miłość, erotyka, seks, las

Inne wydania

Powieść o człowieku i jego miejscu w świecie, a konkretnie o współistnieniu człowieka z przyrodą. Autor prezentując pogmatwane losy bohaterów traktuje las jako żywą istotę, z którą należy współistnieć. Jednocześnie przypomina, że przyroda wszechogarnia ludzi i nie należy jej lekceważyć. Tekst z okładki/fragment: Las tutejszy wydawał się niezwykle żywotny, zachłanny na każdy kawałek ziemi....

Tekst z okładki/fragment:

Las tutejszy wydawał się niezwykle żywotny, zachłanny na każdy kawałek ziemi. Gdzie było sucho - zasiewał brzozę, gdzie wilgoć - osadzał olchy i osiki, jeszcze gdzie indziej usadawiał dęby, modrzewie i graby, a wszędzie siał sosny i świerki. Latem wabił aksamitną zielenią, ale wystarczyło wejść nieco w głąb, i pochłaniał człowieka mrok, a dopiero potem zaskakiwał widok rozsłonecznionej polany. (...)

Pojął Horst Sobota, że człowiek jest niczym wobec mocy leśnych i że on sam, choć jeszcze nie stracił domu - kiedyś przegra z lasem nieodwołalnie. Ponieważ człowiek żyje krótko, a las jest wieczny.

Aż zdarzyło się pewnego razu wczesną wiosną, w porze sadzenia drzew, że piaszczystą drogą obok domu Horsta Soboty późnym popołudniem wrcali do swoich domów podchmieleni robotnicy leśni. Zobazyli Horsta w ogródku i jeden z nich zawołał do niego:
- Dawno nie używałeś kobiety, stary Horście. Idź w dwydziesty czwarty oddział, tam leży dziewczyna i czeka na ciebie z rozłożonymi nogami. Spróbuj z nią, może ci się uda. A jak nie, to ona i tak nikomu nic nie powie, bo się zupełnie upiła i pewnie dopiero rano wytrzeźwieje.

Przeraziły te słowa Horsta Sobotę. Wczesnym rankiem widział przechodzącą mimo jego domu gromadkę dziewcząt, zupełnie przyjezdnych: co roku zapraszano młodzież, aby pomagała sadzić las. Czy teraz las dokonał nowej zbrodni?

teri | 2012-06-14
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Jedna z moich ulubionych ksiazek,autor rowniez.Glowni bohaterowie;Horst Sobota,Jozwa Maryn,Weronika i LAS.Polska wies,"przasna i rubaszna",wspaniale opisy natury...Tylko Nienacki tak potrafi.Duza dawka erotyki.Jeszcze na zadnej z jego ksiazek sie nie zawiodlam i strasznie mi zal,ze juz niczego nie napisze.Polecam!la mia preferita,il villagio è il bosco....
Specjalne podziekowania dla mojej Malgosi!!!

ro48 | 2015-03-15

Dla mnie ptyś z kremem :-) Uwielbiam styl p. Zbigniewa, jego znajomość ludzkich mechanizmów psychologicznych, brutalne i bezwzględne wybebeszenie naszej prawdziwej człowieczej natury.
A styl - smakowity, nieprzeciętny, kawał przyzwoitej literatury i wciągającej historii opowiedzianej wnikliwie, nieprzeciętnie, wspaniałe spostrzeżenia i odmienny sposób patrzenia na świat przyrody. Głębokie ukłony dla Mistrza. Dziękuję p. Zbigniewie.

ajuc | 2011-07-17

Minusy: spora dawka komunistycznej propagandy

Plusy: propagandę łatwo odfiltrować, a cała reszta jest świetna.

Główni bohaterowie i postacie poboczne (Horst Sobota szczególnie) są interesujący, oraz wiarygodni. Horst Sobota to chyba mój ulubiony bohater książkowy w ogóle.

Pokazanie trochę magicznego sposobu myślenia ludzi żyjących z dala od cywilizacji - świetne.

Zmiana klimatu w scenach z przeszłości (hippiskich), scenach z lasu w PRL-u, i w Danii jest dobrze rozegrana - dodaje różnorodności, ale nie gryzie.

To jedna z moich ulubionych książek.

Nitager | 2016-04-25

Treść może nie jest porywająca. Akcja dość statyczna, miejscami wulgarna. Za to klimat niesamowity. Człowiek słyszy szum tego lasu, czuje zapach suchego igliwia, a co najważniejsze, udziela mu się lęk przed tym niesamowitym tworem natury.
Nastrój zostaje w pewnym momencie przełamany przeżyciami Józwy na "Zachodzie", ale to jeszcze bardziej uwypukla klimat powieści, uzmysławiając czytelnikowi, jak różny tryb życia dotąd prowadził.
Tylko jednego nie mogłem mu wybaczyć: Martini to nie wódka! No, ale cóż, kiedyś czytelnik o tym nie wiedział, bo u nas w sklepie były tylko czysta, albo jabol. Mógł i nie wiedzieć autor...

Radek | 2013-01-20
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Pasjonująca książka o życiu. Oprócz Panów Samochodzików Nienacki umiał napisać coś o wiele głębszego i trafiającego w sedno ludzkiej natury.

Książka o miłości, tresowaniu ludzi i odwiecznym zagadnieniu dobro vs. zło.

Pewnie niedługo kolej na "Ja, Dago".

Natalinka | 2012-03-20
Przeczytana: 2007 rok

Niesamowicie wciąga. Wzięłam ją kiedyś przypadkiem z półki mamy i od tej pory czytałam ją już regularnie, tak jakoś raz na rok ;))

JarekMa | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Momentami ociera się o kicz ale zdecydowanie - moja ulubiona.

Ape | 2013-05-31
Przeczytana: kwiecień 2013

Kto czytał Skiroławki na pewno sięgnie po Wielki Las. I prawidłowo, choć choć szczerze mówiąc Skiroławki lepsze... aczkolwiek warto.

_dorota_ | 2013-08-12
Przeczytana: 2011 rok

zachęcona opiniami przeczytałam. Wciągająca, czasami przerażająca, czasem mocno erotyczna. Jeszcze po nią sięgnę

ewa0818 | 2011-07-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1993 rok

swietna ksiazka,bardzo ja lubie i czesto do niej wracam