rozwińzwiń

Mów!

Okładka książki Mów! Laurie Halse Anderson
Okładka książki Mów!
Laurie Halse Anderson Wydawnictwo: Media Rodzina literatura młodzieżowa
201 str. 3 godz. 21 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Tytuł oryginału:
Speak!
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2006-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-04-01
Liczba stron:
201
Czas czytania
3 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
8372781893
Tłumacz:
Barbara Cendrowska-Werner
Tagi:
szkoła literatura młodzieżowa przemoc outsider
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
385 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
376
369

Na półkach:

„Moja kry­jów­ka to dobry, cichy za­ką­tek, który po­ma­ga mi za­trzy­mać wszyst­kie te myśli w gło­wie, gdzie nikt inny nie może ich usły­szeć”.
Melinda przestała mówić ze względu tego, co stało się w przeszłości. Odrzucona przez przyjaciół i rodzinę, która również nie dawała jej wsparcia musi sama sobie poradzić z tym, co ją spotkało...
Od rozpoczęcia roku szkolnego nazywana jest wyrzutkiem dawni przyjaciele patrzą na nią z odrazą. Czy w końcu coś spowoduje, że dziewczyna zacznie mówić? W końcu zostanie wysłuchana przez bliskich?
Historia głównej bohaterki nieszczególnie przypadła mi do gustu, mimo że porusza bardzo ważne tematy, takie jak przemoc seksualna, brak żadnego wsparcia ze strony swojej rodziny i braku możliwości bycia wysłuchaną...
„– Nie krzycz. Wtedy nie krzy­cza­łaś. Po­do­ba­ło ci się, a teraz je­steś za­zdro­sna, że wy­bra­łem twoją ko­le­żan­kę, a nie cie­bie. Do­brze wiem, czego chcesz”.
Nastolatka, tak naprawdę, czuje się sama, jak palec, bo w szkole musi znosić niesymetryczne spojrzenia w stosunku do swojej osoby, a domu jej rodziców nie interesuje to, czy wszystko jest ok?lecz, jakie ma oceny w liceum...
„– My­ślisz, że udało ci się nas oszu­kać, co, Me­lin­do? Taka z cie­bie do­ro­sła li­ce­alist­ka, po co mia­ła­byś pro­sić ro­dzi­ców o pomoc z za­da­niem, po co mia­ła­byś nam mówić, że nie za­li­czy­łaś spraw­dzia­nu?”
Powiem wam, że jej współczułam, iż jest po prostu nastolatką, która woła o pomoc i uwagę, której potrzebuje. Moi drodzy nigdy nie zostawiajcie pozostawieni sami sobie w takich sytuacjach, powiedzcie, co was dręczy, komuś, komu ufacie. Naprawdę takie bolesne i traumatyczne wydarzenia nie mogą być zamiatane pod dywan.
Czy polecam ? Według mnie książka Speak nie wypadła świetnie. Dlatego, że miałam nadzieję, że będzie to świetna młodzieżówka, ale się zawiodłam, pomimo, że zawiera znaczące motywy, które często są bagatelizowane w społeczeństwie.




http://bookaholicandwriter.blogspot.com/2023/02/speak-laurie-halse-anderson-recenzja.html

„Moja kry­jów­ka to dobry, cichy za­ką­tek, który po­ma­ga mi za­trzy­mać wszyst­kie te myśli w gło­wie, gdzie nikt inny nie może ich usły­szeć”.
Melinda przestała mówić ze względu tego, co stało się w przeszłości. Odrzucona przez przyjaciół i rodzinę, która również nie dawała jej wsparcia musi sama sobie poradzić z tym, co ją spotkało...
Od rozpoczęcia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
125
26

Na półkach:

Historia o niemych torturach ze strony rówieśników i byłych znajomych oraz poczuciu winy samej bohaterki, wynikającej tylko i wyłącznie z braku zrozumienia, szoku i niewiedzy dotyczącej seksu, napaści czy gwałtu.
Tym bardziej jest to przerażajace, kiedy czytelnik dowiaduje się, ze ta pozycja jest zwalczana przez rodziców w USA, pomimo tego, ze historia sama w sobie w ogóle nie jest wulgarna. Ponad 12% ofiar napaści seksualnej ma mniej niż 10 lat i osoby, które powinny dbać o ich bezpieczeństwo i świadomość w tym zakresie, chce je przed nimi ukryć, odnosząc odwrotny skutek.
I dokładnie taka jest to opowieść, gdzie głównej bohaterce i ofierze, zabiera się prawo głosu, możliwość dyskusji, a przede wszystkim wiedzy i świadomości, co z tym może zrobić, jak postąpić i gdzie się zwrócić po pomoc. Ponadto otoczenie dorosłych zwraca uwagę wyłącznie na skutki takiego, a nie innego zachowania, kompletnie ignorując przyczyny.
Książka przedstawia zdepresjonowaną bohaterkę, która z pomocą arteterapii musiała wziąć odpowiedzialność za osoby dorosłe i niedoedukowane społeczeństwo w temacie seksu oraz, a może przede wszystkim pracy nad sobą, prawdziwej pracy nad sobą dotyczącej każdego trującego głosu, wewnętrznego krytyka, który ma na nas wpływ.

Historia o niemych torturach ze strony rówieśników i byłych znajomych oraz poczuciu winy samej bohaterki, wynikającej tylko i wyłącznie z braku zrozumienia, szoku i niewiedzy dotyczącej seksu, napaści czy gwałtu.
Tym bardziej jest to przerażajace, kiedy czytelnik dowiaduje się, ze ta pozycja jest zwalczana przez rodziców w USA, pomimo tego, ze historia sama w sobie w ogóle...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1092
948

Na półkach: , , ,

Opowieść o dziewczynie, która zamilkła. Nie rozmawiała z nikim, opuściła się w nauce, rodzice którzy nic nie rozumieją, kłopoty z rówieśnikami bo na pewnej imprezie wezwała policję. Dlaczego to zrobiła? Była w szoku bo została wykorzystana seksualnie jako nieletnia. Przez chłopaka, który chodzi do tej samej szkoły. Jedynie nauczyciel plastyki poprzez wykorzystanie pracy semestralnej chciał jej pomóc. Powiem tak warta przeczytania bo posłowie i wywiad z autorką są fajne w tej książce. Temat jest mega ważny, ale jakoś całość była trochę nudnawa.

Opowieść o dziewczynie, która zamilkła. Nie rozmawiała z nikim, opuściła się w nauce, rodzice którzy nic nie rozumieją, kłopoty z rówieśnikami bo na pewnej imprezie wezwała policję. Dlaczego to zrobiła? Była w szoku bo została wykorzystana seksualnie jako nieletnia. Przez chłopaka, który chodzi do tej samej szkoły. Jedynie nauczyciel plastyki poprzez wykorzystanie pracy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
258
22

Na półkach:

Mam mieszane uczucia.
Jeśli potraktujemy "Speak" jak książkę o depresji u młodzieży, to jest ona zdecydowanie dobra. Pokazuje chorobę kompleksowo, z różnych stron, bez romantyzowania i cukrowej otoczki. Cierpienie, wycofanie i rezygnacja Melindy są do bólu realistyczne.
Jeśli chodzi o temat przewodni "Speak", czyli przemoc seksualną, także jest ona przedstawiona w realistyczny i - co najważniejsze - empatyczny sposób.
To powiedziawszy, to właśnie z empatią książka ma największy problem. Bo z wrażliwością traktowane są tylko wybrane tematy. Doświadczenia głównej bohaterki, jej wycofanie, doświadczenie wykluczenia społecznego i problemy rodzinne.
Równocześnie pomiędzy to autorka wplata żarty o cheerleaderkach dokonujących grupowych aborcji; komentarze, że drugoklasistka o której wypisują plotki na ścianach szkolnych toalet musi być "obrotna", skoro spała już z tyloma chłopcami (slut-shaming? W książce o przemocy seksualnej? Naprawdę?); czy z mniej oburzających - wyśmiewanie włosów pod pachami u nastolatek, przyrównując je do małp.
Najgorsze jest w tym, że każdy z opisanych fragmentów można by wyciąć bez szkody dla książki. A mimo to autorka postanowiła je napisać. Dlaczego?
(Tu drobny spoiler) Książka jest napisana z pierwszoosobowej perspektywy Melindy. Jest więc idealne pole do pokazania niewybrednych komentarzy o popularnych dziewczynach, jako czegoś niekoniecznie pozytywnego. Do końca książki miałam nadzieję, że dostaniemy scenę pomiędzy główną bohaterką, a którąś z cheerleaderek, po której Melinda zorientuje się, że nawet te popularne, blond laski nie muszą wcale być takie okropne. I faktycznie, jest scena pomiędzy Melindą a Amber, w której ta druga jest miła dla głównej bohaterki. Czy to coś zmienia w podjęciu Melindy? Nie. Nic na to nie wskazuje.

Na koniec kwestia stylistki. Czas teraźniejszy jest jakimś wyborem, sama nie jestem jego fanką, natomiast ma on pewnie swoich zwolenników. Ale co się stało z zapisem dialogów? Czy autorka na prawdę myśli, że przed każdą kwestią trzeba napisać jak krowie na rowie, kto go wypowiada, bo inaczej czytelnik-idiota nie zrozumie? Zrozumiałabym, gdyby chodziło o książkę dla dzieci, a nie młodzieży.

Mam mieszane uczucia.
Jeśli potraktujemy "Speak" jak książkę o depresji u młodzieży, to jest ona zdecydowanie dobra. Pokazuje chorobę kompleksowo, z różnych stron, bez romantyzowania i cukrowej otoczki. Cierpienie, wycofanie i rezygnacja Melindy są do bólu realistyczne.
Jeśli chodzi o temat przewodni "Speak", czyli przemoc seksualną, także jest ona przedstawiona w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
340
322

Na półkach:

Co musiałoby się wydarzyć w twoim życiu,żebyś zdecydowała się przestać mówić?
Ile osób wie,że milczenie może być najgłośniejszym krzykiem rozpaczy?
Pierwsze dni w liceum są zwykle szansa na poznanie nowych ludzi i rozpoczęcie kolejnego rozdziału. Za Melindą ciągnie się jednak wspomnienie wydarzenia,o którym wie tylko ona. Odrzucona przez przyjaciół ,skreślona z życia towarzyskiego,upokorzona i wyśmiewana przez to,że nikt nie znał prawdy. Najgorętszej prawdy na świecie.Mężczyzna ,który coś zabiera czy kradnie kobiecie coś najcenniejszego zasługuje na najgorsza karę.Więc gdy odbiera kobiecie ,albo nawet tylko próbuje odebrać jej człowieczeństwo,to jasny znak że nie tylko zadaje jej ból,lecz również pozostawia dziury,rany które nie goją się. Żyjemy w świecie,który chłopców zmienia w bestie ,a mężczyzn w potwory....
Cierpienie Melindy jest namacalne i czytelnicy z łatwością się z nią utozsamią. To uzależniająca lektura,napisana na ostro i z polotem,wciągająca ,pełna przenikliwych obserwacji ,poruszająca.
Teraz jest Twój czas,żeby wysłuchać jej opowieści,polecam.
#ofiaragwaltu

Co musiałoby się wydarzyć w twoim życiu,żebyś zdecydowała się przestać mówić?
Ile osób wie,że milczenie może być najgłośniejszym krzykiem rozpaczy?
Pierwsze dni w liceum są zwykle szansa na poznanie nowych ludzi i rozpoczęcie kolejnego rozdziału. Za Melindą ciągnie się jednak wspomnienie wydarzenia,o którym wie tylko ona. Odrzucona przez przyjaciół ,skreślona z życia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
452
153

