Pewnego lata w Szczepankowie

Cykl: Cykl Szczepankowski (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Pełna pogody ducha opowieść o ludziach szukających szczęścia w malowniczym zakątku na Mazurach. Miłość i przyjaźń, a w tle zagadka sprzed lat oraz przyroda jak w Sosnówce. Ścieżki Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego po raz pierwszy skrzyżowały się w Szczepankowie. To tutaj jedenastoletnia sierota zaprzyjaźniona z wroną, miejscowy dziwak ratujący dwa dzikie lisy i chłopiec spędzający nad...

Ścieżki Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego po raz pierwszy skrzyżowały się w Szczepankowie. To tutaj jedenastoletnia sierota zaprzyjaźniona z wroną, miejscowy dziwak ratujący dwa dzikie lisy i chłopiec spędzający nad jeziorem wakacje znajdują spokojną przystań. Jedyne, co narusza sielską atmosferę, to pewna stara tajemnica, która prosi się o wyjaśnienie.

Czy przyjaźń, akceptacja i zwykła życzliwość są w stanie odmienić życie choć jednemu zagubionemu człowiekowi? Czy chęć posiadania dziecka może przysłonić wszystkie inne uczucia?

Utrzymana w klimacie "Sosnowego dziedzictwa" historia osłodzi przykre chwile, przywróci nadzieję na dobro i da siłę do walki o szczęście.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

basik | 2018-05-24

Lekka, pogodna powieść obyczajowa dla mało wybrednego czytelnika.
Bo niby dużo się tu dzieje, ale to wszystko jest takie przewidywalne i jak dla mnie trochę dziecinnie napisane.
Prócz głównych bohaterów Olgi i Adama którzy w Szczepankowie spotykają się po raz kolejny i tym razem mogą już bez przeszkód mówić o swoim uczuciu jest też para dzieciaków Krzysztof i Zojka, którzy przeżywają wakacje pełne przygód i uczestniczą w rozwiązaniu zagadki prawie że kryminalnej.
Są też bohaterowie poznani w innych powieściach np."Tylko milion" a także oswojona wrona Kajka i małe liski.
Jest przyjaźń, miłość i nawet tajemnica sprzed lat, którą szybko udaje się rozwiązać.
A przede wszystkim jest cudna mazurska przyroda, upalne lato, rodzące się uczucie i wakacyjna przygoda.
Dobre na wakacje babskie czytadło, które niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Grażyna | 2018-07-23
Przeczytana: lipiec 2018

Na jakiś czas rozstaję się ze Szczepankowem,a szkoda.Jednak jesienią znów tu zawitam. To fajna ciepła opowieść,napisana w sposób jaki lubię.Ponieważ czytałam wszystkie książki Pani Marii i Pana Jacka łatwo przychodziło mi przypomnienie sobie pewnych faktów,wydarzeń z książki "Tylko milion".Nie dało mi nie przypomnieć sobie także cyklu "Sosnowe dziedzictwo",bo w takim klimacie jest utrzymana także i ta historia.Podobno nie należy oceniać książki po okładce ,ale stwierdzić ,że okładka również mi się podoba to chyba mogę a nawet powinnam. Zachęcam niezdecydowanych do przeczytania i to nie tylko dlatego ,że to saga,lecz bardziej dlatego ,że to powieść ,z której czuje się miłość - tak między ludźmi jak również do przyrody.

Szczepankowo to malownicze, piękne i urocze miejsce spragnionych urlopowiczów.

To właśnie tutaj ponownie krzyżują się drogi Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego. Kobieta jest zaintrygowana powstałym tutaj sierocińcem i stara się więcej dowiedzieć o tym miejscu. Mężczyzna przyjechał tutaj, aby choć na chwilę odpocząć i w spokoju przeboleć tragedię, która dotknęła jego rodziny. Wzajemne spędzanie czasu doprowadza do tego, że ich relacje się zacieśniają.
Poznajemy również jedenastoletnią sierotę, która zaprzyjaźnia się z wroną, jest także miejscowy dziwak miasteczka na Mazurach ratujący dzikie lisy, oraz chłopiec spędzający nad jeziorem swoje, niezwykłe wakacje znajduje spokojną, zaciszną przystań.
Jedyne, co narusza miłą, sielską atmosferę to jedyna pewna stara tajemnica,aż prosi o wyjaśnienie.
Olga Tańska chce rozwiązać sprawę tajemnicy, dowiedzieć się o niej wszystkiego.

Przyznam się szczerze,że nie spodziewałam się, że ta powieść mnie tak oczaruje, wzruszy.
Maria Ulatowska i Jacek...

Anna-mojeksiążki | 2018-06-21

Maria Ulatowska należy do grona pisarek, których książki czytam po kolei wszystkie wydane i kolekcjonuję. Uwielbiam jej styl, pełne emocji opowieści i normalni ludzie, których znajduję w niesamowitych opowieściach. Teraz czytam również jej powieści napisane z jackiem Skowrońskim, gdzie autorzy wplatają swoje relacje i doświadczenia w postacie bohaterów - dlatego te historie są tka prawdziwe i tak chwytające za serce.

