chociaż w fabułę pojawiały się przesłanki na nie wskazujące. Jestem niezmiernie ciekawa, jak fabuła potoczy się dalej.

Dodatkowo pojawia się mój ukochany motyw szkoły z internatem ❤️
Podobał mi się klimat, który panował w Akademii. Każdy z jej uczniów wyróżniał się czymś niezwykłym - umiejętnościami, zbiorem cech, osobowością. Polubiłam bohaterów już teraz, jestem ciekawa więc jak rozwiną się oni w kolejnych tomach.

Zamysł Akademii i jej zasady wydawały mi się bardzo kuszące - kocham uczyć się nowych rzeczy a opisane podejście do zdobywania wiedzy jest motywujące. W końcu kto by nie chciał uczyć się tylko interesujących dla siebie rzeczy?

Gdybym miała się czegoś doczepić, byłby to mało rozwinięty główny wątek romantyczny. Miałam wrażenie, że relacja bohaterów jest nieco bezpodstawna - rozwija się w momencie, w którym nie mieli nawet dobrej okazji do rozmowy.

Podsumowując, kompletnie rozumiem wszystkie pozytywne recenzje tej pozycji i już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wrócić do Akademii.

Ocena - 8/10 ✨

Krótki opis 📚