Speak!
Lenalee

Inne wydania

Od pierwszego dnia w liceum Melinda Sordino wie, że jest szkolnym wyrzutkiem. Ona... no cóż, poważnie naruszyła zasady życia szkolnej społeczności. Dawne przyjaciółki nie chcą z nią rozmawiać, a nieznajomi obrzucają ją wściekłymi spojrzeniami. Ucieka więc w swój wewnętrzny świat, gdzie kłamstwa i dwulicowość szkolnego życia rysują się jeszcze wyraziściej z powodu jej milczenia, w które zapada...

Dawne przyjaciółki nie chcą z nią rozmawiać, a nieznajomi obrzucają ją wściekłymi spojrzeniami. Ucieka więc w swój wewnętrzny świat, gdzie kłamstwa i dwulicowość szkolnego życia rysują się jeszcze wyraziściej z powodu jej milczenia, w które zapada coraz głębiej. We własnym świecie jednak też nie czuje się spokojnie i bezpiecznie; dręczy ją coś, o czym nie chce myśleć. Ten koszmar, z którego nie może się obudzić, zniknie dopiero wtedy, gdy dojdzie do bolesnego starcia. Ale po tym wydarzeniu nie może już milczeć musi ujawnić prawdę.

Ta wielokrotnie nagradzana, poruszająca powieść robi potężne wrażenie - wierzy się w każde jej słowo, a z bohaterką, patrzącą na świat oczyma pełnymi gorzkiej ironii, utożsami się wiele nastolatek, które czują się w swym otoczeniu lekceważone. Wraz z Melindą przekonają się, że nie wolno pozostać obojętnym na los szkolnych kozłów ofiarnych, którzy pod skorupą milczenia być może krzyczą z rozpaczy.

źródło opisu: opis dystrybutora

Scarlett | 2010-12-18
Przeczytana: 2007 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nastoletnia Melinda jest dziwna. Spędza większość szkolnych przerw w schowku na szczotki, uparcie i konsekwentnie trwa w pętli niedomówień, z obojętną rezygnacją obserwuje życie toczące się w jej szkole. Ludzie nie lubią odmieńców, więc dziewczyna traktowana jest jak podrzędne popychadło.

Autor wprowadza czytelnika w świat przeżyć Melindy. Psychika tej na pozór zmanierowanej malkontentki ulega stopniowej destrukcji w wyniku traumatycznych przeżyć, będących jej udziałem. Dziewczyna została zgwałcona, ale nikomu o tym nie powiedziała i to niszczy ją od środka. W wyniku fatalnego nieporozumienia ściąga na siebie gniew caluteńkiej szkoły. Na domiar złego jej relacje z rodziną najeżone są niewypowiedzianymi pretensjami i mnóstwem bólu, dla którego bliscy sobie ludzie nie potrafią znaleźć ukojenia.

Czas pokaże, jak ważne było tutaj przerwanie milczenia. Końcówka zaskakuje.

Książka zdecydowanie wstrząsa. Warto.

Dramatyczne wydarzenia letniej zabawy odcisnęły piętno na życiu Melindy. Pozbawiona złudzeń nastolatka, dosadnie opisuje otaczający ją świat, nie stroniąc od ironii. "Mów" to nie tylko powieść o przeżywającej wewnętrzny koszmar dziewczynie; to uwiecznienie na papierze historii wszystkich odrzuconych przez społeczeństwo uczniów. Anderson prowadzi nas krętymi ścieżkami ich psychiki, pozwala przyjrzeć się ich okiem typowym uczniowskim zabawom, szkolnym fetom i codziennym zachowaniom. To pozycja po którą warto sięgnąć. Jeśli nie ze względu na poruszane tematy - to przez język, który onieśmiela nawet wprawionych w boju czytelników.

yootsuu | 2010-08-21
Przeczytana: lipiec 2006

książka oczarowała mnie od pierwszy stron. autorka dotyka ważnych aspektów życia nastolatków - odrzucenia w grupie, inności, łamania wewnętrznych reguł. świetnie opisana bohaterka - wyrazisty charakter, idealnie zaplanowana. dobrze pokazana nieudolność rodziców - w niej często leży większa część problemów dzieci. o tej książce powinno być głośno, by dotarła do jak największej ilości ludzi.

kupując ją, nie wiedziałam, że później będzie ona po części dotyczyła mnie. pomogła mi w wielu chwilach. często do niej wracam.

polecam świetną ekranizację.

