Nieokiełznane

2012-10-03
978-83-63142-69-8
Dobromiła Jankowska

I kowbojki mogą marzyć

Po książkę Jeannette Walls "Nieokiełznane. Historia prawdziwa" sięgnęłam po raz drugi i pewnie nie ostatni. Bo to opowieść szczególna, nietuzinkowa, fascynująca. Tak jak i jej główna bohaterka Lily Casey Smith, babka autorki.
To opowieść o nieugiętej, pełnej pasji, energii i przebojowości kobiecie, która swoim myśleniem i horyzontami znacznie wyprzedzała ludzi swojej epoki.
Zajmowała się ujeżdzaniem koni i nauczaniem dzieci w odciętych od świata i cywilizacji osadach Arizony, Utah i Nowego Meksyku. Nauczyła się prowadzić samochód ale też latać samolotem. Razem z mężem Jimem (też arcyciekawa postać) prowadziła olbrzymie ranczo w Arizonie, pokonując susze, powodzie i tornada. Razem wychowali dwójkę dzieci, których uczyli uczciwości, zaradności i otwartości na ludzi. Jej dewizą były słowa jej ojca: "Miej nadzieję na najlepsze ale plan na najgorsze", które z uporem realizowała. Nie było dla niej rzeczy niemożliwej, marzenia przekuwała w cel a cele realizowała. I choć życie jej nie oszczędzało, parła do przodu.
Lily to kobieta bezkompromisowa, która nie bacząc na konsekwencje, robiła to co uważała za słuszne, kierowała się rozsądkiem i intuicją, zjednując sobie jednych i szokując innych.
"Nieokiełznane" to książka mądra i ciekawa. Ukazuje Amerykę początku XX wieku, potem wielkiego kryzysu i okres II wojny światowej. Duże, rozwijające się miasta i prawie bezludne tereny Arizony. "Ucywilizowanych" białych i żyjących w izolacji Indian. Kraj wielu kontrastów, do których Lily i jej rodzina musiała się przystosować.
Gorąco polecam.

Lily Casey Smith polubiłem już podczas lektury „Szklanego zamku”- autobiograficznej powieści Jeannett Walls, w której jawiła się jako lubiana przez autorkę babcia a zarazem twarda chłopczyca, nie bojąca się wdawać w potyczki słowne z ojcem pisarki – wygadanym i stawiającym na swoje, Rexem Wallsem. Nawet córka Lily – Rose Mary- lekkoduch, czuła skruchę przybywając do niej w odwiedziny z rodziną. Polubiłem i ja tę twardą kobietę, którą nawet takie indywidua jak Rex i Rose zdawali się darzyć szacunkiem. Gdy zobaczyłem więc, że autorka napisała również książkę o swojej babci bardzo zapragnąłem ją przeczytać.

Jeśli nie czytaliście „Szklanego zamku”, nie musicie się przejmować. „Nieokiełznane” to osobna książka Jeannette opisująca życie Lily- jej babci, niezwykłej i odważnej kobiety, która zaskarbiła sobie szacunek wielu osób i mimo trudnych czasów udawało jej się czerpać z życia.

Z początku czytając opis książki bohaterka wydała mi się niezwykłą osobą, prawie nierealną, jednak ze strony na stronę czytając o jej życiu stawała się kobietą z krwi i kości, ze swoim twardym, ranczerskim charakterem ale mającą także nasze ludzkie przywary, jak chociażby dawanie ponieść się emocjom. Te cechy sprawiły, że stała się w moich oczach bardziej ludzka i realna oraz dająca się zrozumieć. Postać inspirująca chociażby dlatego, ze swoimi wyborami w życiu pokazuje czytelnikowi by próbować odnaleźć swoje miejsce w świecie.

Książkę czyta się szybko a Jeannette Walls potrafi pisać, nieraz rozbawiając jak również nadając głębię zawartym wydarzeniom oraz postaciom, co stanowi punkt do przemyśleń dla czytającego. Polecam jak najbardziej.

Historia życia babki Jeannette Walls, dzielnej, silnej, nietuzinkowej kobiety żyjącej w początkach XX w. Wg mnie Lily była symbolem wolności i niezależności, przenosiła góry... Aż trudno uwierzyć, że wydała na świat i wychowała tak egoistyczną "jemiołę", jak matka Jannette. Kto przeczytał "Szklany zamek", ten wie o czym mówię. Bardzo dobra książka.

