Skrzynia w lesie

Okładka książki Opowieści z Akademii Nocnych Łowców Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan, Robin Wasserman
Opowieści z Ak... Cassandra Clare, Ma...
Okładka książki Love Hurts Malorie Blackman, Melvin Burgess, James Dawson, Susie Day, Laura Dockrill, Jenny Downham, Phil Earle, Gayle Forman, Matt Haig, Catherine Johnson, Maureen Johnson, Lauren Kate, David Levithan, E. Lockhart, Lauren Myracle, Patrick Ness, Non Pratt, Philip Pullman, Bali Rai, Marcus Sedgwick, Andrew Smith, Tabitha Suzuma, Markus Zusak
Love Hurts Malorie Blackman, M...
Okładka książki W śnieżną noc John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle
W śnieżną noc John Green, Maureen...

Wyróżniona opinia i

Skrzynia w lesie

przeczytanych książek 3488 napisanych opinii 143

Zbrodnia do rozwiązania na obozie letnim to wakacje idealne dla młodej detektyw, Stevie. Z pomocą przyjaciół bada zagadkę z 1978 roku i pomimo przeszkód dochodzi do prawdy.

To jest naprawdę wysokiej klasy rozrywka. Młodzieżówka tak, jaka powinna być. Wciągająca, z silnymi postaciami oraz fabułą, warto spróbować, grozi dobrą zabawą.

Początkująca detektyw, Stevie Bell otrzymuje maila z propozycją od właściciela obozu letniego. Wiele lat temu na tym obozie z4m0rd0wano grupkę znajomych, a ich ciała znaleziono w m4k4brycznym stanie. Przyjmując ofertę Stevie nie wie, że zagr0żenie jeszcze nie ustało, a ona zanim odkryje m0rdércę będzie musiała postarać się by przêżyć.

„Skrzynia w lesie” to czwarty tom serii Truly Devious. Tym razem akcja przenosi się poza mury Akademii Ellinghama i opowiada o innej sprawie sprzed lat, która wydaje się równie skomplikowana jak poprzednia. Ważną różnicą jest jednak to, że nie jest ona tak odległa w czasie, a świadkowie tamtych wydarzeń nadal żyją. Tak samo jak zło, które do tej pory czai się w lesie i zagraża kolejnym osobom.

Choć początkowo byłam sceptycznie nastawiona, jak to będzie gdy akcja będzie się działa poza Akademia, ten tom okazał się być chyba najlepszym dotychczas z całej serii.

Emocjonujące było to, że pozostali obozowicze nadal żyli i zauważalne było, że niektórym z mieszkańców miasteczka nie było na rękę wyjawienie prawdy sprzed lat. Autorka bardzo dobrze budowała napięcie. To, że ktoś mącił Stevie przy śledztwie, ewidentnie nie chcąc by jej się to udało, a gdy była już blisko rozwiązania sprawy ktoś gonił ją po lesie z p1st0letem sprawiało, że czytałam z zapartym tchem.

„Skrzynia w lesie” to czwarty tom...

Mam wrażenie, że ta część to typowy skok na kasę. Trylogia wyszła, była całkiem niezła, ale kolejna część bardzo wymuszona. Świat ledwo zarysowany, sama historia kryminalna miała spore szanse na powodzenie, ale niestety została opowiedziana bardzo powierzchownie. Autorka chce zaskakiwać, a tymczasem doprowadza do wielu nielogicznych sytuacji. Niestety się rozczarowałam...

Czytając kryminały nie zawsze lubię się domyślać kto może być sprawcą, kto przyczynił się do większej lub mniej wydarzeń- czasem lubię się zaskoczyć zakończeniem.

Świeżo po przeczytaniu zdaję sobie sprawę, iż nie było do końca pewne, kto przyczynił się do zamordowania 4-rech nastolatków. Na 99% nikt by się nie domyślił kto jest zabójcą.

Mimo niektórych wątków, osób ocalałych z 1978 roku nie wiedziałam czego też można spodziewać się po zakończeniu.

Bardzo przyjemnie czytało mi się czwartą część serii- bardzo przyjemna książka.

Niewiele mogę powiedzieć o fabule, gdyż jak to w kryminałach wszystko ma znaczenie i nie zawsze można zdradzić drugiej osobie co się działo w książce.

Jeśli chodzi tą książkę. Kurcze!, naprawdę jest dobra. Nie widziałam jej ani na booktoku czy bookstagramie.

„Truly Devious” to jest pewniaczek, jeśli chodzi o przeczytanie książek na dwa wieczory i herbatką.

Mimo niektórych wątków, osób...

Rewelacja, swietnie mi sie czytala
Historia wciaga od samego początku
Moim zdaniem nie trzeba czytac pozostalych czesci aczkolwiek w tej pojawiają sie spojlery !!!

Rewelacja, swietnie mi sie czytala
Historia wciaga od samego początku

okej, bałam się, że kiedy bohaterowie opuszczą mury Akademii i przeniosą się w inne miejsce, książka straci swój urok, ale kompletnie się pomyliłam, bo TO BYŁO SUPER!!

bardzo się cieszę, że Nate dostał więcej scen, uwielbiam tego chłopaka, jego sposób myślenia, sarkastyczne odzywki, ale przede wszystkim jego relację ze Stevie. platonic soulmates, ta dwójka ląduje na liście moich ulubionych książkowych przyjaźni <3

sam wątek kryminalny był bardzo intrygujący, przede wszystkim był bardziej krwawy i niepokojący od poprzedniego. jego rozwiązanie bardzo mnie zaskoczyło, bo nigdy bym na to nie wpadła xd

also Stevie i David 🥺 my babies, bardzo przyjemnie czytało mi się ich sceny w tej części, były przeurocze, A KOŃCÓWKA JUŻ W OGÓLE, TROCHĘ SIĘ WZRUSZYŁAM

potrzebuje kolejnej części na TERAZ i chce mi się płakać kiedy myślę o tym, że muszę czekać na nią do grudnia

1961

Spadek formy po trylogii o internacie. Zagadka ciekawa, cały świat przedstawiony dookoła ledwo narysowany i momentami decyzje pisarki naprawdę budzą pytania. Tłumaczenie woła za to o pomstę do nieba - szczególnie w kwestiach związanych z seksualnością jest niezwykle niezręczne i sprawia wrażenie, że tłumacz nie ma pojęcia, w jaki sposób mówi młodzież.

Początkowo obawiałam "Skrzyni w lesie", bo „Nieodgadniony” to dla mnie jest z najlepszych trylogii pod względem jej budowy. Moje obawy dotyczyły tego, że autorka nie zmieści się w tym tomie, będzie wątek, którego rozwinięcie mnie nie zadowoli albo zostanie wciśnięte po łebkach. Na całe szczęście, historia zgrabnie się zmieściła na 400 stronach, które pochłonęłam w jeden dzień.

W historii są dwie linie czasowe – 1978 rok, w którym doszło do tragedii, i teraźniejszość, kiedy Stevie rozwiązuje zagadkę. Na początku więcej jest wspomnień z tej tragedii, które bardzo zachęcają do czytania. Teraźniejszość, dopóki Stevie nie trafia do obozu, nie jest zbyt wciągająca, ale jednocześnie chce się czytać dla scen z przeszłości. Dopiero kiedy zaczyna zapoznawać się ze sprawą, cała akcja nabiera tempa, zaczyna dziać się dużo więcej, a czytanie, jak dziewczyna rozwiązuję tę zagadkę to czysta przyjemność. Tak jak poprzednie tomy, ta historia zmusza do myślenia i rozwiązywania jej razem ze Stevie. Udało mi się odgadnąć, kto stał za jedną sprawą. Jednak to było dość proste i celowe, a w kwestiach kluczowych, czyli wydarzeniach z lat siedemdziesiątych, Maureen nie zawiodła mnie, a nawet trochę zmyliła. Rozwiązanie zagadki mnie zaskoczyło. Było naprawdę przemyślane i inteligentne, a ja nie mogłam przez to odłożyć tej książki.

Gdzieś do połowy książki akcja jest mało dynamiczna, jednak czytając po prostu się płynie przez historię. Jest to spowodowane tym, że Stevie skupia się na poznaniu historii, dlatego jej działań jest nieco mniej. Jednocześnie historia czwórki zamordowanych jest intrygująca i po prostu trzeba poznać jej zakończenie, dlatego czyta się dalej. Później Stevie zaczyna działać i wszystko przyspiesza, a do tego robi się niebezpiecznie.

Klimat tego tomu jest zupełnie inny niż trylogii. W trylogii dominowała aura tajemniczości i zagadek, które z czasem stawały się coraz bardziej mroczne. „Skrzynia w lesie” klimatem bardziej przypomina mi drugą część filmowej „Ulicy strachu”, gdzie akcja również miała na obozie i w podobnych latach. Wiecie, klimat takiego horroru dla nastolatków, niekoniecznie slashera (nie jest tutaj tandetnie),gdzie niby czuć wakacyjną lekkość, nie jest przerażający, ale czuć ten mrok i odrobinę grozy. Z założenia jest to kryminał, jednak to skojarzenie z horrorem jest dużo mocniejsze.

Kwestia bohaterów jest ciekawa. Ze wszystkich dominuje najbardziej Stevie, następnie za nią wysuwają się osoby zamordowane i siostra jednej z ofiar. Jest tutaj więcej Davida, a pozostałe postaci, w tym Nate i Janelle, to po prostu tło dla fabuły.

W Stevie lubię jej sposób rozwiązywania zagadek. Jeśli nie znajduje rozwiązania zagadki od razu, to cały czas ją to nurtuje i powraca do tego myślami, dopóki nic nie wymyśli. Jest mi to naprawdę bliskie, sama tak mam w trakcie nauki czy robienia raportów. Później przychodzi olśnienie. W najmniej oczekiwanym momencie i pozornie sposób, w jaki ono przychodzi, jest bez sensu, Jednak Stevie (i ja także) jesteśmy w stanie przedstawić swój tok myślenia tak, że wszystko jest logiczne i wiadome. Nie mogę nie wspomnieć, że Stevie zmaga się ze stanami lękowymi. W moich oczach czyni ją to bardziej autentyczną i wciąż uważam to za dobrą odmianę po bohaterkach, które wciąż są odważne i altruistyczne.

Cieszę się z powrotu Davida. Mój stosunek do niego się zmieniał. Najpierw nie przepadałam za nim, potem go polubiłam, potem mnie wkurzał, ale chyba wreszcie mogę naprawdę powiedzieć, że lubię tę postać. W tym tomie jest sympatyczny i stara się zrozumieć Stevie i jej pomóc. Podoba mi się jego podejście do swojej sytuacji, bo jest naprawdę dojrzałe.
Janelle nie rozwijają się w tym tomie, za to w Nicku zachodzi drobna zmiana. Ich obecność jest po prostu miłym dodatkiem. Mają swój czas, ale nie są tutaj najważniejsi.

Podoba mi się przybliżenie wszystkich czterech ofiar. Stały się naprawdę realne, mimo że nieco stereotypowe. Todd – chłopak z bogatej rodziny, który sprawia kłopoty. Diana – zagubiona rockmenka. Eric – zabawny chłopak, wzbudza sympatię i jest dilerem. I Sabrina, która zupełnie do nich nie pasuje. Idealna uczennica, idealna siostra, idealna córka. Sabrina to największa zagadka tej historii, którą trzeba rozwiązać.

Nie mogłam się oderwać od historii. Im bliżej końca, tym ciężej mi było zostawić tę książkę. Uparcie czytałam, aż poznałam zakończenie, przez które zaniemówiłam. Naprawdę mózg mi wybuchł i trudno było mi zebrać myśli. Podoba mi się zmiana klimatu. Jest naprawdę wakacyjnie, lekko i jak z horroru dla nastolatków (co ja poradzę, lubię ten klimat). Cieszę się, że ta powieść powstała, bo widzę, że przygody Stevie Bell mają potencjał na bardzo rozbudowaną serię powieści kryminalnych dla młodzieży. Dobrze, że autora nie ograniczała się tylko do murów Akademii Ellinghama i zaczyna maksymalnie wykorzystywać jej potencjał.

Nie sądziłam, że dam się tak wciągnąć serii napisanej dla młodzieży! Trylogia „Nieodgadniony” („Truly Devious”) mnie zafascynowała, jak zresztą wspominałam o tym we wcześniejszych wpisach, także byłam niesamowicie ciekawa kolejnej części przygód młodej pani detektyw. I Maureen Johnson mnie nie zawiodła. Stevie Bell powraca w „Skrzyni w lesie” i ten jej come back to prawdziwe mistrzostwo. Jest jeszcze ciekawiej, bardziej tajemniczo niż w poprzednich częściach, momentami strasznie, momentami zaskakująco, a momentami odrobinie romantycznie, czyli książka ma dokładnie to wszystko, co powinna mieć świetna powieść kryminalna.
Stevie Bell po zakończeniu nauki w Akademii Elinghama spędza wakacje w rodzinnym mieście. Pracuje w sklepie, zajęcie to nie daje jej za dużo satysfakcji, tęskni za Davidem, który jeździ po kraju. I nagle dostaje list od Carsona Buchwalda, założyciela i właściciela serwisu Zapakuj, jak i również posiadacza obozu letniego Słoneczne Sosny w zachodnim Massachusetts. Carson proponuje Stevie współpracę przy tworzeniu podcastu kryminalnego na temat „morderstwa w skrzyni”. Stevie oczywiście się zgadza, przed wyjazdem jednak zbiera wszelkie informacje na temat tej zbrodni. Dowiaduje się, że obecny obóz Słoneczne Sosny nazywał się kiedyś Wodospadem Cudów i to tam, w 1978 roku brutalnie zamordowano 4 nastolatków, pracujących jako opiekunowie na obozie. Zginęli syn burmistrza, Tood Cooper, lokalny rozrabiaka, podejrzany o śmiertelne potrącenie dziecka, jego dziewczyna Diane MmClure, Eric Wilde, zajmujący się handlowaniem narkotykami i Sabrina Abbot, córka dentysty, najlepsza uczennica w szkole. Stevie prosi o pomoc swoich przyjaciół. Razem z nią do Massachusetts jedzie Janelle I Nate, lekko przerażeni, ale gotowi pomóc Stevie w rozwiązaniu sprawy sprzed lat. Na miejscu poznają więcej szczegółów. Eric został znaleziony na ścieżce prowadzącej z lasu do obozu, trójka pozostałych leżała poukładana w skrzyni w lesie. Ciała były brutalnie okaleczone. Stevie zaczyna swoje śledztwo. Udaje jej się nawiązać nić porozumienia z Allison, siostrą Sabriny,która uparcie twierdzi, że Sabrina prowadziła dziennik, nikt nigdy go nie znalazł. Poznaje też różne hipotezy przez lata wysuwane na temat morderstwa. Ludzie podejrzewali porachunki narkotykowe, zemstę za śmiertelne potrącenie dziecka, czy działania tajemniczego Drwala, który w tamtym okresie grasował ponoć i mordował ludzi w lasach Massachusetts. Kiedy w czasie porannego joggingu ginie Allison, Stevie już wie, że w lesie koło obozu dalej czai się zło i że będzie musiała mu stawić czoła. Do paczki przyjaciół dołącza David. Czy Stevie i jej przyjaciołom uda się odkryć prawdę i ujść z życiem? Koniecznie przekonajcie się sami!
Ogromnym atutem książek Maureen Johnson jest to, że… przyjemnie się je czyta. Wciągająca i wartka akcja, bardzo ciekawa fabuła i postacie, które dojrzewają na naszych oczach, z nastolatków przeistaczają się w młodych ludzi, sprawiają, że naprawdę pochłania się książkę jednym tchem. I dalej upieram się przy tym, że wcale nie jest to tylko twórczość dla młodzieży, ale naprawdę dla każdego!

Kiedy dowiedziałam się o kontynuacji trylogii, opowiadającej losy Stevie i jej przyjaciół, byłam podekscytowana. Bardzo polubiłam bohaterów, więc całkiem przyjemnie czytało mi się „Skrzynię w lesie”. Niestety książka momentami się dłuży, bo autorka chce przedstawić nam wiele szczegółów. Nudne fragmenty ratuje Nate, z jego genialnym humorem. Gdyby nie moje przywiązanie do serii dałabym zdecydowanie niższą ocenę.

• Kryminał
  • Młodzieżówki