Truly Devious

Wydawnictwo: HarperCollins
Truly Devious
ijacielubie

Ellingham Academy is a famous private school in Vermont for the brightest thinkers, inventors, and artists. It was founded by Albert Ellingham, an early twentieth century tycoon, who wanted to make a wonderful place full of riddles, twisting pathways, and gardens. "A place" he said, "where learning is a game." Shortly after the school opened, his wife and daughter were kidnapped. The only...

Shortly after the school opened, his wife and daughter were kidnapped. The only real clue was a mocking riddle listing methods of murder, signed with the frightening pseudonym, Truly Devious. It became one of the great unsolved crimes of American history.

True-crime aficionado Stevie Bell is set to begin her first year at Ellingham Academy, and she has an ambitious plan: She will solve this cold case. That is, she will solve the case when she gets a grip on her demanding new school life and her housemates: the inventor, the novelist, the actor, the artist, and the jokester. But something strange is happening. Truly Devious makes a surprise return, and death revisits Ellingham Academy. The past has crawled out of its grave. Someone has gotten away with murder.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/29589074-truly-devious

Magda | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Mimo wieku i ilości przeczytanych książek młodzieżowych, nadal decyduję się sięgać po ten gatunek. Trochę to masochizm, bo bądźmy szczerzy, większość to kalka najpopularniejszych pozycji. Jednak w tym ogromie kopii Igrzysk Śmierci, Zmierzchu czy Harrego Pottera co jakiś czas pojawia się pozycja godna polecenia. W miesiącu maju ten tytuł otrzymała książka Nieodgadniony Maureen Johnson.

Ciężko w jednym zdaniu opisać czym ta pozycja różni się od innych w tym gatunku. Moja pierwsza myśl w trakcie jej czytania dotyczyła jej dojrzałości. Nie chodzi tu samych bohaterów, jednak bardziej o sam styl prowadzenia fabuły. Z informacji znalezionych w internecie dowiedziałam się, że to będzie trylogia, jednak ten tom jest na tyle zamkniętą historią, że czytając go nie czuję, by była to jedna książka podzielona na trzy i wysłana wydawcy.

Cała historia opowiada o Akademii Ellinghama - elitarnej szkole dla wyjątkowo utalentowanych dzieci. Jednak niedługo po jej otworzeniu wydarza się tragedia -...

WielkaRecka | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Książka ,,Nieodgadniony” to powiew świeżości wśród kryminałów młodzieżowych. Język jest współczesny i potoczny co powoduje, że powieść czyta się przyjemnie. Główni bohaterowie są znakomicie wykreowani o czym niestety nie mogę powiedzieć o postaciach pobocznych. Sama fabuła jest tak genialnie zbudowana, że zapominałam, że to fikcja literacka. Nie wiedzieć czemu myśląc, że czytam historię , która wydarzyła się naprawdę, co uważam za ogromny plus. Naprzemienna fabuła mi nie przeszkadzała, wręcz dodawała autentyczności, a czytelnik ma możliwość obserwowania postępowania sprawy kiedyś i dziś. Tajemniczość i całe te szukanie sprawcy z każdą kolejną stroną, wciągała mnie jeszcze bardziej w świat wykreowany przez autorkę, która sprawiła, że poczułam się jak prawdziwy detektyw. Według mnie ta seria ma ogromny potencjał. Z niecierpliwością oczekuję kolejnego tomu.

Atramentowa Przystań | 2018-10-19
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

„Nieodgadniony” to pierwsza część kryminalnej trylogii dla młodzieży. I chociaż zawsze boję się sięgać po pozycje z gatunku young adult, z obawy przed kolejną kopią Igrzysk Śmierci czy Zmierzchu, to za tę niebieską książeczkę nie wahałam się zabrać nawet przez moment.

Akcja książki toczy się w Akademii Ellinghama, do której uczęszczają szczególnie uzdolnieni młodzi ludzie. Do tej elitarnej grupy należy między innymi Stivie Bell – nastolatka fascynująca się zbrodnią. Celem dziewczyny jest zbadanie morderstwa z przeszłości. Niestety jej plany zostają zniweczone przez kolejne mroczne zdarzenia.

