Lot nisko nad ziemią

Wydawnictwo: Zwierciadło

Weronika Przybyszewska dorasta w czasach, w których lepiej się nie wyróżniać i nie marzyć. Mimo to, realizuje pragnienia – pracuje w wymarzonym zawodzie i spotyka miłość, o jakiej marzą wszystkie kobiety. W szczęśliwym życiu Weroniki dochodzi jednak do tragedii – Sławek, miłość jej życia, ginie w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. W jednej chwili świat Weroniki rozsypuje się w proch. Czy uda się jej stworzyć nowy? Jakim kosztem? Lot nisko nad ziemią to studium powrotu do życia po trudnych doświadczeniach życiowych, które nie dają jednoznacznych odpowiedzi. To także doskonale napisane studium życia współczesnej kobiety – jej marzeń, szczęścia i rozpaczy, trzymające w napięciu od pierwszych stron, aż do zaskakującego zakończenia.

„Pisząc tę książkę chciałam pokazać, że nawet smutna historia może być piękna. Sądzę, że nie trzeba bać się trudnych tematów. Strata, żal i ból są trudne, ale warto pokazać jak rodzi się nadzieja.”
Ałbena Grabowska

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wioleta Sadowska | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

"Co lepsze? Przejść do legendy, paradoksalnie istnieć w zbiorowej świadomości, ale nie być naprawdę, czy przeżyć szare życie, ale doświadczyć go w całej pełni?".

Odkąd tylko pojawiła się zapowiedź najnowszej powieści Ałbeny Grabowskiej wiedziałam, że czeka na mnie historia, o której z pewnością długo nie zapomnę. Lektura, której nie odłożę, dopóki nie przeczytam jej ostatniej strony. I tak się oczywiście stało – autorka po raz kolejny udowodniła swój talent prozatorski, stosując suspens. To odtąd moja prywatna mistrzyni suspensu w polskiej literaturze.

Ałbena Grabowska to z wykształcenia lekarz neurolog epileptolog, pracująca w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Autorka z bułgarskimi korzeniami, której imię Ałbena oznacza Kwitnącą Jabłoń. W swoim dorobku literackim może poszczycić się pięcioma książkami dla dzieci, książką non-fiction, oraz trzema powieściami dla dorosłych. Prywatnie matka trójki dzieci, uwielbiająca teatr i film.

Weronika Przybyszewska wychowywała się w...

anitus | 2016-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2016

"Lot nisko nad ziemią" to kolejna udana książka Ałbeny Grabowskiej.
Tym razem Autorka serwuje nam powieść psychologiczno-obyczajową. Główna bohaterka-Weronika, dorastająca w czasach komuny, wychowywana przez zwykłych, szarych rodziców, na taką samą nie wyróżniającą się z tłumu osobę, wbrew rodzicom realizuje jednak swoje marzenia, zostaje przedszkolanką i poślubia swoją prawdziwą miłość-Sławka. Niestety rysą na tafli szczęścia jest brak dzieci, których oboje bardzo pragną. Gwoździem do trumny staje się nagła, niespodziewana śmierć męża. Weronika popada w depresję...i zaczyna nowe życie "po"...
Mimo, że zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, to książka nie pozwala na oderwanie się od niej. Pani Grabowska przepięknie maluje nam obraz cierpienia po stracie najukochańszej osoby i niespełnionego macierzyństwa. Lektura dość trudna, ale warta przeczytania. Polecam.

Tatiasza Aleksiej | 2015-11-09

Książka nie należy do łatwych, ale nie można się od niej oderwać.
Weronika, dziewczynka, która żyje nie rzucając się nikomu w oczy, nastolatka - po raz pierwszy sprzeciwia się rodzicom, idąc do wybranej przez siebie szkoły. Dorosła kobieta, pracuje w ukochanym zawodzie - przedszkolanki. Poznaje swojego przyszłego męża Sławka... do szczęścia brakuje im tylko dziecka... Nagle Sławek ginie potrącony przez pijanego kierowcę. I tu się kończy życie Weroniki a zaczyna...
Powieść pełna miłości przeplatana ogromnym bólem po śmierci ukochanego. Jak żyć dalej... samotnie...
Serdecznie polecam:)

talia44 | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

"Lot nisko nad ziemią"Ałbeny Grabowskiej to powieść psychologiczno obyczajowa o kobiecie,która ma kochającego męża,pracę,którą uwielbia i jest szczęśliwa.Kiedy w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę ginie jej mąż,Monice wali się cały świat,popada w depresję,nie potrafi wstać z łóżka,nie je i czuje się przerazliwie samotna.Ratunkiem na tę samotność ma być wynajmowanie mieszkania po dziadkach obcym ludziom,którzy niczego nie świadomi pozwalają kobiecie zadomowić się u siebie,dając jej poczucie prawdziwego życia.Monika coraz bardziej osacza tych ludzi swoją dobrocią,chęcią pomocy i stałą obecnością w ich życiu.
Jej życie koncentruje się teraz na kolejnych najemcach,na śledzeniu ich,obserwowaniu i strachu przed kolejną utratą.
To bardzo smutna powieść o przerażającej samotności,potrzebie bliskości i żalu po stracie.Nie daje ona jednak odpowiedzi jak sobie z takim bólem poradzić.

Nina | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Głębokie studium psychologiczne samotnej kobiety. Smutna historia smutnej kobiety i jej życia po śmierci męża. Życia trochę na siłę, życia wymyślonego, życia nie swojego. Uwielbiam książki Ałbeny, nie są to głupiutkie historyjki, są zawsze przemyślane i każdy znajdzie w nich coś dla siebie, a może o sobie nawet? Mimo że nie są to książki łatwe, czasami nawet niezbyt przyjemne, to czyta się je znakomicie. Jak zaczniecie czytać, nie da się odłożyć na później. Trzeba skończyć, nie da się inaczej :) Polecam serdecznie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest romans.

