1 053
1 642
The Help
Ag2S

Powieść, która podbiła serca czytelników na całym świecie, ukazuje się w nowej oprawie w serii Gorzka Czekolada. Akcja koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji,...

Akcja koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!

Służące szturmem zdobyły rynek czytelniczy. Powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych w lutym 2009 roku, a już latem, przez sześć tygodni, niepokonanie triumfowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów „The New York Times”. Łącznie Służące pozostawały w czołówce tej najbardziej poważanej listy ponad 100 tygodni! Do tej pory egzemplarze powieści trafiły do rąk 5 milionów czytelników w 35 krajach. Do sukcesu książki znacznie przyczynił się film z Emmą Stone jako Skeeter, Violą Davisw roli Aibileen oraz Octavią Sepcer, która za kreację Minny zdobyła Oscara.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

GraceSuarez | 2015-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2015

Bardzo sobie cenię książki, które wciągają od pierwszej strony a ta z pewnością do takich należy. Wzruszająca, zabawna a nie raz nawet przerażająca opowieść o trzech kobietach, które z pozoru różne są do siebie bardzo podobne. Wspaniale napisana książka, ukazuje realia lat 60-tych, gdy panował podział na białych i czarnych czyli nawiasem mówiąc na lepszych i gorszych.

Białe kobiety żyją na salonach, pochłonięte plotkami pomiatają swoimi
służącymi zapominając tym samym, że to przecież też są ludzie. W dodatku wychowujący ich dzieci, które coraz bardziej się do nich przywiązują. To przykre, bo nawet w dzisiejszych czasach takie incydenty mają miejsce.
Książka przedstawiona jest z punktu widzenia dwóch 'czarnych' i jednej 'białej' kobiety, która jako jedyna wśród swoich buntuje się i chce napisać książkę o zwyczaju traktowania służących. Po drodze napotykają wiele życiowych problemów. Bardzo ciężko było mi się od niej oderwać.

Podobało mi się, że każda postać została...

To było fascynujące!!!
Książka porusza odwieczne problemy ludzkości- podział na lepszych i gorszych.
Czarni... myślący inaczej... wywodzący się z gorszego środowiska...
Jakież to bez znaczenia, jeśli potrafimy kochać, stworzyć przyjacielskie więzi,szanować się.
Piękna, wzruszająca, skłaniająca do refleksji powieść.

Alicja | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

"Powiadają, że dobra pomoc jest jak prawdziwa miłość, tylko jedna na całe życie" (str 480)
Lata 60-te XX wieku, opis życia białych i czarnych mieszkańców Missisipi. Relacje i stosunki między nimi. Biali na górze, czarni na dole.Dwa światy ludzi różnych ras niby osobne, lecz paradoksalnie nierozerwanie ze sobą związane, zazębiające się i zależne od siebie.Niecodzienne i niebezpieczne wyzwanie jakim jest napisanie książki opartej na wywiadach pomocy domowych, ukazujących ich prawdziwe życie i całej prawdy o nim. Historie smutne, pełne goryczy i niesprawiedliwości, ale też niektóre pogodne i radosne. Wielkoduszność i podłość, miłość i nienawiść, praca ponad stan i lenistwo, oddanie i poświęcenie i lekceważenie i ignorancja.Świat czarnych i białych.Kolorowi znający życie od podszewki i biali z ich dziwactwami, wymysłami i brakiem praktycznego spojrzenia na życie. Bardzo ciepłe i bliskie relacje dzieci panów i ich kolorowych służących. Powieść porusza też wiele innych istotnych...

Koronczarka | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Nie lubię i nie czytuję współczesnej literatury amerykańskiej. Nie moje klimaty. Ale od czasu do czasu robię wyjątek (i zwykle się utwierdzam w tej niechęci) i jeszcze bardziej od czasu do czasu temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszy jeszcze bardziej wyjątkowe zjawisko - czyli książka mi się spodoba. Powieść Kathryn Stockett jest tym wyjątkowym wyjątkiem. Akcja toczy się na południu Stanów Zjednoczonych, a wydarzeniom towarzyszy śmierć Kennedy'ego i akcja Martina Lutera Kinga. Tematem książki jest segregacja rasowa w USA i powstawanie książki, która z tym miała walczyć. Rzeczywistość przedstawiona jest przez trzy narratorki. Wadą tej książki jest czarno-biały świat:) i na dodatek trochę w negatywie, bo te, które są szlachetne czyli białe mają czarną skórę, a to co podłe czyli czarne - białą. Ale oprócz tego opowiedziana historia jest przejmująca, a uwagi o kondycji człowieka uniwersalne i prawdziwe.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak to jest być kolorową osobą w Missisipi i pracować dla białej rodziny?
"Jakby Bóg chciał, żeby biali i kolorowi przebywali tak blisko siebie przez dużą część dnia, to uczyniłby nas daltonistami."

Jackson w stanie Missisipi. Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. I panienka Skeeter ze swoim wielkim planem przeciwstawienia się normą społecznym. Po powrocie z
uniwersytetu zaczyna myśleć o pracy w gazecie, jednak świeżynka nie ma szans na wielkich stanowskiach, ale znajduje się dobra osóbka, która namawia ją do napisania czegoś. I tu w jej główce pojawia się najbardziej kontrowersyjny temat - służące! Z pomocą służby przyjaciółeczek potajemnie zaczyna spisywać wywiad z Aibileen,czym oczywiście zachwyca swą redaktorkę. Ale potrzebuje więcej kobiet i materiału. Tylko jak zastraszona czarna pomoc domowa odważy się opowiedzieć swą historię białej?