Bardzo podobało mi się, że autorka nałożyła na siebie dwie sprawy kryminalne. Niezwykle umiejętnie przeplotła ze sobą oba zdarzenia, które jak sądzę, mają ze sobą trochę wspólnego. Fajnym zabiegiem było opisanie krok po kroku wydarzeń z 1936 roku, kiedy miało miejsce pierwsze morderstwo Nieodgadnionego (bo tak właśnie przedstawia się nam zbrodniarz). Urozmaicenie teraźniejszości przeszłością...

WielkiBuk | 2018-05-23
Przeczytana: maj 2018

W kryminałach najlepsze jest to, że potrafią być uniwersalne. „Nieodgadniony” to początek młodzieżowego cyklu, ale już po wstępie okazuje się, że zarówno krew, zbrodnia, jak i wplątani w intrygę ludzie są do bólu prawdziwi, a to co ich spotyka nie ma zbyt wiele wspólnego z tematyką wyłącznie przeznaczoną dla nastolatków. Bohaterowie są inni niż wszyscy, dojrzalsi, dziwaczniejsi, zawieszeni gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, na którą wciąż nie są jeszcze przygotowani. A śmierć, śledztwo i tajemnica pozostają niezmiennie fascynujące, z czego Maureen Johnson doskonale zdaje sobie sprawę.
Mroczna kryminalna seria bez cukierkowej oprawy dla młodszych i starszych czytelników? Czemu nie!

Zuzanna | 2018-06-16
Przeczytana: 12 czerwca 2018

"Nieodgadniony" nie jest pierwszym kryminałem z jakim mam do czynienia. Jest natomiast pierwszym kryminałem młodzieżowym. Przyznam, że do tej pory nie zetknęłam się z takim połączeniem powieści dla młodzieży z elementami kryminału. Młodzieżówka, w której obecna jest śmierć, morderstwo, zagadki i niewyjaśnione sprawy z przeszłości? Byłam ciekawa, czy autorka poradzi sobie z połączeniem tak mrocznych elementów, by ostatecznie utrzymać książkę w klimacie odpowiednim dla młodszych odbiorców i by wypadło to po prostu wiarygodnie. Wiecie co? Z zadowoleniem stwierdzam, że się jej to udało.

W "Nieodgadnionym" wyraźnie można poczuć klimat charakterystyczny dla gatunku, jednak to co odróżnia tę powieść od klasycznego kryminału to bohaterowie. Główni bohaterowie "Nieodgadnionego" to młodzież, a konkretnie uczniowie Elitarnej Akademii Alberta Ellinghama. Ta nietypowa szkoła powstała specjalnie po to, by zapewnić najlepszym uczniom darmowy dostęp do nauki i pokazać, że nauka może być zabawą....

vicky222 | 2018-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Trzeba przyznać, że Poradnia K wyszła naprzeciw swoim czytelnikom tworząc dla nich trailer, który możecie zobaczyć powyżej.
Sięgając po Nieodgadnionego spodziewałam się mrocznego kryminału z tajemnicą w tle. I to dostałam. Dopiero po zakończeniu okazało się, że książka to pierwszy tom serii kryminalnej Truly devious. Jest to istotne bowiem Maureen Johnson wystawiła moją cierpliwość na długie czekanie.
Autorka dzieli swoją historię na dwie części. W pierwszej ukazane są wydarzenia z roku 1936 r., w których zostaje porwana matka z córką (Iris i Alice) oraz nastolatka (Dottie Epstein). Sprawa nigdy nie zostaje wyjaśniona. W drugiej znajdujemy się już we współczesnym czasie, gdzie razem z główną bohaterką Stevie Bell przyjeżdżamy do szkoły dla wybitnych uczniów - Akademii Ellinghama. Uczelnię założył Albert Ellingham, który marzył o darmowej szkole, w której młodzież samodzielnie zdobywa wiedzę i kształci się w wybranym kierunku.
Za sprawą umiłowania Stevie do kryminalistyki oba...

Milena | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

Na przeczytanie książki skusił mnie przede wszystkim opis, po którym stwierdziłam, że dostane sporo akcji, zagadek do rozwiązania i ciekawie spędzony czas. Czy aby na pewno to otrzymałam?
Podobno pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a to tu taj nie było najlepsze. Zdecydowanie nie przemawia do mnie okładka książki, nie pasuje mi do fabuły i nie należy do takich które zauważyłabym w księgarni na półce. Może i na swój sposób wyróżnia się z pośród innych, ale jednak nie w tym kierunku, który chciałabym.
Na plus trzeba zaliczyć fabułę i pomysł, aby akcja rozgrywała się w dwóch ramach czasowych. Pierwsza z nich ma miejsce oczywiście w teraźniejszości. Tu główną bohaterką jest Stevie, która pragnie rozwikłać jako pierwsza zagadkę wydarzeń z przeszłości. Co za tym idzie mamy ukazane losy właśnie z dawniejszych czasów, a mianowicie z roku1936. Dzięki temu również możemy zabawić się w detektywa i spróbować rozwikłać tajemnice akademii.
Stevie Bell należy do tego typu postaci, które...

Chyba powinnam zacząć od tego, że nie wiedziałam za bardzo czego się po tej powieści spodziewać. Jak wiadomo, kryminały młodzieżowe, są najczęściej dość proste, schematyczne i po prostu nudne. Czy w tym przypadku było identycznie?

Zacznę od bohaterów, żeby potrzymać Was trochę w niepewności tego czy na pewno zagadka kryminalna tutaj miała jakiś sens, więc przejdzmy do głównej bohaterki Stevie. Dziewczyna niby taka jak każda inna ale jednak nie, bo nie dość, że bardzo interesuje się zagadkami i trudem ich rozwiązywania, ale tak SERIO się interesuje, czytając Sherlock i oglądając programy kryminalne, to jeszcze można ją przypisać do kategorii bohaterek, które są silne i niezależne. Jednym słowem: dogadałyśmy się. Dalej mamy jej przyjaciółkę, która nie była dla mnie aż tak ciekawa jak główna bohaterka, była okey ale jednak czegoś jej brakowało. Jednak na zdanie zasługują postacie męskie, które były dziwne ale na swój własny, urokliwy sposób,...

Lady Margot | 2018-05-18

LADYMARGOT.PL

Napiszę wprost: tę książkę przeczytałam… przez przypadek. Wszystko przez moje wrodzone roztrzepanie. Szybko czytam maile, czasem „po łepkach”, co skutkuje tym, że… godzę się na zrecenzowanie książki, po której spodziewałam się zupełnie czegoś innego 😀 Kiedy Wydawnictwo Poradnia K zaproponowało mi lekturę kryminału „Nieodgadniony”, po pobieżnym przeglądnięciu wiadomości, oczywiście, zdecydowałam się, jakżeby inaczej! Kryminał? Zawsze. Jednak dopiero w trakcie czytania, uzmysłowiłam sobie, że mam w rękach młodzieżówkę! Mimo obiecującego początku, zaczęłam mięć wątpliwości, czy to na pewno rodzaj rozrywki dla mnie, młodzieżą wszak nie jestem od jakichś 20 lat, choć czuję się wręcz przeciwnie. I zaraz opowiem Wam o moich przeprawach z najnowszą powieścią Maureen Johnson, bestsellerowej amerykańskiej autorki książek dla młodzieży właśnie. Już samo nazwisko (które kojarzyłam!) powinno dać mi do myślenia. Ale nie uprzedzajmy faktów.

***

POSTACI

Stevie Bell – nowa...

redgirl_books | 2018-06-13

Dzięki nauczycielom, drużynom sportowym, absolwentom, szkoły zyskują rozgłos. Akademia Elinghama jest pod tym względem wyjątkowa. Nie zdobyła sławy dzięki dobrym wynikom uczniów czy świetnym wykładowcom. Zdobyła ją dzięki dokonanemu tam morderstwu.
Pasjonująca się kryminalnymi sprawami Stevie, wysyła podanie do prestiżowej uczelni, gdzie w 1936 porwano i zamordowano żonę i córkę Ellinghama – właściciela akademii oraz znanego w tamtych czasach milionera. Dziewczyna mimo własnych wątpliwości dostaje się na uczelnie niedowierzając, że już niedługo będzie uczyć się w miejscu, gdzie dokonano zbrodni. Gdy Stevie dociera na miejsce, podziwia każdy element rezydencji, ciesząc się, że trafiła do miejsca swoich marzeń. Dziewczyna próbuje się dopasować do nowego środowiska, ucząc się i tworząc swoje pierwsze projekty, do czasu, gdy niespodziewanie ginie jeden z uczniów z drugiego roku. Początkowo wygląda to na wypadek, jednak czy na pewno?

Spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie...