Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Znak Horyzont
literatura polska
literatura piękna
literatura polska

Autor wykonał ogrom pracy badawczo-archiwalnej i podał wiedzę na temat życia codziennego w 20.leciu międzywojennym w niezwykle przystępnej formie.

Porywająca i bardzo otwierająca oczy lektura.
Uświadamia, że pewne patologiczne zjawiska obecne w polskim społeczeństwie mają bardzo długie korzenie.

A dawniej ( wcale nie) było lepiej....

Szokujące jest to, że nic się nie zmieniło od 80 lat. Niedawno przeczytałam "Zatokę świń" i uderzyło mnie, że nawet sposób postępowania gwałcicieli teraz i wtedy jest podobny... Nadal ofiary obarcza się winą za gwałt, próbuje zdyskredytować ze względu na status społeczny czy materialny, pozbawia szacunku i godności, które należą się każdemu człowiekowi niezależnie od płci....

II Rzeczpospolita - ten wspaniały okres w historii Polski. Czas, kiedy urodzili się, bądź wychowali bohaterowie, czas ludzi zasad, poszanowania tradycji. Nie to, co teraz. Wspaniały czas prawdziwych Polaków, do którego tak wzdycha się dzisiaj z szacunkiem, z estymą wspomina. Było tak pięknie!

Wydaje się, że w powszechnej świadomości funkcjonuje taki właśnie obraz...

Powinni ją przeczytać wszyscy historyczni apologeci "tęskniący" za porządkiem obyczajowym dwudziestolecia międzywojennego.
Książkę czyta się zaskakująco dobrze, biorąc pod uwagę jej tematykę.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobry reportaż, który jednak pozostawił we mnie pewien niedosyt. To kolejna pozycja, która pozbawia czytelnika złudzeń co do wyidealizowanego obecnie obrazu międzywojnia. Książka Janickiego przede wszystkim ukazuje jak niełatwe było życie kobiety w II Rzeczpospolitej. Poziom wiedzy oraz podejście psychiatrów oraz prawników do kwestii gwałtu był druzgocący. W okresie...

Książka przerażająca w swojej wymowie. Ukazuje dramatyczną sytuację polskich kobiet w okresie dwudziestolecia międzywojennego, które masowo dotykały gwałty, molestowanie, ataki zboczeńców różnej maści i - na dodatek - znikąd sprawiedliwości, bo wiedza sędziów, policjantów, a nawet lekarzy na temat przestępstw seksualnych była znikoma lub nieprawdziwa. Po prostu dramat!

"Kobiety nie można zgwałcić. Jeśli by chciała, obroniłaby się."
"Mężczyźnie nie mogą kontrolować swojego popędu seksualnego." (str. 349)

Sto lat temu i dzisiaj przestępczość seksualna jest bagatelizowana, może dzisiaj używa się mniej eufemizmów, niemniej jest podobnie bagatelizowana, trywializowana, niepoważnie traktowana. Czy to jest tak, że większość, zwłaszcza decydenci...

Nie oceniam treści, ale to jak książka została napisana. Wciągnęła mnie i przeczytałam bardzo szybko.

Szybko i lekko się czytało. Spodziewałam się jednak trochę głębszej analizy aniżeli zbioru ciekawostek jakim okazala się ta pozycja. Zabrakło rozwinięcia pewnych historii, analizy przyczyn takiego stanu rzeczy lub opisów świadków. Zdaje sobie sprawę jednak, że nie jest to wina autora gdyż trudno o świadków gdy mówimy o epoce miedzywojennej.

Polecam tylko dla osób o bardzo mocnych nerwach. Ja jestem raczej odporna, ale ta książka, a raczej sytuacje w niej opisane, wydały mi się przerażające, obrzydliwe, straszne. Bardzo ciężka lektura... Jednak daje do myślenia odnośnie sytuacji kobiet 100 lat temu jak i dziś.

Dyskusje

• 2018
  • Historia
  • 2019
  • Feminizm
  • Literatura faktu
  • Reportaż

Kamil Janicki Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić Zobacz więcej