Mroczny duet

Cykl: Świat Verity (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Our Dark Duet
Sherry

Bestseller New York Timesa Druga i ostatnia część wyjątkowej serii Victorii Schwab. Potwory Verity powracają! ​ Kate Harker nie boi się ciemności. Poluje na potwory i robi to dobrze. August Flynn nigdy nie będzie człowiekiem, bez względu na to, jak bardzo kiedyś tego pragnął. Ma swoją rolę do odegrania i odegra ją za wszelką cenę. Minęło prawie sześć miesięcy odkąd ich ścieżki skrzyżowały...

Bestseller New York Timesa

Kate Harker nie boi się ciemności. Poluje na potwory i robi to dobrze. August Flynn nigdy nie będzie człowiekiem, bez względu na to, jak bardzo kiedyś tego pragnął. Ma swoją rolę do odegrania i odegra ją za wszelką cenę. Minęło prawie sześć miesięcy odkąd ich ścieżki skrzyżowały się, a w tym czasie wojna między ludźmi i potworami rozgorzała na dobre. W Prawdziwości August przyjął rolę przywódcy, którym nigdy nie chciał być. W Dobrobycie Kate, w zupełniej zgodzie ze swoją naturą, stała się bezwzględną łowczynią. Tymczasem z mroku wyłania się nowy rodzaj potwora, który karmi się chaosem i wyciąga na powierzchnię najgłębiej skrywane lęki swoich ofiar. ​

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/mroczny-duet/

źródło okładki: Czwarta Strona

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 932

Potwór z dystopijnego miasta

Victoria Schwab zaczyna swoje podziękowania zdaniem: „Ta książka prawie mnie zabiła”. Mnie również. Naprawdę. „Mroczny Duet” zaskoczył mnie zakończeniem i zostawił z kacem książkowym. Teraz nie wierzę, że pożegnałam się z Augustem i Kate, chociaż mam nadzieję, że Schwab napisze jeszcze coś z uniwersum mrocznej Prawdziwości. Uwielbiam ten duszny klimat, atmosferę ciągłego zagrożenia i zbliżającej się katastrofy.

Kate przekroczyła Ziemię Jałową i wyruszyła do Dobrobytu. Tam walczy z potworami. Jednak miasto wzywa ją do siebie. Nowy, nieznany Potwór zostaje wypuszczony ze smyczy, a Kate musi za nim podążyć. Z kolei w Prawdziwości wybucha wojna, na której czele niechętnie staje August. Czy uda im się powstrzymać nowe zagrożenie i uratować miasto?

Kate i August to jedni z moich ulubionych bohaterów urban fantasy z dystopijnym klimatem. Od samego początku cechuje ich zaskakująca charyzma. Oboje mają nieszablonowe charaktery, dzięki czemu wyróżniają się spośród szeregu innych bohaterów bestsellerowych książek. Są wyraziści, nieprzewidywalni i gdy pojawiają się w duecie, na chwilę wstrzymuje się oddech. Razem mają w sobie tak dziwną siłę przyciągania, że początek powieści stanowił dla mnie małą torturę, bo nie mogłam doczekać się ich spotkania. Pojawiają się mroczni, okrutni bohaterowie, jak Sloan czy nowa postać kobieca, która pewnie Was zaskoczy. Mamy cichych wojowników, Henry’ego czy Ilsę. Cały czas w tle niepokoi nas Leo – August analizuje każdy swój krok pod kątem tego, co powiedziałby jego brat. Zakończenie zalicza się do tych z gatunku – szczęście w nieszczęściu. Spodziewajcie się wszystkiego!

