rozwiń zwiń

Co warto czytać wiosną?

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.03.2018

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!” Co prawda nie widać jej za oknem, ale widać ją na stronach wydawnictw, które uzupełniają swoje zakładki z zapowiedziami na najbliższe miesiące. Sprawdźcie na co warto czekać, po co sięgnąć i którą książkę zabrać w plener, gdy wreszcie zrobi się na stałe ciepło i słonecznie!

Co warto czytać wiosną?

Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach - Anna Kurek (Wydawnictwo Poznańskie) - premiera kwiecień

Jeśli Norweg jest cały w skowronkach, może o sobie powiedzieć å være en glad laks, co oznacza, że jest zadowolonym łososiem. Nikt nie wie, jak to jest być łososiem, ale wiadomo, że typowy Norweg jest zadowolony z życia.

Typowo norweskie jest samo mówienie o tym, co jest typowo norweskie. Określenie typisk norsk to niemalże marka, z której Norwegowie są niesłychanie dumni. Z tej książki dowiecie się, że typowo norweskie są między innymi prezenty w postaci szpatułki do sera (norweski wynalazek, który również napawa Norwegów dumą); lęk przed porównaniami z Duńczykami (lub – co gorsza! – ze Szwedami!); a także słynna skandynawska serdeczność, idąca w paradoksalnej parze z dystansem zachowywanym wobec obcych.

Ofiara -  Max Czornyj (Filia) - premiera kwiecień

Druga część cyklu o komisarzu Eryku Derło.

Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława. Nie na długo. 
W mieście prawdopodobnie pojawił się naśladowca. Równie przebiegły i sadystyczny. Nikt nie chce dopuścić do siebie myśli, że zabójca pozostał na wolności.

Porwana zostaje kolejna kobieta. Sprawca najwyraźniej chce wciągnąć do swojej upiornej rozgrywki Eryka Deryłę. Impulsywny komisarz nie waha się podjąć wyzwania. Jednocześnie musi jednak zadbać o bezpieczeństwo własnej rodziny. I to bez względu na koszty.
Uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara się uprzedzić seryjnego mordercę.

MacbethJo Nesbø (Publicat) - premiera kwiecień

Uwspółcześniona wersja dramatu Szekspira napisana przez twórcę niezapomnianego Harry'ego Hole.

Lata 70', skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna. Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…

Zakon Rozbitej SoczewkiBrandon Sanderson (Iuvi) - premiera kwiecień

Czwarta część cyklu Alcatraz kontra Bibliotekarze

Czy Alcatraz zdoła uratować oblężone miasto?

Jeśli Mokia upadnie, jej los mogą podzielić pozostałe Wolne Królestwa, a wtedy cały świat znalazłby się we władaniu złowrogich Bibliotekarzy. Choć jego jedyna broń to kilka par soczewek, zapas wybuchowych pluszowych misiów i niewiarygodny talent do psucia, Alcatraz i tak podejmie wyzwanie. Wystarczy, że pokona armię monstrualnych bibliotekarskich robotów, oddziały Bibliotekarzy, którzy mają normalny wzrost, lecz są nadzwyczaj groźni, oraz najniebezpieczniejszego przeciwnika – własną matkę!
Tym razem nawet jego nadzwyczajny talent do psucia może nie wystarczyć.

Czy Alcatrazowi uda się jeszcze raz uratować sytuację?

O człowieku, który stracił cień - Joyce Carol Oates (Rebis) - premiera kwiecień

Czy można kochać kogoś, kto nie jest w stanie odwzajemnić uczucia, bo nie pamięta, że cię kiedykolwiek poznał?

W 1965 roku młoda neuropsycholożka Margot Sharpe, początkująca badaczka, poznaje przystojnego, wykształconego, obdarzonego charyzmą Elihu Hoopesa, człowieka cierpiącego na ciężką amnezję. To spotkanie na zawsze naznaczy nie tylko jej karierę naukową, ale i ścieżkę życia.

