Nieodgadniony

Okładka książki Nieodgadniony Maureen Johnson Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Nieodgadniony
Maureen Johnson Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Truly Devious (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Inne

Oficjalne recenzje i

Whodunit, czyli witajcie w Szkole Morderstw i Cieni Ellingham

2783 258 91

KOCHAM. Jeżeli lubicie kryminalne książki to w sam raz jest dla Was ta powieść. Z każdą przeczytaną stroną wciągałam się coraz bardziej i przeżywałam wszystko co się dało. Szczególnie pod koniec 1 tomu. Muszę przyznać, że nie wiedziałam komu ufać, kogo lubić. Książka po prostu pełna zagadek (nad którymi my - czytelnicy, możemy się zastanawiać), zwrotów akcji, emocji. Genialne jest to, że opowieść jest opowiada z dwóch czasów - teraźniejszości i roku 1936.

Książka bardzo mi się podobała, pokazywała ona idealną szkołę do której każdy by chciał chodzić. Wywołała ona we mnie wiele emocji i byłam bardzo podekscytowana gdy ją czytałam.

„Nieodgadniony” Maureen Johnson to pierwsza część trylogii Tryly Devious, reklamowana jako Besteller New York Times. Zachęciła mnie ta rekomendacja, więc postanowiłam sprawdzić na czym polega fenomen tej książki. Brawurowo wymyślona fabuła, trzymająca w napięciu akcja, no i tajemnicza zagadka, którą chce się rozwiązać, razem z główną bohaterką, to tylko jedne z wielu atutów tej książki.

Zamożny biznezmen Albert Ellingham postanawia otworzyć szkołę dla uzdolnionych dzieci z całego kraju. Zaprasza do niej wybrane przez siebie dzieci, a nauka oczywiście jest darmowa. Ogromna, zbudowana na odludziu posiadłość, tajemnicze przejścia i uwielbiający zagadki właściciel przyciągają dzieci chętne do uczenia się w Akademii Ellinghama. W 1936 roku do szkoły zostaje zaproszona Dolores Epstein. Zdolna, ale lubiąca odosobnienie dziewczyna próbuje znaleźć swoje miejsce w Akademii. Udaje jej się znaleźć kryjówkę, z dala od całej szkoły, gdzie spędza całe dnie na czytaniu książek. Niestety, przez przypadek staje się świadkiem czegoś, co sprowadza na nią śmierć. W tym samym czasie zostaje porwana żona Ellinghama Iris i ich trzyletnia córeczka Alice. Albert dostaje tajemniczy list- zagadkę, który jest jakby zaproszeniem do chorej zabawy,to w nim osoba podająca się jako „Nieodgadniony” podaje wiele sposobów na morderstwo. Pomimo zapłacenia okupu, zaangażowania FBI, nie udaje się znaleźć Iris i Alice żywych. Po jakimś czasie zostaje znalezione ciało żony. Dziewczynki nie udaje się odnaleźć. Milioner sam wkrótce ginie tajemniczo.
Wiele lat później, do świetnie działającej Akademii Ellinghama przyjeżdża Stevie Ball. Jej pasją są kryminały, marzy o zostaniu detektywem, ewentualnie o pracy w FBI. Jest jednak zdziwiona, że dostała zaproszenie na naukę do tak elitarnej szkoły. Próbując odnaleźć się w szkole, nawiązać nowe znajomości, zgadza się na wzięcie udziału w projekcie nakręcenia filmiku przez jednego z uczniów. Hayes jest znanym już młodzieżowym aktorem, marzy mu się jednak kolejny film, bazujący na tajemniczym porwaniu i morderstwie przed laty. Obok Stevie, do udziału w kręceniu filmu zaprasza Nate, młodego autora książki, Ellie, Davida i paru innych kolegów. Młodzi wymykają się więc swoim opiekunom i kręcą sceny do filmu w odkrytym tajemniczym tunelu. Stevie jednocześnie przekopuje dostępne materiały prasowe, przesłuchania, wszelkie dokumenty mogące jej pomóc w rozwikłaniu zagadki sprzed lat.
Po paru dniach Hayes zostaje odnaleziony martwy w owym tunelu. Ludzie są przerażeni, śmierć po latach wraca w mury Akademii. Czy oba wydarzenia, to obecne i to sprzed lat mają coś ze sobą wspólnego? Stevie nie poddaje się i drąży, sprawdza każdy trop i każdą poszlakę. Dodatkowo pojawia się zauroczenie pewnym kolegą.
Czy uda jej się odkryć prawdę? I na kogo ze swoich nowych znajomych może liczyć? Czy to wśród nich nie czai się morderca? I czy kiełkujące uczucie nie zaburzy jej właściwiej oceny sytuacji?
Niestety pierwsza część serii nie rozwiązuje zagadki, więc ja już myślami jestem przy części drugiej:) I mam przeczucie, że ta misternie zaplanowana intryga tak szybko się nie rozwiąże.
Zachęcam do lektury gorąco. Odnajdziecie w tej książce ducha Sherlocka Holmesa, odrobinę Agathy Christie, a nawet co nieco z Harrego Pottera;) Dla mnie ta książka to takie idealne połączenie literatury młodzieżowej z tą dla dorosłych, z bardzo dobrze rozbudowanym wątkiem psychologicznym

