Czwarta małpa

Cykl: Sam Porter (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
The fourth monkey
Ag2S

Tajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość. Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej...

Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary.

Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny znajduje pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i odnaleźć ostatnią porwaną osobę. Zanim będzie za późno…

źródło opisu: https://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: https://www.czarnaowca.pl/kryminaly/czwarta_malpa,p1293969449

Piotr | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Czytanie kryminału zawsze wiąże się z ryzykiem rozczarowania. Każdy czytelnik ma trochę inne oczekiwania dotyczące liczby morderstw, przedstawienia ich, tudzież opowiadania o głównych postaciach, które powinny przykuwać uwagę czytelnika, a bywa z tym różnie.

"Czwarta małpa" została mi polecona, a jako że ja sam cenię sobie recenzje i opinie innych, dlatego sięgnąłem po tę lekturę. Sam już dawno przestałem zwracać uwagę na napisy zachęcające do zakupu na okładkach, coraz mniej również wierzę chwytom marketingowym.

"Czwarta małpa" jest historią wielowymiarową. Zaczyna się od samobójstwa osoby, która jak się okazuje jest tytułową "czwartą małpą" - od lat poszukiwanym mordercą. Świadczą o tym rzeczy znalezione przy denacie. Pojawia się pytanie. Dlaczego nieuchwytny morderca decyduje się na zakończenie własnego żywota. Czy w umyśle psychopaty pojawiła się skrucha i chęć zadośćuczynienia za popełnione zło?

Drugim wymiarem jest historia chłopca, żyjącego na pozór w szczęśliwej...

Książniczka | 2018-04-10

Podczas czytania tej książki naszła mnie refleksja: co tak naprawdę decyduje o tym, czy coś nas zachwyca albo nie zachwyca? Powiem Wam, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać... Wiemy, czym powinien cechować się znakomity thriller - wywoływanym w czytelniku napięciem, wręcz strachem, świetnym stylem, zaskakującym zakończeniem, bohaterami, z którymi można się utożsamić albo wręcz przeciwnie (raczej nie powinniśmy utożsamiać się z krwiożerczymi psychopatami, prawda?). W każdym razie dla mnie to jest ważne.

Jednak czy te wszystkie elementy wystarczają, by taka powieść mnie naprawdę zachwyciła, wbiła w podłogę, spowodowała dreszcz strachu, ale też pragnienie, by w danej historii chcieć się zagłębić po raz kolejny? "Czwarta małpa" to książka, która uświadomiła mi, że ja jednak potrzebuję czegoś więcej. Czegoś nieokreślonego. Ja nawet nie wiem, co to tak naprawdę jest, czego tutaj mi zabrakło!

Nie zrozumcie mnie źle - to jest naprawdę bardzo...

Gosia | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Nie jestem ani znawczynią ani wielbicielką thrillerów, ale od czasu do czasu lubię przeczytać jakąś książkę tego gatunku.
Książki J. D. Bakera porównuje się do mistrzów gatunku - Stephena Kinga, Deana Koontza i Thomasa Harrisa. Reklama na okładce głosi, że to "Milczenie owiec" pomnożone przez "Siedem".
Twórczości dwóch pierwszych panów niestety nie znam, ale świetnie się złożyło, że akurat miałam przeczytać cykl o Hannibalu Lecterze, bo na świeżo mam porównanie.
Muszę przyznać, że akcja bardzo wciąga. Książka ma ponad 400 stron, a jej przeczytanie zajęło mi właściwie jeden dzień.
Bardzo dobry układ książki - krótkie rozdziały, naprzemienne strony pamiętnika i współczesna akcja.
Pamiętnik jest retrospekcją, powrotem do dzieciństwa, próbą wniknięcia w umysł seryjnego zabójcy, w okoliczności, które go ukształtowały i spowodowały u niego zdolność do ogromnego okrucieństwa.
Współczesna akcja skupia się na poszukiwaniu mordercy, który wodzi policję za nos, pozostawiając wyraźnie...

Widzę, że utwór J.D. Barker o intrygującym tytule „Czwarta małpa” robi na rynku czytelniczym furorę na miarę zaślubin Księcia Harrego i Panny Meghan Markle. I nic dziwnego, bo obok tej książki nie można przejść obojętnie.

Mnie osobiście zajęło trochę czasu zanim zdecydowałam się na lekturę. Obawiałam się tych wszystkich zachwytów nad książką. Zupełnie niepotrzebnie.

Książka „ Czwarta małpa” wciągnęła mnie w swoje szpony od pierwszych stron i wypluła parę godzin później z ustami układającymi się w literę „O”.

Seryjny zabójca ginie pod kołami autobusu, zostawiając w kieszeni pamiętnik, w których opisuje swe bestialskie czyny, jednocześnie przyznając się do winy? Nieee kochani,………..to było by za proste. Zabójca pogrywa z nami w chorą grę, której zasady ustala sam. A gra zaczyna się z wraz z otwarciem pierwszej strony jego prywatnego pamiętnika.

Odnalezione notatki są również jedną z form narracji w książce „Czwarta małpa”. Dzięki temu, autor pozwala nam wejść w głąb umysłu...

Kiwi_Agnik | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Jazda bez trzymanki.
Mocny, wyrazisty, ciekawy kryminał.

Wiązałam z tą pozycją wielkie nadzieje.
Czekałam aż kryminał wpadnie w moje ręce i kiedy to się stało niezwłocznie zaczęłam czytać.
No i...
Oczekiwany kryminał okazał się... nieoczekiwanie dobry.

Autor podołał wyzwaniu i pozytywnie mnie (wyjadaczkę kryminałów) zaskoczył.
Fabuła dobrze skonstruowana, akcja brawurowa cały czas coś się dzieje, a napięcie potęguje się ze strony na stronę, przez co emocje są stale czytelnikowi dostarczane z nową, mocniejszą dawką zaciekawienia.
Główny bohater detektyw Porter zyskał moją sympatię już na początku i z każdym kolejnym rozdziałem kibicowałam mu coraz bardziej.

Dałam się wciągnąć w grę, spryt i przebiegłość tajemniczego mordercy, który rozsiewa strach wśród mieszkańców Chicago na tyle mnie pochłonął, że od książki naprawdę trudno mi było się oderwać.
I to obiecujące zakończenie, rewelacja!

Pozycja godna polecenia.
Tyle, że to książka dla osób o naprawdę mocnych nerwach.

Marzena | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Miałam zostawić sobie "Czwartą małpę" na później, na chwilę, kiedy trafi mi się jakaś 'droga przez mękę' w postaci nietrafionej książki ( każdemu z nas, raz na jakiś czas, zdarza się czytelnicza porażka, dobrze mieć w obwodzie coś pewnego, prawda?), miałam wtedy sięgnąć po powieść J. D. Barkera jako gwarancję dobrej lektury.
Nie wytrzymałam.
Jak mogłabym, kiedy dookoła same pozytywne opinie, a mój Przyjaciel w trakcie lektury "Czwartej małpy" rzecze do mnie między innymi: "nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze, mogłabyś zaburzyć lekko swoje plany czytelnicze..." (pozdrawiam, Dareczku!) i ocenia ją na osiem gwiazdek?
Nie mogłam, zaburzyłam więc, a co mi tam!, i jestem po lekturze :)
Jest naprawdę bardzo dobrze, i wiem że "Czwarta małpa" spełniłaby rolę jaką pierwotnie zamierzałam jej powierzyć.
Zacznę od zakończenia, ponieważ jest mocne i jestem ogromnie ciekawa jak Autor wybrnie w kolejnym tomie, albowiem to co powstało wcześniej pomiędzy tym złym a tym dobrym stało się...

Heisenberg | 2018-05-18

Świetna! Zakupiona przeze mnie ‘w ciemno’, aczkolwiek na kilka opinii rzuciłem okiem, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu o zakupie. Na okładce dumny napis głosi, że jest to „Milczenie owiec” pomnożone przez „Siedem". Do końca tak raczej nie jest, a sama akcja kojarzy mi się bardziej z twórczością Jeffery’ego Deavera, ale nie zmienia to faktu że jest to niezwykle wciągająca lektura! Mocną stroną powieści jest pamiętnik spisywany przez psychopatę; w nim to dowiadujemy się o mrocznym dzieciństwie i młodości Zabójcy Czwartej Małpy. Również dużym atutem są tzw. twisty na zakończenia niektórych rozdziałów – Autor genialnie bawi się z Czytelnikiem; kiedy można przyjąć jakiś fakt za pewnik, okazuje się że w rzeczywistości jest całkiem inaczej. No i zakończenie, które tak na dobrą sprawę jest wstępem do kontynuacji, która o ile mi wiadomo będzie miała miejsce w lipcu tego roku. Na razie zapewne za granicą, ale mam nadzieję że Wydawnictwo Czarna Owca pójdzie za ciosem, i szybciutko...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2018-03-15
Przeczytana: 14 marca 2018

Większość ludzi zna rzeźbę na której są trzy małpy. Jedna zasłania oczy, druga – uszy, trzecia – usta. To – Mizaru, Kikazaru i Iwazaru. Mizaru znaczy „nie widzę nic złego”, Kikazaru -„nie słyszę nic złego”, a Iwazaru – „nie mówię nic złego”
Stanowią one (przynajmniej w świecie powieści sensacyjnych i szpiegowskich) synonim pracy w służbach specjalnych. Nic nie widziałem, nic nie słyszałem i nic nie powiem. Rzeźba ta znajduje się w Japonii, w świątyni Tōshō­gū w Nikkō. Powstała w siedemnastym wieku, a jej twórcą jest Hidari Jingoro. Jednak mało kto wie, że na rzeźbie znajduje się również czwarta małpa - Shizaru - „nie czynię nic złego”.

Zabójca Czwartej Małpy, bo taki pseudonim przyjął przyjął seryjny morderca, spędza od kilku lat sen z powiek detektywów Portera i Nasha. Siedem ofiar, których uszy i oczy dostarczane są w bardzo eleganckich pudełeczkach. Zarówno jeden, jak i drugi organ, ofiary tracą za życia. Są to młode kobiety, których ojcowie są zaangażowani w jakiś sposób w...

książek: 2063
Anka | 2018-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2018

Zawsze wiem, kiedy książka po która sięgam będzie mi sie podobała.
Zawsze - wystarczy, że przeczytam kilka pierwszych akapitów - pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
To właśnie wtedy, w tym momencie, kiedy połykam pierwsze zdania a całe ciało mi mówi, że to będzie extra jazda - jest najważniejszy moment, który decyduje o tym, czy i jaką ocenę wystawię.

I choćby była to tylko 7, to znaczy, że jest dobrze.

Czwarta małpa - intrygujący tytuł (!!) i bardzo dobra, zgrabnie napisana fabuła. Mocne - ale nie miażdżące momenty - no i ten zew krwi - KTO? DLACZEGO?

Warto przeczytać.

Angelic | 2018-03-29
Przeczytana: 29 marca 2018

"Czwarta Małpa" spod pióra pana J.D.Barkera jest bardzo dobrze napisanym, trzymającym w napięciu kryminałem.

Historia przedstawiona w książce, zaczyna się od mężczyzny, który wpadł pod koła autobusu. Potencjalnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pudełeczko z odciętym uchem, znalezione przy jego ciele.
Grupa detektywów na czele z Samem Porterem, od lat próbuje złapać "Mordercę Czwartej Małpy", okrzykniętego w ten sposób, na podstawie jego schematu działania. Odcinając swoim ofiarom ucho, język i wydłubując oczy, nawiązuje on do trzech małp, znajdujących się na filarze Japońskiej świątyni, ale również istniejących w ogólnopojętej świadomości masowej. Posąg obrazuje stwierdzenia "nie mówię nic złego"; "nie widzę nic złego" oraz "nie słyszę nic złego", jednak ostateczne przesłanie, ukrytej, czwartej małpy, głosi "nie robię nic złego". Tu znajduje się klucz działający na mordercę, który porywając niewinne dziewczyny, chce ukarać ich bliskich i tym samym, wyciąga zatuszowane...