O człowieku, który stracił cień

Okładka książki O człowieku, który stracił cień
Joyce Carol Oates Wydawnictwo: Rebis powieść historyczna
552 str. 9 godz. 12 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Man Without a Shadow
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2018-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2018-04-03
Liczba stron:
552
Czas czytania
9 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380621794
Tłumacz:
Katarzyna Karłowska
Tagi:
amnezja badania naukowe lekarz literatura amerykańska poszukiwanie szczęścia relacje damsko-męskie spotkanie uczucie utrata pamięci
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chwilo trwaj... byle nie za długo



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
137 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1136
962

Na półkach: ,

Joyce Carol Oates to świetna pisarka, ale jej książki rzadko bywają przyjemne. Są niewygodne, zwykle dotykają czułych miejsc, trudnych, spychanych na margines uczuć, wytracają nas z naszej strefy komfortu. Dawkuję je sobie oszczędnie. Tak jest i w książce „O człowieku, który zgubił swój cień“. Tylko ktoś, kto nigdy nie czytał Oates mógł uwierzyć w to, że napisała romans, książkę o zakazanej miłości „pani doktor do chorego na amnezję pacjenta“. O święta naiwności! Miłość to może jeden z nielicznych tematów, którego ta książka właśnie nie porusza. Relacja Margot Shape, neuropsycholożki, z objektem badanym, czyli Elihu Hoopsem, jest złożona i skomplikowana, rozgrywa się na wielu poziomach. Obiekt, a jednocześnie atrakcyjny i charyzmatyczny mężczyzna, EH cierpi na amnezję, część jego mózgu została zniszczona przez wyjątkowo agresywny wirus opryszczki. EH pamięta wszystko sprzed choroby, ale jego bieżąca pamięć obejmuje jedynie ostatnie 70 sekund. Każda z postaci, badany i badająca, niesie z sobą odmienne tematy, które splatają się w jeden wiodący temat książki, jakim jest tajemnica ludzkiego mózgu, jako organu, ale i czegoś, co niektórzy nazwaliby duszą. Kim jestem? Kim byłabym gdybym została pozbawiona pamięci? Sobą czy zbiorem chodzących i gadających komórek? Czy mózg jest nam niezbędny do życia? Czy to mózg jest tym czymś, co stanowi o naszej tożsamości? Oates w książce „O człowieku, który stracił cień“ porusza najbardziej skomplikowane i filozoficzne kwestie, których prawdopodobnie nie rozwiążą badania li tylko nad tajemnicami ludzkiego mózgu. Jednocześnie ważnym i aktualnym tematem jest tu dla mnie problem etyki w nauce. Styl Oates jest oschły i nie jest to bynajmniej zarzut, tylko stwierdzenie faktu. Dzięki temu stylowi jawi mi się ona jako laborantka tnąca ciało pacjenta na cienkie plasterki. Analiza. Opis. Wnioski. Im mniej ta proza jest emocjonalna tym większe jednak we mnie wzbudza emocje. Tym bardziej ufam i pisarce i jej postaciom. Struktura powieści jest na tyle skomplikowana, że książka stawia opór, jakby Autorka celowo zamontowała zwalniacze. Przynajmniej ja nie byłam w stanie czytać jej jednym ciągiem, przerywałam, odkładałam, musiałam przetrawić. Pewnie niejedna i niejeden z nas spotkał się z osobą z demencją lub Alzheimerem, dlatego tak bardzo przeraża nas ten temat. Joyce Carol Oates napisała przemyślaną, ważną i głęboką powieść, której ciężar tematyczny przeważa nad ciężarem gatunkowym, co stanowi rzadkość w naszym świecie, w którym zwykle cierpimy raczej na przerost formy nad treścią. W przypadku książki „O człowieku, ktory stracił cień“ jest dokładnie odwrotnie. Szczerze polecam!

Joyce Carol Oates to świetna pisarka, ale jej książki rzadko bywają przyjemne. Są niewygodne, zwykle dotykają czułych miejsc, trudnych, spychanych na margines uczuć, wytracają nas z naszej strefy komfortu. Dawkuję je sobie oszczędnie. Tak jest i w książce „O człowieku, który zgubił swój cień“. Tylko ktoś, kto nigdy nie czytał Oates mógł uwierzyć w to, że napisała romans,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    419
  • Przeczytane
    156
  • Posiadam
    55
  • 2018
    9
  • Teraz czytam
    8
  • 2019
    8
  • E-book
    3
  • Literatura amerykańska
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2020
    3

Cytaty

Więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Joyce Carol Oates O człowieku, który stracił cień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także