Bardzo ciekawe rozpoczęcie serii! dużo pozytywne zaskoczenie. Bardzo udane przejście pomiędzy literaturą typowo młodzieżową a literaturą dla dorosłych, z jednoczesnym wpleceniem fajnych wątków psychologicznych. Uwaga wciąga :)

Zdecydowanie mój comfort read.
Historia przedstawia opowieść o Stevie, czyli dziwnej nastolatce która pała się w morderstwach, a do snu słucha podcastów o najstraszliwszych mordercach. 1936 roku w akademii Ellingham dochodzi do straszliwej zbrodni na skutek której ginie jedna z uczennic oraz żona Alberta Ellinghama, z kolei jego córka zaginęła bez śladu. Wiele lat później to właśnie owa zbrodnia skłania Stevie do złożenia papierów, właśnie do tej akademii. Warto zauważyć, że nie dostaje się tam byle kto, tylko dzieci wyjątkowe, ale determinacja Stevie jest silna. Chce ona rozwikłać zagadkę, której nie rozwikłał nikt od dziesiątek lat.

To co mi się podobało, to bardzo ciekawa narracja. Mieliśmy przyjemność śledzić za równo losy Stevie w współczesnym świecie, ale także mieliśmy doskonały wygląd na samą zbrodnie i mogliśmy sami szukać mordercy, bo historia była także opisywana w 1936 - 1938 roku. Przyznam szczerze, że fragmentami zdecydowanie bardziej podobała mi się historia snuta w tym 1936 roku. Cudownie było być w samym centrum wydarzeń i zdecydowanie bardziej polubiłam bohaterów właśnie z przeszłości.
Powiem tak. Pomimo, że jest tu najbardziej zwariowana, a zarazem moja ulubiona scena pocałunku wszechczasów, to mimo tego uważam, że owy wątek miłosny wziął się z ciemnej dziury. Ja rozumiem wzajemne przyciąganie, ale broń boże nie nazwałbym tego miłością, bo uczucie naszych głównych bohaterów było nadzwyczaj płytkie, nie ważne jak autorka bardzo starała się je zgłębić. Wielki minus. Ich relacja opierała się wyłącznie na pociągu fizycznym, bo nie można powiedzieć by się znali. Mam nadzieję jednak, że w kolejnych tomach zostanie to bardziej rozwinięte.
Wątek kryminalny jest genialny. To moja pierwsza tego typu książka i jestem bardzo mile zaskoczona. Mimo, że nie zdołałam rozwiązać żadnej zagadki, to i tak dobrze się bawiłam. Momentami miałam dosłownie dreszcze. Pierwszy raz bałam się zasnąć przy zgaszonym świetle! Historia bardzo brutalna i mroczna. Zaskoczyło mnie to jak nastolatkowie potrafią być brutalni, a współczesny świat okrutny. Mimo wszystko raczej marnie rozwinięci bohaterowie i relacje między nimi.

Zdecydowanie mój comfort read.

RECENZJA POCHODZI Z BLOGA SKARBIEC KSIĄŻEK:

Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Właścicielem imperium. I założycielem Akademii dla uzdolnionych dzieci. W 1936 roku pasmo sukcesów kończy jednak rodzinna tragedia. Zapowiedziana zagadkowym listem...

Wyjazd do Akademii Ellinghama to dla Stevie Bell spełnienie marzeń. Nastoletnia pasjonatka rozwiązywania spraw kryminalnych właśnie rozpoczyna swój pobyt w elitarnej szkole, oferującej darmową naukę młodzieży wyróżniającej się szczególnymi umiejętnościami. Szansa na edukację to nie jedyne, co prowadzi dziewczynę w jej progi. Swój detektywistyczny zmysł planuje bowiem wykorzystać do rozwikłania zagadki porwania żony i córki założyciela Akademii, Alberta Ellinghama. Nie przypuszcza jednak, że spokojnym życiem szkoły niebawem wstrząśnie śmierć jednego z uczniów. Nieszczęśliwy wypadek? Czy aby na pewno?