Po finale pierwszego tomu nie miałam zielonego pojęcia, jak autorka dalej rozwinie akcję. Możliwości było bardzo wiele. „Mroczny Duet” zaczyna się całkiem spokojnie – przyznam nawet, że spodziewałam się nieco mocniejszych pierwszych rozdziałów, a były dosyć nużące. Jak uwielbiam „Okrutną Pieśń” i od razu się w nią wciągnęłam, to w tym przypadku miałam mały problem. Jednak po pokonaniu pierwszej blokady, akcja rozwinęła się w szalonym tempie, dlatego nie odkładajcie książki na półkę, tylko czytajcie dalej. Klimat powieści wynagradza nieco słabsze pierwsze rozdziały. Schwab udało się oddać specyficzną atmosferę dystonii – uczucie, że bohaterowie naprawdę walczą o życie i przed niczym się nie cofną.

Styl Schwab bardzo się rozwinął – fabuła opiera się na wielu wątkach, nie znajdziecie tutaj szablonów, tylko oryginalne rozwiązania fabularne i zaskakujące zwroty akcji. Autorka pisze plastycznie i obrazowo, wykorzystując narrację trzecioosobową, nie ograniczając nas do wizji jednej, czy dwóch postaci. Zauważyłam, że lubi podkreślać wybrane zwroty kursywą, przez co wiemy, że są one ważne i znaczą coś więcej. Ponownie mamy dwie perspektywy – Augusta i Kate. Podobnie jak w pierwszym tomie, wolałam rozdziały opowiadające o zmaganiach Augusta. To złożona postać, która cały czas ewoluuje i się zmienia. Byłam niemal wzruszona, gdy Kate udało wydobyć się prawdziwego Augusta. To było coś.

Bohaterowie, pomysłowa fabuła, uniwersum i styl – to wszystko składa się na zaskakującą książkę. Uwielbiam Prawdziwość, zaczęłam nawet lubić Potwory. Victoria Schwab udowodniła, że wciąż można stworzyć oryginalne urban fantasty. Jeśli jeszcze nie znasz Świata Verity, to koniecznie to nadrób!

Gabriela Rutana

ElaF | 2018-07-29

Zmęczyłam połowę. No po prostu nie potrafię tego czytać!
Bohaterowie i cała akcja wydają mi się tak nieciekawe, pozbawione sensu.. Nawet mi się nie chce o tym pisać :)

Niko | 2018-09-10
Przeczytana: 07 września 2018

Potwory z Verity powracają, aby zanurzyć w nas swoje ostre kły. Wydawnictwo, po bardzo udanej i intrygującej Okrutnej pieśni, nie kazało długo czekać czytelnikom na poznanie zakończenia mrocznej dylogii. Victoria Schwab po raz drugi a zarazem ostatni, zabierze nas w budzące lęk i przerażenie uliczki, gdzie pod osłoną nocy rodzą się potwory.

Od wydarzeń kończących pierwszy tom minęło pół roku. Wojna między ludźmi i potworami przybiera na sile. Kate udała się do Dobrobytu, gdzie poluje na krwiożercze bestie. August natomiast przebywa w Prawdziwości, obejmując ważną funkcję w szeregach OSF. Pojawienie się nowego, tajemniczego stwora zmusza dziewczynę do powrotu. Czy uda się zwalczyć nieznane zło? Czy długoletni konflikt w końcu się zakończy?

W zakończeniu dylogii autorka pokazała, że pomysłowy i szalenie ciekawy pierwszy tom to nie przypadek i ma dobry plan na finał tej historii. Mroczny Duet okazał się lekturą równie dobrą jak jej poprzedniczka, gdzie oryginalny świat i...

Pati | 2018-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2018

Mroczny Duet to część II i ostatnia dylogii Świat Verity. Wydawać by się mogło, że po części pierwszej autorka odkryła wszytskie karty a pionki zostały rozstawione na szachownicy, że w tej części dostaniemy już tylko dużo akcji. I dużo akcji jest, ale na szachownicy pojawia się nowy przeciwnik a stary ulega przetasowniu. Już i tak ciężka walka staje się prawie niemożliwa w obliczu nowego zagrożenia. W tej części dużo lepiej widzimy i rozumiemy świat, który stworzyła autorka, bardzo mroczny świat i niezwykle brutalny. Mamy tu też bardzo dobrze zbudowane postacie, które nie są idealne i cały czas ewoluują. Generalnie jest to niby tylko fantasy, ale powoduje dużo głębsze przemyślenia, na temat świat, życia, nas samych i naszych wyborów. Ta część jest zdecydowanie lepsza od części I, ogólnie jest to bardzo dobra seria.