O człowieku, który stracił cień to nadzwyczaj oryginalna opowieść o zakazanej miłości i tajemnicach psyche, napisana w precyzyjnym i zarazem emocjonalnym stylu charakterystycznym dla autorki. Dzieło wybitne i strukturalnie złożone, które zgłębia najciemniejsze zakamarki umysłu i ukazuje świetlistą prawdę o ludzkim sercu.

Opowiadania bizarneOlga Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie) - premiera kwiecień

Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk

Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość

Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.

Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?

BłotoHillary Jordan (Otwarte) - premiera kwiecień

Rok 1946. Henry McAllen przenosi się z żoną Laurą z Memphis na farmę w delcie Missisipi. Gdy on prowadzi plantację, ona walczy z przytłaczającą codziennością wychowywania córek w domu bez prądu i wody, pod okiem kłótliwego i bezdusznego teścia, pośród wszechobecnego brudu i błota.

Kiedy McAllanowie borykają się z nawarstwiającymi się problemami, z europejskich frontów powracają Jamie, zawadiacki, ale emocjonalnie poobijany młodszy brat Henry’ego, i Ronsel, najstarszy syn Jacksonów, czarnoskórych dzierżawców farmy. Doświadczenie innego świata – bez podziału na czarnych i białych – pozwala im się zaprzyjaźnić. Ale rzeczywistość Południa brutalnie sprowadza ich na ziemię. Jamie i Ronsel zostają wystawieni na nieludzko ciężką próbę. To, co się wydarzy, odciśnie piętno na obu rodzinach. Kto będzie bardziej winny: ci, którzy uczynili zło, czy ci, którzy do niego dopuścili?

„Błoto” to dramatyczna powieść o niemożliwej przyjaźni, sile uprzedzeń i ślepym gniewie.

 Tajemnica godziny trzynastej - Anna Kańtoch (Uroboros) - premiera kwiecień

Trzeci tom cyklu Tajemnica diabelskiego kręgu.

Nina budzi się zziębnięta wśród rozsypanych na posadzce odłamków szkła. Nie wie, gdzie właściwie się znajduje, ani nie pamięta, kim jest. Rozglądając się wokół, zauważa, że odzyskała przytomność w pałacyku, który stoi przy rynku niewielkiego miasteczka. Tydzień wcześniej Nina, Jacek, Tamara oraz Hubert zostali zabrani przez komunistów na ferie zimowe. Mieli je spędzić w urokliwym miasteczku w Bieszczadach, jednocześnie przygotowując się do swoich przyszłych zadań jako elitarna grupa Czerwonych Kapturków, czyli nastolatków zwalczających skutki anielskiej magii. A teraz przerażona, pozostawiona sama sobie Nina, ubrana jedynie w staroświecką suknię z koronkami, odkrywa, że miasteczko jest wymarłe. Nie napotyka żadnych śladów życia, zupełnie jakby wszyscy mieszkańcy nagle zniknęli. Pozostało jedynie zimno i śnieg. Jak się tu znalazła i co się stało z mieszkańcami opuszczonego miasteczka.

Poprosisz mnie o śmierć - Peter James (Albatros) - premiera kwiecień

Dziesiąty tom cyklu o Royu Grace.

Nadinspektor Roy Grace z wydziału dochodzeniowego policji w Brighton dzieli swój czas między pracę oraz opiekę nad synkiem Noah i przygotowania do ślubu ze swoją narzeczoną Cleo. Gdy właśnie planuje podróż poślubną do Wenecji, na horyzoncie pojawia się sprawa, która może pokrzyżować jego plany.

Agentka handlu nieruchomościami Red Westwood wierzy, że wreszcie uporała się z trudną przeszłością u boku dominującego Bryce’a Laurenta, który próbował przejąć kontrolę nad jej życiem. Laurent, oszust posługujący się licznymi fałszywymi tożsamościami, w końcu wyprowadził się z jej mieszkania i otrzymał sądowy zakaz zbliżania się do Red, która niedawno związała się z troskliwym i opiekuńczym lekarzem Karlem Murphym, z którym planuje przyszłość. Jednak Karl nie pojawia się na ich kolejnej randce i niespodziewanie znika z życia Red, a wkrótce na jednym z pól golfowych policja znajduje jego zwęglone zwłoki oraz list pożegnalny. Wszystkie ślady wskazują na samobójstwo, lecz Roy Grace i jego koledzy z wydziału dochodzeniowego mają wątpliwości.

GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D. - Magdalena WitkiewiczJoanna Zagner-KołatMarzena Grochowska (Od deski do deski) - premiera kwiecień

Poradnik, którego współautorką jest jedna z najpopularniejszych polskich pisarek literatury obyczajowej, Magdalena Witkiewicz.

Czarna D. - miejscowość zupełnie nieładna, nijaka, która z powodów nikomu nie zrozumiałych jest przez nas odwiedzana przynajmniej kilka razy w życiu. Przeważnie to wycieczka noninclusive, zupełny last minute. Wyprawa do której bardzo często nawet nie zdążymy się przygotować, spakować, pożegnać z bliskimi. Nic w tym złego, że tam trafiamy ważne jest by nie zapuszczać tam korzeni. 

Czarna D. to metafora tych najgorszych chwil w życiu które są wpisane w nasz życiowy scenariusz. To te dni kiedy uważamy że świat się skończył i słońce już nigdy nie zaświeci. To nie jest poradnik o życiu, o gotowaniu ani o zawodach w prasowaniu. To książka o tym że każdy z nas czy chce, a szczególnie kiedy nie chce trafia do Czarnej D.

Księżyc. Od nowiu do nowiu - Martín Caparrós (Wydawnictwo Literackie) - premiera kwiecień

Hiperpodróż autora „Głodu” śladami wykluczenia, biedy i cierpienia.

Martín Caparrós na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych ma w krótkim czasie odwiedzić kilkanaście miejsc na świecie. W każdym z nich spotyka się z ludźmi naznaczonymi migracją. To ofiary wykluczenia i wojen. Zadaniem argentyńskiego dziennikarza jest spisanie przeprowadzonych rozmów i nadanie im formy obiektywnych reportaży. Coś jednak każe reporterowi postępować niezgodnie z narzuconymi odgórnie instrukcjami… 

Martín Caparrós w „Księżycu…” okazuje się reporterem w najwyższej formie. Podobnie jak w głośnym „Głodzie” także w tej książce poszerza granice gatunku. Argentyńczyk opowiada historie spotkanych ludzi i miejsc, a jednocześnie zastanawia się nad sobą. Czy on – człowiek Zachodu – kiedykolwiek zrozumie, co to znaczy być wykluczonym? Jak zachować się w obliczu takiego cierpienia? I dlaczego pod jednym księżycem dzieją się tak nieprawdopodobne rzeczy?

Zamęt - Vincent V. Severski (Czarna owca) - premiera kwiecień

Autor cyklu Nielegalni powraca z nową historią i nowymi bohaterami.

W Pakistanie porwany zostaje przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana jako „Sekcja”. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów i staje się ono powodem do bezwzględnych rozgrywek politycznych w Polsce. Pod kierunkiem ekscentrycznego Romana „Sekcja”, czyli Monika – absolwentka ASP, Dima – były nielegał, Ela i Witek, z narażeniem życia próbują zdemaskować zdrajcę i podróżując przez Grecję, Rosję, Pakistan i RPA rozwikłać trudną szpiegowską zagadkę.

Dawca przysięgi II - Brandon Sanderson (Mag) - premiera kwiecień

Druga część, trzeciego tomu cyklu Archiwum Burzowego Światła

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Herbert i niepokój. Herbert i Pan Cogito. Biografia. - Andrzej Franaszek (Znak) - premiera kwiecień

Monumentalna biografia Poety Niezłomnego.
Niestrudzony podróżnik. Porywający eseista. Genialny poeta. 

Wieczny dowcipniś i kawalarz? Czy raczej pisarz dręczony depresjami, gniewem, przez dekady walczący z bólem ciała i duszy? Nieprzenikniony? Zawsze osobny? Z pewnością: człowiek budujący swe życie na przekór historii, modom, przeciwnościom losu, biedzie, własnym słabościom. Płynący pod prąd.

Andrzej Franaszek, autor znakomicie przyjętej w Polsce i na świecie biografii Czesława Miłosza, z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Siódma funkcja językaLaurent Binet (Wydawnictwo Literackie) - premiera maj

Powieść nominowana do Man Booker International Prize 2017.

Filozoficzna bomba, semiologiczna petarda, językowy majstersztyk. Po prostu thriller intelektualny. Powieść spiskowa z wielkimi filozofami i semiologami w rolach głównych.

25 lutego 1980 roku Roland Barthes, czołowy francuski intelektualista i teoretyk semiologii, zostaje potrącony przez furgonetkę niedaleko paryskiego Collège de France. Miesiąc później umiera w szpitalu. Banalny wypadek drogowy? Przypadkowa śmierć? A może zakamuflowane zabójstwo? Może komuś przeszkadzało, że Barthes odkrył klucz do siódmej funkcji języka – magicznej mocy, pozwalającej przejmować kontrolę nad myślami i działaniami drugiego człowieka? Komisarz Jacques Bayard, z pomocą Simona, młodego doktoranta, podejmuje śledztwo, które całkowicie odmieni ich życie.

Kartoteka 64 - Jussi Adler-Olsen (Sonia Draga) - premiera maj

Czwarta część cyklu o Departamencie Q

1987 rok. Nete Hermansen planuje zemstę na tych, którzy przed laty się nad nią znęcali. Głównym celem ma być Curt Wad, charyzmatyczny chirurg, jeden z członków duńskiego ruchu nawołującego w połowie XX wieku do sterylizacji dziewcząt sprawiających szczególne problemy.

Ponad dwadzieścia lat później detektyw Carl Mørck prowadzi śledztwo dotyczące Rity, właścicielki burdelu, która zaginęła w latach 80. Pojawia się nowy dowód w sprawie, która zniszczyła życie jego dwóm współpracownikom – sprawie, przez którą został zesłany do Departamentu Q. Kiedy Assad i Rose, pomocnicy Mørcka, odkrywają, że w czasie zniknięcia Rity zaginęło także wiele innych osób, detektyw ostatecznie postanawia rozpocząć śledztwo. Badając kolejne zaginięcia, zbliża się stopniowo do Curta Wada, którego determinacja, by ziścić swoją wizję z młodości, osiągnęła apogeum. A brutalne zachowanie względem Nete i innych to zaledwie niewielki ułamek zła, do jakiego jest zdolny…

Zbiornik 13Jon McGregor (Czytelnik) - premiera maj

Pierwsza od 2010 roku książka nagrodzonego Impac Prize autora powieści Nawet psy. Za powieść Zbiornik 13 Jon McGregor został nominowany do The Man Booker Prize 2017. Prezentowany tom to historia życia wielu osób w cieniu tragedii jednej rodziny.

Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła w pagórkowatym terenie w sercu Anglii. Wieśniacy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach obejmujących całe wrzosowiska, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów.

Napisana oszczędną prozą o wielkiej sile rażenia i dyskretnym wdzięku, powieść McGregora jest portretem zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień straty obcych ludzi. Stanowi ona zarazem studium rytmów świata natury i stale odnawialnej ludzkiej skłonności do agresji, która ujawnia się stopniowo przez trzynaście lat trwania skutków szoku po dramacie jednej rodziny.

Jak przemijający cieńAntonio Muñoz Molina (Rebis) - premiera czerwiec

Powieść nominowana do Man Booker International Prize 2017.

Autor podąża śladami zabójcy Martina Luthera Kinga, który po ucieczce z USA w 1968 roku spędził 10 dni w Lizbonie, obsesyjnie powraca do tej postaci i w końcu udaje się do Lizbony, żeby kroczyć śladami zabójcy. Tymczasem wyjazd do Lizbony przywodzi mu na myśl siebie, z czasów kiedy jako młody chłopak pisał w tym mieście Zimę w Lizbonie. Stwierdza, że nie zna ani zabójcy, ani siebie sprzed lat, więc chodząc po Lizbonie, stara się zrozumieć motywy działania tych postaci. Książka pełna melancholii, muzyki i miłości, niepozbawiona wątków sensacyjnych.


komentarze [35]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kalew - awatar
Kalew 28.04.2018 23:35
Czytelniczka

Moją czytelniczą wiosnę szturmem podbił "Tryjon", dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. Tryjon

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Tryjon
kasiazosia - awatar
kasiazosia 19.04.2018 09:40
Czytelnik

Aru Shah i koniec czasu Labirynt Ognia

Ja czekam na te dwie <3 Riordan i Riodran Przedstawia! Mitologia <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Aru Shah i koniec czasu  Labirynt Ognia
Magda - awatar
Magda 18.04.2018 20:00
Czytelnik

"Ofiara", "Macbeth" -te tytuły już są w kolejce do czytania w moim domowym zaciszu. W tym wspaniałym gronie brakuje mi wspaniałego thrillera "Czwarta Małpa" jest świetny!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Menia71 - awatar
Menia71 09.04.2018 12:18
Czytelniczka

Zawsze czytam tylko to,co sama chcę.
Ale nie zamykam się na propozycje, bo dobrze jest wiedzieć co będzie wydane, żeby czegoś nie przegapić.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
justyna Zapotoczna - awatar
justyna Zapotoczna 07.04.2018 11:43
Czytelniczka

oczywiście,że będziemy czytać to co sami sobie wybierzemy. Ja na przykład mam ochotę poczytać książki Pani Moniki Szwaji. Na całe szczęście kilka z nich posiadam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas  - awatar
czytamcałyczas 28.03.2018 20:10
Czytelnik

Nesbo,hura nowa książka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pani_Ka - awatar
Pani_Ka 26.03.2018 22:54
Czytelniczka

Jako anglistka i bezkrytyczna wielbicielka Jo Nesbo, z niecierpliwością czekam na jego wersję "Mackbetha". Max Czornyj swoim debiutem mnie wprawdzie nie zachwycił ale zaciekawił, więc zgodnie z zapowiedzią dostanie drugą szansę z "Ofiarą". Olgę Tokarczuk czytam zawsze, bez względu na to jak wymagająca może okazać się lektura. Zatem także "Opowiadania bizarne". I...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anka - awatar
Anka 26.03.2018 21:55
Bibliotekarka

Wiosną będziemy czytać to co sami sobie wybierzemy. Wyboru dokonamy samodzielnie, według własnego uznania a nie na podstawie tendencyjnego, sponsorowanego artykuliku na Lubimy Czytać.
Autorzy tego portalu dawno już zapomnieli, że jedną z zalet czytania, jest fakt, że uczy myśleć, dlatego na bazie swojej postępującej sklerozy podsuwają nam do czytania takie marne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Madeleine_28 - awatar
Madeleine_28 26.03.2018 19:52
Czytelnik

"Trupia farma. Nowe śledztwa" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz - awatar
czomicz 26.03.2018 16:22
Bibliotekarz

Pojedziemy sobie nazwiskami: Sanderson (ale wyłącznie w odmianie dla ludzi, nie dla dzieci), Nesbo i Kańtoch. Reszta jakoś mnie nie pociąga...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lexie - awatar
Lexie 27.03.2018 07:10
Bibliotekarka

Dzieci to nie ludzie?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz - awatar
czomicz 28.03.2018 07:59
Bibliotekarz

Dzieci to mali ludzie ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KsiążkowaMucha - awatar
KsiążkowaMucha 29.03.2018 10:25
Czytelniczka

Nic ciekawego :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się