Pewnego lata w Szczepankowie

Cykl: Cykl Szczepankowski (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Pełna pogody ducha opowieść o ludziach szukających szczęścia w malowniczym zakątku na Mazurach. Miłość i przyjaźń, a w tle zagadka sprzed lat oraz przyroda jak w Sosnówce. Ścieżki Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego po raz pierwszy skrzyżowały się w Szczepankowie. To tutaj jedenastoletnia sierota zaprzyjaźniona z wroną, miejscowy dziwak ratujący dwa dzikie lisy i chłopiec spędzający nad...

Ścieżki Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego po raz pierwszy skrzyżowały się w Szczepankowie. To tutaj jedenastoletnia sierota zaprzyjaźniona z wroną, miejscowy dziwak ratujący dwa dzikie lisy i chłopiec spędzający nad jeziorem wakacje znajdują spokojną przystań. Jedyne, co narusza sielską atmosferę, to pewna stara tajemnica, która prosi się o wyjaśnienie.

Czy przyjaźń, akceptacja i zwykła życzliwość są w stanie odmienić życie choć jednemu zagubionemu człowiekowi? Czy chęć posiadania dziecka może przysłonić wszystkie inne uczucia?

Utrzymana w klimacie "Sosnowego dziedzictwa" historia osłodzi przykre chwile, przywróci nadzieję na dobro i da siłę do walki o szczęście.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

basik | 2018-05-24

Lekka, pogodna powieść obyczajowa dla mało wybrednego czytelnika.
Bo niby dużo się tu dzieje, ale to wszystko jest takie przewidywalne i jak dla mnie trochę dziecinnie napisane.
Prócz głównych bohaterów Olgi i Adama którzy w Szczepankowie spotykają się po raz kolejny i tym razem mogą już bez przeszkód mówić o swoim uczuciu jest też para dzieciaków Krzysztof i Zojka, którzy przeżywają wakacje pełne przygód i uczestniczą w rozwiązaniu zagadki prawie że kryminalnej.
Są też bohaterowie poznani w innych powieściach np."Tylko milion" a także oswojona wrona Kajka i małe liski.
Jest przyjaźń, miłość i nawet tajemnica sprzed lat, którą szybko udaje się rozwiązać.
A przede wszystkim jest cudna mazurska przyroda, upalne lato, rodzące się uczucie i wakacyjna przygoda.
Dobre na wakacje babskie czytadło, które niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale pozwala choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Grażyna | 2018-07-23
Przeczytana: lipiec 2018

Na jakiś czas rozstaję się ze Szczepankowem,a szkoda.Jednak jesienią znów tu zawitam. To fajna ciepła opowieść,napisana w sposób jaki lubię.Ponieważ czytałam wszystkie książki Pani Marii i Pana Jacka łatwo przychodziło mi przypomnienie sobie pewnych faktów,wydarzeń z książki "Tylko milion".Nie dało mi nie przypomnieć sobie także cyklu "Sosnowe dziedzictwo",bo w takim klimacie jest utrzymana także i ta historia.Podobno nie należy oceniać książki po okładce ,ale stwierdzić ,że okładka również mi się podoba to chyba mogę a nawet powinnam. Zachęcam niezdecydowanych do przeczytania i to nie tylko dlatego ,że to saga,lecz bardziej dlatego ,że to powieść ,z której czuje się miłość - tak między ludźmi jak również do przyrody.

Anna-mojeksiążki | 2018-06-21

Maria Ulatowska należy do grona pisarek, których książki czytam po kolei wszystkie wydane i kolekcjonuję. Uwielbiam jej styl, pełne emocji opowieści i normalni ludzie, których znajduję w niesamowitych opowieściach. Teraz czytam również jej powieści napisane z jackiem Skowrońskim, gdzie autorzy wplatają swoje relacje i doświadczenia w postacie bohaterów - dlatego te historie są tka prawdziwe i tak chwytające za serce.

