Kobieta w oknie

W.A.B.
2018-01-30
2018-01-30
Jacek Żuławnik
podglądanie agorafobia psycholog literatura angielska literatura brytyjska
Inne

Między prawdą a ułudą

Wg Stephena Kinga nieodkładalna, a ja się z nim zgadzam. Ciężko było oderwać się od lektury. Czyta się szybko, są różne plottwisty. Byłam zaskakiwana, a lubię to uczucie w porządnym thrillerze.

Momentami nie mogłam się oderwać. Główna bohaterka ciekawie nakreślona, jedynie irytowało mnie, że w kluczowych momentach kiedy wskazane byłoby zachować jasność umysłu nie mogła się powstrzymać od alkoholu...

Personalnie jestem na nie. Zachęcona opiniami kupiłam, ale niestety zawiodłam się, nuda, bez wyrazu, bardzo umęczyłam się podczas czytania.

"Kobieta w oknie" miała być nieodkładana, porywająca, pełna zwrotów akcji. A jaka była? Zmuszałam się do czytania, bo staram się nie porzucać książek, nudziłam się przy niej i zastanawiałam się, czy autor w ogóle do czegoś zmierza, czy tylko wypełnia strony. Zakończenie okazało się oryginalne, więc poczułam się jeszcze bardziej rozczarowana tym, że ciekawy pomysł został tak marnie zrealizowany.

Życie Anny zamknęło się w ścianach jej domu. Kobieta boi się wyjść choćby do ogrodu. Kontakt ze światem zapewnia jej Internet, udziela się na jednym forum, gdzie stara się pomagać rozwiązywać problemy ufnych osób. Jest w tym dobra, w końcu pracowała jako psycholog dziecięcy. Wbrew pozorom nie spędza jednak w sieci całego dnia, dużo czasu poświęca na podglądanie sąsiadów. Szczególnie upodobała sobie rodzinę, która niedawno wprowadziła się na ich ulicę. Jakie sekrety skrywają Russellowie? Czy to, co odkryje Anna, sprowadzi na nią niebezpieczeństwo? A może to ona stanowi zagrożenie?

Brzmi ciekawie, prawda? Właśnie to miałam na myśli, sam zarys fabuły zapowiada dobry thriller, jednak zamiast niego dostaliśmy strony wypełnione monotonnymi opisami kolejnych takich samych dni. Czytałam wiele świetnych thrillerów psychologicznych, w których także pozornie nic się nie działo, z tą jednak różnicą, że w każdym zdaniu dało się wyczuć napięcie. "Kobieta w oknie" to raczej powieść obyczajowa, dla fanów tego odłamu może być wartościową lekturą, może spełnić ich oczekiwania. Ja sięgając po coś, co opisuje się jako thriller, liczę na coś więcej niż oryginalne zakończenie. Przeczytać ponad czterysta stron, żeby dotrzeć do dziesięciu interesujących? To raczej strata czasu.

Dobra lektura. Początkowo czytało i się ją bardzo cieżko ponieważ bardzo przypominała fabułę '"Dziewczyna z pociągu"", której nie udało mi się przeczytać do końca mimo wielu prób. Ta jednak okazała się bardziej interesująca z każdą kolejną przeczytaną stroną. Kiedy akcja zaczęła się rozwijać nie mogłam się od niej oderwać, Nagłe i zaskakujące zwroty akcji to jest coś co zaskakuje tu najbardziej.

Doctor Anna Fox po tragedii związanej z jej rodziną- córką oraz mężem wpada w chorobę psychiczną, alkoholizm i ma bardzo duży problem z wychodzeniem z domu🏡. Siedzi zamknięte w swoim dużym domu z kotem🐈‍⬛, piwnicę wynajmuję mężczyźnie o imieniu David. Jej głównym hobby jest obserwowanie sąsiadów przez okna i obiektyw aparatu📸. Pewnego dnia do domu z naprzeciwka wprowadza się trzyosobowa rodzina, która skrywa sekret. Co takiego zobaczyła Anna przez okno? Dlaczego nagle zaczyna bać się sąsiadów?

