Lot nisko nad ziemią

Okładka książki Lot nisko nad ziemią Ałbena Grabowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Lot nisko nad ziemią
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło literatura obyczajowa, romans
Zwierciadło
2018-03-14
2018-03-14
9788381320191
kobieta literatura polska miłość poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa rodzina śmierć współczesna obyczajowość wypadek samochodowy

Tytuł koresponduje z moimi uczuciami względem lektury. Niskie to były loty.
Przygnębiające, męczące, irytujące.
Główna bohaterka od pierwszych stron była, jak uważam, odstręczająca na wielu poziomach - samolubna, przemądrzała, despotyczna, przytłaczająca, wyniosła - i sprawiła, że z wielką niechęcią wracałam do jej perypetii, zmuszając się do lektury.

Mam słabość do autorki, więc nie zrezygnowałam z powieści, ale kończąc ją, odczułam wręcz ulgę, że ją odkładam.

Odniosłam wrażenie, że Pani Grabowska miała głowę zajętą czymś innym niż ta książka, bo jak wytłumaczyć, że pacjentowi wycięto śledzionę (niemożliwą do uratowania) a kilka stron później chirurg mówi, że ją zszył, zostawiając w chorym.
W jednym miejscu bohaterka wspomina piętnastoletnie małżeństwo, w innym, że trwało "zaledwie dziesięć lat".
I ciekawostka, w szpitalu bohaterka "pojechała na czwarte piętro, na chirurgię... schodami", w obawie przed windami (strona 98). Ktoś widział RUCHOME SCHODY w którymkolwiek z warszawskich szpitali??! Niezły odjazd zaliczyła autorka 😁

Powieść mnie rozczarowała, więc nie polecam. Mam nadzieję, że inne książki Pani Grabowskiej na powrót zachwycą, jak saga Winnych.

Tytuł koresponduje z moimi uczuciami względem lektury. Niskie to były loty.
Przygnębiające, męczące, irytujące.

Mam słabość do...

"Lot nisko nad ziemią" to książka, którą trochę ciężko było mi ocenić. Powieść przede wszystkim jest bardzo nierówna. Czytając automatycznie podzieliłam ją na dwie części. Część I - życie ze Sławkiem, Część II - życie bez Sławka. Są to dwie różne części właściwie pod każdym względem, scala je jedynie główna bohaterka i jej przeżycia. Na początku wydawało mi się to dziwne, ale później zobaczyłam w tym sens i przyznam, że to autorka świetnie to rozegrała.

Część I skupia się na dzieciństwie Weroniki w realiach PRL-u. Klimat komunistycznej Polski został tu bardzo obrazowo przedstawiony. Poznajemy tutaj też relacje bohaterki z rodzicami. Uważam, że ten wątek został niedokładnie pokazany, tym bardziej, że te relacje odcisnęły piętno na dalszym życiu Weroniki. Biorąc pod uwagę całokształt fabularny książki, myślę, że życie głównej bohaterki w małżeństwie również zostało przedstawione zbyt powierzchownie. Część I jest emocjonalnie trudna, smutna, melancholijna, gdyż porusza temat niepłodności, straty ukochanej osoby, a wszystko to potęguje brak odpowiedniego wsparcia najbliższych.
Smutek jednak ucina się wraz z 'zakończeniem' części I.

W części II Weronika poznaje Dorotę, która staje się dla niej kimś na wzór przyjaciółki. Kobieta wpada na pomysł wynajęcia lokatorom mieszkania po dziadkach. I od tej pory zaczyna robić się bardzo interesująco. Więcej z fabuły zdradzić już nie mogę ale wierzcie mi, że nie mogłam się oderwać od czytania!

Ałbena Grabowska zawsze potrafi mnie zaskoczyć i tym razem również się udało. Biorąc do ręki tę książkę nie spodziewałam się tak niesamowicie ciekawego pomysłu na przedstawienie problemu samotności, długoletniego niepogodzenia i nieradzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby, nieradzenia sobie również z pustką spowodowaną niepłodnością i nieposiadaniem dzieci i własnej rodziny, a nawet brakiem własnego życia. Dojmująca samotność prowadząca do obsesji.

Autorka w powieść o bolesnej stracie wplata motyw snów, które przepięknie opisuje. Zaznaczyłam wiele fragmentów, które mnie tym pięknem słowa ujęły. Ałbena Grabowska karmi nas również motywem sztuki oraz muzyki.

Przyznam, że na początku trochę bałam się tej książki, myśląc, że te trudne tematy mnie przygniotą. Jednak tak się nie stało, a wręcz przeciwnie, zostałam pochłonięta przez historię Weroniki. Mimo niektórych mankamentów tej powieści finalnie mam bardzo pozytywne wrażenia przede wszystkim dzięki oryginalności, genialnemu pomysłowi na przedstawienie traumy i samotności oraz cudownemu stylowi autorki.

Moim zdaniem książka jest napisana bardzo niechlujnie, jakby autorka sama nie pamiętała co pisała kilka zdań/rozdziałów wcześniej. Sporo jest nieścisłości, które na dłuższą metę były irytujące.
Jeśli chodzi o treść, to w pewnym momencie bardzo współczułam bohaterce. Jednak potem zaczęła mnie ona drażnić.
Ogólnie-więcej po książki tej autorki nie sięgnę.

Ogólnie-więcej po książki tej autorki nie sięgnę.

Co to mówić, kolejna świetna książka Ałbeny Grabowskiej, którą przeczytałam. Trochę przypominała mi Lady M.

Weronika Przybyszewska to przedszkolanka. Swoją pracę wykonuje z zamiłowaniem, uwielbia uczęszczające do placówki dzieci, nawet te, z którymi wiążą się pewne trudności wychowawcze. Właśnie w pracy, Weronika poznaje swoją największą miłość: Sławka. Pewnego dnia przyszedł odebrać z przedszkola syna sąsiadki i tak między mężczyzną a przedszkolanką zrodziło się wzajemne zainteresowanie, które szybko przekształciło się w prawdziwą miłość.
Przy Sławku Weronika zrozumiała, co znaczy żyć, a nie przepuszczać życie przez palce, jak czyniła dotychczas, nauczona przez ojca, że w życiu nie należy się wyróżniać i wychodzić przed szereg.
Niestety, młodemu małżeństwu nie dane było długo cieszyć się swoim szczęściem. Sławek został potrącony przez pijanego kierowcę i zginął.

Pewnie myślicie sobie, że teraz nie warto czytać tej książki, skoro wiecie już, że ta historia nie ma happy endu. Otóż nie. Od momentu śmierci męża bohaterki powieść schodzi na zupełnie inne tory. Autorka stara się pokazać, w jaki sposób młoda wdowa radzi sobie po stracie ukochanego. I chyba ten moment powieści, od samej śmierci Sławka, jest jeszcze bardziej smutny.
Czytając tę powieść czułam wewnętrzny ból, najpierw, gdy młodzi małżonkowie zmagali się z problemem bezpłodności, a później, gdy ich wspólne życie bezpowrotnie się skończyło...
"Lot nisko nad ziemią" to powieść wywołująca wiele trudnych emocji, ale tym jest piękniejsza, że pokazuje, jak sobie z nimi poradzić.

Bardzo dobra powieść, czyta się jednym tchem. Trochę psychologiczna, trochę sensacyjna. Galeria postaci uchwyconych trafnie w swoim indywidualizmie. I główna bohaterka, co do której nie wiemy, czy tylko chorą wyobraźnią wskrzesza kolejne postaci, czy może istnieją one na prawdę. Powieść o samotności i smutku, które przeradzają się w chorobę.

Moim zdaniem powieść bardzo oryginalna. Polecam szczególnie tym, którzy lubią literaturę psychologiczną. To książka o dziewczynie, której zniszczono radość jej młodzieńczych lat, pozbawiono miłości przez autorytarne wychowanie. Dzięki temu rodzina nie przekazała jej żadnych wartości. Wygląda nawet na to, że sama gloryfikując przeciętność, nie miała celów, ani ideałów. To czego przestrzegała to automatyczne, bezrefleksyjne odtwarzanie wyuczonych zachowań. Bohaterka potrafiła przeciwstawić się rodzicom, ale sama nie okazywała im szacunku ani miłości (bo oni jej też nie okazywali). A miłość może wiele zmienić. Tak, jak w jej życiu gdy spotkała chłopaka, którego pokochała. Co się stało gdy tej miłości zabrakło? Niech czytelnicy przekonają się sami. Czy tylko styl wychowania w rodzinie, czy też hormony decydujące o bezdzietności głównej bohaterki zadecydowały o jej dalszym losie? Autorka jako lekarka zapewne wie najlepiej...Jak w większości psychologicznych książek były dłużyzny, ale ja przebiegałam je pobieżnie wzrokiem, zaciekawiona tym co będzie dalej. Zastanawiałam się czemu, ten tytuł zyskał tak niską średnią ocen. No cóż, każda książka ma swojego czytelnika. Autorka pisze tak różnorodne powieści.

Początkowo nie mogłam się od niej oderwać, niecieprliwie podążałam za główną bohaterką Weroniką. Później opowieść "siadła" i czytałam już z mniejszym zaangażowaniem, myśląc, że tak będzie już do końca, aż nagle autorka ujawniła swój chwyt, pomysł na historię i wszystko stało się jasne! Jaki to chwyt? Przeczytaj, a się dowiesz... :)

Książka ta , to studium powrotu do życia po trudnych doświadczeniach życiowych. Jest to również doskonałe studium życia współczesnej kobiety - jej marzeń, szczęścia i głębokiej rozpaczy, które trzyma od pierwszych stron , aż do zaskakującego zakończenia.
Weronika Przebyszewska , dorastała w czasach , w których lepiej było sie nie wyróżniać i nie marzyć . Mimo tego dziewczyna realizuje swoje marzenia w wymarzonym zawodzie i spotyka miłość , o której marzą wszystkie kobiety.
Niestety szczęście przerywa tragiczny śmierć ukochanego , a życie Weroniki rozsypuje się w proch.Kobieta usilnie pragnie stworzyć nowy świat, w którym jest miejsce dla niej ....

"Lot nisko nad ziemią" Ałbena Grabowska
Główna bohaterka Weronika od dziecka była wychowywana przez rodziców na szarą myszkę,bo grunt to się nie wychylać. Trochę na przekór ojcu poszła do liceum by móc spełnić swoje marzenia, a mianowicie: zostać najlepszą i ukochaną przez dzieci i rodziców przedszkolanką, znaleźć męża i zostać matką najlepiej trójki dzieci. Udaje się jej to po części. Zostaje ukochaną przedszkolanką, poznaje Sławka, zakochują się w sobie, pobierają. Dzięki niemu udaje się jej uciec spod władzy rodzicielskiej, ale niepostrzeżenie uzależnia się od męża. Razem ze Sławkiem starają się o potomstwo,o tą trójkę wymarzonych przez Weronikę dzieci,nic nie pomaga,ani kalendarzyk, ani gorliwość w działaniu, ani lekarze ,ani badania. Trzeba się pogodzić , że dzieci nie będzie. Marzenie legło w gruzach,kiedy chwiejnie zaczyna stawać na nogi, traci w wyniku wypadku swoje uzależnienie, jedyną osobą dla której żyje i funkcjonuje, męża,przyjaciela, powiernika. Wpada w Dziurę, z której próbują ją wydobyć rodzice i lekarze wraz ze swoimi szpitalami i lekami.
Poznajemy lokatorów Weroniki, których obsesyjnie obserwuje, podgląda ich, wkrada się w ich życie i za wszelką cenę chce znaleźć w nim miejsce dla siebie,chce być dla kogoś ważna potrzebna, chce mieć rodzinę. Lokatorzy pojawiają się i znikają a stan chorobowy Weroniki albo się poprawia albo pogłębia. Tak naprawdę poznajemy Weronikę i jej historię kiedy opowiada ją spotkanemu przypadkiem byłemu chłopakowi z liceum, opowiada i relacjonuje mu swoje życie. To wtedy postanawia co dalej ze sobą począć,jak żyć. Czy jej się to uda,kto wie, tu historia się kończy, możemy sami sobie ją dopowiedzieć.
Jak dla mnie książka zdecydowanie za bardzo zagmatwana,sama historia wciąga i chcesz poznać jej zakończenie. Potrafiłam się totalnie zgubić w trakcie opowieści,miałam moment w którym chciałam odłożyć powieść do kąta, w którym kończą powieści które mnie zmogły. Ciekawość jednak zwyciężyła, chciałam poznać zakończenie i zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w tej powieści. Teraz poważnie się zastanawiam czy sięgnąć po kolejną powieść pani Grabowskiej, a mam ich niestety kilka. Musicie sami ocenić tą powieść bo ja nie potrafię,nie wiem czy mam ją polecić. Nie do końca jest zła,bo napisana jest dobrze , zmogła mnie tylko fabuła która była zagmatwana i pokręcona,ale może taka miała być jak sama choroba i życie Weroniki. Dlatego zostawiam wam do oceny ,,Lot nisko nad ziemią,,.

"Lot nisko nad ziemią" Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska Lot nisko nad ziemią Zobacz więcej