To nie jest obyczajówka z dobrym słodko-gorzkim zakończeniem.

Koniec nie był dla mnie wielkim zaskoczeniem, domyślałam się go tak od połowy książki, od Marcina pianisty.

Zamysł powieści jest w zasadzie bardzo prosty. Autorka jest niezwykle konsekwentna w realizacji swego pomysłu.

Bohaterka w obliczu dramatu w jej życiu idzie drogą jaką nigdy nie zakładamy, że możemy pójść a jednak.... nigdy nie można przewidzieć co się zdarzy.

Myślę, że już w dzieciństwie Weroniki można zauważyć jej podatność na stan w jakim znajdzie się później.

Książka jest napisana w taki sposób, że po jej skończeniu myślę, że epizody choroby pojawiały się już wcześniej, przed śmiercią męża. Historia z wybuchem gazu u sąsiadów czy też z przedszkolankiem - pedofilem. W pewnym momencie zaczełam podejrzewać, że mąż też był wymyślony.

Straszna to jest. Straszne. Jeśli spodziewacz sie lekkiej lektury, tu tego nie znajdziesz. Jak dla mnie troszkę za mroczne.

Polecam!

magda | 2014-09-18

Ałbena Grabowska-Grzyb – z wykształcenia lekarz neurolog. Z zamiłowania pisarka o bułgarskich korzeniach. W swoim dorobku ma powieści zarówno dla dorosłych jak i dla młodszych czytelników.

Weronika Przybyszewska od małego była wychowywana w myśl zasady: „nie wyróżniaj się”. Jej rodzice funkcjonowali w ramach utartych norm społecznych i dla swojej córki pragnęli tego samego – bezpiecznej przeciętności. Weronika jednak miała odwagę marzyć i siłę, by w decydujących momentach sprzeciwić się rodzicom. Zdobyła upragniony zawód – została przedszkolanką. Poznała też Sławka, który okazał się miłością jej życia i za którego wkrótce wyszła za mąż. Czas płynął i wydawało się, że nic nie jest w stanie zmącić cudownego szczęścia, jakie przepełniało naszą bohaterkę. A jednak… Okazuje się, że Weronika i Sławek nie mogą mieć dzieci. Mimo terapii i usilnych starań muszą w końcu pogodzić się z faktem, że nigdy nie zostaną rodzicami. Wkrótce potem na naszą bohaterkę spada kolejny cios – Sławek ginie...

Madi | 2016-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Smutna i przygnębiająca historia.
Historia Weroniki,która po stracie męża nie potrafi odnaleźć się w życiu,nie potrafi się dźwignąć chociaż od śmierci męża minęło już 10 lat.
Jest to typowa książka psychologiczna ,gdzie autorka serwuje nam podróż do wnętrza psychiki głównej bohaterki.
Książka o niespełnionym macierzyństwie,o samotności i depresji.
Książka trudna i w sumie miałam problem z jej oceną.

Isadora | 2014-05-18
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 18 maja 2014

Niezwykle rzadko sięgam po powieści obyczajowe, które wyszły spod pióra naszych rodzimych autorów; nie jest to kwestia moich uprzedzeń, ale świadomy wybór oparty na nie najlepszych doświadczeniach. Jest jednak pisarka, co do której mam pewność, że jej proza nie tylko mnie nie rozczaruje, ale zauroczy, poruszy i nie da o sobie łatwo zapomnieć. Pierwsza książka Ałbeny Grabowskiej, "Coraz mniej olśnień", uwiodła mnie wysmakowaną, psychologicznie intrygującą i wiarygodną prozą; po cichu liczyłam na to, że lektura jej najnowszej powieści okaże się równie zachwycająca. Nie byłam jednak przygotowana na tak ekstremalne doznania, jakie autorka postanowiła tym razem zafundować swoim czytelnikom; wrażenia, które wywołał u mnie "Lot nisko nad ziemią" śmiało mogę przyrównać do tych, które podobno zapewnia lot paraboliczny.

Weronika Przybyszewska dorastała w czasach i wychowywała się w rodzinie, gdzie najbardziej pożądaną zaletą była podcinająca skrzydła przeciętność, bezpieczna szarość...

AnnaSikorska | 2018-03-18

Kult przeciętniactwa w czasach komunizmu wielu zapewnił stałą egzystencję. Niewychylanie się, nierzucanie w oczy, prowadzenie spokojnego życia według ustalonych wzorców, było celem większości, która dorobiła się mieszkań za robotnicze pensje. Nowy komunistyczny łat był rajem, w którym nie trzeba było się starać. Ludzie mogli kiepsko wykonywać swoje zawody, a i tak dostawali wynagrodzenie. Weronikę Przybyszewską rodzice bardzo skrupulatnie wdrażali w takie postrzeganie świata. Marzenia, szczytne cele, bezinteresowność, dbanie o otoczenie były pojęciami abstrakcyjnymi. Przeciętniacy, mimo wszelkich braków, kradli, niszczyli, kłamali, o czym bohaterka mówi: „Czyli odpowiedzialność była zbiorowa. A jeśli winni są wszyscy to nikt nie jest winny. W komunie obowiązywała taka zasada, podobnie jak głębokie przekonanie ludzi, że jeśli wszystko jest nasze, to można brać, niszczyć, ale nie ma obowiązku chronić ani dbać”.
Mimo zaangażowanej socjalizacji w Weronice kiełkuje złe ziarno: nie chce...