Czwarta małpa

Okładka książki Czwarta małpa J. D. Barker
Okładka książki Czwarta małpa
J. D. Barker Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Sam Porter (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Sam Porter (tom 1)
The fourth monkey
Czarna Owca
2023-10-25
2018-04-04
2017-06-17
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
seryjny morderca śledztwo zbrodnia intryga policja Chicago policjant pamiętnik

Swietna ksiazka, bardzo przemyslana, tu nie ma przypadkowosci i naglego olsnienia prowadzacego sledztwo, ktory to wyczytuje z gwiazd rozwiazanie zagadki.
Bardzo dobra.

Bardzo dobra.

Cykl książek SAM PORTER to thrillery kryminalne autorstwa J.D. Barkera.

W trylogii znalazły się bardzo intrygujące tytuły, które przeniosą nas w świat morderstw, akcji, zagadek, sensacji i niezwykłej przebiegłości .
Każda z części trzyma w napięciu, pobudza wyobraźnię, opisy bohaterów są pełne szczegółów, wyczuwamy każdą emocję. Podoba mi się psychologiczne tło postaci a sama fabuła w każdej z części nie pozwala czytelnikowi na odłożenie książki.

Seria jest jedną z lepszych jakie miałam okazję poznać i z pewnością fani dobrego kryminału będą usatysfakcjonowani. Skoro trylogia to oczywiście poznajemy trzy różne zbrodnie, którym stawia czoła nasz główny bohater – Sam Porter i niemalże w obsesyjny sposób postanawia złapać tajemniczego mordercę.

Treść jest pełna napięcia głównie w trzeciej części, gdzie przeszłość Sama zaczyna wychodzić na światło dzienne. Do zakończenia całej tej historii potrzeba dużo cierpliwości. Ciekawość o rozwiązaniu sprawy rośnie w zastraszającym tempie, więc gwarantuję, że całą trylogię przeczytacie szybciej niż można to sobie wyobrazić.

Tytuły trylogii #4MK to:
„Czwarta Małpa”
„Piąta Ofiara”
„Szóste dziecko”

Za każdy egzemplarz do recenzji dziękuję @wydawnictwoczarnaowca

Cykl książek SAM PORTER to thrillery kryminalne autorstwa J.D. Barkera.

Dobrze się czytało, ale niestety mnie nic tutaj nie zaskoczyło. Bohaterowie są ciekawie przedstawieni,można poczuć do nich sympatię. Sceny z pamiętnika mroczne... Ja poczułam rzeczywistości patologicznej rodziny.
Niestety dla mnie brak elementu zaskoczenia..
Jak się pojawił Watson, od razu wiedziałam że jest zabójca.
Dziwne było dla mnie, że policja od razu stwierdziła że osoba która zderzyła się z autobusem jest zabójcą... Nikt nawet nie wpadł na pomysł, że może to być ukartowane. Dlatego od razu się wiedziało, że to będzie coś nie tak z tym... Chyba za dużo już takich książek przeczytałam, żeby nie wyłapać takich rzeczy.
Ale całość na wielki plus. Fajnie się czyta, bohaterowie są różnorodni, ciekawi i dowcipni momentami. Tacy prawdziwi.
Sceny z pamiętnika opisane jakby naprawdę z perspektywy dziecka albo jakieś zaburzonej osoby.
Na pewnie sięgnę po pozostałe części.

Niestety dla mnie brak elementu zaskoczenia..
Jak się pojawił Watson, od razu wiedziałam że jest zabójca.
Dziwne było dla mnie, że policja od razu stwierdziła że...

Jeśli przeczytalo się więcej niż 4 thrillery w życiu, to nie znajdzie się tu absolutnie nic zaskakującego. Ani na plus ani na minus. Generyczne czytadło z rozwiązaniem już przy 1/5 treści.

Genialna!!

Genialna!!

Co to była za książka!
Przewijała mi się ta książka kilka razy przez ręce, ale jakoś zawsze ostatecznie wybierałem cos innego. Być może odrzucał mnie trochę ten tytuł i do tego ta ( słaba ) okładka. Oj biedny, jak czasami pozory mylą. Już dawno nie czytałem tak dobrze napisanego pod każdym względem thrillera. Wszystko tutaj jest w punkt, choć początek wydawał mi się trochę nie do końca we wszystkich aspektach jasny, później w ramach biegu historii wszystko się pięknie wyjaśniło i połączyło. Z początku trochę irytował mnie główny bohater, czyli Sam Porter, był jakiś taki ślamazarny i powolny, ale jak pisałem powyżej wszystko później się już wyjaśniło.
Cóż, mogę powiedzieć, tak powinno się pisać książki sensacyjne. Bohaterowie, nie przesłodzeni, ani nie wychodzący z alkoholowego rynsztoka, są normalnymi ludźmi, oczywiście ze swoimi problemami, ale wszystko w granicach normy. Krótkie rozdziały i pokazywanie historii z perspektywy kilku bohaterów, zdecydowanie dodały książce uroku i powodowały, że przerzucało się szybciej strony. Nie ma tu żadnego lania wody i zbędnych, nikomu nie potrzebnych historii( zapychaczy). Sama esencja, czasami bardzo brutalna, ale dla prawdziwych wyjadaczy do przełknięcia. Muszę powiedzieć, że Autor mnie kilka razy zaskoczył i zbił z tropu, co ostatnio naprawdę niewielu to się udawało. Dlatego chylę czoła i zachęcam wszystkich malkontentów do czytania tej świetnej książki.
Polecam!

Co to była za książka!

Bardzo dobra książka - porusza ważne kwestie społeczne, pokazując jak łatwo można kogoś doprowadzić do szaleństwa.
Zapraszam na moją wideo recenzje: https://youtube.com/shorts/Z_v6Krq5wR4

Zapraszam na moją wideo recenzje: https://youtube.com/shorts/Z_v6Krq5wR4

Moją przygodę z kryminałami zaczęłam na dosyć wczesnym etapie życia, to znaczy już w pierwszej klasie gimnazjum. Zawsze wtedy towarzyszył mi uśmiech na twarzy i ten zapał w oczach, gdy podekscytowana pytałam Bibliotekarek - "Jaki kryminał dzisiaj mi Panie polecą?";
Z kryminalnymi powieściami bywa różnie; nie raz nie da się przebrnąć przez daną książkę, a innym razem płyniemy przez nią jak przez piękny, niekończący się ocean.. Taka jest właśnie "Czwarta Małpa" autorstwa J.D. Barker'a. Naprawdę nie pamiętam czasów, kiedy jakiś kryminał wciągnął mnie tak mocno, że nie mogłam oderwać się od książki. Kiedy jakiś kryminał wywołał u mnie ponownie ten zapomniany uśmiech i zapał. Zwarta akcja, ciekawi i przyjemni bohaterowie, elementy grozy oraz zaskoczenia, a przede wszystkim dobrze wychowany i inteligentny, seryjny zabójca, czegóż chcieć więcej? Całokształt książki wypada bardzo dobrze, wręcz mocno. Moją ulubioną częścią był "Pamiętnik", dzięki któremu czytelnik mógł odbyć przerażającą, (ale jak bardzo też fascynującą) podróż po umyśle mordercy. Długo zastanawiając się nad oceną, daję 9 gwiazdek, ponieważ przede mną jeszcze dwie kolejne części. Zabieram się do czytania👀📖

“W realnym życiu tylko ty możesz ocalić samego siebie.”

Jeśli miałabym wyróżnić trzy podstawowe kategorie kryminałów, to wyglądałoby to mniej więcej tak:
Kryminały nudne, przegadane, którym brakowało tak dużo, że nawet ciężko nazwać je kryminałem. To ten typ, który czytałam do końca wyłącznie przez ciekawość lub zwyczajnie odkładałam, nie chcąc się z nimi męczyć.
Drugi typ to kryminały z ogromnym potencjałem. Tu brakowało tego, tam tamtego, a te niedociągnięcia sprawiały, że choć czytało się je przyjemnie to ich niedopracowanie kuło w oczy i odrywało od wciągania się w opowiedzianą historię. Koniec końców książka była dobra, ale nie zrobiła ogromnego wrażenia.
No i w końcu trzecia kategoria - kryminał doskonały. To ten typ książki, który po paru rozdziałach przestaje być tylko książką a staje się żywą historią w głowie czytelnika. Kryminał nieodkładalny, dopracowany, zajmujący. Kryminał, w przypadku którego jedyne myśli jakie przychodzą po oderwaniu się od lektury to myśli związane z fabułą lub rozważania nad geniuszem autora. Cóż, J. D. Barkera zdecydowanie można nazwać tym mianem.