Świetna książka, przede wszystkim ze względu na dobrze zarysowaną główną bohaterkę, Lily, która od dziecka nawykła do ciężkiej pracy. Najpierw na farmie rodziców, później w Chicago, gdzie zdobywała wykształcenie, by zostać nauczycielką i w końcu na ranczu, gdzie zajmowała się wraz z mężem hodowlą bydła.
Przez lata Lily nie zapomina o swoich ambicjach i kiedy tylko może podejmuje pracę nauczycielki w różnych wioskach Zachodniej Ameryki. Lily jest uparta, odważna i nowoczesna, co przejawia się między innymi w upodobaniu do gry w pokera, braniu lekcji latania i uczestnictwie w zawodach konnych (tak, jako jockey w czerwonej, jedwabnej koszuli!) Ciekawość świata i otwarte głoszenie poglądów powoduje, że bohaterka czasem wpada w tarapaty, lecz jej rozsądek zawsze ją z nich ratuje lub pomaga otrząsnąć się po porażce i ruszyć dalej.
Za takich bohaterów lubię literaturę amerykańską, krwiści i nieprzegadani, silni i z pomysłem na życie. Zdecydowanie polecam!

Przez lata Lily nie zapomina o swoich ambicjach i kiedy tylko może...

Nieokiełznane - to historia niezwykłej kobiety, Lily Smith, jednocześnie babki Jeanette Walls, autorki książki. Towarzyszymy jej od dzieciństwa i podziwiamy jej odwagę, upór i mądrość życiową.Życie na prerii, zmagania z żywiołami, walka o przetrwanie w wyczerpujących warunkach budzą podziw i niedowierzanie. Książka warta przeczytania.

Bohaterkami "Nieokiełznanych" Jeannette Walls są kobiety z jej rodziny- matka, a przede wszystkim babka, Lily Casey Smith. Lily była kobietą niezwykłą. Córka ranczera, od najmłodszych lat pracowała u boku ojca. Dziewczyna świetnie radziła sobie z końmi, ale nade wszystko chciała się uczyć , a następnie przekazywać wiedzę innym. Jako nastolatka była wędrowną nauczycielką. Ciągle się dokształcała, nauczyła się prowadzić samochód, a nawet latać samolotem. Prowadziła z mężem rancho, wychowywała dzieci i uczyła w szkole. Zwyczajne życie? Być może, ale Lily zdobyła to, co zdobyła własną ciężką pracą, starając się jak najlepiej wykorzystać karty, które dostała od życia. Niczego się nie bała, podejmowała wyzwania i gotowa była poświęcić posadę, by być w zgodzie z samą sobą. Pierwszą ważną szansę od losu, którą wykorzystała, podsumowała: " udało mi się wejść przez to pierońskie okno". Lily handluje też bimbrem, bierze udział w wyścigach konnych, ogrywa kowbojów w pokera i nie płaszczy się przed nikim ("jak szybko pokornieją niektórzy politycy, jeśli pociągnie się ich za krawat albo dziabnie palcem w pierś"). Córka Lily była nieokiełznana, niczym mustang, ale matka pozwoliła jej pójść własną drogą, choć marzyła o innej przyszłości dla niej.
Książka, choć dotyczy głównie Lily i jej rodziny, daje też szerszy obraz życia w ranczerskich stanach,farmach i małych miasteczkach. Czasem są to historie smutne ( sprawa siostry Lily),a czasem zabawne ( jak zapoznać Indian i dzieci ze świętym Mikołajem, oraz co powinno być napisane na szkolnym autobusie). Jednym słowem- świetna książka.

Prawdziwa historia o nieustraszonej, nieokiełznanej kobiecie, która żyła, tak jak czuła, jak chciała, jak marzyła. Inspirująca lektura.

Jeszcze czytam, ale absolutnie cudowna, mądra, dająca "siłę" i przede wszystkim prawdziwa. Must Have każdej kobiety. Lepsze od 100 poradników pt. Jak żyć i skąd czerpać siłę choćby do walki z przeciwnościami losu.

Autorka "Szklanego zamku" sięga do historii swojej babki, mocnej kobiety, która prowadziła z mężem ranczo, latała samolotem i była wędrowną nauczycielką. Ciekawie pokazane powojenne realia Stanów Zjednoczonych.

Cudowna historia kobiety od której wszyscy powinniśmy brać przykład

Cudowna historia kobiety od której wszyscy powinniśmy brać przykład