Książka Roku 2018

Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska
Ag2S

Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej”. Pisać wprost to obowiązek historyka. Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany,...

Lektura Epoki milczenia to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Tatiasza Aleksiej | 2019-01-19

Moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z autorem. Bardzo wnikliwe i rzetelne ukazanie Polski międzywojennej. Książka poraża prawdą, wieje od niej grozą, zakłamaniem, niesprawiedliwością. Rzeczypospolita pełna hipokryzji, zatuszowanych i nigdy nieukaranych zbrodni, krzywdy i rechotu dziennikarskich hien.

Polska lat międzywojennych kojarzyła mi się zawsze z odbudową, sprawiedliwością, wspólnym celem, uzyskaniem praw do głosowania przez kobiety, gdzie przyzwoitość stawiano na pierwszym miejscu. Muszę przyznać, że lektura tej książki była dużym, niezbyt miłym zaskoczeniem. Przestępczość na tle seksualnym to temat tabu w tamtych czasach. Gwałty, molestowanie, pedofilia, zorganizowane bezeceństwa były na porządku dziennym. Winą za gwałt obarczano kobiety, które rzekomo prowokowały swoich oprawców. Bicie, poniżanie, erotyczne dewiacje. Skrzywdzone kobiety stawały się ofiarami plotek, pomówień i żartów. Prasa szydziła, wyśmiewała, upokarzała kobiety - nasze babki i prababki....

KaMiŚ | 2019-01-31

Z jednej strony "Epoka milczenia" jest pozycją sprawiającą wrażenie niezwykle ważnej, chociażby z punktu widzenia kobiet i ich prawa do godności i uczciwego traktowania. Z drugiej strony jestem świadoma, że wielu czytelników nie spodziewało się, że książka w takiej mierze oparta zostanie na źródłach historycznych. W pozycji odnajdujemy niezliczoną ilość danych, statystyk, informacji, cytatów i analiz, które sprawiają, że w dużej mierze jest to pozycja naukowa. W mojej opinii jest to oczywiście spory plus. Niestety poprzez nagromadzenie informacji książka utraciła charakterystyczną dla autora lekkość, a także swój popularnonaukowy charakter. Nie da się ukryć, że książka zasługuje na uznanie, mimo to pozostawia pewien niedosyt.

mirabelka01 | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Książki Kamila Janickiego mogę czytać w ciemno, bez względu na to o czym pisze. Uwielbiam jego nowoczesne, ale wnikliwe i rzetelne spojrzenie na historię. Epoka milczenia ogromnie mnie zaciekawiła, ale jednocześnie bałam się trochę trudnej tematyki, którą porusza.

Tym razem, Kamil Janicki zabiera swoich czytelników do przedwojennej Polski, epoki która, jak pokazał w poprzedniej swojej książce, wcale nie była taka święta i przykładna, jak przekazują nam to podręczniki do historii. Skupia się na popełnianych wówczas przestępstwach seksualnych, podejściu społeczeństwa do tego tematu, jak również ukazuje przemiany zachodzące w tej kwestii w kodeksie karnym. Nie jest to łatwa i przyjemna tematyka, tym bardziej, że autor potwierdza swoje słowa za pomocą przykładów realnych zdarzeń, które nie raz mrożą krew w żyłach.
Nie będę ukrywać, że Epoka milczenia nieco mnie zbulwersowała i podniosła mi ciśnienie. ;) Nie chodzi jednak o samą tematykę, czy sposób jej przedstawienia, ale raczej o...

Asia Szarańska | 2018-06-15

Molestowanie seksualne, wulgarne zaczepki, gwałty – życie naszych babek i prababek nie było usłane różami. Kobiety żyjące w przedwojennej Polsce mało kiedy mogły liczyć na obronę i sprawiedliwość. Nawet jeśli przełamywały wstyd i miały odwagę opowiedzieć o krzywdzie, jaka je spotkała, uznawano, że wina leży po ich stronie, że przedstawione wydarzenia są wytworem ich wyobraźni, a jeśli zasądzano jakieś wyroki, to były one śmiesznie niskie. O przestępstwach seksualnych czy dewiacjach się nie mówiło. Był to temat tabu, lepiej było udawać, że takie rzeczy w ogóle nie mają miejsca. A pokrzywdzeni? Cóż, skoro zazwyczaj nie mogli liczyć na zrozumienie ze strony swoich najbliższych, nie powinna dziwić obojętność a nawet wrogość społeczeństwa, prawda?

W swojej najnowszej książce Kamil Janicki bierze pod lupę dwudziestolecie międzywojenne i obdziera je z ładnego, kolorowego papierka. Epoka, którą wielokrotnie przedstawia się jako niezwykle barwną, kulturalną i wyrafinowaną, w...

melody | 2018-06-16

Bardzo cenię sobie wszystkie publikacje Kamila Janickiego za jego merytoryczne podejście do danego zagadnienia, prosty, oraz zrozumiały język oraz niebanalne przedstawienie czytelnikowi historii minionych wieków.
„Epoka Milczenia” to najnowsza książka tego autora. Tym razem zostajemy przeniesieni do okresu przedwojennej Polski. Na lekcjach historii większość z nas dowiedziała się, że był to okres dość szybkiego rozwoju naszego kraju, ale i także czas, w którym moralność stawiano na piedestale.
Niestety, ale jak to często bywa, prawda była zupełnie inna i właśnie to autor przekazuje nam w swojej najnowszej książce. Nie owija w bawełnę, podaje nieraz brutalne przykłady wydarzeń które, naprawdę miały miejsce. Uzmysławia też, że w niektórych przypadkach możemy nieświadomie powielać błędy naszych przodków ... a tego byśmy raczej nie chcieli.
Mogę śmiało powiedzieć, że książkę czyta się jednym tchem i naprawdę warto po nią sięgnąć.
Ciekawa, pouczająca i wciągająca bez reszty, polecam!