chocobuum | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Lektura Mrocznego Duetu sprawiła mi nie lada trudności. Dosłownie przed chwilą skończyłam czytać PRZEGENIALNE Wyczarowanie Światła tej samej autorki, które sprawiło, że trylogia Odcienie Magii wskoczyła na półkę moich ulubieńców. Mroczny... miał wypełnić tę dziurę, którą pozostawiła po sobie Okrutna Pieśń, która moze mnie nie rozczarowała, ale też nie zachwyciła. Niestety, nie jestem pewna, czy mu się to udało.

To, co wyjątkowo mi się w tej powieści podobało to zmiana jaka zaszła w Auguście. Autorka bardzo sprawnie nakreśliła portret postaci, na którą wydarzenia z poprzedniego tomu wpłynęły w znaczący sposób. Taka konsekwencja zawsze jest warta uznania. Co do Kate to jej wątek aż tak mnie nie zachwycał, bo po prostu ta postać nie zdobyła mojej sympatii tak jak August.

Problem leży w tym, że MD jest bardzo nierówny. Ma dobry początek, bardzo średni środek, który waha się między rewelacją a przeciętnością i zakończenie, które rozbiło mnie emocjonalnie. To właśnie finał powieści...

readforrhys | 2018-07-29
Na półkach: 2018, Przeczytane

Pamiętacie, jak na początku tego roku był szał wokół „Okrutnej pieśni”? Mnie on też ogarnął, bardzo mi się spodobała ta książka i wręcz nie umiałam się doczekać drugiego tomu, który początkowo miał być w drugiej połowie 2018, ale dzięki czytelnikom udało się przyspieszyć premierę. Cóż to była za radość! Tyle, że... czy w tym wszystkim komuś przyszło do głowy, że „Mroczny duet” może nie być tak dobry, jak „Okrutna pieśń”? Mnie na pewno nie, ale z drugiej strony i tak bym chciała spróbować.

Akcja „Mrocznego duetu” zaczyna się kilka miesięcy po zakończeniu akcji poprzedniej części, August i Kate są obecnie rozdzieleni. On – wysoko postawiony żołnierz OSF, ona – łowczyni potworów w Dobrobycie. Podczas gdy myślałam, że ta dwójka będzie razem współpracować przez większość fabuły, tak naprawdę w tej książce razem są ile... połowę? Może nawet mniej, nie pamiętam kiedy dokładnie się spotkali. Nie jest to oczywiście żaden minus, tak ni stąd ni zowąd nie mogli się nagle zejść, ale zwyczajnie...

ZaczytanyIntrowertyk | 2018-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2018

I już za mną przygoda ze Światem Verity... Robi się smutno. Tym bardziej, że "Mroczny Duet", drugi i ostatni tom serii Victorii Schwab, niemal całą swą treścią przyprawiał o łzy.

W "Okrutnej Pieśni" mieliśmy dużo akcji, zapoznawania się z bohaterami, ich wzajemne poznawanie się. Jak to w pierwszej części serii. A tutaj fabuła rozpoczyna się po pół roku od znanych nam z zakończenia "Okrutnej Pieśni" wydarzeń. I jesteśmy wrzuceni od razu w wir akcji: Kate jest cały czas w Dobrobycie jako łowczyni potworów. August w Prawdziwości stoi na czele OSF. Czyli niby wszystko tak, jak było. Ale czy na pewno? Przez te pół roku nasi ulubieńcy stali się zupełnie innymi osobami. I nie jest łatwo na to patrzeć.