Na półkach:

Niewątpliwie Speak podejmuje ważną tematykę przemocy seksualnej wśród młodzieży, ale jako powieść jest to rzecz niestety bardzo słaba – jakieś osiemdziesiąt procent tej książki stanowią nic nie wnoszące opisy codzienności w amerykańskiej szkole, na dodatek słabo przedstawione pod kątem literackim, z wręcz koszmarnymi dialogami i tragicznym, niezbalansowanym tempem opowiadania historii. Ta powieść jest jak kilkugodzinna sesja terapeutyczna z mizantropiczną, cyniczną nastolatką po przejściach – przez pierwsze strony ten sarkazm może bawić, ale lektura szybko staje się męcząca, nawet mając świadomość tego, co przytrafiło się głównej bohaterce.

Niewątpliwie Speak podejmuje ważną tematykę przemocy seksualnej wśród młodzieży, ale jako powieść jest to rzecz niestety bardzo słaba – jakieś osiemdziesiąt procent tej książki stanowią nic nie wnoszące opisy codzienności w amerykańskiej szkole, na dodatek słabo przedstawione pod kątem literackim, z wręcz koszmarnymi dialogami i tragicznym, niezbalansowanym tempem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
14

Na półkach: , ,

Książka nie jest długa. Porusza trudną tematykę, ale jednak trochę się rozczarowałam na końcu.

Książka nie jest długa. Porusza trudną tematykę, ale jednak trochę się rozczarowałam na końcu.

Pokaż mimo to

avatar
171
53

Na półkach: , ,

Po opisie spodziewałam się zupełnie czegoś innego, więc trochę sie zawiodła. Styl pisania też raczej nie dla mnie. Plus za poruszony temat, a z racji że jest taka krótka to może trafi do większej ilości osób.

Po opisie spodziewałam się zupełnie czegoś innego, więc trochę sie zawiodła. Styl pisania też raczej nie dla mnie. Plus za poruszony temat, a z racji że jest taka krótka to może trafi do większej ilości osób.

Pokaż mimo to

avatar
405
348

Na półkach:

Książka porusza bardzo ważny temat i niestety pokazuje jak naprawdę wygląda życie nastolatkow,którzy mają problemy. Społeczeństwo ich odrzuca zamiast próbować zrozumieć i pomoc. Niestety jakoś mi się ciężko czytalo, nie dla mnie styl pisania autorki. Mimo,że sam temat ciekawy nie mogłam się wciągnąć i już myślałam,że nie skończę czytać.

Książka porusza bardzo ważny temat i niestety pokazuje jak naprawdę wygląda życie nastolatkow,którzy mają problemy. Społeczeństwo ich odrzuca zamiast próbować zrozumieć i pomoc. Niestety jakoś mi się ciężko czytalo, nie dla mnie styl pisania autorki. Mimo,że sam temat ciekawy nie mogłam się wciągnąć i już myślałam,że nie skończę czytać.

Pokaż mimo to

avatar
30
16

Na półkach:

polecam ,tak samo jak film na podstawie tej książki pt.,, ucieczka w milczenie" z Kristen Stewart w roli głównej.

polecam ,tak samo jak film na podstawie tej książki pt.,, ucieczka w milczenie" z Kristen Stewart w roli głównej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    806
  • Przeczytane
    755
  • Posiadam
    100
  • Ulubione
    40
  • 2019
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    9
  • Literatura młodzieżowa
    6
  • 2012
    6
  • 2020
    6

Cytaty

Więcej
Laurie Halse Anderson Mów! Zobacz więcej
Laurie Halse Anderson Mów! Zobacz więcej
Laurie Halse Anderson Mów! Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także