The fourth monkey

Cykl: Sam Porter (tom 1)
Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
strzyga12

"Superbly constructed and immaculately paced, this is one of the few serial killer thrillers that bears comparison with Thomas Harris’s 1981 masterpiece Red Dragon.” The Daily Mail “A talented writer with a delightfully devious mind.” Jeffery Deaver “Not since Hannibal Lecter had a friend for dinner has a serial killer been so skillfully rendered on the page.” Taylor Elmore, Writer/Producer...

“A talented writer with a delightfully devious mind.”
Jeffery Deaver

Taylor Elmore, Writer/Producer of Justified and Limitless

“Gripping, addictive, and devilishly clever. From its opening salvo The Fourth Monkey grabs you and never lets go. J. D. Barker is a stunning new talent.”
Barry Lancet, award-winning author of Tokyo Kill and Pacific Burn

“A chillingly delicious page-turner."
NY Times Bestselling Author, Kelley Armstrong

“Creepy, scary… and impossible to put down! THE FOURTH MONKEY is everything a thriller should be―a must read!”
Heather Graham, New York Times bestselling author

"Gritty, masterful suspense. A dark ride into the mind of a genius killer, and those tasked with stopping him for good. Impeccably written with Barker’s trademark wit and penchant for killer detail. Lee Child, you've met your match."
Tosca Lee, NY Times Bestselling Author

źródło opisu: Amazon.co.uk

Piotr | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Czytanie kryminału zawsze wiąże się z ryzykiem rozczarowania. Każdy czytelnik ma trochę inne oczekiwania dotyczące liczby morderstw, przedstawienia ich, tudzież opowiadania o głównych postaciach, które powinny przykuwać uwagę czytelnika, a bywa z tym różnie.

"Czwarta małpa" została mi polecona, a jako że ja sam cenię sobie recenzje i opinie innych, dlatego sięgnąłem po tę lekturę. Sam już dawno przestałem zwracać uwagę na napisy zachęcające do zakupu na okładkach, coraz mniej również wierzę chwytom marketingowym.

"Czwarta małpa" jest historią wielowymiarową. Zaczyna się od samobójstwa osoby, która jak się okazuje jest tytułową "czwartą małpą" - od lat poszukiwanym mordercą. Świadczą o tym rzeczy znalezione przy denacie. Pojawia się pytanie. Dlaczego nieuchwytny morderca decyduje się na zakończenie własnego żywota. Czy w umyśle psychopaty pojawiła się skrucha i chęć zadośćuczynienia za popełnione zło?

Drugim wymiarem jest historia chłopca, żyjącego na pozór w szczęśliwej...

Gosia | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Nie jestem ani znawczynią ani wielbicielką thrillerów, ale od czasu do czasu lubię przeczytać jakąś książkę tego gatunku.
Książki J. D. Bakera porównuje się do mistrzów gatunku - Stephena Kinga, Deana Koontza i Thomasa Harrisa. Reklama na okładce głosi, że to "Milczenie owiec" pomnożone przez "Siedem".
Twórczości dwóch pierwszych panów niestety nie znam, ale świetnie się złożyło, że akurat miałam przeczytać cykl o Hannibalu Lecterze, bo na świeżo mam porównanie.
Muszę przyznać, że akcja bardzo wciąga. Książka ma ponad 400 stron, a jej przeczytanie zajęło mi właściwie jeden dzień.
Bardzo dobry układ książki - krótkie rozdziały, naprzemienne strony pamiętnika i współczesna akcja.
Pamiętnik jest retrospekcją, powrotem do dzieciństwa, próbą wniknięcia w umysł seryjnego zabójcy, w okoliczności, które go ukształtowały i spowodowały u niego zdolność do ogromnego okrucieństwa.
Współczesna akcja skupia się na poszukiwaniu mordercy, który wodzi policję za nos, pozostawiając wyraźnie...

Książniczka | 2018-04-10

Podczas czytania tej książki naszła mnie refleksja: co tak naprawdę decyduje o tym, czy coś nas zachwyca albo nie zachwyca? Powiem Wam, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać... Wiemy, czym powinien cechować się znakomity thriller - wywoływanym w czytelniku napięciem, wręcz strachem, świetnym stylem, zaskakującym zakończeniem, bohaterami, z którymi można się utożsamić albo wręcz przeciwnie (raczej nie powinniśmy utożsamiać się z krwiożerczymi psychopatami, prawda?). W każdym razie dla mnie to jest ważne.

