Szklany zamek

The Glass Castle
hippisi, dzieci kwiaty, lata 60-te
literatura faktu
jelonekbambi

Znana dziennikarka opisuje swoje dorastanie w hippisowskiej rodzinie - dramatyczne dzieje zbuntowanej amerykańskiej rodziny w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ciepło i z uczuciem o triumfie nad przeciwnościami losu. Rex i Rose mieli czworo dzieci. On, popijający fantasta, wierzył, że na pustyni znajdzie złoto i zbuduje "szlany zamek". Ona, artystyczna dusza, wolała malować obraz niż gotowac obiad. Wędrowali po kraju, cierpiac coraz większy głód i poniżenie. Nie umieli zadbać o byt dla swoich dzieci, ale kochali je i rozwijali intelektualnie. Jeannette i jej rodzeństwo musieli troszczyć sie o siebie sami.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki

źródło okładki: Wydawnictwo Świat Książki

BetiFiore | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Autobiograficzna powieść Janet Walls stałaby się kanwą dobrego filmu. Wiele razy oglądałam historie takich ludzi, jak rodzice Janet - inteligentni, niedopasowani do społeczeństwa, bez pracy, usprawiedliwiający swoją bezradność życiową wyższymi celami. Najbardziej było mi żal dzieci, ale rodziców też. Nie mogłam uwierzyć, że można żyć w takich warunkach a jednocześnie nadal być rodziną, czytać książki, malować obrazy i uważać, że wszystko jest ok. Podziwiałam oddanie Janet i jej rodzeństwa, jakie wykazywali względem rodziców nawet w najgorszych sytuacjach. Warto przeczytać. Ja wysłuchałam audiobooka.

Aloj | 2019-04-06

"Szklany zamek" to przewrotnie napisana opowieść.

Gdyby nie to, że historię dziennikarki Jeannette Walls poznałam najpierw przez film, a dopiero później sięgnęłam po książkę, pomyślałabym, że to nawet dowcipna historia z dystansem do niecodziennego w przebiegu dzieciństwa. Pozbawiona ironicznych i zabawnych komentarzy filmowa wersja uderza brutalną prawdą - to, co się działo z czwórką dzieci państwa Walls, to walka o przetrwanie, gdzie wygrywają najsilniejsi. Bo i taki zamysł miała szkoła życia, jaką Jeannette i jej rodzeństwu zaserwowali rodzice.

Ojciec - inteligentny i błyskotliwy, a przy tym apodyktyczny oraz porywczy szaleniec i alkoholik z głową wypełnioną nadziejami na urzeczywistnienie któregoś z największych projektów, między którymi znajdowały się tytułowy Szklany Zamek i Poszukiwacz (złota). Matka - całkowicie pochłonięta procesem twórczym. Malowała, pisała, rzeźbiła, a do wszystkiego, co ją zafascynowało, podchodziła z niezmiennym zapałem. Wśród tych czynności na ogół...

Szmiten | 2019-03-20
Przeczytana: 20 marca 2019

I

Karol | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Bardzo bolesna historia, która wywołała we mnie przede wszystkim dużo złości, współczucia i smutku, a uśmiech wkradł się tylko kilka razy. Były też i momenty wzruszenia.

Paradoks i absurd przewija się przez całą książkę.
Dzięki autorce można zrozumieć, jak to jest kochać patologicznych rodziców i nie odrzucać ich pomimo żałosnego świadectwa rodzicielstwa.

Ze względu na dominujące negatywne emocje przy czytaniu wyjątkowo trudno jest dać jak najmniej subiektywną ocenę.

IsaBelle | 2019-01-13

Potwierdzam, fabuła wstrząsająca aż niewiarygodna. Ja widzę w niej dwójkę dorosłych, chorych ludzi, którym nie było dane dorosnąć, wychowujących czwórkę dzieci, które musiały szybko pominąć swoje dzieciństwo. A wszystko osnute załamaniem psychicznym i depresją.

nextdooralice | 2018-11-19

Paskudne dzieciństwo, o którym opowiada autorka w swojej autobiografii to chyba tylko pretekst do stworzenia powieści o przejmującym smutku, beznadziei- uczuć powtarzanych w pętli przez pokolenia biedoty nie tylko z Welch, ale to też powieść zarazem o niczym nieusprawiedliwionej nadziei i wierze, że będzie lepiej. Książka załamuje psychicznie, gdy czyta się o patologii alkoholowej, zaburzeniach psychicznych w tle, głodzie i ubóstwie tak strasznym, że trudnym do wyobrażenia nie w krajach 3 świata ale w kraju - symbolu dobrobytu i bogactwa. Ameryka Jeanette Walls to Ameryka wielu nierówności, gdzie jeśli pojawia się szansa, aby wybić, trzeba na to zapracować ciężką pracą, niezwykłym uporem, aby z dziurawych butów i kanapek ze śmietnika i redaktorki miejscowej szkolnej gazetki, dorywczej niańki po godzinach wyjechać do Nowego Jorku i zostać "kimś". Nie znajduję żadnego usprawiedliwienia dla Rexa i Mary Wallsów, rozumiem, że ludzie mogą być specyficzni, mieć swoje nałogi, odrzucać...

Niewiarygodne ... To w USA są biedni biali ?

Marta Ginter | 2018-09-11
Przeczytana: 09 września 2018

Rex miał ogromną wiedzę na temat wszechświata i przyrody, a Rose artystyczną duszę i nie przykładała wielkiej wagi do przyziemnych spraw. Rodzice byli nieudolnymi marzycielami, którzy nie potrafili zająć się swoimi dziećmi. Jednak w całej tej patologii znalazło się także sporo miejsca na miłość. Szklany zamek był piękną ideą, ale Rex nigdy nawet nie zbliżył się do zrealizowania swojego celu. Wykopany dół pod fundamenty wypełniał się śmieciami, a dzieci na to patrzyły, coraz bardziej zawiedzione życiem. Rodzice nie zdawali sobie sprawy, że dla dzieci poza wolnością niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa. To ważna historia opowiedziana przez skrzywdzone dziecko, które mimo wszystko kochało swoich rodziców, zwłaszcza ojca. Rex i Rose kochali swoje dzieci, tylko nie zdawali sobie sprawy, jak wiele im wyrządzają krzywd.

Goszarda | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Niesamowita książka o niesamowitych dzieciach i ich rodzicach którzy nigdy nie dorośli.

KONIECZNIE NALEŻY PRZECZYTAĆ!!!

Gosia | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Autobiograficzna opowieść Jeannette Walls głównie o czasie dzieciństwa i dorastania.
Ciężko ocenić tę książkę, tym bardziej że to nie fikcja.
Czytałam i co chwilę się zapytywałam: Naprawdę? To nieprawdopodobne!
Całe zaskoczenie spowodowane jest postawą rodziców.
Ojciec - bardzo inteligentny, potrafi przekazać dzieciom sporo wiedzy tak, iż potem świetnie radzą sobie w szkole, ale równocześnie pijak, lekkoduch i nieodpowiedzialny marzyciel.
Matka - dopiero zagadka, niespełniona artystka, rozczarowana i zmęczona swoim życiem, wychowywaniem czwórki dzieci. Nie potrafi ani odejść od męża, ani mu się przeciwstawić.
Dzieci często głodne, brudne, zaniedbane pod względem fizycznym, jednak z dawką dziwnej mieszaniny wiedzy i odwagi, która pozwala im przetrwać bez wsparcia ze strony rodziców.
Trudno zakwalifikować tę rodzinę, która wydaje się po części patologiczna, po części artystyczna, bliska hippisowskiej komuny.
Długo nie zapomnę tej książki.
Na pewno warta przeczytania.
Film z 2017...