"Kobieta w oknie" to thriller, który jest nieprzewidywalny, zagadkowy. Nie ma konrektnego szlaku, którym dojdziemy sami do rozwiązania sprawy🧐. Zagadki z biegiem stron się nawarstwiają zamiast rozwiązywać, ale na koniec się rozwiązują.

Pomimo wszystko muszę przyznać, że czytało się dość przyjemnie i historia opisana sprowadzała do różnych refleksji😊.

Często nie zdajemy sobie sprawy co mogą tak naprawdę przeżywać osoby, które straciły najbliższych w tragedii i widziały ich śmierć. Problem alkoholizmu, depresji, lęku przed światem zewnętrzchnym jest niestety bardzo powszechnym problemem w XXI wieku😔.

Starajmy się być mili dla innych ludzi, nigdy nie wiemy czy ktoś nie toczy w sobie wewnętrzchnej walki o normalność. Takie przesłanie dla Was na koniec😉.

Typowy thriller, gdzie wszystko ma zaskakiwać, więc nie musi się zgrywać logicznie. Jako niewymagające czytadło na wieczór ok.

𝐏𝐄𝐑 𝐀𝐒𝐏𝐄𝐑𝐎 𝐀𝐃 𝐀𝐒𝐓𝐑𝐀
[...]
wpatrując się w sufit, sama czuję się martwa. Martwa, ale nie całkiem umarła. Obserwuję, jak wokół mnie toczy się życie, i nie mam siły, by się w nie włączyć
[...]
osoba cierpiąca na agorafobię szuka takiego środowiska, które będzie mogła kontrolować. Tak brzmi ujęcie kliniczne. Jako chora mówię, że agorafobia nie tyle zniszczyła moje życie, co się nim stała.

𝗔𝗚𝗢𝗥𝗔𝗙𝗢𝗕𝗜𝗔... 𝗦𝗞Ą𝗗 𝗝𝗔 𝗧𝗢 𝗭𝗡𝗔𝗠 !? 𝗭 𝗔𝗨𝗧𝗢𝗣𝗦𝗝𝗜...
To jest naprawdę bardzo dobrze napisany thriller psychologiczny, nie aż do tego stopnia, że obgryzasz paznokcie do krwi. Raczej z tych przy którym możesz zajadać orzeszki, paluszki, popcorn czy co tam lubisz i popijać swoje ulubione gorące kakao hymm hymm może być z % wkładką, jeśli wolicie, w końcu zima za oknem szaleje, trzeba się rozgrzewać 😜 taki żarcik, ale z dobrą książką to pełen czytelniczy chillout.
Muszę przyznać, że to kakao zadziałało fenomenalnie na odbiór tej książki, ale cicho sza to się wytnie.
Ale ale to nie koniec mojej recenzji ...
Potwierdzam, że istnieją korelacje pomiędzy tą książką, a książką Riley'a Sager'a pt. "The House Across the Lake".
Z tej prostej przyczyny, że obaj panowie R. Sager i A.J. Finn są zafiksowani na punkcie Hitchcocka i jego dzieł filmowych. Ten drugi dodatkowo w Patricii Highsmith, którą uważa za pionierkę thrillerów psychologicznych. Zresztą jego doktorat dotyczył właśnie twórczości wspomnianej pisarki.
Tego inaczej nie można nazwać, to jest fiksacja. Tutaj nawet bardziej widoczna, bo główna bohaterka wręcz maniakalnie kolekcjonuje i ogląda te stare, czarno białe filmy. Doskonale zresztą oddany jest tu klimat suspensu i dreszczowca. Jest tu naprawdę wiele smaczków w postaci tytułów i kwestii wypowiadanych przez aktorów w filmie.
Spodobała mi się główna bohaterka, poczułam z nią więź na poziomie wręcz duchowym, bo wiem z czym się zmagała. Oczywiście poza tym jej ciągłym siorbaniem merlota.
Ktoś kto nie doświadczył lęku na takim poziomie nigdy nie zrozumie i nie będzie wiedział z czym musi walczyć osobą z agorafobią.
Założeniom fabuły również nie mam nic do zarzucenia. Rozdziały są krótkie i szybko się je czyta.
Więc jeśli chcesz się dowiedzieć co popchnęło bohaterkę do takiej izolacji, agorafobii. Co się stało, że zaczęła z nią walczyć, to musisz przeczytać tę książkę.
Mnie się podobała na tyle, ze czekam na kolejną książkę A.J. Finna, a właściwie Daniel Mallory.
A jeśli, cóż z jakiegoś powodu nie spodoba ci się czytanie, to proponuję przygotować sobie popcorn, ciepłe kakao, może być z wkładką, rozsiąść się wygodne w fotelu, dołączyć do rodzinki i pooglądać z nimi bajki, w dziale 𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 poniżej. Non stop przez 8:53:48 *chyba niepowtarzających się bajek, bo wpatrywałam się prawie godzinę i żadna się nie powtórzyła),w starym retro świątecznym stylu. Pamiętam takie z dzieciństwa. 😉👍
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
𝐃𝐋𝐀 𝐂𝐈𝐄𝐊𝐀𝐖𝐒𝐊𝐈𝐂𝐇 :
𝐀𝐠𝐨𝐫𝐚𝐟𝐨𝐛𝐢𝐚 - 𝐬𝐭𝐠𝐫. αγοράφόβος: 𝐚𝐠𝐨𝐫𝐚 ‘𝐩𝐥𝐚𝐜’ ‘𝐫𝐲𝐧𝐞𝐤’, 𝐩𝐡𝐨𝐛𝐨𝐬 ‘𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐡’ ‘𝐥ę𝐤’ – irracjonalny lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, wyjściem z domu, wejściem do sklepu, tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, wywołany obawą przed napadem paniki i brakiem pomocy. Częstą cechą epizodu jest występowanie lęku napadowego.
Objawami towarzyszącymi zaburzeniu są również często: depresja, natręctwa i fobia społeczna.
Odwrotnością agorafobii jest klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w ciasnych lub zamkniętych pomieszczeniach).

