Bomba

W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
Agnieszka Walulik
literatura dla młodzieży niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie prawdy strach szkoła thriller zemsta

Tik, tak…

Bardzo łatwo zgadnąć sprawcę co niszczy trochę zabawę. Pewnych akcji w ogóle się nie spodziewałam. Bohaterowie poniekąd wkurzają. Ale książka dobrze ukazuje problemy młodzieży i to jak ludzie są pierwsi do oceniana ze względu na wygląd. Przyjemnie się czytało, natomiast mogłoby być więcej intryg.

Początek zachęcający. Ciekawe opisanie bohaterów. Ogólnie książka nudna. Nic zaskakującego się w niej nie stało. Zakończenie przewidywalne, niesatysfakcjonujące.

Wartka akcja, wciągająca fabuła, trochę moralizatorstwa pod koniec (z racji bycia książką dla nastoletniego odbiorcy nie narzekam).
Fajna na jeden raz. Przyjemna.

Fajna na jeden raz. Przyjemna.

bomba nie była tak bombowa jak się zapowiadało

bomba nie była tak bombowa jak się zapowiadało

Dobra Akcja książki dosłownie na 300 stronie. Wcześniej głównie opisywane są szkody budynku i osób w nim zamkniętych, szukanie się bohaterow i sposoby na wydostanie się z pomieszczeń. Samo rozwiązanie dość przewidywalne. Zgadłam prawie na początku. Nie polecam.
A generalnie szkoda bo sam pomysł miał super potencjał. Zabrakło więcej psychologicznych rozgrywek i interakcji wszystkich bohaterów.

"Bomba" Joelle Charbonneau opowiada o jednym z większych problemów w amerykańskich szkołach, tylko tutaj zamiast pistoletów pojawiają się ładunki wybuchowe rozłożone po całym budynku.
Poruszane są ważne problemy tj. rasowe uprzedzenia, znęcanie się nad słabszymi i skutki takich zachowań. To jest jedna z tych książek, która nie umniejsza wadze tych problemów, nie podaje tego w formie przyjaznej czytelnikowi, tylko pokazuje je w takiej formie, w jakiej istnieją. Niektóre wydarzenia mogą wydawać się hiperrealistyczne, ale niestety okrutność rówieśników jest pokazana tutaj bardzo dobrze.
Mimo, że książka nie jest długa autorce udało się dobrze ukazać różne charaktery bohaterów. Cała grupa jest dobrze wykreowana, ale brakowało mi lepszego uzasadnienia decyzji podłożenia bomby.

przyjemnie się czyta, taka na jeden raz i fajne zaskoczenie, bo nie sądziłam, że tak mnie wciągnie

Książka jest dobra, nie jakaś wspaniała, ale przyjemnie się ją czytało. Motyw szybkiej, często niesłusznej opinii o drugim człowieku, którą wystawiamy ze względu na wygląd, spodobał mi się. Oprócz tego mamy okazję poznać każdego z szóstki uwięzionych uczniów, którzy w pierwszych rozdziałach są przedstawieni w taki sposób, aby wydawali się podejrzani. Już wtedy możemy podejrzewać jednego z nastolatków o podłożenie bomby. Wiele osób pisało, że jest to bardzo przewidywalne, jednak mi nie udało się właściwie wskazać sprawcy całego zamieszania.

Lektura przyjemna wydaje mi się, że warto poświęcić chwilę na jej przeczytanie.

Niestety zerowe zaskoczenie i od razu znane motywy. Trochę się dłuży i ogólnie nie polecam dorosłym i bardziej wymagającym czytelnikom.

Całkiem mądra książka o nastolatkach, z niestety dość przewidywalnym zakończeniem.

• Literatura młodzieżowa