Bez odwrotu

Autor:
typ
papier
6,78 (1079 ocen i 100 opinii)

Opis książki

Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna 15-letnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana. Sama jest jeszcze dzieckiem. Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Problemy narastają... Pytania można mnożyć... Każde rozwiązanie jest trudne.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Soulfly | 2011-06-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Szokująca historia na faktach...
Nie szło powstrzymać łez jak nastolatka opisywała swoje uczucia...
Myślę, że każda nastolatka powinna to przeczytać.
Niech ta książka będzie dla nas przestrogą...

kasiamaja | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Świetna książka. Myślę, że powinny przeczytac ją wszystkie nastolatki, dziewczyny wchodzące w trudny wiek, dorastające, bo może okazac się dla nich ratunkiem. Doskonale opisane życie 14-latki, której ciąża zmienia życie. Koniec jest bardzo wzruszający (przynajmniej dla mnie - osoby wrażliwej). Książkę warto przeczytac.

groszek456 | 2013-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2013

Publikacja pt. "Bez powrotu" jest efektem pracy Jany Frey- Niemki. Uwielbiam oglądać filmiki nagrywane przez tego roczną maturzystkę i dodawane przez nią na Youtube. Najbadrdziej lubię nagrania z serii "Zostań molem książkowym ze Zmianocholiczką". To właśnie dzięki jednemu wideo z tej serii przeczytałam tę książkę. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na jej przeczytanie.
Opowiadanie to jest o piętnastolatce, która zachodzi w ciąże i jej całe życie wymyka się z pod kontroli. Co jest również zachęcające, autorka czerpała z prawdziwej historii. Książka ta wydana jest w formie pamiętnika, więc narracja jest pierwszoosobowa. Nie ma tu wielu opisów, przez co książka jest prosta w odbiorze przez czytelnika. Wiele decyzji podejmowanych przez Lili mnie naprawdę zaskakiwało, lecz również dało mi wiele do myślenia. Dziewczyna była niezmiernie naiwna, lecz wytrwale dążyła do wyznaczonego przez nią celu. Udowadnia nam, że nie wszystko, jak sobie zaplanujemy w życiu się ułoży. Jednak...

MyLifeColors | 2010-12-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Przeczytaliście kiedyś książkę jednym duszkiem? Nie? To polecam 'Bez Odwrotu' Frey Jana. Książka wciąga jak żadna inna. W dwie i pół godziny przeczytałam 120 stron (całość). O czym jest? O Lili. Nieszczęśliwej, samotnej Lili, która musi zmierzyć się z nowym doświadczeniem jakim jest błogosławiony stan zwany ciążą. Wychowana bez ojca, beztroska i bystra nastolatka nie potrafiąca odnaleźć się w szarym życiu. Gdy poznaje Dawida - chłopaka marzeń, jej świat zaczyna nabierać kolorów. Czy dobrze się skończy? Czy Lili postąpi zgodnie z wolą innych? Czy może postawi na swoim? Przekonajcie się sami.

Książka jest na faktach autentycznych. Gorąco polecam.

Marta | 2015-01-24
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Myślę, że książkę powinna przeczytać każda nastolatka. ,,Bez odwrotu'' pokazuje, że miłość w wieku 14 lat to tak naprawdę nie miłość tylko zauroczenie, a współżycie w tym wieku nie wnosi do życia tak młodej dziewczyny niczego dobrego. Młodzi ludzie nie są świadomi konsekwencji swoich zachowań, robią coś, niby z miłości, a później tego żałują.
Niespełna piętnastoletnia Lilli zachodzi w ciąże. Ani ona ani jej chłopak Dawid nie są na to przygotowani. Ich miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę...

książkowymol | 2011-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Bardzo poruszająca opowieść na faktach.Lili opowiada o swoich przejściach z Dawidem i Camilem.
Książka warta przeczytania.
Polecam!

Madhuri | 2013-07-04

Po przeczytaniu tej książki moje spojrzenie na nastoletnie matki radykalnie się zmieniło. Polecam tę pozycję każdemu, kto chciałby bliżej poznać i zrozumieć, co dzieje się z ciężarną nastolatką, jakie myśli przemykają przez jej głową i jak rodzi się miłość do nienarodzonego dziecka.

Angelika | 2011-02-17
Przeczytana: grudzień 2010

Takie to nijakie. Przykładowa historia nastolatki, napisana w najbardziej zwykły i mało wciągający sposób, która ma na celu zobrazowanie czegoś, co każdy z nas widzi.
Moim zdaniem ani ci bohaterowie nie byli jakoś szczególnie opisani, ani żadne emocje mi przy tym nie towarzyszyły, ani nic.
Całość odejdzie w niepamięć.

Liwia | 2010-04-10
Na półkach: Ulubione. !, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mądra książka. Pokazuje co przeżywają młode matki, jak bardzo nie radzą sobie z pilnowaniem dzieci. A co dopiero wychowywaniem. Książkę szybko się czyta i jest ciekawa. Mogłoby się wydawać, że David nie zostawi Lilli i nadal będą razem. Lecz to tylko pozory. Ogólnie mówiąc super książka, bardzo mi się podobała.

Coffie | 2010-10-31

Czternastoletnia Lilli mieszka wraz z mamą w małym mieszkaniu. Jej mama jest pielęgniarką, lecz po pracy dorabia jako artystka, a jej ojciec zostawił je, zanim mała przyszła na świat. Pewnego dnia Lili dostaje w szkole zadanie domowe: ma sporządzić drzewo genealogiczne swojej rodziny. W tym momencie postanawia poznać przeszłość. Lili usilnie stara się znaleźć jakieś, nawet drobne, wskazówki, które zaprowadziłyby ją na ślad ojca. Niedługo potem, jej matka spotyka się ze swoim partnerem i razem postanawiają spędzić czas. [Dokładnie tego nie pamiętam, ale.. chyba] zostawiają dziewczynę samą w pomieszczeniu, gdzie przed chwilą byli, i kierują się w stronę innego miejsca. Lili, korzystając z okazji, przeszukała wszystkie półki z papierami, dogrzebując się do upragnionych informacji. Później zapytała matkę o dalszą część informacji i uzyskawszy je, wraz ze swoją przyjaciółką, jedzie do ojca. Tam poznaje swoje rodzeństwo i jego żonę. Wychodząc stamtąd, zabiera profesjonalny aparat...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku