Kobiety Rawenów

Okładka książki Kobiety Rawenów Jacek Skowroński, Maria Ulatowska
Okładka książki Kobiety Rawenów
Jacek SkowrońskiMaria Ulatowska Wydawnictwo: Filia Cykl: Joszka i Olka (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Joszka i Olka (tom 3)
Filia
2023-02-22
2023-02-22

Okładka książki Zaginiony rękopis Jacek Skowroński, Maria Ulatowska
Zaginiony rękopis Jacek Skowroński, M...
Okładka książki Tajemnica willi Sielanka Jacek Skowroński, Maria Ulatowska
Tajemnica will... Jacek Skowroński, M...
Okładka książki Taki krótki urlop Jacek Skowroński, Maria Ulatowska
Taki krótki urlop Jacek Skowroński, M...
Okładka książki Dziedziczka z Moczarowisk Jacek Skowroński, Maria Ulatowska
Dziedziczka z ... Jacek Skowroński, M...

Aleksandra i Joachim po wcześniejszych doświadczeniach, w których bezustannie coś się działo, dochodzą w końcu do momentu, w którym ich życie wkracza na właściwe tory. Zagoszcza u nich spokój. Ola wiedziona ciekawością, sięga po zapiski jej babci Kazimiery. W nich zawarta jest tajemnica, której jej babcia strzygła całe życie. Ta tajemnica dotyczy miejsca w ich wilii Sielance, a dokładniej piwnicy. Odkrywają tam kości sprzed siedemdziesieciu lat. Ola z Joachimem mają problem ze znaleziskiem. Pamiętnik babci Kazi pomaga im dowiedzieć się wszystkiego na temat tych szczątków. Co Ola i Joszka z nimi zrobią? Czy para głównych bohaterów dowie się także wszystkiego o pewnym dziennikarzu śledczym, który miał być ich wrogiem?

Trzeci już tom przedstawiający losy kardiochirurów z Warszawy, którzy w poprzednich tomach zostali wplątani w szereg intryg i musieli osiąść w Bydgoszczy. W tym tomie wyjaśni się zagadka Jaśka Jankiela, dziennikarza uwikłanego w sprawę mafii Sopockiej. Okaże się, że ów dziennikarz nie powie jeszcze ostatniego słowa.

Najbardziej jednak uwaga czytelnika skupia się tutaj na losach kobiet z rodziny Oli. Dziewczyna pozna historie losów swych przodków, zwłaszcza tej kobiecej części. Przekona się jak żyło się podczas II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. Świat który zna, będzie czymś zupełnie innym, od świata w którym żyła jej babcia czy ciotki. Ola, jednak przede wszystkim będzie chciała dociec prawdy. Ma ona związek z morderstwem i to będzie najbardziej nurtujące w tej części.

Ta część to swoisty pamiętnik, opierający się na historii. Powrót do dalekiej przeszłości nie będzie miły, bowiem ukaże jak okrutnym czasem była wojna. Jej oblicza zawsze wyjątkowo mnie przygnębiają, więc z tych trzech tomów, ten podobał mi się najmniej.

Znam twórczość tego duetu i uważam, że doskonale jest dobrany. Po książkę „Kobiety Rawenów” sięgnęłam z ciekawości. Chciałam odkryć co tym razem pokazali Pan Jacek i Pani Maria.
Jest to trzeci tom serii o silnych i mądrych kobietach. Trzy pokolenia, których życia diametralnie się różniły. Babcia Kazimiera całe życie pisała pamiętnik, zostawiając w nim swoje radości, smutki, sekrety i co najważniejsze myśli. Po jej śmierci pamiętnik przejęła jej córka, by następnie ofiarować go wnuczce Kazimiery. Dzięki zeszytowi rodzinie otwierają się oczy na trudy, w jakich przyszło żyć dziadkom. Okres wojny odbił się w ich życiu olbrzymim echem. Dzięki pamiętnikowi, Ola dowiaduje się również o pewnej rodzinnej tajemnicy, którą będzie chciała odkryć.
Po raz kolejny mogłam doświadczyć niesamowitego kunsztu autorskiego, dzięki temu cudownemu duetowi. Ci Państwo są stworzeni do tworzenia razem. Fabuła całkowicie angażująca, porywająca i zwyczajnie atrakcyjna. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo autentycznie, a problemy, z którymi się zmagali sprawiały, że czytelnik darzył ich ogromną sympatią. Były to ciepłe i autentyczne postacie, których zwyczajnie nie sposób nie lubić. Ta historia wdziera się głęboko w serca, ponieważ zawiera moc emocji i wzruszeń. Do tego przeskoki czasów, w których toczy się akcja wpływały korzystnie na odbiór fabuły.
Jeśli lubicie historie oparte na bazie rodzinnych wartości, to śmiało sięgajcie po „Kobiety Rawenów”.