Wzruszająca książka, mówiąca o barierach, które jeszcze niedawno były u nas codziennością. Wywyższanie przez kolor skóry, rasizm, który...

teri | 2014-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Pani Stockett napisala rzecz rewelacyjna.O zyciu kolorowych sluzacych na amerykanskim poludniu,lat szescdziesiatych.Opowiesc,ktora chwyta za serce,bawi (ptakuska)ale przede wszystkim zasmuca.Rasizm jest wstydem,ktory niestety i dzisiaj istnieje.Cudowna postac Minny.Polecam goraco!!!La storia di razzismo e servitù in America,anni sessanta....bellissima...

Róża_Bzowa | 2011-09-15
Przeczytana: 15 września 2011

"Ja:
- kiedy się rodzę - jestem czarny,
- kiedy dorosnę - jestem czarny,
- kiedy praży mnie słońce - jestem czarny,
- kiedy jest mi zimno - jestem czarny,
- kiedy jestem przerażony - jestem czarny,
- kiedy jestem chory - jestem czarny,
- kiedy umieram - jestem czarny.

Ty, biały kolego:
- kiedy się rodzisz - jesteś różowy,
- kiedy dorośniesz - jesteś biały,
- kiedy praży cię słońce - jesteś czerwony,
- kiedy jest ci zimno - jesteś siny,
- kiedy jesteś przerażony - jesteś zielony,
- kiedy jesteś chory - jesteś żółty,
- kiedy umierasz - jesteś szary.

I Ty, do cholery, masz czelność
mnie nazywać kolorowym?!!!"
/z jakiegoś spamu/

Piękna książka o niewidzialnych podziałach, egzystujących w ludzkich głowach, a wpływających na całe społeczności.

Ag2S | 2012-06-26
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Książkę kupiłam już dawno i długo leżała na półce, gdyż obawiałam się tematów w niej zawartych. I to był błąd, bo „Służące” to świetna powieść o segregacji rasowej i trudnej drodze do równouprawnienia, a przedstawione kwestie dyskryminacji, cierpienia, godności, odwagi, zostały ujęte wyjątkowo subtelnie.
Na pewno nie jest to wybitne dzieło literackie, ale ta książka posiada ogromną moc. Jest niewiarygodnie ciepła i mimo niełatwej problematyki, bardzo zabawna, przez co czyta się ją z zapartym tchem.

Podobał mi się pomysł prowadzenia narracji przez trzy niesamowite kobiety, które wiele łączy, mimo iż są tak bardzo różne. Bohaterki podjęły się realizacji szalonego projektu i choć całe zdarzenie nie ma jednoznacznie dobrego zakończenia, pozwala wierzyć, że ich zaangażowanie i trud, nie poszły całkowicie na marne.

Jestem pod ogromnym wrażeniem i gorąco wszystkim polecam, gdyż zapewne każdy wyniesie z tej książki coś dla siebie.
Niezwykle emocjonująca historia służących dowodzi, że...

Dominika | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Stany Zjednoczone, Jackson w stanie Missisipi, lata 60-te, czasy segregacji rasowej i przemian obyczajowo-politycznych. W tle przewijają się dość luźnie np. prawa Jima Crowa, Martin Luther King czy Rosa Parks.

Głównymi bohaterkami książki są kobiety, białe i czarne Amerykanki, na ich przykładzie są pokazane niełatwe relacje panujące między dwiema grupami (najczęściej na zasadzie pani-poddana). Pełne niezrozumienia, pogardy, uprzedzeń, ale nie tylko. Pojawiają się również pozytywne więzi, gdzie obie strony potrafią sobie wzajemnie pomagać. Są dwie strony medalu. Mnie najbardziej spodobała się miłość Aibileen i Malutkiej - taka delikatna i wzruszająca, trochę bolesna. Mogłabym także dodać, że cała powieść jest metaforą losów kobiet, każda z nas ma swoje radości i smutki. Oraz próbą odpowiedzi na pewne pytania.

W opisach książki jest zawarta informacja, że kilka z kobiet decyduje się podjąć pewnego zadania - nie będę go ujawniać czy wyjaśniać. Niech każdy sam prześledzi, jak to...

Kalissa | 2014-12-27
Przeczytana: grudzień 2014

Najbardziej poruszyła mnie rozmowa Aibileen i Minny o wyimaginowanych granicach, jakie tworzymy we własnych głowach i na ich podstawie dzielimy i określamy ludzi. Trzeba pewnego wysiłku, aby zrozumieć, że te granice nie istnieją, że nigdy nie istniały, ale wymyślone wcześniej - zostały nam jakby narzucone, czasem wraz z wychowaniem.

Łzy zakręciły mi się w oczach, kiedy czytałam o historii Constantine. I łzy poleciały już przy końcu, kiedy Aibileen stanęła na przystanku. Aibileen to moja ulubiona bohaterka, a jej spokój, odwagę, poczucie godności i to zwykłe ciepło - bardzo podziwiałam. Skeeter miała szczęście, że ją spotkała.

Przeczytałam zatem niezwykłą książkę. Mogę ją polecić każdemu - jest piękna i dotyka wszystkich uczuć.