Tajemnice zbrodni, kulisy dochodzeń – oto żywioł siedemnastoletniej Stefanie (Stevie) Bell. Dziewczyny znającej w najdrobniejszych szczegółach tragedię Ellinghamów. I dostającej okazję przyjrzenia się jej z bliska – z miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Nowy życiowy rozdział pozwala Stevie połączyć pasję z nauką, nawiązać przyjaźnie oraz nieoczekiwaną znajomość z irytującym i przystojnym Davidem.
Stevie to detektyw z powołania. Choć jest bardzo młoda, może poszczycić się niezwykłą spostrzegawczością i intuicją. O ile w tematyce kryminalnej czuje się jak ryba w wodzie, kwestie towarzyskie nie przychodzą jej z tą samą łatwością. Wprawdzie zaprzyjaźnia się z Nate’em i Janelle, lecz wobec innych jest raczej powściągliwa. Rzutuje to też na jej relację z Davidem, która początkowo wypada dosyć dziwnie, sztucznie. Pierwszy raz perypetiom Stevie miałam okazję przyjrzeć się w tomie czwartym (poruszającym odrębną sprawę kryminalną) od którego rozpoczęłam cykl, ale muszę stwierdzić, że tam jej sposób bycia podobał mi się bardziej. To jednak pozwala mi przypuszczać, że nastolatka prezentuje się nieco drętwo jedynie na początku. Liczę więc, że później będzie tylko lepiej.

Wśród bohaterów drugoplanowych należy wymienić Davida Eastmana. Spośród wszystkich postaci to on przykuł moją uwagę, niemniej w czwartej części był ciekawszy. Tutaj... trudno jednoznacznie określić jego charakter. Jest nieco nonszalancki i tajemniczy, ale gdzieś pod tym można dostrzec jego zainteresowanie Stevie – i właśnie to jest najlepsze. Mimo więc delikatnego „ale” wobec jego osoby, nie mam wątpliwości, że jest to bohater z dużym potencjałem, który najbardziej przypadnie mi do gustu. Gdyby tylko autorka zechciała poświęcić mu więcej miejsca w opowieści...
Poza Davidem są tu również przyjaciele Stevie: Nate (małomówny pisarz) i Janelle (żywiołowa miłośniczka inżynierii) – razem tworzący zgraną grupę.

Okładka – całkiem ładna.

Podsumowując: Akademia Ellinghama to wyjątkowa szkoła z internatem, skrywająca się wśród gór pokrytych mgłą. Jej opis jest niezwykły, mimo to inaczej wyobrażałam sobie otaczającą ją atmosferę. Choć robi wrażenie, jest mniej klimatyczna niż przypuszczałam. Niewykluczone jednak, że jest to spowodowane unoszącą się nad nią tragedią, tak autentycznie oddaną przez autorkę. Tym, czym książka się wyróżnia, jest ciekawy i bardzo dobrze przedstawiony wątek kryminalny. Fakt, że w jego rozwiązanie zaangażowana jest nastoletnia dziewczyna, na pewno nie jest wadą, bowiem jej przenikliwość i sensowna analiza prezentują najwyższy poziom. Dużą zaletą jest również zarysowujący się wątek romantyczny i oczywiście sam David. W efekcie, książka stanowi interesującą lekturę i zachęca do poznania dalszych losów bohaterów. Polecam.

RECENZJA POCHODZI Z BLOGA SKARBIEC KSIĄŻEK:

Wyjazd do Akademii Ellinghama to dla...

O czym opowiada „Nieodgadniony”?

Książka ma dwie płaszczyzny czasowe – czasy współczesne i rok 1936.

W czasach współczesnych główną bohaterką jest Stevie, która ma dość niecodzienne hobby – interesuje się zbrodniami i zagadkami kryminalnymi. Te zainteresowania sprawiają, że dostaje się do elitarnej Akademii Ellinghama, gdzie nauka polega na zabawie, a uczniowie to wybitne jednostki.

Zadaniem Stevie, dzięki któremu została uczennicą placówki, będzie odkrycie kto jest zabójcą żony i córki założyciela szkoły.

