Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna 15-letnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana. Sama jest jeszcze dzieckiem. Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Problemy narastają... Pytania można mnożyć... Każde rozwiązanie jest trudne.

ChicaDeAyer | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2006

Znów przede mną powrót do przeszłości i pozycja, którą czytałam we wczesnym nastolęctwie. Niestety, nadająca się chyba dla czytelników z tej kategorii wiekowej, bo podejrzewam że obecnie nie zrobiłaby na mnie większego wrażenia - nie tylko z racji większej świadomości, ale i całej naiwności jaką dostrzegam w niej po latach. Podobno książka oparta została na faktach, ale ciężko mi się oprzeć wrażeniu, że autorka nieco podkręciła warstwę fabularną - i było to celowe, by jeszcze bardziej wzmocnić przekaz i uwypuklić pewne ruchy swoich bohaterów. Plus stanowi fakt, że mimo upływu lat pamiętam fabułę i główne problemy - a to już wywyższa tę książkę z morza innych podobnych do niej, które zatarły się w mej pamięci.

Reading_is_sexyy | 2011-06-25

Szokująca historia na faktach...
Nie szło powstrzymać łez jak nastolatka opisywała swoje uczucia...
Myślę, że każda nastolatka powinna to przeczytać.
Niech ta książka będzie dla nas przestrogą...

kasiamaja | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Świetna książka. Myślę, że powinny przeczytac ją wszystkie nastolatki, dziewczyny wchodzące w trudny wiek, dorastające, bo może okazac się dla nich ratunkiem. Doskonale opisane życie 14-latki, której ciąża zmienia życie. Koniec jest bardzo wzruszający (przynajmniej dla mnie - osoby wrażliwej). Książkę warto przeczytac.

groszek456 | 2013-11-24
Przeczytana: 22 listopada 2013

Publikacja pt. "Bez powrotu" jest efektem pracy Jany Frey- Niemki. Uwielbiam oglądać filmiki nagrywane przez tego roczną maturzystkę i dodawane przez nią na Youtube. Najbadrdziej lubię nagrania z serii "Zostań molem książkowym ze Zmianocholiczką". To właśnie dzięki jednemu wideo z tej serii przeczytałam tę książkę. Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na jej przeczytanie.
Opowiadanie to jest o piętnastolatce, która zachodzi w ciąże i jej całe życie wymyka się z pod kontroli. Co jest również zachęcające, autorka czerpała z prawdziwej historii. Książka ta wydana jest w formie pamiętnika, więc narracja jest pierwszoosobowa. Nie ma tu wielu opisów, przez co książka jest prosta w odbiorze przez czytelnika. Wiele decyzji podejmowanych przez Lili mnie naprawdę zaskakiwało, lecz również dało mi wiele do myślenia. Dziewczyna była niezmiernie naiwna, lecz wytrwale dążyła do wyznaczonego przez nią celu. Udowadnia nam, że nie wszystko, jak sobie zaplanujemy w życiu się ułoży. Jednak...

Madhuri | 2013-07-04

Po przeczytaniu tej książki moje spojrzenie na nastoletnie matki radykalnie się zmieniło. Polecam tę pozycję każdemu, kto chciałby bliżej poznać i zrozumieć, co dzieje się z ciężarną nastolatką, jakie myśli przemykają przez jej głową i jak rodzi się miłość do nienarodzonego dziecka.

Marta | 2015-01-24
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Myślę, że książkę powinna przeczytać każda nastolatka. ,,Bez odwrotu'' pokazuje, że miłość w wieku 14 lat to tak naprawdę nie miłość tylko zauroczenie, a współżycie w tym wieku nie wnosi do życia tak młodej dziewczyny niczego dobrego. Młodzi ludzie nie są świadomi konsekwencji swoich zachowań, robią coś, niby z miłości, a później tego żałują.
Niespełna piętnastoletnia Lilli zachodzi w ciąże. Ani ona ani jej chłopak Dawid nie są na to przygotowani. Ich miłość zostaje wystawiona na ciężką próbę...

MyLifeColors | 2010-12-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Przeczytaliście kiedyś książkę jednym duszkiem? Nie? To polecam 'Bez Odwrotu' Frey Jana. Książka wciąga jak żadna inna. W dwie i pół godziny przeczytałam 120 stron (całość). O czym jest? O Lili. Nieszczęśliwej, samotnej Lili, która musi zmierzyć się z nowym doświadczeniem jakim jest błogosławiony stan zwany ciążą. Wychowana bez ojca, beztroska i bystra nastolatka nie potrafiąca odnaleźć się w szarym życiu. Gdy poznaje Dawida - chłopaka marzeń, jej świat zaczyna nabierać kolorów. Czy dobrze się skończy? Czy Lili postąpi zgodnie z wolą innych? Czy może postawi na swoim? Przekonajcie się sami.

Książka jest na faktach autentycznych. Gorąco polecam.

książkowymol | 2011-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2011

Bardzo poruszająca opowieść na faktach.Lili opowiada o swoich przejściach z Dawidem i Camilem.
Książka warta przeczytania.
Polecam!

Crimelpoint | 2016-05-31
Przeczytana: lipiec 2014

Szokująca, wstrząsająca, niesamowita- tymi 3 słowami mogłabym opisać tę książkę. Ukazuje ona prawdę o nastoletnich matkach, ale przede wszystkim pokazuję, że w wieku 14 lat nie ma mowy o prawdziwej i jedynej miłości. Powieść przedstawia konsekwencje nierozsądnego zachowania. Autorka przedstawiła tę historię w taki sposób, że po prostu chce się ją czytać. Niesamowicie wciąga, a przede wszystkim ukazuje trochę inny punkt widzenia.
Zarówno nastolatki jak i dorośli powinni sięgnąć po tę pozycję, a na pewno się nie rozczarują.

Angelika | 2011-02-17
Przeczytana: grudzień 2010

Takie to nijakie. Przykładowa historia nastolatki, napisana w najbardziej zwykły i mało wciągający sposób, która ma na celu zobrazowanie czegoś, co każdy z nas widzi.
Moim zdaniem ani ci bohaterowie nie byli jakoś szczególnie opisani, ani żadne emocje mi przy tym nie towarzyszyły, ani nic.
Całość odejdzie w niepamięć.