Monika | 2011-11-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Naprawdę dobra książka. Czytałam ją kilka razy i z chęcią do niej powrócę raz kolejny.
Patrząc od zewnątrz bohaterka wydaje sie dziwna, może nawet lekko nienormalna. Sama myślałam nawet " Boże, co ona robi?"
Zakończenie jednak wszystko wyjaśnia.- osobiście mnie zaskoczyło. Byłam przekonana, że może chodzić o jakieś pobicie Melindy przez kolegów,czy coś w tym stylu. TEGO się jednak nie spodziewałam.

Lorelei | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Melinda Sordino - wyrzutek społeczeństwa, cicha dziewczyna skrywająca pewien sekret. Po tym, gdy została zgwałcona na imprezie, zamyka się w sobie i przestaje mówić. Ból wywołany samotnością, nienawiścią ze strony kolegów i koleżanek, złymi wspomnieniami oraz małym zainteresowaniem ze strony rodziców destruuje ją od środka.

Autorka poruszyła bardzo ważne tematy i właśnie z tego powodu sięgnęłam po tę książkę. Początkowo czytało mi się ją z trudem, jednak potem bardzo się wciągnęłam, chcąc poznać rozwiązanie problemów tej zagubionej nastolatki i zakończenie, które było nieco szokujące, ale mimo to szczęśliwe.

Mary | 2012-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Nastoletnia Melinda jest szkolną outsiderką. Nie próbuje się zintegrować z żadną z grup, rówieśnicy uważają ją za dziwdało i ofiarę losu. Nie umie rozmawiać z rodzicami, opuszcza się w nauce, wagaruje. W miarę upływu czasu (i kolejnych stron) okazuje się, że Melinda przeżyła coś strasznego, o czym boi się mówić. Co wydarzyło się w pewną letnią noc po imprezie na część lata? Czym (lub raczej kim) to jest "COŚ", co sprawia, że dziewczyna jest sparaliżowana lękiem? Co poróżniło ją z dawną przyjaciółką? O tym można się dowiedzieć, czytając książkę.

Przeczytane jednym tchem

Kasia | 2011-03-06
Przeczytana: 06 lutego 2008

Po "Mów!" sięgnęłam przez przypadek, ale cieszę się, że to zrobiłam.
Autorka pisząc tą książkę poruszyła naprawdę trudne tematy, w bardzo obrazowy sposób pokazując, jak powiązany ze sobą ciąg wydarzeń może wpłynąć na psychikę nastolatki, a także diametralnie zmienić jej życie.
"Mów!" to nie jest książka obok której można przejść obojętnie, przeczytać ją, a potem zaraz o niej zapomnieć. Zostaje po niej ślad na bardzo długi czas.
Serdecznie polecam.

Oliwia Pratt | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

200 stron czystej ironii.
200 stron przemyśleń Melindy.
200 stron opowieść o bólu, tęsknocie i walce o inne życie.

MÓW! napisane przez L.H.Anderson jest typową książka, którą pochłania się w jeden dzień ale pozostaje w pamięci na bardzo długo.
Nie dziwne więc, że w Stanach Zjednoczonych jest do lektura dla młodzieży, wspólnie omawiana na lekcjach języka angielskiego.
Polecam. :)

Zuziuchna | 2010-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo poruszająca i prawdziwa książka.
Mialam kiepski czas kiedy czytalam 'Mów!' i uczucia opisane tam były czasami tak naturalne i prawdziwe, ze czułam sie jakby płyneły tez z mojego serca. Coś ściskało mnie w środku czytając to wszystko.
Książka mimo ,ze krótka to zachwyca i pozostaje w Nas na długi czas.

Liza | 2011-01-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2006 rok

Wg mnie to książka, która powinna być lekturą w szkole! Przeciwko przemocy