Ostatnia część przygód Oli i Joszki. Jak zwykle pisana z humorem, ale i wzruszająca, o sile kobiet w rodzinie Rawenów.
Dzięki odnalezieniu pamiętnika babci Kazimiery bohaterowie poznają przeszłość, tą szczęśliwą jak i mroczną. Przy okazji odkrywają losy Heleny, która zawdzięcza życie dawnym mieszkańcom willi Rawenów. Kardiochirurdzy sami coraz lepiej czują się w Sielance i może właśnie to jest ich miejsce na przyszłość?

„Pięknych wspomnień nigdy za wiele”.

Trzy pokolenia kobiet Radwenów, babcia, matka i wnuczka. Bardzo różnią się od siebie, każdej przyszło żyć w innych czasach. Babcia Kazimiera przez całe życie pisała pamiętnik, tutaj zastawiła cząstkę siebie, najskrytsze myśli i największe sekrety. Pamiętnik po jej śmierci dostała córka, by po przeczytaniu odesłać go wnuczce Oli. Czytając pamiętnik babci, przed Olą rysuje się trudne życie babci. Wojenne, niespokojne czasy, szara codzienność i dom, który skrywa mroczny sekret. Czy Oli uda się odkryć rodzinną tajemnicę?

Wielowątkowa, wielowarstwowa, a przy tym bardzo spójna, dopracowana opowieść. Mamy dwie ramy czasowe, które idealnie ze sobą współgrają, teraźniejszość i przeszłość babci Kazimiery, którą poznajemy z pamiętnika. Narracja poprowadzona jest z kilku perspektyw, co daje nam szersze spojrzenie na całość. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, złożone, wyraziste, charakterne osobowości, mamy ich tu całkiem sporo. Do większości z nich poczułam sporą sympatię, Utożsamiałam się z ich spojrzeniem na świat, z poglądami. Kobiety o ogromnej wewnętrznej sile, odwadze, niezłomności i ich mężczyźni.

Opowiedziana historia jest bardzo życiowa, klimatyczna, zaskakująca. O silnych więzach rodzinnych, skrywanych tajemnicach i kobietach. Babcia, matka i wnuczka mają inne życiowe doświadczenia, żyły w zupełnie innych czasach, znacząco się od siebie różnią i zawsze miały wsparcie swoich mężczyzn. Niezwykłe kobiety, które swoją niezłomnością, siłą i odwagą są w stanie pokonać każdą przeszkodę, która stanie im na drodze. Podejmowane, trudne decyzje i ich wpływ na dalsze życie.

Wartościowa, nietuzinkowa, mądra, życiowa opowieść. Jest to trzeci tom cyklu o wielopokoleniowej rodzinie, tajemnicach i zawiłości losu. Po powieść można sięgnąć bez znajomości poprzednich tomów. Serdecznie polecam.

„Pięknych wspomnień nigdy za wiele”.

To moje trzecie spotkanie z duetem pisarskim Ulatowska i Skowroński, dwie poprzednie książki, które czytałam podobały mi się, dlatego kiedy tylko zobaczyłam, że autorzy napisali coś nowego - tym razem przedstawiając historię rodziny Oli, bohaterki książek "Taki krótki urlop" oraz "Tajemnica willi Sielanka" - wiedziałam, że będę musiała to przeczytać. Stylistyka i język jakim posługują się pisarze jest bardzo lekki, prosty i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się naprawdę sprawnie, ja pochłonęłam ją w jeden wieczór. Fabuła książki została w ciekawy sposób nakreślona, dobrze poprowadzona i chociaż jest to nie odebrało mi to radości z czytania. Historia zaprezentowana jest w dwóch płaszczyznach czasowych: teraźniejszość i za sprawą pamiętnika babci Oli - Kazimiery poznajemy również przeszłość, okres wojenny. Bohaterowie tej powieści zostali naprawdę interesująco wykreowani, to postaci z którymi śmiało moglibyśmy się utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i dylematy moralne oraz takie, które moglibyśmy spotkać w rzeczywistości. Na kartach tej powieści poznajemy tak naprawdę trzy pokolenia kobiet - babcię, matkę i wnuczkę. Każda z nich jest inna, dzielą je czasy w jakich żyły, doświadczenia życiowe, naprawdę wiele je rożni. Niemniej jednak wszystkie cechują się niezwykłą siłą, odwagą, wzajemnym szacunkiem, wsparciem i troską i tego właśnie razem z bohaterami doświadczamy kartka po kartce poznając ich historię! "Kobiety Rawenów" to poruszająca, wartościowa opowieść pełna życiowych mądrości i prawd, która skłania do głębszych przemyśleń nad własnym życiem i wyborami jakich dokonujemy każdego dnia. Miło spędziłam czas z tą książką i czekam już na kolejne historię tego duetu pisarskiego! Polecam!

Mam dla Was propozycję książki, która pokazuje jak ważne są kobiety.

"Kobiety Rawenów" to historia o trzech pokoleniach kobiet. Babcia, matka, wnuczka. Wszystkie mają za sobą inne doświadczenia i problemy, bo każda z nich żyje w innych czasach. Wszystkie są kobietami niezwykle silnymi, mądrymi i odważnymi. Przy ich boku stoją ukochani mężczyźni, ale to one zawsze dają radę i to one rządzą rodzinie Rawenów.
Ola dostaje od mamy pamiętnik babci i razem z nią cofamy się w przeszłość oraz odkrywamy mroczne sekrety rodziny Rawenów. Poznajemy historię z czasów wojennych oraz tego jak wojna wpłynęła na losy bohaterów. To co przeżyli babcia i dziadek Oli wymagało od nich niezwykłej determinacji oraz odwagi.
Jakie tajemnice odkryje Ola?
Przekonajcie się sami.

Uwielbiam czytać takie piękne i wzruszające historie. Autorzy kolejny raz stworzyli niesamowitą fabułę. Świetnie wykreowani bohaterowie. Autorzy pokazali losy bohaterów, którzy mierzyli się z problemami i decyzjami, które miały ogromny wpływ na ich dalsze losy. Podobało mi się to, że autorzy pokazali kobiecą siłę, ich mądrość, odwagę oraz więzi rodzinne. Dostałam dużo emocji i nie nudziłam się ani przez chwilę. Z ogromną ciekawością przewracałam kartkę za kartką, by dowiedzieć się jakie tajemnice skrywa ta rodzina. Jeśli lubicie czytać historie o rodzinach pokoleniowych i odkrywać tajemnice z przeszłości to będziecie zachwyceni tą książką.
Zachęcam Was do przeczytania całej serii, która jest bardzo wzruszająca i skradła moje serce.

Gorąco polecam!

Mam dla Was propozycję książki, która pokazuje jak ważne są kobiety.

"Kobiety Ravenów" to ostatnia część cyklu powieści Marii Ulatowskiej i Jacka Skowrońskiego.
Jest to bardzo fajna opowieść o kobietach. Historia łącząca trzy pokolenia, pokazująca, iż kobiety są silne, mądre i odważne.
Ukazuje dylematy, z którymi często się zmagamy, a decyzje, które podejmują często mają ogromny wpływ na dalszy los.
Ola bohaterka książki, która otrzymuje pamiętnik babci, wyrusza w podróż w przeszłość.
Podobał mi się ten wątek, kiedy dzięki pamiętnikowi babci Kazimiery poznajemy jej spojrzenie na czasy wojenne oraz odkryjemy, że dom rodzinny, w którym mieszkają skrywa mroczny sekret.
Czy Ola rozwiąże sprawy rodzinnych sekretów?
Marzec to miesiąc kobiet, zatem zachęcam Was gorąco po sięgnięcie tej książki. Jest to piękna fabuła, mówiąca o kobiecej sile.

Ola bohaterka książki, która otrzymuje...

Trzeci tom o Oli i Joszce, kardiochirurgach, którzy mieli w ostatnim czasie sporo na głowie. Tym razem poznajemy stronę Oli, a dokładnie pokolenie kobiet Rawenów..

W tej części jest dużo przeskoków w czasie, przenosząc nas także w czasy międzywojenne. Oprócz tego bohaterki pokazane na przestrzeni lat ukazują siłę, determinację, postrzeganie świata w danym czasie, swoją mądrość i odwagę.
Dzieje się tutaj naprawdę wiele, a czytelnicy mają wgląd w życie kobiet, z których wywodzi się główna bohaterka.

Autorzy kończąc serię zostawili trochę wątków do rozwinięcia dla naszej wyobraźni, jednak pozostawiają też kontakt do siebie, gdybyśmy chcieli dalszego rozwinięcia. Co uważam za świetny pomysł, ponieważ historia może trwać nadal, a pomysłowość jak widać kiełkuje dalej w ich głowach.
Pomimo, że jest to trzeci tom można także po niego sięgnąć bez znajomości poprzednich tomów.

Książka jest bardzo życiowa, ukazuje liczne dylematy i podejmowanie decyzji, które mają wpływa na dalszy los. Wszystko zależy właśnie od krótkich chwil i momentów do jakich jesteśmy postawieni, aby zostawiać za sobą historię i wspomnienia kształtując w ten sposób nasze pokolenie.

Dla mnie to książka o niczym. Bez akcji, prawie bez dialogów, za to z baaardzo rozbudowaną narracją, co skłania do myślenia, że autorce (pan sie chyba do tego nie dołożył?) honorarium wypłacono za stronę.

Czytając chciałam zadać tylko jedno pytanie: gdzie są rozmowy między bohaterami?

• E-Booki
  • Przeczytane 2023
  • Moje :)
  • Sielskie
  • 2.obycz/rom

Dodaj cytat z książki Kobiety Rawenów