Maja | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz… wszystko cenzurują”. Witajcie w przedwojennej Polsce i przekonajcie się, jakich zbrodni na tle seksualnym dopuszczali się kiedyś Polacy.

Kamil Janicki jest jednym z tych autorów, których książki pochłaniam na raz. Nikt specjalnie nie musi mnie zachęcać do lektury. Po prostu wiem, że autor rzetelnie podejdzie do tematu i nie nawciska mi kitów, jak to zwykli robić nauczyciele historii w szkole.

Jeśli chodzi o moją wiedzę na temat życia w przedwojennej Polsce, to jest ona dość szczątkowa. Owszem, wiedziałam, że kobiety traktowało się gorzej, ale dopiero autor uświadomił mi, jakie mam szczęście (przynajmniej...

Karolina | 2018-06-01
Przeczytana: 29 maja 2018

Książka Kamila Janickiego jest wstrząsająca. I nie ma w tym stwierdzeniu nawet odrobiny przesady. Autor porusza w niej problem przestępczości seksualnej na terenie Polski przedwojennej. Problem przemilczany, zbagatelizowany, a nawet wyśmiany.

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce zawsze kojarzyło mi się ze starymi filmami i stylowymi ubraniami, a nade wszystko z klasą i szarmanckim zachowaniem mężczyzn. Okazuje się jednak, że kobiety nie zawsze mogły czuć się bezpiecznie, nawet w towarzystwie mężczyzn powszechnie cieszących się szacunkiem. Gwałt, mobbing, napastowanie seksualne czy molestowanie nieletnich zdarzały się o wiele częściej, niż pokazują to statystyki. Tak naprawdę, nie da się nawet oszacować skali problemu, gdyż większość przestępstw nie została zgłoszona. Z kolei pokrzywdzone, które zgłosiły popełnione przestępstwa organom ścigania, rzadko doczekiwały się adekwatnych kar dla swoich oprawców. Nie mówiąc już o tym, że do nich właśnie należało przedstawienie dowodów...

Smuggler | 2018-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2018

Witajcie w kraju, gdzie gwałt nie jest traktowany jako zbrodnia, a raczej występek, ścigany tylko na wniosek poszkodowanej (ale czy na pewno poszkodowanej, skoro pewnie sama chciała, bo się nie obroniła), a adwokat gwłaciciela uzasadnia jego czyn „no bo co innego jest tam [na wsi] do roboty”, co sąd przyjmuje ze zrozumieniem.

Witajcie w kraju, gdzie pedofilia nie istnieje, bo „zeznania dzieci nie mają żadnej wartości”. A jeśli już ojciec wykorzystuje nieletnią córkę i są na to dorośli świadkowe, to dostaje 6 miesięcy, „bo był pijany”.

Witajcie w kraju, gdzie zatrudniając 16-letnią służącą pytasz się, czy nie jest chora wenerycznie, bo w domu jest panicz, no i sama rozumiesz, nie powinien od ciebie czegoś załapać. Ale jak zaciążysz – won! A redaktor gazety, gdzie opisujesz swój los, doradzi „następnym razem nie flirtować z panem domu”.
Witajcie w kraju, gdzie nawet żony uważają, że mąż ma prawo dać im po mordzie, a póki nie używa do tego siekiery, to nie ma powodów by się w...

Adrian | 2018-06-25

"Epoka milczenia" - Kamil Janicki

Kobieta zawsze ma gorzej

Pamiętacie słynne zdanie mówiące o tym, że prostytutki nie da się zgwałcić? A czy wiecie, że padła też opinia, że każda żona jest trochę gwałcona? Takich przykładów jest całe mnóstwo. W końcu, gdy kobieta mówi “nie”, myśli “tak”, lubi być brana siłą. Do tego zbioru “mądrości” należy jeszcze dodać często powtarzane “sama jest sobie winna”, to ona “sprowokowała do gwałtu”. Można wyliczać w nieskończoność.

Książka “Epoka milczenia” to szokujący zapis historii przemocy, głównie wobec kobiet, ale nie tylko. Przyzwolenie na gwałt panowało nie tylko w niższych warstwach społecznych, ale także wśród osób z wykształceniem. Przepisy prawne czyniły oprawców bezkarnymi. Paweł Horoszowski w Encyklopedii Podręcznej Prawa Karnego twierdził na przykład, że zdrowa kobieta, zwłaszcza dojrzała płciowo jest w stanie się przed gwałtem obronić. Ten człowiek napisał jeden z pierwszych w Polsce podręczników kryminalistyki, był ekspertem od...

Paweł Buczkowski | 2018-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2018

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

(...)