Sam Porter, detektyw zajmujący się sprawą mordercy zwanego Zabójcą Czwartej Małpy robi wszystko co w jego mocy by go schwytać. 4MK jest jednak nieuchwytny. Gdy pod kołami autobusu ginie pieszy wszystko wskazuje na to, że jest to poszukiwany morderca. Zaczyna się walka z czasem, gdyż 4MK przed wypadkiem uprowadził kolejną ofiarę, której życie leży w rękach chicagowskiej policji.

W “Czwartej małpie” przede wszystkim nic nie jest przypadkowe. Tu każdy szczegół ma znaczenie i może doprowadzić do wniosków niezbędnych bohaterom w śledztwie a czytelnikowi do samodzielnego rozwiązania zagadek. Barker bardzo sprawnie wprowadza nas w pułapki i ślepe zaułki, by potem zadziwić rozwojem wydarzeń. Autor nie tylko potrafił mnie zwodzić i szokować, ale także wzruszyć i sprawić, że czułam wielkie współczucie wobec bohaterów.

Barker niezwykle ciekawie wprowadza czytelnika w umysł zabójcy, przedstawiając jego dzieciństwo i ukazując co sprawiło, że stał się tym kim jest. Była to fascynująca i mrożąca krew w żyłach podróż, którą przeżywało się z zapartym tchem. Z drugiej strony barykady mamy detektywa Sama Portera, człowieka z krwi i kości, którego naturalnym odruchem jest dążenie ku sprawiedliwości i eliminowanie zła. Zderzenie tych dwóch światów w tak ciekawej relacji, którą przedstawić może tylko samodzielne przeczytanie tego kryminału daje nam coś tak fascynującego, że miałam wielkie problemy by choć na moment zapomnieć o tej książce.

“Czwarta małpa” J.D. Barkera zasługuje na owacje na stojąco. To fenomenalny kryminał, który niepowtarzalnie buduje napięcie i więzi w swoich szponach aż do ostatniego słowa. Tak doprecyzowanego obrazu mordercy dawno nie spotkałam. Ta inteligencja, wyrachowanie i przebiegłość sprawiły, że 4MK był reżyserem własnego scenariusza, nie dając nikomu przejąć nad nim kontroli. “Czwarta małpa” to moje drugie spotkanie z twórczością autora. “Dracul”, który napisał wspólnie z Dacre Stokerem rzucił mnie na kolana, tak też było tym razem. Coś czuję, że to dopiero pierwszy rozdział długiej przyjaźni czytelnik - autor. :)

“W realnym życiu tylko ty możesz ocalić samego siebie.”

Drugi typ...

Zaczynając czytać nie wiedziałam o tej książce nic, oprócz tego, że to kryminał.
Historia okazała się wciągająca, ale i prawie odpychająco brutalna. Ma w sobie coś nowego, ale momentami czuć schemat...
Główny pozytywny bohater to postać sympatyczna, empatyczna i inteligentna - Sam Porter chicagowski policjant, który próbuje poukładać swoje życie po tragicznej śmierci żony, jednocześnie ściga psychopatycznego mordercę (i to od lat) , gdy więc wydaje się że ofiara wypadku jest poszukiwanym przestępcą problem rozwiązuje się sam? A może jednak nie? Może to jedynie gra w której nic nie jest takie jakie się wydaje?
Może psychopata planuje kolejny ruch, i chce aby Porter poznał jego koszmarną historię...
Ta książka z początku wydaje się "oczywista", a później zwroty w fabule następują jeden po drugim utrzymując czytelnika w ciągłym napięciu, nie tylko że względu na wyścig z czasem jaki prowadzi policja ale i makabryczną historię i chory umysł.
Jeśli w czasie czytania ma się wrażenie, że rozwiązanie jest już na wyciągnięcie ręki nic bardziej mylnego... To opowieść równie ciekawa i dobrze skonstruowania co pokręcona i odrażająca. Tak samo ciekawa jak momentami odpychająca i tak złożona, że chce się poznać dalszy ciąg.
Sięgnę po kolejny tom tego cyklu, ale dopiero za jakiś czas...