Miłość made in China

Wydawnictwo: Znak Horyzont
7,34 (53 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
10
3
9
5
8
10
7
27
6
6
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
352
słowa kluczowe
Chiny, kobieta, miłość, reportaż
język
polski
dodał
sakura85

Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz miłości made in China. Jak być nastolatką, wiedząc że trzeba...

Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym

Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz miłości made in China.

Jak być nastolatką, wiedząc że trzeba znaleźć męża przed ukończeniem 25 roku życiu, by nie zostać sheng nu – resztką, której nie chce żaden mężczyzna?

Jak być kobietą, gdy to rodzice szukają dla Ciebie męża na ogromnym targu singli?

Jak być matką, kiedy każda kolejna ciąża grozi represjami ze strony Państwa?

A przede wszystkim – czy można kochać prawdziwie w świecie, w którym komunizm zniszczył wszystkie wartości poza bezwzględnym posłuszeństwem wobec Państwa i rodziny? W kraju, gdzie małżeństwo nie jest sprawą uczuć, lecz chłodną kalkulacją biznesową.

 

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112487,M...(?)

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,112487,M...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (165)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 502
Ania Kazior | 2018-06-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Chiny leżą po drugiej stronie świata, a kulturowo i obyczajowo to nawet całkiem inny świat. Dodając do tego sytuację polityczną kraju, ustrój, postęp ekonomiczny otrzymujemy mieszankę, która powinna wzbudzić zainteresowanie wszystkich interesujących się odmiennościami – poczynając od politologów, socjologów, kulturo- i religioznawców. W swoim reportażu „Miłość made in China” Dorian Malovic skupia się na społecznym problemie małżeństwa, szukania miłości.
Faktycznie, poznawanie kandydatów na małżonków może być bardzo trudne, jeśli kulturowo jesteśmy ukształtowani tak, że próbę zaczepienia przez obcego mężczyznę uznawane jest za agresję, a takie samo zachowanie ze strony kobiety odbierane będzie jako niemoralne. Tego typu sprawy w Chinach zawsze były załatwiane przez rodziców, często bez udziału zainteresowanych. Stało się to pretekstem do założenia ogromnej liczby biur matrymonialnych, wspieranych przez aparat państwowy, które ułatwiają poznawanie nowych ludzi. Jestem porażona...

książek: 40
Zdzisław Ruszkowski | 2018-06-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Miłość made in China.
Autor: Malovic Dorian
„Znakomity reportaż o największym na świecie rynku… matrymonialnym. Ceniony reportażysta i znawca chińskiej kultury Dorian Malovic przemierzył Państwo Środka wzdłuż i wszerz. Rozmawiał z matkami, żonami, córkami, siostrami, konkubinami i prostytutkami. Wysłuchał ich najintymniejszych zwierzeń, po to by zbudować prawdziwy obraz miłości made in China.”
Książka opowiada o bardzo ważnym dla człowieka aspekcie codziennej egzystencji, a mianowicie o znalezieniu drugiej połowy, partnera czy partnerki do wspólnego życia. Chiny, jakże odmienna kulturowo dla nas kraina trwają od wieków w tej ważnej materii niezmiennie na tych samych pozycjach. Ustalone przez przodków normy i zasady założenia rodziny, dbania o nią, troska o dzieci, rodzeństwo i starszych rodziców przetrwały do dzisiaj. Choć upadają cesarstwa, zmieniają się rządy i jarzma ucisku stają się luźniejsze, społeczność chińska w większość dalej tkwi w normach i zasadach ustalonych...

książek: 37
Aga | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 lipca 2018

To nie jest wygładzony reportaż ani lekka opowiastka o romantycznej miłości. Autor napisał wnikliwe studium rynku miłosnego w Chinach. Rozmawiał z wieloma osobami, by książka była w pełni wiarygodna. Na mnie ta historia zrobiła duże wrażenie i dzięki niej poznałam bliżej realia obyczajowe w Chinach. Dziewczyna po 25 roku życia jest uważana za starą i nikt nie chce jej poślubić.

Rynek matrymonialny w Chinach ma na celu znalezienie dziewczynie czy chłopakami jak najlepszej partii. Ale nie ma tam typowych rozmów i mnie to bardziej przypomina targ na którym rodzice wybierają dziecku najlepszego kandydata.

