Kobieta w oknie

Wydawnictwo: W.A.B.
6,56 (2024 ocen i 458 opinii) Zobacz oceny
The Woman in the Window
giovanna

Czy zawsze można wierzyć własnym oczom? Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę oraz zdrowie. Od miesięcy nie postawiła stopy za progiem domu. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze… Najwięcej uwagi poświęca Russellom, rodzinie nowej w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna oglądać. Jej świat się rozpada, a na jaw wychodzą szokujące sekrety. Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją?

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2018

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl/

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Między prawdą a ułudą

Anna Fox spędza całe dnie w oknie, żyjąc życiem innych. Od miesięcy nie opuszcza domu, a zamiast tego wypełnia swój czas starymi filmami, Internetem, podglądaniem sąsiadów i coraz większymi ilościami wina. Tę szarą monotonię przerywa wprowadzenie się do domu naprzeciwko nowej rodziny, której mroczne sekrety całkowicie pochłoną Annę, doprowadzając ją na skraj szaleństwa.

„Kobieta w oknie” to znakomity debiut A. J. Finna, amerykańskiego autora tekstów publicystycznych. Trudno pisać o tym thrillerze inaczej, niż za pomocą pytań: dlaczego Anna całymi dniami szpieguje sąsiadów? Dlaczego nie wychodzi z domu? Dlaczego nie mieszka z mężem i córką? Odpowiedzi pojawiają się stopniowo, ale równocześnie mnożą się kolejne, bardziej niebezpieczne pytania o krzyki w ciemności i morderstwo, w które nikt nie wierzy.

Główna bohaterka, chociaż prowadzi narrację w pierwszej osobie, od początku niemal do końca pozostaje pełna tajemnic. Chociaż poznajemy ją, kiedy dość bezczelnie podgląda przez okno sąsiadów, mieszając wino z lekami, to trudno jej nie polubić i jej nie współczuć. Pozostali bohaterowie budzą o wiele bardziej sprzeczne uczucia i trudno zdecydować, komu można zaufać. Co ciekawe, Anna wydaje się w pełni świadoma swoich problemów i chociaż nie akceptuje ich ani nie usprawiedliwia, to równocześnie nic nie może (albo nie chce) z nimi zrobić. Jej historia byłaby o wiele bardziej przygnębiająca, gdyby nie znakomite poczucie humoru kobiety i jej dystans do samej siebie, które nadają powieści nieco lżejszego tonu.

A. J. Finn odkrył znakomity sposób na stworzenie wciągającego thrillera psychologicznego. Składają się na niego krótkie rozdziały, tajemnicza bohaterka próbująca odkryć sekrety innych bez wychodzenia z domu, a przede wszystkim prowadzenie z czytelnikiem złożonej gry pozorów, skłaniającej do ciągłego zastanawiania się, co jest prawdą, a co ułudą. W „Kobiecie w oknie” wiele kwestii początkowo wydaje się oczywistych, jednak wraz z rozwojem akcji zostają przedstawione w sposób, który pozostawia czytelnika oniemiałego z wrażenia i skłania do powrotu do wcześniejszych scen, aby sprawdzić, jak mógł dać się tak wyprowadzić w pole. Jeśli chodzi o mnie to z równą przyjemnością dawałam się nabrać, co odkrywałam kolejne tajemnice.

Wkrótce w wytwórni 20th Century Fox ma powstać filmowa adaptacja powieści.

Agnieszka Kruk

Piotr | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tyle gadania o książce, która okazała się być bełkotem kobiety z milionem fobii, przepijającej leki alkoholem, co zwyczajnie jest zabronione przy przyjmowaniu psychotropów. Kiedy pewnego razu widzi scenę morderstwa w domu naprzeciw czym prędzej informuje o tym policje, ale to dopiero początek jej problemów. Okazuje się, że nic nie jest takie, jak sądzi, ale ona idzie w zaparte. Tak jest do połowy książki. A druga połowa...
Nie znalazłem tam niczego, co by mnie zaskoczyło, poruszyło, chwyciło za serce. Irytowała mnie historia Anny Fox, która nie potrafiła odnaleźć się w swoim życiu. Za to odnajdywała się w szpiegowaniu innych. Dla mnie wszystko zbyt naciągane, wymyślone do granic możliwości. Dla mnie stracony czas.

ZaaQazany | 2018-03-04
Na półkach: Flaki&Olej, ZaaQ'18, Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2018

„I nie wódź mnie na próbę”

Tymi słowami odwołam się do swojej czytelniczej siły wyższej, by nie kusiła mnie marketingowymi sloganami, nie zwodziła z każdej otwieranej witryny. Po nieudanej randce z „Kobietą w oknie” i wcześniejszymi perypetiami z innymi pozycjami z osoba płci żeńskiej w tutule zabrzmię jako szowinista i powiem że już żadnych randek czytelniczych z żadną „Dziewczyną w…”; „Kobietą w…”, a nawet gdy lata przeminą, to i żadna „Babcia w…” mnie nie skusi.
Należy przyznać wydawcom, że o książce było wszędzie i głośno jeszcze przed premierą. Najprostszy chwyt marketingowy, a jak skuteczny, gdyż książka debiutującego autora nie zdążywszy się ukazać już trafiła na listę bestsellerów.
Nie znany mi autor, mało chwytliwy i sztampowy tytuł. Psychoterapeutka Ph.D. Anna Fox z problemem alkoholowym i objawami PTSD, cierpiąca na agorafobię. Narracyjnie będąca bardziej dorosłą wersją (no bo już kobieta) niedawno popularnej dziewczyny… Co może być jeszcze bardziej smutne i jeszcze...

Gala | 2018-03-07
Przeczytana: 07 marca 2018

Kolejny raz dałam się skusić reklamom, chociaż zarzekałam się jak żaba wody , że nigdy więcej. Muszę przyznać, że jest to najbardziej wypromowana powieść roku , która dosłownie wyskakiwała z lodówki , i tym sposobem złapałam się na haczyk. Cały ten marketing i szum wokół tej książki spowodowały, że oczekiwałam chyba zbyt wiele.
Porównywanie jej do „ Dziewczyny z pociągu „ , której wielbicielką nie jestem, już powinno zapalić lampkę kontrolną w mojej głowie. Kolejna wspólna cecha to informacja o ekranizacji tego dzieła. Na rynku wydawniczym aż roi się od thrillerów psychologicznych z wszelkiej maści dziewczynami lub kobietami w tytule i na tym podobieństwa niestety się nie kończą.
Nie potrafię jednoznacznie odnieść się do tej książki , bo o ile na początku powieść wzbudziła moją ciekawość , i z zainteresowaniem czytałam o problemach bohaterki z alkoholem , lekami oraz jej zmaganiach z chorobą agorafobii to po kilkunastu stronach o tym samym zaczęłam się nudzić, ziewać ,...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zgadnij kto to

Anna? Jane? A może Ed?

Wyobraź sobie, że sąsiadka z naprzeciwka nigdy nie wychodzi z domu, ale obserwuje każdy twój ruch. Wie o tobie wszystko. Za pomocą aparatu może oglądać nawet telewizję z tobą. Dla niej nie ma sekretów. Szkoda tylko, że jej okna wychodzą na rodzinę, która ma ich tak dużo...

"Nie – przerwał mi kategorycznym tonem. - Próbował chronić c i e b i e przede m n ą."

Anna Fox. Ciężka depresja, lęk przed wychodzeniem z domu, samotna, z kotem i lokatorem, który siedział w więzieniu. Miesza tabletki, za dużo pije.

I słyszy krzyk. A następnie widzi kobietę z nożem w piersi. Jane. To ona była u niej wczoraj, Zresztą przedwczoraj też. Razem się upiły, zagrały w szachy, a ona może już nie żyć. Policja jej nie wierzy, bo nagle ta sama Jane pojawia się w formie innej kobiety, która twierdzi, że zwariowała. Syn - Ethan jest cały wystraszony, ale trzyma gębę na kłódkę. A ojciec rodziny jej grozi, lecz z każdym kolejnym razem z nutką błaganie w...

Magda | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Znacie to uczucie, kiedy jakaś rzecz was prześladuje? Wychodzicie z autobusu, a tam ONA. Włączacie Facebooka, a tam ONA. Idziecie do pracy, a na biurku szefa znów ONA. Moja prześladowczyni, czyli Kobieta w oknie - A.J. Finna, długo musiała mnie śledzić i zachęcać bym zdecydowała się po nią sięgnąć. W końcu, trochę dla świętego spokoju, by móc wyrobić sobie zdanie o tak popularnym tytułu zaczęłam ją czytać i oto moja opinia.

Przyznam szczerze, że po jej przeczytaniu musiałam chwile poczekać z napisaniem tej recenzji. Myślałam, że jestem odporna na czynniki zewnętrzne jednak zachwyty, których byłam świadkiem sprawiły, że dość krytycznie podeszłam do tej lektury. Stąd potrzebowałam kilka dni i odcięcia się od tego co myślą o niej inni. Dla mnie była to książka po prostu dobra. Nie wybitna, nie okropna. Bardzo zgrabny debiut, który skłania mnie do śledzenia poczynań autora, gdyż kolejna pozycja może dorównać reklamie, którą zafundowano Kobiecie w oknie.

Moją ulubioną częścią książki...

Izabela Pycio | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

"Obserwuję, jak wokół mnie przewala się życie, i nie mam siły, by się w nie włączyć."

Thriller psychologiczny utrzymany w ciekawym klimacie, szybko się w nim odnajdujemy, dostarcza frapującej rozrywki czytelniczej. Mocna intryga, interesująco zapleciona, inspirowana nawiązaniami do starego kina, czarno-białych obrazów. Napięcie i niepokój podsycane nie poprzez bezpośrednie przekazy, ale odkrywanie kolejnych klatek z życia głównej bohaterki. W trakcie zapoznawania się z historią pojawia się chęć sięgnięcia po kultowe filmy sprzed dziesiątków lat, aby odświeżyć je w pamięci, jeszcze raz poddać się ich wrażeniom.

Autor sprytnie zaskakuje czytelnika, nie pozwala, by fabuła była przewidywalna, zręcznie podrzuca tropy mające doprowadzić do rozszyfrowania zagadki morderstwa. Thriller z elementami kryminału, a także sensacji, choć mającej klaustrofobiczną aurę. Zamknięta i ograniczona do minimum przestrzeń, zaledwie kilku aktorów na scenie, a jednak wciągający scenariusz zdarzeń,...

Pati_Ka | 2018-03-04
Przeczytana: luty 2018

Anna jest psychologiem dziecięcym. I podglądaczką. Obecnie rozwija się w tej drugiej dziedzinie. Pierwszą musiała zawiesić, bo od pewnego czasu nie wychodzi z domu. Wogóle nie wychodzi z domu. To znaczy czasem, kiedy schowa się pod parasolem, jest w stanie zrobić kilka kroków do ogrodu, ale nawet to idzie jej kiepsko. Więc siedzi w domu, łyka prochy, pije merlota na butelki, ogląda stare filmy i podgląda sąsiadów. Pewnego dnia do domu na jej ulicy wprowadza się nowa rodzina. I wtedy się zaczyna...
Świetny thriller, inspirowany trochę "Oknem na podwórze". To debiut powieściowy Finna, ale doskonale przygotowany. Bardzo dobrze skonstruowana fabuła bez zbędnych fajerwerków. Gra psychologiczna, którą prowadzi z nami autor naprawdę wciąga.
Jeśli Finn jeszcze coś napisze to na pewno to przeczytam. Polecam.

xLadyInBlack | 2018-05-02
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

Anna Fox to kobieta, która cierpi na agorafobię - lęk przed otwartymi przestrzeniami. Anna dobrze czuje się tylko w czterech ścianach swojego mieszkania. Wolny czas dzieli pomiędzy forum internetowe, zażywanie środków psychotropowych, a podglądanie sąsiadów. Zna doskonale godziny ich powrotów, ich charaktery oraz wszystkie problemy. Kobieta wiedzie spokojne życie do czasu, gdy wszystko się zmienia. Pewnego dnia na przeciwko wprowadza się nowa rodzina. Sąsiadka oraz jej syn niespodziewanie wkraczają w życie Anny. Mogłoby się wydawać, że życie głównej bohaterki nabiera kolorów. Pojawiają się nawet ciche nadzieje na wyjście z choroby. Jej "szczęście" nie trwa jednak długo. Pewnego dnia z okna swojego mieszkania Anna widzi morderstwo. Ktoś zabija jej nową znajomą. Policja oraz mąż ofiary przeczą jej zeznaniom. Czy to co zobaczyła Fox było tylko wytworem jej chorej wyobraźni?

A.J. Finn spisała się na prawdę świetnie. Stworzyła mocny thriller, za którym ciężko nadążyć. Autorka bardzo...

Jeżynka | 2018-04-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Kolejny bestseller wykreowany przez speców od marketingu. Dalej mogłabym spokojnie zrobić "kopiuj"-"wklej" moich poprzednich recenzji tak wiekopomnych dzieł jak "Kredziarz" czy "Na skraju załamania (oraz wielu innych, także tych made in Poland).

"Kobieta w oknie" A.J. Finn to książka kalka oparta do bólu na ogranych przez literaturę i film schematach: rodzinna tragedia, nadużywanie alkoholu, kłopoty z pamięcią a to wszystko w scenerii ogromnego domu który dla głównej bohaterki jest zarówno schronieniem jak i więzieniem gdyż cierpi ona na lęk przed otwartymi przestrzeniami.
Nie jestem jakimś fanatycznym kinomanem ale od razu skojarzyłam sobie że ja to już gdzieś widziałam. Chwilę poszperałam w zakamarkach pamięci i mam: "Psychopata"z Sigourney Weaver, która gra ona psychologa sądowego (!) cierpiącego na agorafobię. Nawet dla tych którzy filmu nie widzieli zbieżność wątków na pewno rzuca się w oczy.

Dla kogoś dla kogo będzie to pierwszy przeczytany thriller w życiu lektura może...

SzkockaKrata | 2018-02-28

"Jeżeli chcecie, możecie poczytać sobie o tym w piątej edycji klasyfikacji zaburzeń psychicznych, w skrócie DSM-5. Zawsze mnie śmieszył ten tytuł, bo brzmi, jakby chodziło o jakąś hollywoodzką serię:
"Podobały ci się Zaburzenia umysłowe 4? Zakochasz się w kolejnej części!"

Bardzo się bałam, że "Kobieta w oknie" okaże się rozczarowaniem na miarę "Dziewczyny z pociągu". Niepotrzebnie.
To szybka ( bardzo krótkie zdania!) i przyjemna lektura. Podobały mi się nawiązywania do starych filmów, ale zbyt łatwo można się domyślić, co ukrywa bohaterka. Finał też nie powala na kolana, ale nie było źle.
Anna przez całą książkę chleje wino. Nie ma rozdziału, w którym by nie otwierała butelki, nalewała Merlota albo popijała nim garści prochów... i biednego czytelnika też zaczyna suszyć!