Książka wciągnęła mnie od samego początku, tym bardziej, że tak niedawno czytałam poprzedni tom. I przez to tak widoczna była dla mnie zmiana charakteru fabuły. Och... Było tak smutno! Niemal cały czas krajało mi się serce, było mi żal bohaterów, nie rozumiałam ich wyborów. "Mroczny...

iza122 | 2018-07-21
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2018

"Okrutna pieśń" urzekła mnie przede wszystkim pomysłowością, sposobem w jaki autorka zdecydowała się pokazała POTWORY, które w nas siedzą, które prędzej czy później wychodzą na światło dzienne.
A czym urzekł mnie "Mroczny duet"?

Kate po tragicznych wydarzeniach ucieka z miasta i przez kilka miesięcy zabija potwory, ale już w innej części "świata". Nastolatka ma nawet przyjaciół, ale bardzo mało mówi o sobie. Kate choć myśli o powrocie do rodzinnej miejscowości boi się tego, boi się POTWORA, który jej pragnął...Jednak los sam zadecydował...W trakcie polowania Kate trafia na nowego stwora, który ją "zaraża"...młoda łowczyni opiera się pokusom mordu, śledzi "cień" i ponownie trafia do Prawdziwości. Tam spotyka Augusta, który bardzo się zmienił od ich ostatniego spotkania...Kate informuje go o nowym stworzeniu...Jednak to nie jedyny problem oddziałów walczących z potworami...
Jeden z nich - TEN NAJGORSZY - ma dosyć bezczynności i stara się zniszczyć walczących ludzi...uczynić z...

Oczytana | 2018-06-18

Już 20 czerwca premiera drugiej części serii Świat Verity - „Mroczny duet". Po przeczytaniu „Okrutnej pieśni" nie mogłam się doczekać, pierwszy termin premiery drugiego tomu miał być na jesieni, jednak dzięki uprzejmości wydawnictwa książka pojawi się na wakacje. Teraz dla wszystkich, którzy nie mogą się doczekać, mam przedpremierową recenzję! Zapraszam!

Od rozstania Augusta i Kate minęło sześć miesięcy. August objął stanowisko przywódcy oddziałów OSF w Prawdziwości, Kate walczy z potworami w Dobrobycie,a Sloan i Alice tworzą plan, by zaatakować siedzibę OSF i zdobyć władzę.
Tymczasem w cieniu pojawia się nowe zło, atakuje ono zarówno ludzi OSF, jaki i Sloana. Również Kate doświadcza spotkania z nowym monstrum i zostaje z nim związana w tajemniczy sposób, dodatkowo od tamtej pory zaczyna mieć wizję. W jednej z nich dostrzega Augusta i postanawia wrócić do Prawdziwości, by ostrzec swojego przyjaciela.

„Życie jest takie łatwe, kiedy można kłamać. "(*²)

AKCJA I...

Z początku bałam się sięgnąć po tę książkę. Pierwszy tom bardzo mi się podobał i miałam wrażenie, że ten mu nie dorówna. Jednak już po kilku pierwszych stronach okazało się, że pozycja ta jest genialna. Co więcej jest chyba lepsza niż 1 część.

Minęło 6 miesięcy od poprzednich wydarzeń, więc bohaterowie bardzo się zmienili i jakoś średnio mi się to podobało. Ja rozumiem ten zabieg, ale ten "nowy" August momentami mnie wkurzał.

Tak naprawdę non stop coś się dzieje. Jest to ogromny plus, bo nie musimy czekać n ostatnie kilkadziesiąt stron. Natomiast co do końców, to całkowicie niszczy. Naprawdę bardzo polecam.

Madzia_1914 | 2018-10-10
Przeczytana: wrzesień 2018

Moja opinia bedzie w tym przypadku bardzo krotka poniewaz zakonczenie zdeptalo mnie emocjonalnie... nie chce nawet pisac jakie emocje targaly mna podczas lektury!
Zeby nie spoilerowac ja nie wiem jak wy ale ja czekam na kontunuacje bo przeciez nie moze sie to tak wszystko skonczyc!!!
Nie zgadzam sie! Przeciez kolejna czesc moglaby byc rewelacyjna *.*
Pisze petycje o powstanie 3 tomu do autorki bo nie moge sie pozbierac...