Mentalność ludzi w Chinach po rewolucji kulturalnej Mao bardzo się nie zmieniła. Ludzie nadal głoszą stare poglądy. Chłopak nie może poderwać dziewczyny na ulicy, bo w Chinach to nie przystoi.

W historii pojawił się też wątek gejowski. Geje w Chinach mają bardzo ciężkie życie i muszą ukrywać swoją prawdziwą tożsamość nawet przed rodziną. Niektórzy zakładają nawet rodzinę, jak...

książek: 762
Bibliofilem_być | 2018-07-22
Na półkach: 2018, Przeczytane

www.bibliofilembyc.pl

Mamy XXI wiek, czasy, kiedy na porządku dziennym jest to, że wiążemy się z drugą osobą z miłości. Żyjąc w Europie, wydaje nam się to czymś oczywistym, ale gdzieś tam, w podświadomości, dobija się myśl, że nie wszędzie tak jest.

Chiny nigdy mnie nie pociągały. W ogóle z całą Azją mam problem, nie potrafię odnaleźć się w ich kulturze, ich sposobie myślenia. Tylko Japonia czaruje mnie swoim urokiem i kiedyś chciałabym zwiedzić chociaż jej ułamek. A Chiny? Zawsze odrobinę mnie przerażały, szczególnie po lekturze biograficznych «Dzikich łabędzi» Jung Chang. Z drugiej strony, to właśnie lektura przejmującej książki Chang sprawiła, że zwróciłam uwagę na reportaż Doriana Malovica.

Jak kochają Chińczycy?
Ponad miliard obywateli. Komunistyczne Chiny w czasach kapitalizmu, wciąż pamiętające reżim Mao Tse-tunga. Czy w takim kraju jest miejsce na prawdziwą miłość? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć autor, a wynik jego badań jest nieco przerażający. Malovic, francuski...

książek: 930
rudarecenzuje | 2018-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 lipca 2018

Bardzo cenię wszelkiego rodzaju reportaże, choć zazwyczaj zwracam uwagę na te bardziej egzotyczne, pozwalające przenieść się do odległych miejsc i zaskakujących kultur. Idealnym miejscem na taką literacką podróż wydają się być Chiny, o czym przekonałam się śledząc uważnie materiały zebrane przez autora tej publikacji.

Biorąc do rąk „Miłość made In China” spodziewałam się lektury lekkiej w odbiorze, zakładając, że Malovic podszedł do tematu z dystansem, potraktował go raczej z przymrużeniem oka. I po części rzeczywiście tak jest. Nie zmienia to jednak faktu, że jego reportaż ogromnie mnie zaskoczył, za sprawą poruszonej w nim problematyki i głębokiego spojrzenia na tę tematykę z różnych stron. Nie spodziewałam się, że pod hasłem „rynek matrymonialny” może kryć się tak wiele.

Czy wiedzieliście, że w Chinach kobiety powinny wyjść za mąż do 25 roku życia, bowiem starsze określa się mianem resztek? Czy zdawaliście sobie sprawę, że w Chinach miłość regularnie zostaje spychana na dalszy...

książek: 455
comique | 2018-06-24
Przeczytana: 11 czerwca 2018

"Wstydziłbym się, jeśli kobieta, z którą jestem, byłaby na tym samym poziomie co ja. Straciłbym pewność siebie i mój status mężczyzny."

"Teraz, kiedy jesteś mężatką, musisz zostać matką i mieć dziecko, w przeciwnym razie wszyscy będą się z ciebie śmiać."

Targi singli, w których to rodzice szukają swoim dzieciom męża lub żony.
Świetnie prosperujący rynek agencji matrymonialnych.
Zakaz zagadywania do nieznanych osób, bo to zachowanie uważane jest za niegrzeczne.
Swatki, które cieszą się powodzeniem.
Wystawny i drogi ślub, jak z katalogu.
Aż w końcu polityka jednego dziecka, bo za kolejne trzeba "dać grubą czerwoną kopertę".