Szczepankowo to malutka miejscowość położona wśród malowniczych lasów i jezior na Mazurach. Tam Halina z Piotrem prowadzili małe gospodarstwo agroturystyczne pełne stałych bywalców, a aktualnie prowadzą tam niewielki dom dziecka, gdzie mieszkają małe Polki i Chinki. Zawsze jednak znajdzie się miejsce dla ich pensjonatowych gości.Pojawia się tam para pisarska, pojawia się Olga i Adam. Tych dwoje poznało się przed laty w Szczepankowie, gdzie Adam był z żoną Małgorzatą, a Olga z byłym partnerem. Teraz powracają w to miejsce, aby poznać się na nowo. Szczepankowo to...

beztroska_domatorka | 2018-05-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 maja 2018

„Pewnego lata w Szczepankowie” to książka, która emanuje dobrą energią i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Ukazuje wydarzenia z perspektyw różnych bohaterów, mnie urzekły dzieci, ich logika i sposób podejścia do życia, które jest nieskomplikowane, bez zahamowań jakie, z czasem nabywają dorośli. W tak niepozornej lekturze spotykamy się z wachlarzem uczuć i wydarzeniami, które zmienią życie wielu osób. Czytając książkę, wzruszyłam się kilkakrotnie, czasem wywołała u mnie śmiech a czasem smutek. Przyjemnie było się przenieść wraz z bohaterami do Szczepankowa i posmakować mazurskiej natury. „Pewnego lata w Szczepankowie” jest książką godną uwagi i idealną na letni czas, bo kiedy bardziej wczujemy się w lekturę jak nie w czasie gdy naszą skórę rozświetlają promienie słońca?

basiunia | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Sympatyczna opowieść. Czytając o Zojce i Krzysiu przypomniały mi się dziecięce lata A teraz trzeba czekać na dalszy ciąg.

Czytaczyk | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Szczepankowo jest piękną i malowniczą ostoją dla spragnionych urlopowiczów.

Naprawdę nie wiem, czemu kiedyś unikałam książek polskich autorów. Odstraszały mnie w szczególności obyczajówki. Myślałam, że żadna polska pisarka czy polski pisarz nie będą w stanie dorównać zagranicznym autorom. Jak bardzo się myliłam! Ostatnio zdecydowanie częściej sięgam po literaturę wychodzącą spod pióra moich rodaków i jestem urzeczona. Książki te pokazują prawdziwe uczucia, szczere emocje, ogrom prawd życiowych, realistyczne relacje łączące bohaterów, a w tym wszystkim są wiarygodni bohaterowie.

Maria Ulatowska i...

Diane_Rose | 2018-05-07

Pomimo wielu poważnych tematów książka „Pewnego lata w Szczepankowie” daje ogromną nadzieję. Optymizm, który płynie z tej powieści powoduje, że łatwiej spojrzeć na niektóre sprawy. Ja przeczytałam tę pozycję książkową jednym tchem. I czekam na kolejne tomy, gdyż wiem, że są w przygotowaniu. Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Adama, Olgi, Krzysia i Zojki. A także bohaterów drugoplanowych.

Zachęcam bardzo mocno do sięgnięcia po „Pewnego lata w Szczepankowie”. Jest to idealna lektura na wiosenne, czy raczej już letnie popołudnia i wieczory przy filiżance dobrej kawy.

Talka_on Miko | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

„Pewnego lata w Szczepankowie” to pierwsza część cyklu napisana wspólnie przez Marię Ulatowską oraz Jacka Skowrońskiego. Nie ukrywam że tytuł mnie nie zaintrygował tak, jak napewno wielu z was. Lecz z treścią było już zupełnie inaczej.
Szczepankowo 🌿 to urokliwa miejscowość na Mazurach🍀, w której wielu próbuje zatrzymać się i odprężyć. Nikt nie spodziewał by się , że właśnie tam dojdzie to okrycia tajemniczej skrzyni ,zachowanej przed laty i poznać tajemnicę z nią związaną.. Poznajemy historie i losy wielu bohaterów od dzieci przebywających w Szczepankowskim sierocińcu do Wiechcia - pustelnika z wyboru. Właśnie tam w agroturystyce prowadzonej przez Halinę i Piotra krzyżują się drogi Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego. Olga jest dziennikarką , a przede wszystkim samodzielną i silną kobietą. Mimo nietuzinkowej osobowości jest samotna i straciła , nadzieje na odnalezienie miłości i założenie pełnej rodziny której od zawsze marzyła . Na jej drodze pojawia się Adam , wdowiec i ojciec...

Teresa | 2018-08-30

Szczepankowo, bohaterowie, zwierzęta i jeziora. Czyta się bardzo miło, czasem ze wzruszeniem... Jednak powieśc nierówna i czasem naiwnie wykreowanie sytuacje i postaci... Ludzie - czy może ich być aż tyle i tak dobrych we współczesnym świecie? Chcę w to wierzyć..... Nie potrzebnie powtarzane opisy zdarzeń. Czytelnik jest bystry i połapie się w zdarzeniach i fabule.