Jednak czy te wszystkie elementy wystarczają, by taka powieść mnie naprawdę zachwyciła, wbiła w podłogę, spowodowała dreszcz strachu, ale też pragnienie, by w danej historii chcieć się zagłębić po raz kolejny? "Czwarta małpa" to książka, która uświadomiła mi, że ja jednak potrzebuję czegoś więcej. Czegoś nieokreślonego. Ja nawet nie wiem, co to tak naprawdę jest, czego tutaj mi zabrakło!

Nie zrozumcie mnie źle - to jest naprawdę bardzo...

Widzę, że utwór J.D. Barker o intrygującym tytule „Czwarta małpa” robi na rynku czytelniczym furorę na miarę zaślubin Księcia Harrego i Panny Meghan Markle. I nic dziwnego, bo obok tej książki nie można przejść obojętnie.

Mnie osobiście zajęło trochę czasu zanim zdecydowałam się na lekturę. Obawiałam się tych wszystkich zachwytów nad książką. Zupełnie niepotrzebnie.

Książka „ Czwarta małpa” wciągnęła mnie w swoje szpony od pierwszych stron i wypluła parę godzin później z ustami układającymi się w literę „O”.

Seryjny zabójca ginie pod kołami autobusu, zostawiając w kieszeni pamiętnik, w których opisuje swe bestialskie czyny, jednocześnie przyznając się do winy? Nieee kochani,………..to było by za proste. Zabójca pogrywa z nami w chorą grę, której zasady ustala sam. A gra zaczyna się z wraz z otwarciem pierwszej strony jego prywatnego pamiętnika.

Odnalezione notatki są również jedną z form narracji w książce „Czwarta małpa”. Dzięki temu, autor pozwala nam wejść w głąb umysłu...

Roman Dłużniewski | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Chyba bardzo się narażę wielu osobom.
I coś czuję, że wielu moich Znajomych wyrzuci mnie ze swoich znajomości.

Kolejny psychol wydał książkę.

Lubię kryminały, lubię thrillery. Misternie zawiązana intryga, mylne tropy, błądzenie prowadzących śledztwo, zaskakujące rozwiązania. To wszystko sprawia, że z przyjemnością sięgam po taką literaturę. Rzecz jednak w tym, że aby stworzyć taką powieść potrzeba autora z klasą. Tacy byli starzy mistrzowie jak Chandler, Christie, Simenon, McDonald i tacy są też dzisiaj. Wystarczy przytoczyć choćby nazwiska Link, Neuhaus, Nesbo czy Hewson.

Co jednak, gdy brakuje talentu ?

Wtedy taki autor, a raczej autorzyna zaczyna posiłkować się koszmarami rodem z horrorów klasy C.
Przykłady ? Oczy wydłubane łyżką, szczur pod szklanym kloszem przymocowanym do czyjegoś brzucha, język odcięty nożyczkami.
Zrozumiałbym, gdyby pamiętnik zajmował ułamek powieści. Ale Barker z uporem maniaka ciągnie go do samego końca. Pytam się - po co ?? Czy to wnosi cokolwiek do...

Kiwi_Agnik | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

Jazda bez trzymanki.
Mocny, wyrazisty, ciekawy kryminał.

Wiązałam z tą pozycją wielkie nadzieje.
Czekałam aż kryminał wpadnie w moje ręce i kiedy to się stało niezwłocznie zaczęłam czytać.
No i...
Oczekiwany kryminał okazał się... nieoczekiwanie dobry.

Autor podołał wyzwaniu i pozytywnie mnie (wyjadaczkę kryminałów) zaskoczył.
Fabuła dobrze skonstruowana, akcja brawurowa cały czas coś się dzieje, a napięcie potęguje się ze strony na stronę, przez co emocje są stale czytelnikowi dostarczane z nową, mocniejszą dawką zaciekawienia.
Główny bohater detektyw Porter zyskał moją sympatię już na początku i z każdym kolejnym rozdziałem kibicowałam mu coraz bardziej.

Dałam się wciągnąć w grę, spryt i przebiegłość tajemniczego mordercy, który rozsiewa strach wśród mieszkańców Chicago na tyle mnie pochłonął, że od książki naprawdę trudno mi było się oderwać.
I to obiecujące zakończenie, rewelacja!

Pozycja godna polecenia.
Tyle, że to książka dla osób o naprawdę mocnych nerwach.

Rocinka | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Nic nie dzieje się przypadkiem, jest przyczyna i jest skutek. I choć autor zwinnie myli tropy, wszystko jest ze sobą powiązane. Wątek retrospekcyjny pamiętnika i współczesne wydarzenia współistnieją tworząc razem krok po kroku mrożącą krew w żyłach układankę. Psychopatyczny, seryjny zabójca, wychowany w popapranej rodzinie, właściwie nie mógł zostać nikim innym, jak tylko opętanym swoją misją mordercą. To przywodzi na myśl skojarzenia z serią filmów "Piła". Książka nie epatuje nadmiernie opisami okrucieństwa, są, bo muszą. Podsycają niepewność rozwiązania, wyścig z czasem i wartką akcję. Czytając zarwałam noc i z niecierpliwością czekam na kontynuację. Pozycja doskonała do sfilmowania. Polecam amatorom psycholi, domorosłych chirurgów oraz "misjonarzy" pragnących poprawić zepsuty świat metodami wprost zaczerpniętymi ze Starego Testamentu: "oko za oko, ząb za ząb".

Marzena | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Miałam zostawić sobie "Czwartą małpę" na później, na chwilę, kiedy trafi mi się jakaś 'droga przez mękę' w postaci nietrafionej książki ( każdemu z nas, raz na jakiś czas, zdarza się czytelnicza porażka, dobrze mieć w obwodzie coś pewnego, prawda?), miałam wtedy sięgnąć po powieść J. D. Barkera jako gwarancję dobrej lektury.
Nie wytrzymałam.
Jak mogłabym, kiedy dookoła same pozytywne opinie, a mój Przyjaciel w trakcie lektury "Czwartej małpy" rzecze do mnie między innymi: "nie spodziewałem się, że będzie aż tak dobrze, mogłabyś zaburzyć lekko swoje plany czytelnicze..." (pozdrawiam, Dareczku!) i ocenia ją na osiem gwiazdek?
Nie mogłam, zaburzyłam więc, a co mi tam!, i jestem po lekturze :)
Jest naprawdę bardzo dobrze, i wiem że "Czwarta małpa" spełniłaby rolę jaką pierwotnie zamierzałam jej powierzyć.
Zacznę od zakończenia, ponieważ jest mocne i jestem ogromnie ciekawa jak Autor wybrnie w kolejnym tomie, albowiem to co powstało wcześniej pomiędzy tym złym a tym dobrym stało się...

Stokrotka | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

„Czwarta małpa” ma bardzo wysokie oceny na tym portalu. Z chwilą ukazania się powieści śledziłam opinie i oceny, które najczęściej plasowały się na poziomie ośmiu gwiazdek. Nie kryję, wzbudziło to moją ciekawość. Tylu czytelników i każdy zadowolony? Mimo że ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać, nie osłabiło to mojej determinacji, aby zdobyć książkę i ją przeczytać.
Jestem świeżo po lekturze. Nie powiem, autor stworzył dosyć oryginalnego, psychopatycznego bohatera, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Ciekawym posunięciem było zamieszczenie pamiętnika mordercy. Te rozdziały zrobiły na mnie największe wrażenie, wręcz przeraziły. Bardzo sugestywnie były również opisane przeżycia i przemyślenia uwięzionej Emory. Podobał mi się Porter, choć dosyć długo zlewał się w jedno z Nashem. Dopiero w połowie powieści, gdy czytelnik poznaje lepiej życie osobiste Portera, staje się on postacią bardziej rozpoznawalną, wyrazistą.
Przeczytałam sporo kryminałów i thrillerów, więc niełatwo mnie czymś...

Heisenberg | 2018-05-18

Świetna! Zakupiona przeze mnie ‘w ciemno’, aczkolwiek na kilka opinii rzuciłem okiem, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu o zakupie. Na okładce dumny napis głosi, że jest to „Milczenie owiec” pomnożone przez „Siedem". Do końca tak raczej nie jest, a sama akcja kojarzy mi się bardziej z twórczością Jeffery’ego Deavera, ale nie zmienia to faktu że jest to niezwykle wciągająca lektura! Mocną stroną powieści jest pamiętnik spisywany przez psychopatę; w nim to dowiadujemy się o mrocznym dzieciństwie i młodości Zabójcy Czwartej Małpy. Również dużym atutem są tzw. twisty na zakończenia niektórych rozdziałów – Autor genialnie bawi się z Czytelnikiem; kiedy można przyjąć jakiś fakt za pewnik, okazuje się że w rzeczywistości jest całkiem inaczej. No i zakończenie, które tak na dobrą sprawę jest wstępem do kontynuacji, która o ile mi wiadomo będzie miała miejsce w lipcu tego roku. Na razie zapewne za granicą, ale mam nadzieję że Wydawnictwo Czarna Owca pójdzie za ciosem, i szybciutko...