𝐔𝐭𝐰𝐨𝐫𝐲 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐦𝐧𝐢𝐚𝐧𝐞 𝐰 𝐤𝐬𝐢ąż𝐜𝐞 :
"𝐈𝐭 𝐀𝐢𝐧'𝐭 𝐍𝐞𝐜𝐞𝐬𝐬𝐚𝐫𝐢𝐥𝐲 𝐒𝐨" - 𝐣𝐚𝐤 𝐧𝐚𝐩𝐢𝐬𝐚ł 𝐈𝐫𝐚 𝐆𝐞𝐫𝐬𝐡𝐰𝐢𝐧 𝐝𝐨 𝐦𝐮𝐳𝐲𝐤𝐢 𝐛𝐫𝐚𝐭𝐚. (𝐟𝐫𝐨𝐦 𝐏𝐨𝐫𝐠𝐲 𝐚𝐧𝐝 𝐁𝐞𝐬𝐬) - ś𝐩𝐢𝐞𝐰𝐚 𝐀𝐫𝐞𝐭𝐡𝐚 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐤𝐥𝐢𝐧

𝐎𝐯𝐞𝐫 𝐭𝐡𝐞 𝐌𝐞𝐚𝐝𝐨𝐰 𝐚𝐧𝐝 𝐓𝐡𝐫𝐨𝐮𝐠𝐡 𝐭𝐡𝐞 𝐖𝐨𝐨𝐝𝐬

𝐒𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐚 𝐇𝐚𝐢𝐫𝐜𝐮𝐭

𝐬𝐤𝐫𝐨́𝐜𝐨𝐧𝐚 𝐰𝐞𝐫𝐬𝐣𝐚 𝐒𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐚𝐧𝐝 𝐚 𝐇𝐚𝐢𝐫𝐜𝐮𝐭, 𝐓𝐰𝐨 𝐁𝐢𝐭𝐬 𝐊𝐧𝐨𝐜𝐤

𝐏𝐄𝐑 𝐀𝐒𝐏𝐄𝐑𝐎 𝐀𝐃 𝐀𝐒𝐓𝐑𝐀
[...]

Kolejne zaskoczenie. Myślałam, że to kolejny wytwór a La kobiety z pociągu. A tu jakościowa powieść z alkoholem i suspensem w tle.

Historia A. J. Finna, a właściwie Damiana Mallory'ego, nadaje się na osobny film – jako że jego literacki debiut został zekranizowany przez Joego Wrighta, reżysera m.in. „Pokuty” na podstawie powieści Iana McEwana.
W zasadzie wolałabym mieć sposobność zobaczyć na ekranie dziennikarskie śledztwo, które ujawniło prawdę o pisarzu jednego bestsellera. Gdyby tylko Mallory podążył drogą Susan Cahallan i opisał swój stan umysłu, mógłby uratować nadwątlone zaufanie odbiorców, zamiast tkwić w ułudzie licząc, że nikt nie odkryje, na jakim steku kłamstw zbudowana jest jego ścieżka zawodowa.
Polecajka na tylnym skrzydełku wydania, od samej Gillian Flynn, oraz na przedniej okładce od samego Stephena Kinga, wróżyła Finnowi udaną karierę. Myślę, że zachwyt nad „Kobietą w oknie” w dużej mierze wynika z hołdu czarnemu kryminałowi, jaki złożył autor thrillera. Z klasyki gatunku, oprócz wielu przykładów z kinematografii, wymieniony został Raymond Chandler, czołowy przedstawiciel tego nurtu. Chociaż język tego nowego (w porównaniu do wspomnianej klasyki gatunku) na rynku wydawniczym utworu nie jest kunsztowny, jednocześnie nie zawiera wiele uchybień. Jednak porywająca jest przede wszystkim treść i poczucie osaczenia, klaustrofobiczne zamknięcie w ograniczonej przestrzeni, czyli paranoja tak charakterystyczna dla gatunku noir, i jak się okazało, samego twórcy.
Narracja pierwszoosobowa, gdzie główną bohaterką jest kobieta, nakazuje podążać za tokiem myślenia Anny Fox. Punkt widzenia psycholożki opiewa w retrospekcje, porady udzielane przez Internet (wyszczególnione w zapisie) i próby odzyskania utraconej pamięci, która zaczyna zawodzić coraz częściej. Niełatwo dotrzeć do wspomnień, kiedy za oknem, naprzeciwko, życie nowych sąsiadów zaczyna pochłaniać uwagę Fox do tego stopnia, że otoczenie nie chce przyznać jej racji, iż coś złego naprawdę mogło się wydarzyć – o wiele prościej jest rzucić oskarżenie o obsesję wywołaną przeżyciem osobistej traumy. Maligna staje się w zasadzie zapisem choroby, zarówno bohaterki alkoholiczki, i jak się okazuje, zaburzonego autora. Poczucie otumanienia, fabularnie jako upojenia, podkreśla odwołanie się do „Alicji w krainie czarów”. Anna również wpada do czarnej dziury i staje się literackim alter ego Finna.
Oprócz przywołanego C. S. Lewisa, wymienione zostały utwory Tołstoja („Anna Karenina” oraz „Wojna i pokój”),a także „Prawdziwe życie Sebastiana Knighta” Nabokova. Warto podkreślić, że w cytowaniu klasyki literatury pięknej nie zabrakło poezji Tennysona („Niepamiętnik Dolores Price w przekładzie Anny Bańkowskiej, jak wyjaśnia tłumacz) i Thomasa Hardy'ego „Więzy miłości. Juda nieznany”. To kluczowe tropy, które z wyprzedzeniem pozwalają odkryć, co naprawdę dzieje się w umyśle Anny Fox, warto jednak podążać za bohaterką i brnąć w jej urojenia, aby doznać prawdziwego czytelniczego szoku, który rzadko się zdarza, gdy zazwyczaj utwór zawiera wiele sztampowych rozwiązań. Finn, ze względu na swój stan zdrowia, albo dzięki niemu, umiał wykreować wiarygodny portret psychologiczny postaci, albo pogrążył w tym zagubieniu siebie. Dla świata literackiego to strata, lecz w dzisiejszych czasach doskonała przestroga, aby najpierw weryfikować, a dopiero później nakręcać „hype” ma karierę kolejnego 'młodego zdolnego'. Następny ideał, który sięgnął bruku. Szkoda, choć książkę warto przeczytać. I porównać z adaptacją. Po więcej analogii filmowych zawartych w „Kobiecie w oknie” odsyłam do recenzji publikacji w dziale „Widziane, przeczytane” na filmosfera.pl.

• Przeczytane w 2018
  • Przeczytane 2018