Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić

Okładka książki Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić Kamil Janicki
Kamil Janicki Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2018-01-01
2018-01-01
literatura polska

Głównie wypisy z brukowców, wyznań maniaków seksualnych i kronik policyjnych pochodzących z okresu międzywojennego. Prostytucja, gwałty, molestowania, kazirodztwo i inne tragedie o seksualnym podłożu. Z racji prostactwa i brutalności cytowanych źródeł - całość odpychająca i w pewien sposób niepokojąco dwuznaczna. A wszystko okraszone tropieniem endeka, stwierdzeniami typu: "wielkopolska obłuda i obsesyjna tendencja do wypierania ze świadomości wszelkich bezeceństw" i generalnie obrzydzeniem do polskości.

Cytując autora: "są książki, które pisze się z pasji i takie, które powstają z konieczności i nie piszą się szybko ani z łatwością". Właśnie tak samo czyta się tę książkę.

Książkę ogólnie czyta się dobrze. Opisane w niej wydarzania zaskakują. Warto przeczytać.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę.
Podziwiam zasób wiedzy autora.

Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę.
Podziwiam zasób wiedzy autora.

Zbiór wycinków prasowych z lat międzywojennych traktujących o przestępstwach dokonywanych na tle seksualnym.
Autor właściwie ogranicza się do jednego komentarza: "to zdarzało się nagminnie". Skąd ma taką wiedzę i na czym ją opiera: nie tłumaczy (bo po co, prawda?)
Inna ciekawostka: autor oburza się, że w ówczesnej prasie publikowano pełne dane przestępców (lub tylko podejrzanych o przestępstwo) - i w tej samej linijce publikuje te dane: setki nazwisk łącznie z adresami. Niezwykła "konsekwencja", prawda? ;)
I jeszcze coś: gdy mamy do czynienia z wycinkiem prasowym dotyczącym przestępstwa popełnionego przez jakiegoś komunistę lub przedstawiciela jednej z mniejszości narodowych - autor podważa wiarygodność tychże informacji, tłumacząc to "powszechnym antysemityzmem" czy "antykomunizmem" w IIRP. Serio, wcale nie żartuję, tak pisze! :)
...aż z ciekawości sprawdziłem - i co się okazuje? Pan Janicki pisał dla Tygodnika NIE Jerzego Urbana.
Dziękuję, nie mam więcej pytań. Pozamiatane :)

Historia nadużyć seksualnych i zbrodni popełnianych w okresie międzywojennym została bardzo dobrze przedstawiona w tej książce. Nie jest to łatwa pozycja, bo też traktuje o niełatwych tematach. Rzeczy, które działy się wiek temu i uchodziły za normalne lub były zamiatane pod dywan, nadal mogą budzić kontrowersje i bunt.

Książka ta powinna nas zmusić do refleksji czy aż tak wiele zmieniło się w naszym kraju na przestrzeni stu lat? Czy ofiary są lepiej traktowane? Sprawcy częściej wykrywani i karani? Czy może do samych czynów niedozwolonych dochodzi rzadziej? Niestety odpowiedź nasuwa smutną refleksję. I jest to główny atut tej książki - stwarza możliwość porównania historii do teraźniejszości.

Co do zarzutów, że po lekturze można odnieść wrażenie, że opisywane nadużycia były powszechne i wszechobecne w międzywojennej Polsce. Problem jest taki, że dokładnej, konkretnej skali nigdy nie poznamy, a skupiając się na jakimś problemie nie będziemy opisywać normalności tylko ten problem.

Pozycja warta przeczytania, chociaż niezbyt lekka w odbiorze.

Książka ta powinna nas zmusić do refleksji czy aż tak...

Książa dla mnie bardzo smutna, ale cenna. Tyle lat minęło, a w Polsce nadal część tych przekonań istnieje.

Pierwsza i napewno nie ostatnia książka tego autora. W ciekawy, uporządkowany i skondensowany sposób opisuje on życie, przestępstwa i dewiacje seksualne Polakow w okresie miedzywojennym.

Książka bardzo potrzebna w czasach, kiedy okres II RP jest promowny jako ideał wszelkich cnót. Polecam przeczytać każdemu, kto uważa, że ''kiedyś bylo lepiej''. Choć akurat w temacie seksu i edukacji seksualnej w Polsce nadal jest bardzo źle...

Epoka milczenia, ale czy oby na pewno? Okazuje się, że jednak nie milczano na temat sexu. Pisały o nim zarówno dzienniki, brukowce jak i pisemka prezentujące krótkie opowiadania. Książka porusza problemy takie jak gwałty, prostytucja,przemoc, dewiacje. Zawiera wiele cytatów, bardzo dużo przypisów i bibliografii. Autor zadał sobie wiele trudu, aby spiąć razem te różne źródła i dzieło tworzy w miarę spójną całość. Warto przeczytać aby mieć świadomość jakie miały problemy i z czym musiały się mierzyć nasze babki, prababki.

Autor wykonał ogrom pracy badawczo-archiwalnej i podał wiedzę na temat życia codziennego w 20.leciu międzywojennym w niezwykle przystępnej formie.

Porywająca i bardzo otwierająca oczy lektura.
Uświadamia, że pewne patologiczne zjawiska obecne w polskim społeczeństwie mają bardzo długie korzenie.

A dawniej ( wcale nie) było lepiej....

Porywająca i bardzo otwierająca oczy lektura.

A dawniej ( wcale nie) było lepiej....

• Feminizm
  • Literatura faktu
  • Historyczne

Kamil Janicki Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić Zobacz więcej