Grzesznica

Wydawnictwo: Otwarte
Sünderin
grzesznica, kryminał, thriller, otwarte,
Natalia-Lena

"Woda była chłodna i rześka. Cora zanurkowała, a gdy toń zamknęła się nad jej głową, przeszedł ją przyjemny dreszcz. Podobno utopił się tu kiedyś jakiś mężczyzna, jego ciała nigdy nie znaleziono. Nie wiedziała, czy to prawda. Jeśli tak, to mężczyzna nadal musiał leżeć na dnie. Mogłaby z nim zamieszkać wśród ryb i wodorostów. W tym wodnym świecie z pewnością było pięknie, nie istniały melodie...

Podobno utopił się tu kiedyś jakiś mężczyzna, jego ciała nigdy nie znaleziono. Nie wiedziała, czy to prawda. Jeśli tak, to mężczyzna nadal musiał leżeć na dnie. Mogłaby z nim zamieszkać wśród ryb i wodorostów. W tym wodnym świecie z pewnością było pięknie, nie istniały melodie ani czarne sny. Tylko lekki szmer, tylko uderzenia własnego serca, tylko szum krwi w uszach."

Chwilę później Cora zabija nieznajomego opalającego się na piaszczystej plaży. Zwyczajna, niepozorna kobieta, spełniona żona i matka zostaje uznana za niepoczytalną. Czy prawda jest tak banalnie prosta? Czy szaleństwo popchnęło Corę do zbrodni? A może prawda jest zupełnie inna. Kłamstwa czają się na każdym kroku.

"Grzesznica" – mroczna i fascynująca powieść psychologiczna, na podstawie której powstał serial z Jessicą Biel w roli głównej.

źródło opisu: otwarte.eu

źródło okładki: otwarte.eu

Perzka | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cora Bender, żona i mama. Życie dzieli między obowiązkami w pracy i w domu. Nie pamięta, albo nie chce pamiętać, co wydarzyło się w przeszłości. Tylko blizny na czole i rękach świadczą o tym, że jej przeszłość, lata młodzieńcze nie były usłane różami. Wystarczył jeden bodziec, który uruchomił lawinę przyszłych zdarzeń. Jeden drobny gest wykonany przez męża w pewien wigilijny wieczór, a Cora traci panowanie nad sobą. Jej niby pozornie poukładany świat, życie runęło. Próbuje otumanić się lekami nasennymi, uspokajającymi, ale nie przynosi to większego efektu. Postanowia inaczej poradzić sobie z problemem. Namawia męża, aby wraz z synkiem pojechali nad jezioro, Otto_Maigler-See. Tam wśród wielu opalających się i odpoczywających osób rozkładają koc i kosz piknikowy. Dzień, który dla męża i syna Cory zapowiadał się miło, kończy się tragicznie. Kobieta coraz częściej zerka na parę, która leży obok niej na kocu. Przy dźwiękach dość głośnej muzyki, młodzi oddają się pieszczotom. Każdy z...

Gala | 2018-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2018

„ Chociaż płyną ostre nuty
W żyłach płonie krew
Nigdy żadne z nas do tańca
Nie poderwie się."
Rozpoczynam moją opinię „ Grzesznicy „ cytatem z piosenki „ Takie tango „ – Budki Suflera, bo jakoś tak automatycznie nasunęły mi się po przeczytaniu tej książki, która zawiera interesującą historię, ale sponiewierała mnie psychicznie i emocjonalnie a lektura nie od razu mnie wciągnęła. Do zachwytów nad tym dziełem też mi daleko. Sięgając po tę powieść spodziewałam się rasowego kryminału, może thrillera a dostałam trudną w odbiorze mroczną opowieść psychologiczną o kobiecie, która zabiła. Nie jest to ten rodzaj literatury, który lubię.
„ Grzesznica „ to trudna historia pełna niewiadomych i nie należy do książek, które można przeczytać jednym tchem. Trzeba to robić uważnie, bo tu znaczenie ma wszystko, każde słowo, gest, kłamstwo.
Historia zaczyna się przewrotnie, bo od morderstwa. Młoda kobieta, której życie pozornie biegnie spokojne, ale od początku już wiadomo, że coś ja...

Bardzo wciągająca i poruszająca powieść kryminalna.

Świetnie poprowadzono płaszczyzny czasu powieściowego - mamy bowiem do czynienia z wydarzeniem w obecnym czasie powieściowym tj. morderstwem i wspomnieniami głównej bohaterki. Płaszczyzny te przenikają się, przy czym granica między prawdą, a kłamstwami zawsze była zatarta.

Lubiłam w powieści głównego detektywa - Grovian mi zaimponował! To, jak z okruchów prawdy umaczanych w wielu kłamstwach wyciągnął cały sens, to jak okazał zaciekawienie i zrozumienie, to jak podjął cały trud dowiedzenia prawdy - to naprawdę robiło na mnie wrażenie. Każda jego rozmowa z Corą - była wspaniała. Ale i tak najlepsza jest jego rozmowa z adwokatem - po prostu majstersztyk.:)

I to nawiązanie do "Alicji w Krainie Czarów" - to także majstersztyk. Muszę teraz przeczytać "Alicję...":)

mikakeMonika | 2018-07-30
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 lipca 2018

Jak wiele osób napisało - czyta się jednym tchem. Wiele razy myślałam, że już wiem, że przechytrzyłam autorkę i wiem, jak się skończy. Guzik!
Lubię tego typu książki - psychologiczne spojrzenie ze zbrodnią w tle. Tutaj jeszcze dodatkowo pokazana mania religijna. Strzeż nas Panie przed takimi ludźmi. Amen ;-)

Jolka | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

Historia niesamowicie wciąga do tego stopnia,że zarwałam nockę aby dotrzeć do końca i dotrzeć do prawdy,tylko czy ta prawda jest tak na prawdę oczywista?Jak ja odszukać pośród mnóstwa kłamstw,pośród ogromu blefów i ściem..Muszę przyznać,że autorka ma na prawdę niesamowita wyobraźnię ale dobrze przemyślaną :-)Jest to powieść,w której ogromne znaczenie ma motyw religijny,który ma wg mnie znaczenie symboliczne.
Książkę początkowo trudno było mi czytać ze względu na ogrom kłamstw ,a które musiałam jakoś uporządkować,jednak po tym jak pomału karty się odkrywały książkę czytało się wyśmienicie.
Teraz mogę porównać książkę z serialową ekranizacją.

Izabela Pycio | 2018-03-24
Przeczytana: 10 marca 2018

"Istnieją rzeczy zbyt potworne, by je sobie uświadomić."

Ależ niesamowity thriller psychologiczny, całkowicie mnie pochłonął, cudowne uczucie, kiedy przez kilka godzin czytania nie liczy się rzeczywistość, a jedynie historia przybliżana w książce. Wyjątkowo intrygująca fabuła, nie zliczę ile autorka przeprowadza nagłych zwrotów akcji, jak wiele podrzuca fałszywych tropów i lustrzanych odbić do snucia przypuszczeń i domysłów. Mocno dałam się wciągnąć w prowadzoną na wysokim poziomie grę interpretacji zdarzeń, zmieniania punktów widzenia, przeformowywania opinii o kluczowych bohaterach. Potężnie rozbudzona sfera emocjonalna, nieprzewidywalne skrajne przeżycia, pragnienie dotarcia do prawdy kryjącej się za licznymi zmyślnie wykreowanymi tajemnicami, matactwami i kłamstwami.

Mamy wrażenie ciągłego wciskania przycisku rewersu podczas odsłuchiwania taśmy wspomnień głównej bohaterki, nakładania kolejnych warstw półprawd i krętactw mających uniemożliwić dosięgnięcie właściwego sedna...

Adam | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

Sięgając po ten thriller psychologiczny musicie wiedzieć, że nie jest to łatwa lektura, nie czyta się jej łatwo. Trzeba się skupić, to historia mocno poplątana kłamstwami.
Cora Bebder to delikatna, szczupła dwudziestoczteroletnia mężatka. Owocem tego trzyletniego związku jest prawie dwuletni synek. Ta zwyczajna niepozorna drobna kobieta z bliznami na rękach wydaje się prowadzić normalne życie. Przeszłość próbuje zatuszować lekami uspokajającymi, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wypoczynek nad jeziorem z mężem i synkiem kończy się tragicznie. Cora z nieznanych nam powodów z nożykiem w ręku atakuje rozłożoną obok na kocyku młodą parę. Zadane przez nią ciosy w szyję są śmiertelne dla mężczyzny.
Grzesznica to połączenie kryminału z thrillerem, choć bardziej skłaniałbym się w stronę thrillera psychologicznego. Nie ma tu zagadki kto zabił. Wiemy od samego początku, że zrobiła to Cora Bebder. Niestety nie znamy motywu działania sprawczyni, ale autorka ukazuje nam powoli...

Aniaczyanka | 2018-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2018

To najmroczniejszy thriller psychologiczny, jaki czytałam. To książka, o której nie da się zapomnieć długo po jej odłożeniu. W której do samego końca nic nie jest oczywiste, nie wiadomo co jest prawdą, co jest zmyślone, a co urojone. Cała historia jest taka... Niepokojąca. Polecam! Warto ją przeczytać

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Grzesznica" to thriller psychologiczny rozdzierający serce, wywołał we mnie negatywne emocje, wstrząsnął do głębi, bardzo przerażający, smutny. To prawdziwa historia oparta na prawdziwych faktach.
Opowiada historię młodej kobiety,która miała smutne, okrutne dzieciństwo będąc małą dziewczynką przeżyła koszmar w własnym domu, okrucieństwo ze strony swojej matki i ojca, poniżana,okrutnie traktowana doświadczyła dużo cierpień,krzywd była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca.
Matka była fanatyczką religijną, a ojciec słaby. Miała też siostrę bardzo chorowitą, która była skazana na chorobę nieuleczalną wraz z matką czuły nienawiść do swojej siostry.
Dużo wycierpiała w swym życiu i była skrzywdzona przez swoją rodzinę, zadawali ból dziecku swojemu, nie liczyli się z jego uczuciami.
Serce mi się krajało,ile musiała przeżyć ona złego, jako mała dziewczynka,przeżyć piekło,którzy zgotowali jej najbliżsi,wylałam sporo łez przy tej książce naprawdę zasmuciła mnie,przygnębiła.
Postacie...

Ania | 2018-06-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Do mnie ta historia nie przemawia.
Miałam trudności z osadzeniem wydarzeń w czasie, przez co czułam się zagubiona. Owszem, są fragmenty, które jednoznacznie wskazują na ramy czasowe, ale dla mnie równie dobrze mogła się ona wydarzyć sto lat wcześniej, albo sto lat później.
Narracja i styl autorki również nie przypadły mi do gustu. Czytając, czyłam znużenie.
Zabieg polegający na ciągłym odtwarzaniu wydarzeń, dodawaniu kolejengo fragmentu i podważaniu tego co czytelnikowi udało się ustalić, moim zdaniem jest bezcelowy. Ładnie nabija ilość stron, ale jest tylko zasłoną dla banalnego zakończenia.
Może gdyby autorka zachowała umiar i nie komplikowała tak fabuły...