To tylko nieliczne tematy, z którymi postanowił się zmierzyć Dorian Malovic w swojej książce "Miłość made in China". Autor rozmawiał z Chinkami, które opowiadały m.in "o uczuciach, uwodzeniach, miłosnych marzeniach, iluzjach, zdradach małżeńskich". Świetny reportaż ukazujący ciemne oblicze Chin, w których to ogłoszenia matrymonialne jak i zapoznanie drugiej...

książek: 36
Szatynka | 2018-07-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2018

Ze wstydem niejakim muszę przyznać, że choć lubię literaturę faktu, to reportaż podróżniczy jako forma literacka, plasuje się dość nisko na liście moich preferencji czytelniczych. Zdecydowanie wolę oglądać świat własnymi oczami, a jeśli już gdzieś dotrzeć nie mogę - czy to ze względów organizacyjnych, czy to ze względów finansowych - to zdecydowanie przedłożę film podróżniczy nad opowieść drukowaną. Dlatego też po książkę Doriana Malovica „Miłość made in China” sięgnęłam z pewnym ociąganiem. Niesłusznie. Książka wciągnęła mnie dosłownie od pierwszych stron. Czytałam ją z zapartym tchem jak najlepszą fikcję. Być może wiele tłumaczy fakt, że „Miłość made in China” to, wbrew mym oczekiwaniom (błędnym), nie pozycja podróżnicza lecz społeczno-obyczajowa.
Współczesne Chiny to przede wszystkiem kraj wielkich przemian, których skalę trudno jest sobie nam, Europejczykom, wyobrazić. W ciągu ostatnich stu lat Chiny przeżyły dwa wstrząsy ekonomiczne i polityczne, które nie mogły nie odbić się...

książek: 2085
Tinkerbelle | 2018-07-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2018

Bardzo ciekawy reportaż. Dla nas brzmi to porażająco. Ciekawi mnie jak bardzo akceptowany przez ogół społeczeństwa jest bieżący stan. Trudny temat i nawet nie da się ocenić czy książka mogła być napisana pod tezę.

książek: 114
katarzynczyta | 2018-07-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2018

http://www.katarzynczyta.pl/2018/07/miloscmadeinchina.html


Dorian Malovic fascynuje się państwami i kulturami azjatyckimi. Swoją książkę, jak można się już domyślić po tytule, poświęcił Chinom, które kocha i zna, jak mało który Europejczyk. Że życie w Chińskiej Republice Ludowej nie jest łatwe wie chyba każdy. Niesamowite przeludnienie, bieda, cenzura i kontrola ze strony władz oraz wyzysk obywateli już od najmłodszych lat są niestety w tym kraju powszechne. Oczywiście nie wszystko jest w tym państwie złe, ale nie jest tam łatwo żyć.Jak warunki życia nie za dobre, to i życie uczuciowe ciężko sobie ułożyć. Malovic poprzez rozmowy z obywatelami różnych części Chin przybliża nam, jak Chińczycy szukają miłości. Zdecydowanie nie są to porywy uczuć, ale doskonale skalkulowane działania. Odpowiedni partner musi przede wszystkim dobrze zarabiać i mieć swoje mieszkanie, reszta jest jakoś mało ważna. Wymagania te wysokie są zarówno wobec mężczyzn, jak i kobiet. Chińczycy szukają więc...

książek: 386
Gatta | 2018-08-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Azja
Przeczytana: 01 lipca 2018

A gdyby tak nasza przyszłość była oczywista od kołyski? A gdyby to rodzice dokonywali za nas życiowych wyborów? A gdyby wybrali nam męża/żonę, z którą mielibyśmy przejść przez życie? Brzmi absurdalnie w dzisiejszych czasach? Niekoniecznie. W Chinach to nadal norma. Presja ze strony rodziny jest tak wielka, że wielu młodych godzi się na takie warunki z pokorą. Jeżeli jednak nie będą mieć wyznaczonego partnera od kołyski, to zawsze rodzice mogą wyswatać ich pisząc lub odpowiadając na ogłoszenia matrymonialne. Liczy się status rodziny, własne mieszkanie i wykształcenie podobne do tego, jakie ma ich dziecko. Firmy zajmujące się łączeniem par zarabiają krocie i świetnie prosperują. W Chinach nie ma zwyczaju zaczepiania ludzi na ulicy. Chłopak nie może ot tak podejść do dziewczyny i zaprosić jej na kawę. Zostałby uznany za wariata, a w najlepszym razie za desperata.
To co nam wydaje się normalne dla Chińczyków jest dziwne, to co dla nas jest absurdalne dla nich jest codziennością....

zobacz kolejne z 155 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd