Dziecko dla odważnych

Wydawnictwo: Znak emotikon
Ag2S

Jakim cudem ludzkość nie wymarła, skoro tyle wysiłku trzeba włożyć w wychowanie jednego dziecka? SOS! W domu pojawia się małe stworzenie, które ryczy nie na żarty, za krótko śpi, ssie palec, robi kupy i dziwnie na ciebie patrzy. Podobno człowiek może się przyzwyczaić do wszystkiego. Więc kiedy w domu pojawił się Pitu (wtedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia, jak się będzie nazywał),...

Podobno człowiek może się przyzwyczaić do wszystkiego. Więc kiedy w domu pojawił się Pitu (wtedy jeszcze nie mieliśmy pojęcia, jak się będzie nazywał), przyzwyczailiśmy się.

Jakimś cudem zmieniałem pieluchę. Nie wiem, jakim cudem wkładałem mu nowe ubranko. Kolejne tego dnia. (Czy mi się wydaje, czy w książkach nic nie pisali, że przeciętny Pitulek potrafi się obrzygać dziesięć razy dziennie? Bo o tym, że w tym samym czasie dwadzieścia razy obrzyga rodziców, nie pisali na pewno).

Jakim cudem ludzkość nie wymarła, skoro tyle wysiłku trzeba włożyć w wychowanie jednego dziecka? A przecież są tacy, co mają dwójkę czy, uchowaj Boże, piątkę! Więc co? Nie śpią dziesięć lat z rzędu?

Nigdy byś w to nie uwierzył? Przekonaj się sam!

Nowe ilustracje: Ksenia Potępa z „ Nie mogę, trzymam dziecko”

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Dziecko-dla-odwaznych/8145

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Dziecko-dla-odwaznych/8145

sigma122 | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Ta książka to NIE JEST typowy poradnik na temat wychowywania i pielęgnacji dziecka, nie znajdziemy tu rad dotyczących kolek i nocnikowania. Znajdziemy za to przystępnie napisany i wesoły opis życia pewnej rodziny z dwójką dzieci. Napisana z ogromną dozą poczucia humoru i dużym dystansem do bycia "rodzicem idealnym" książka ma przede wszystkim bawić, a nie uczyć. Większość jest bardzo przekoloryzowana, ale to nie przeszkadza, jeśli traktuje się ją tylko jako miłą rozrywkę (po dniu spędzonym na opiece nad dzieckiem). Polecam przede wszystkim tym, którzy potomstwo już posiadają, bowiem oni najlepiej wiedzą ile prawdy jest w opisach pana Talko :)

fiszunia | 2011-05-03
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Dziecko dla odważnych to z poczuciem humoru napisana książka (czy można ją nazwać poradnikiem, musicie sami zdecydować) opisująca życie młodych małżonków w momencie kiedy stają się rodzicami.

Już sama dedykacja Autora budzi uśmiech:
"Największą przeszkodą w pisaniu o dzieciach są dzieci. Mojej żonie, która siedziała z dziećmi, kiedy ja opisywałem jak z nimi siedzę."

Początkujący tata - Leszek K. Talko z niesamowitą lekkością, dowcipem i błyskotliwością opisuje nam jak poważną jest decyzja o dziecku (od tej pory już nigdy nie będziecie tylko we dwoje), jak dziecko zmienia życie dwojga ludzi (brak snu, brak snu i jeszcze raz brak snu, ale tylko przez pierwszy rok, no może dwa!), jak wielka odpowiedzialność od tej pory na nas ciąży (wszak trzeba wychować to dziecię na przyzwoitego człowieka).

Książka jest napisana przystępnym językiem, każdy niezależnie, czy już ma dziecko, czy dopiero rodzicielstwo przed nim spędzi mile czas przy tej lekturze nierzadko śmiejąc się do rozpuku....

Marta | 2011-02-13

Genialna ksiazka! Dostalam ja od kolezanki, ktora przeczytala pare stron i stwierdzila, ze "jest beznadziejna" na szczescie dla mnie (: Jak zaczelam czytac, nie moglam sie oderwac (: Wybuchalam co chwile smiechem. Polecam lubiacym dobra zabawe przy ksiazce!

Oczekiwanie przyjścia na świat dziecka, to czas wyczekiwania i mnóstwa pytań. Czytasz każdy artykuł, każdy poradnik dotyczący ciąży, prawda?

Czy Ty również czasem czujesz się zmęczona natłokiem informacji? Jeśli tak, to koniecznie sięgnij po książkę “Dziecko dla odważnych”.

Po przeczytaniu mnóstwa artykułów i przejrzeniu poradników dotyczących opieki nad maluszkiem, zazwyczaj rodzi się jeszcze więcej obaw niż poczucia pewności jak postąpić w danej sytuacji. Wystarczyło, że przeczytałam kilka rozdziałów książki i okazało się, że nie jestem jedyna na tym świecie zagubiona i spanikowana. Gdy zobaczyłam zapowiedź książki „Dziecko dla odważnych”, poczułam, że to pozycja idealna dla mnie! Musicie wiedzieć, że książka nie jest kolejnym poradnikiem.

“Dziecko dla odważnych” przede wszystkim łamie tabu, gdzie my, rodzice mamy być bez skazy, zawsze wiemy co powinniśmy zrobić i nie popełniamy błędów. A co najważniejsze, nie mamy poczucia winy, bo jesteśmy idealni. Już po przeczytaniu kilku...

Agnieszka | 2014-04-22

Nie wiem, albo ja "dorosłam", albo posiadanie dzieci zmienia punkt widzenia. Będąc w pierwszej ciąży zaczytywałam się Talkiem i zaśmiewałam się do łez opowieściami o Pitu i Kudłatej.
Po latach wróciłam do lektury i zniesmaczona zastanawiałam się co ja takiego w tej książce widziałam?
Rozwydrzone dzieci i bezradni rodzice - naprawdę jest się czym chwalić?

kp0018 | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Po przeczytaniu tej książki wiem jedno: Moje dzieci to ANIOŁKI!!!

I o ile pierwszą część czytałam co chwilkę wybuchając śmiechem, bo podobieństwo małego Pitulka do mojego roczniaka jest bardzo ogromne, o tyle dalsze części powodowały niedowierzanie i konsternację.

Autor opisując jedną z historii kończy ją słowami: „(…) przeciętny rodzic dwójki dzieci kiwa głową i mówi: mogło być znacznie gorzej”(s.386). Ja pokiwałam wtedy głową, ale zadałam sobie pytanie „Jak można dopuścić do takiego zachowania?”.

Mam nadzieję, że autor w znacznym stopniu przekoloryzował zachowanie swoich dzieci, bo nie wiem jak można doprowadzić do tego, żeby dzieci non stop rozkazywały, non stop biły siebie nawzajem, czy też rodziców, non stop wymuszały słodycze, czy też sprzeciwiały się każdemu słowu wypowiedzianemu przez dorosłych???

Wiem, że dzieci są różne (sama mam dwójkę i częściej znajduję różnice w ich zachowaniu niż podobieństwa), ale żeby AŻ TAK wejść rodzicom na głowę???

Dzieci powinny mieć...

Anna | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

Bardzo sympatyczna książka. Lekka, miła, przyjemna, aczkolwiek ludziom "przed dzieckiem" jeżąca włos na głowie. Wiem, dziecko zmienia całe życie, ale jako osoba bezdzietna uważam, że albo małe Talki to rozwydrzone potwory z piekła rodem, albo autor podkoloryzował, wyolbrzymił. Przynajmniej takie mam wielkie nadzieje:D
Krótkie historyjki pisane są lekkim piórem, z bardzo ciekawą narracją i wieloma obserwacjami socjologicznymi. Miejscami pękałam ze śmiechu, czasami tylko się lekko uśmiechałam. Podsumowując warto sobie przeczytać tę książkę. Czy problemy wychowawcze są nam bliskie, czy nie.

Dzieci nie mam. Trudno powiedzieć, żebym teraz, po przeczytaniu zbioru felietonów, nagle zapałała chęcią posiadania takowych, ale też zrażona zbytnio nie jestem.
Opowieści o rodzicach (ojcu!), którzy dzielnie starają się ogarnąć świat opanowany przez niesforne rodzeństwo, potraktowałam wyłącznie w kategorii pełnej humoru i dystansu, zabawnej lektury przed snem. Aż tu nagle zaczęłam rozumieć moich dzieciatych przyjaciół i ich dziwaczne zachowania. Przestałam nawet bać się wizyt trzyletniej chrześnicy - a to już jest cud!
Zdecydowanie polecam! Wszystkim!

Mirko1981 | 2016-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Na wstępie napiszę że nie rozumiem zachwytów nad tą książka. Sporo się zawiodłem. Gdyby ktoś opisał moje historie życiowe z dzieciństwa to książce nie starczyłoby skali ocen :)))

Podobną książkę już przeczytałem. Niestety w porównaniu z tamtą książka w tej mało jest możliwości wyciągnięcia czegoś wartościowego więc poradnik to na pewno nie jest. Jak wiemy każde dziecko jest inne więc każdy mógłby opisać swoje szczęścia w równie dowcipny sposób aczkolwiek po przeczytaniu pierwszych 50 stron stwierdziłem że rodzice w ogóle nie są szczęśliwi z posiadania dziecka. Dowcipne historie dla mnie może i były parę razy, ale częściej raziła mnie nie moc rodziców którzy przeczytali mnóstwo poradników. Sfrustrowanie i bezradność widać często, np. uchwyty w szafkach.

Reasumując jeśli chcecie coś wartościowego dowiedzieć się z tej książki to mało tu znajdziecie takich informacji. Rodzice którzy pragną dziecka takiej książki i tak nie przeczytają bo bez względu na wszystko godzą stawić czoła...

pianist | 2018-11-25
Przeczytana: 20 listopada 2018

Stanowczo odradzam lekturę tej ksiązki osobom bezcietnym, planującym potomstwo. Można się zrazić do dzieci. Opisy i sytuacje mocno przesadzone, co widać na pierwszy rzut oka. Generalnie są zabawne momenty, ale znacznie częściej skakało mi ciśnienie i przychodziła mi ochota, żeby zaprosić autora do swojego domu, gdzie nie ma telewizora i słodyczy, gdzie zastanie czteroosobową rodzinę (dzieci w wieku: 3 lata i rok), w której oboje rodzice pracują i studiują, nie chodzą brudni i radzą sobie bez pomocy babci, niani, przedszkola/żłobka, matka karmi piersią i dziecko śpi jak aniołek, a kochający mąż namawia żonę na kolejne dziecko. Nie uważamy się za bohaterów, więc tym bardziej irytujący jest dla mnie fakt, że autor wmawia czytelnikom, że tak się nie da, że to tylko utopija wizja z poradników. Da się, proszę Pana, da, tylko co siejesz to zbierasz.
Szanowny Autorze, serdecznie pozdrawiam i zapraszam do siebie. Przedstawię Panu też moich znajomych. Może znajdzie u nas Pan temat na...