To sprowadza nas do drugiej płaszczyzny, czyli roku 1936, gdzie mamy okazję poznać szczegóły tych wydarzeń oczami Alberta Ellinghama i jego współpracowników. Jednak każda informacje czy szczegóły zbrodni są podawana czytelnikowi rozważnie i niespiesznie, co powoduje że ostateczne rozwiązanie zagadki możemy poznać dopiero w trzecim tomie.

Ale fabuła kręci się nie tylko wokół śledztwa Stevie dotyczącego wydarzeń z początku XX wieku. Dziewczyna musi też się skupić na nauce w szkole, tajemniczym (i dziwnym) chłopaku jak i morderstwie jej kolegi.

Uwielbiam Truly Devious za fabułę. Moja uwaga została przykuta przez prowadzone śledztwo, którego zawiłość i tajemniczość (a nawet niekiedy przypadek) sprawiły, że nie mogłam się oderwać. Zapewne dla fanów thrillerów to co się tu działo nie będzie wielkim zaskoczeniem, ale dla mnie (czyli czytelnika, który nigdy za tym gatunkiem nie przepadał) wiele zdarzeń było nieoczywistych.

Jednak w „Nieodgadnionym” jest o wiele więcej dobrego. Autorka dorzuciła tu parę wątków takich jak choroby psychiczne czy problemy z rodzicami. Pełnią one jednak funkcje tła i nie przeszkadzają w odkryciu rozwiązania zagadki. Jedyne do czego bym mogła się przyczepić, to wątek romantyczny głównej bohaterki, które pojawił się nagle i był nie na miejscu. Jednak po lekturze trzech tomów, muszę przyznać, że mimo mojej początkowej niechęci i tak polubiłam wybranka Stevie. Jak i jej kolegów i koleżanki oraz elitarną Akademię Ellinghama.

O czym opowiada „Nieodgadniony”?

Książka ma dwie płaszczyzny czasowe – czasy współczesne i rok 1936.

"Nieodgadniony" to pełna zagadek pierwsza część serii Maureen Johnson opowiadającej o Akademii Ellinghama. Książka zaczęła się dla mnie dość pozytywnie. Przyjazd do nowej, elitarnej szkoły, chęć rozwiązania dziwnej zagadki sprzed lat, odważna i ciekawska bohaterka, która interesuje się zbrodnią — wszystko to złożyło się na nieco tajemniczy klimat powieści. Najbardziej podobały mi się jednak retrospekcje, które powracały do 1936. roku do momentu, gdy córka i żona założyciela Akademii zostały porwane. Rozdziały ukazujące sytuację Ellinghamów były intrygującymi przerywnikami, które od razu mi się spodobały. Główny wątek, historia Stevie, na początku również zdawał mi się ciekawy, jednak szybko odczułam pewnego rodzaju monotonię. Początek bardzo się dłużył. Bohaterka powoli poznawała innych bohaterów i swoje otoczenie. Z jednej strony to duży minus - przez pewien czas brakowało mi większej akcji, a z drugiej plus - autorka od razu stara się zasypać nas podstawowymi informacjami tak, aby wszystkie ważniejsze fakty znalazły się już na początku powieści. Bohaterowie są w większości naprawdę ciekawi, jednak znalazło się też kilka irytujących postaci (np. Ellie, której nie mogłam znieść od samego początku). Stevie, główną bohaterkę, odebrałam naprawdę pozytywnie. Była ona ambitna, zaangażowana i odważna, jednak czasem pokazywała też nieco wrażliwszą stronę. Autorka wplotła w fabułę kilka ważnych wątków jak np. ataki paniki u głównej bohaterki. Widać, że Johnson chciała pokazać, jak ważne w obliczu problemów psychicznych jest sięganie po pomoc (bohaterka mierzy się z nimi już od dawna, bierze potrzebne leki etc.). "Nieodgadniony" to początek naprawdę ciekawie zapowiadającej się serii. Choć po przeczytaniu nie czułam potrzeby, jak najszybszego sięgnięcia po kolejną część, jestem pewna, że niedługo to zrobię.

Przykra sprawa ale tłumaczenie momentami jak z tłumacza Google. Mnie to skutecznie zniechęciło i po kilkudziesięciu stronach ostatecznie odpuściłam. Tego się po prostu nie dało czytać...

Dobrze się bawiłam mimo fatalnego tłumaczenia.
Życzę tłumaczowi, aby już nigdy więcej nie musiał tłumaczyć dialogów nastolatków (zaglądnął? ględzę?, po coś tam lazła?, głupiaś? - serio, bardzo wiarygodnie to wszystko brzmi w ustach 15-latków w 2021 roku)

Dobrze się bawiłam mimo fatalnego tłumaczenia.

Video

Video