Imiennik

Okładka książki Imiennik Karol Bunsch
Okładka książki Imiennik
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 7) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 7)
Imiennik
Wydawnictwo Literackie
1979-01-10
1979-01-10

Po raz kolejny czytając Bunscha jestem w Polsce u jej początków. Piękne opisy przyrody, ciekawi bohaterowie, wartka akcja. Mimo, że bohaterowie są częściowo fikcyjni, dialogi wymyślone jednak można dużo dowiedzieć się o życiu w tamtej epoce. Zdecydowanie polecam.

Najlepsza lekcja historii jaką można sobie wyobrazić.
Piękne!

Najlepsza lekcja historii jaką można sobie wyobrazić.
Piękne!

Opinia po części 1 : Z początku myślałam, że będzie mi się trudno czytać, bo ilość niemała, ale szybko zeszło. Dobrze, że ta seria ma sporo pozycji. Jedynie inaczej się czyta, gdy się zna historię Polski, którą trochę sobie odkurzyłam po lekturze poprzednich części.
Opinia po części 2 ; Gdy możnowładcy i królowie walczą o władzę, pełni pychy, najbardziej tracą na tym ludzie postronni. Lubię to w opowieścią piastowskich, że przy tej walce na "górze", Autor pokazuje rezultaty tych poczynań na zwykłych wojakach i ich życiu. To daje wielowymiarowy obraz Polski za czasów Piastów.

Czytam powieści Pani E. Cherezińskiej, dlaczego zatem miałam nie sięgnąć po Pana K. Bunscha? Tym bardziej, że na półkach biblioteczki mojej "drugiej połówki" jest stare wydanie z roku 1955. Ciągle też słyszałam opowieści, że dziadek tej mojej "drugiej połówki", bardzo lubił czytać książki Pana Bunscha i "zaraził" nimi swoją żonę...
Wszystko mówiło: " czytaj"... 😁 A że trzeba spełniać wolę nieba, przeczytałam.😁
Plusy:
* piękny, urzekający język. Po kilku latach czytania literatury bardzo współczesnej (tej z ostatnich 10-15 lat),bardzo mocno doceniałam warsztat jezykowy Pana Bunscha. Nie mogłam się nim nacieszyć...;
* wartka akcja, wyraźnie nakreśleni bohaterowie, dawna historia podana w wersji sensacyjno- rozrywkowej.

Minusy: osobiście nie znajduję żadnych. Jeśli już miałabym się czegoś "czepiać" to tego, że to bardzo "męska" historia. Dużo w niej męskich bohaterów, kobiety to drugoplanowe role. Nie zwrociłabym na to uwagi, gdybym nie czytała książek Pani E. Cherezińskiej, która na historię patrzy przez pryzmat kobiecy, więc jej bohaterki są takie " pełnokrwiste" i mają równie mocny głos w opowiadaniu historii, co mężczyźni.
Nie potrafię się też odnieść do "zarzutów" wysuwanych w stronę twórczości Pana Bunscha a które wskazują na to, że autor przedstawia historię trochę stronniczo, trochę zgodnie z wersją ówcześnie obowiązującą... Nie potrafię tego ocenić, nie jestem historykiem a powieści tego typu to dla mnie zawsze rozrywka, nie główne źródło zdobywania wiedzy, więc temat przemilczam.

Wszystko mówiło: " czytaj"... 😁 A że...

Cudowna opowieść od której trudno się oderwać. Książka pisana z pasją i dużą wiedzą. Okraszona wspaniałym językiem co sprawia, że każda strona to przyjemność. Patriotyczna lekcja historii.

• Powieść historyczna
  • Szukam