Szczepankowo to malutka miejscowość położona wśród malowniczych lasów i jezior na Mazurach. Tam Halina z Piotrem prowadzili małe gospodarstwo agroturystyczne pełne stałych bywalców, a aktualnie prowadzą tam niewielki dom dziecka, gdzie mieszkają małe Polki i Chinki. Zawsze jednak znajdzie się miejsce dla ich pensjonatowych gości.Pojawia się tam para pisarska, pojawia się Olga i Adam. Tych dwoje poznało się przed laty w Szczepankowie, gdzie Adam był z żoną Małgorzatą, a Olga z byłym partnerem. Teraz powracają w to miejsce, aby poznać się na nowo. Szczepankowo to...

beztroska_domatorka | 2018-05-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 maja 2018

„Pewnego lata w Szczepankowie” to książka, która emanuje dobrą energią i sprawia, że nie można się od niej oderwać. Ukazuje wydarzenia z perspektyw różnych bohaterów, mnie urzekły dzieci, ich logika i sposób podejścia do życia, które jest nieskomplikowane, bez zahamowań jakie, z czasem nabywają dorośli. W tak niepozornej lekturze spotykamy się z wachlarzem uczuć i wydarzeniami, które zmienią życie wielu osób. Czytając książkę, wzruszyłam się kilkakrotnie, czasem wywołała u mnie śmiech a czasem smutek. Przyjemnie było się przenieść wraz z bohaterami do Szczepankowa i posmakować mazurskiej natury. „Pewnego lata w Szczepankowie” jest książką godną uwagi i idealną na letni czas, bo kiedy bardziej wczujemy się w lekturę jak nie w czasie gdy naszą skórę rozświetlają promienie słońca?

basiunia | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

Sympatyczna opowieść. Czytając o Zojce i Krzysiu przypomniały mi się dziecięce lata A teraz trzeba czekać na dalszy ciąg.

Czytaczyk | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

Szczepankowo jest piękną i malowniczą ostoją dla spragnionych urlopowiczów.

To właśnie tutaj ponownie krzyżują się drogi Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego. Kobieta jest zaintrygowana powstałym tutaj sierocińcem i stara się więcej dowiedzieć o tym miejscu. Mężczyzna przyjechał tutaj, aby choć na chwilę odpocząć i w spokoju przeboleć tragedię, która dotknęła jego rodziny. Wzajemne spędzanie czasu doprowadza do tego, że ich relacje się zacieśniają.

Naprawdę nie wiem, czemu kiedyś unikałam książek polskich autorów. Odstraszały mnie w szczególności obyczajówki. Myślałam, że żadna polska pisarka czy polski pisarz nie będą w stanie dorównać zagranicznym autorom. Jak bardzo się myliłam! Ostatnio zdecydowanie częściej sięgam po literaturę wychodzącą spod pióra moich rodaków i jestem urzeczona. Książki te pokazują prawdziwe uczucia, szczere emocje, ogrom prawd życiowych, realistyczne relacje łączące bohaterów, a w tym wszystkim są wiarygodni bohaterowie.

Maria Ulatowska i...

Diane_Rose | 2018-05-07

Pomimo wielu poważnych tematów książka „Pewnego lata w Szczepankowie” daje ogromną nadzieję. Optymizm, który płynie z tej powieści powoduje, że łatwiej spojrzeć na niektóre sprawy. Ja przeczytałam tę pozycję książkową jednym tchem. I czekam na kolejne tomy, gdyż wiem, że są w przygotowaniu. Bardzo jestem ciekawa dalszych losów Adama, Olgi, Krzysia i Zojki. A także bohaterów drugoplanowych.

Zachęcam bardzo mocno do sięgnięcia po „Pewnego lata w Szczepankowie”. Jest to idealna lektura na wiosenne, czy raczej już letnie popołudnia i wieczory przy filiżance dobrej kawy.

Talka_on Miko | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

„Pewnego lata w Szczepankowie” to pierwsza część cyklu napisana wspólnie przez Marię Ulatowską oraz Jacka Skowrońskiego. Nie ukrywam że tytuł mnie nie zaintrygował tak, jak napewno wielu z was. Lecz z treścią było już zupełnie inaczej.
Szczepankowo 🌿 to urokliwa miejscowość na Mazurach🍀, w której wielu próbuje zatrzymać się i odprężyć. Nikt nie spodziewał by się , że właśnie tam dojdzie to okrycia tajemniczej skrzyni ,zachowanej przed laty i poznać tajemnicę z nią związaną.. Poznajemy historie i losy wielu bohaterów od dzieci przebywających w Szczepankowskim sierocińcu do Wiechcia - pustelnika z wyboru. Właśnie tam w agroturystyce prowadzonej przez Halinę i Piotra krzyżują się drogi Olgi Tańskiej i Adama Biernackiego. Olga jest dziennikarką , a przede wszystkim samodzielną i silną kobietą. Mimo nietuzinkowej osobowości jest samotna i straciła , nadzieje na odnalezienie miłości i założenie pełnej rodziny której od zawsze marzyła . Na jej drodze pojawia się Adam , wdowiec i ojciec...

Anna | 2018-07-28
agus-22 | 2018-07-16