Dudziak

źródło okładki: https://www.amazon.de/Glass-Castle-Memoir-Jeannett...»

Gosia | 2018-06-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Autobiograficzna opowieść Jeannette Walls głównie o czasie dzieciństwa i dorastania.
Ciężko ocenić tę książkę, tym bardziej że to nie fikcja.
Czytałam i co chwilę się zapytywałam: Naprawdę? To nieprawdopodobne!
Całe zaskoczenie spowodowane jest postawą rodziców.
Ojciec - bardzo inteligentny, potrafi przekazać dzieciom sporo wiedzy tak, iż potem świetnie radzą sobie w szkole, ale równocześnie pijak, lekkoduch i nieodpowiedzialny marzyciel.
Matka - dopiero zagadka, niespełniona artystka, rozczarowana i zmęczona swoim życiem, wychowywaniem czwórki dzieci. Nie potrafi ani odejść od męża, ani mu się przeciwstawić.
Dzieci często głodne, brudne, zaniedbane pod względem fizycznym, jednak z dawką dziwnej mieszaniny wiedzy i odwagi, która pozwala im przetrwać bez wsparcia ze strony rodziców.
Trudno zakwalifikować tę rodzinę, która wydaje się po części patologiczna, po części artystyczna, bliska hippisowskiej komuny.
Długo nie zapomnę tej książki.
Na pewno warta przeczytania.
Film z 2017...

Alicja | 2018-05-21
Przeczytana: 20 maja 2018

" Cierpienie w dzieciństwie wychodzi na dobre. Uodparnia ciało i duszę". (str 41) tak uważała matka naszej bohaterki.
Powieść oparta na faktach. Wstrząsająca, porażająca, nie mieszcząca się w głowie. Rodzice patologiczni, czy nie? Z jednej strony inteligentni, przekazujący, swoim dzieciom wiedzę z różnych dziedzin życia, z drugiej strony uciekanie od odpowiedzialności rodzicielskiej.Ciągłe przeprowadzki, ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości, narażanie na niebezpieczeństwa, pozostawianie samych na wiele godzin w samochodzie, czy w czymś co miało być mieszkaniem, zabieranie do kasyna.Ojciec alkoholik,zajmujący się szemranymi interesami, matka niespełniona artystka, uważająca, iż dzieci nie należy krępować zakazami i zasadami.Często głodne, brudne, pozostawione same sobie,wyśmiewane przez rówieśników, zmuszane do kradzieży, poszukiwania jedzenia w śmietnikach, musiały radzić sobie w życiu, by przetrwać.
"Życie jest sztuką pełną tragicznych i komicznych epizodów" (str 156),...

Danway | 2013-06-01
Przeczytana: 05 maja 2013

Na początku chciałbym podziękować wydawnictwu REMI za udostępnienie egzemplarza do redakcji. Jednocześnie chciałbym najmocniej przeprosić, że moje zadanie tak długo trwało. Jednak nawał nowych obowiązków w nowej pracy nie pozwala mi zajmować się książkami w takim wymiarze jakim bym chciał.

Przedstawiona książka jest biografią Jeanette Walls oraz jej trójki rodzeństwa. Obecnie Jeanette Walls jest wybitną dziennikarką, która pracowała przez wiele lat New York Magazine, Esquire Magazine czy US Today. Tak wspaniałe pracy jest zadośćuczynienie za jej cierpienie w dzieciństwie, a tych było nie mało.

Jeanette była drugą córką Rose Mary oraz Rexa Wallsa. Jej rodzice nie należeli do najlepszych na świecie. Rzecz jasna bardzo kochali swoje dzieci, jednak w żaden sposób nie potrafili im zapewnić dobrego i godnego życia. Przez wiele lat cała rodzina żyła w skrajnym ubóstwie w rozpadających się domach. Wszystko przez alkoholizm ojca i nieodpowiedzialność, egoizm i nieumiejętność...

talia44 | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015

Poraża w tych wspomnieniach nieodpowiedzialność i niefrasobliwość rodziców,którzy tak kochają i pielęgnują swoją wolność,że krzywdzą przez to własne dzieci.
Wolność może i jest wspaniała ale są gdzieś jej granice.Kiedy się ma dzieci to im trzeba przede wszystkim zapewnić wyżywienie,mieszkanie,wykształcenie i poczucie bezpieczeństwa.
Natomiast w rodzinie Jeannette Walls to właśnie dzieci niejednokrotnie przejmowały rolę opiekunów rodziny.
Książka jest bardzo poruszajaca.Wielki szacunek dla Jeannette i jej rodzeństwa za to,że potrafili się wyrwać z takich nizin społecznych.

Magdalena | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Niewiarygodna! To chyba najwłaściwsze słowo. Kolejna książka, która podczas czytania wywoływała u mnie ciągłe reakcje: przecież to niemożliwe. Niemożliwe, żeby był taki facet, przy którym Homer Simpson (postać w końcu fikcyjna) to potęga intelektu i dobroci a określenie American Idiot zakrawa na komplement. Albo jego małżonka - leniwe babsko, napawające się swym pseudotalentem malarskim i mające gdzieś czwórkę własnych dzieci i ich potrzeby. Do absurdu doprowadziła słuszną skądinąd zasadę akceptacji "tego co jest" i wyszukiwania we wszystkim pozytywów.
Ta dwójka tak mnie zdenerwowała, że długo ich nie zapomnę. I wiem, że ich trudne dzieciństwo nie jest żadnym usprawiedliwieniem tego co zrobili swoim dzieciom. Dzieciom, które musiały od niemowlęctwa mierzyć się z dorosłymi problemami.
Czytając "Szklany zamek" można też poznać inną Amerykę - bardzo daleką od naiwnych wyobrażeń na jej temat.
Polecam wszystkim lubiącym prawdziwe historie.

Aleksandra | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Szokująca i porażająca lektura o anty-wychowaniu. Po raz pierwszy zetknęłam się z tak gorzką prawdą. Trudno było czytać wspomnienia znanej dziennikarki o jej dzieciństwie. Chylę czoła przed takimi ludźmi, którzy wbrew wszelkim przeciwnościom osiągają sukces w życiu. Polecam każdemu.

Marta Ginter | 2018-09-11
Przeczytana: 09 września 2018

Rex miał ogromną wiedzę na temat wszechświata i przyrody, a Rose artystyczną duszę i nie przykładała wielkiej wagi do przyziemnych spraw. Rodzice byli nieudolnymi marzycielami, którzy nie potrafili zająć się swoimi dziećmi. Jednak w całej tej patologii znalazło się także sporo miejsca na miłość. Szklany zamek był piękną ideą, ale Rex nigdy nawet nie zbliżył się do zrealizowania swojego celu. Wykopany dół pod fundamenty wypełniał się śmieciami, a dzieci na to patrzyły, coraz bardziej zawiedzione życiem. Rodzice nie zdawali sobie sprawy, że dla dzieci poza wolnością niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa. To ważna historia opowiedziana przez skrzywdzone dziecko, które mimo wszystko kochało swoich rodziców, zwłaszcza ojca. Rex i Rose kochali swoje dzieci, tylko nie zdawali sobie sprawy, jak wiele im wyrządzają krzywd.

Adam | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

„Tata pokazał nam kiedyś, gdzie będą fundamenty i piwnica Szklanego Zamku. Dokonał pomiarów i wytyczył zarys za pomocą sznurka i palików”.

Każde dziecko cieszyłoby się z nowego domu, własnego pokoju, miejsca ciepłego i bezpiecznego. Jeannette Walls w swoim dzieciństwie nie miała prawdziwego domu, nie było przytulnie i ciepło. Ekscentryczny ojciec alkoholik wyzywał mamę „od głupich kurew i śmierdzących cip”. W tej sześcioosobowej rodzinie często dochodziło też do rękoczynów, a trzyletnie dziecko samo sobie musiało już przygotować posiłek. Całość przedstawionej opowieści poznajemy z perspektywy dorosłej już Jeannett. Autorka opowiada nam historię nieprawdopodobną a jednak prawdziwą, pełną bólu, brudu, głodu i niespełnionych obietnic.
W całym tym nieszczęściu najgorsze jest to, że nie jest to rodzina patologiczna, a takie wrażenie odniosłem na początku. Rodzice umieli wpoić im wartości, które pozwoliły przetrwać w każdych warunkach, rozwijali je intelektualnie. Rodzeństwo potrafiło...

Goszarda | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Niesamowita książka o niesamowitych dzieciach i ich rodzicach którzy nigdy nie dorośli.

KONIECZNIE NALEŻY PRZECZYTAĆ!!!

Bella | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Przeczytałam jednym tchem, nawet popołudniowe drzemki poszły na bok. Autorka opisuje swoje niesamowite, czasem smutne, gorzkie i zaskakujące dzieciństwo. Książka jest niesamowita. Momentami trudno uwierzyć w prawdziwość życia Wallesów. Nie mogę pojąć, że tacy mogą być rodzice, ludzie i jestem pełna podziwu, ze prawie całe rodzeństwo wyszło zwycięsko z tej walki o przetrwanie.