Dawna znajoma

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Filia
Friend Request
aleqsia

MARIA WESTON CHCE DOŁĄCZYĆ DO MOICH ZNAJOMYCH NA FB. ALE MARIA WESTON NIE ŻYJE OD 25 LAT, CZYŻ NIE? W szkole średniej Maria i Louise były na najlepszej drodze do zostania przyjaciółkami. Presja otoczenia była jednak zbyt silna i Maria została odtrącona. Teraz, po ponad 25 latach, Louise otrzymuje wstrząsający email: Maria Weston prosi o dodanie do grona Twoich znajomych na Facebooku....

MARIA WESTON CHCE DOŁĄCZYĆ DO MOICH ZNAJOMYCH NA FB.

ALE MARIA WESTON NIE ŻYJE OD 25 LAT, CZYŻ NIE?

Teraz, po ponad 25 latach, Louise otrzymuje wstrząsający email: Maria Weston prosi o dodanie do grona Twoich znajomych na Facebooku. Głęboko pogrzebane wspomnienia budzą się do życia: przyjaźń, okrutne decyzje i noc, która na zawsze zmieniła ich życie.

Louise zawsze wiedziała, że jeśli prawda kiedykolwiek wyjdzie na jaw, może stracić wszystko: pracę, syna, wolność. Nagłe pojawienie się wiadomości od Marii zagraża jej obecnemu życiu i zmusza Louise do odnowienia znajomości ze wszystkimi ludźmi, z którymi zerwała kontakty by odciąć się od przeszłości. Kiedy stara się ponownie odtworzyć zdarzenia tamtej nocy, odkrywa, że w całej historii kryje się dużo więcej, niż kiedykolwiek podejrzewała. Aby zachować swój sekret, Louise musi najpierw dotrzeć do prawdy.

Może po prostu to niemożliwe, aby poznać w pełni drugą osobę. Kiedy przychodzi co do czego, wszyscy jesteśmy samotni. Czasem nie znamy nawet samych siebie.

Profil na Facebooku jest idealną wersją życia. Każdy pokazuje światu to, co chce, żeby zobaczył.

„Wyobraźcie sobie, że otrzymujecie wiadomość na Facebooku od szkolnej przyjaciółki, o której śmierć się obwiniacie… Świetna powieść o nikczemnych nastolatkach i mrocznych sekretach“ – Good Housekeeping

„Laura Marshall buduje napięcie strona po stronie, nie wiemy, komu można zaufać. To książka, która uświadamia, jak bardzo jesteśmy bezbronni wobec wszechobecnych mediów społecznościowych. Doskonała powieść! – Rachel Abbott, autorka światowych bestsellerów

źródło opisu: Filia

źródło okładki: Filia

kryminalnakuchnia | 2018-06-22

„Dawna znajoma” brytyjskiej pisarki Laury Marshall, to książka, która już w dniu premiery znalazła się na mojej liście do przeczytania. Przyznam szczerze, że do jej zakupu zwabił mnie nie tylko ciekawy opis fabuły, ale również okładka, która swą barwą przyciągnęła moją uwagę.

„Dawna znajoma” rozpoczyna swój bieg w momencie, gdy Louise dostaje zaproszenie na Facebooku od znajomej, której nie widziała ponad 25 lat. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Maria Weston nie żyje. Początkowo główna bohaterka bierze to za głupi dowcip lecz upływający czas i seria niewytłumaczalnych zdarzeń, powodują iż kobieta zaczyna powątpiewać w swoją teorię. Przerażona obrotem sprawy, postanawia odnaleźć dawnych znajomych i ustalić co tak naprawdę wydarzyło się tamtej feralnej nocy. Tym bardziej, że sytuacja, która miała miejsce, może zrujnować całe dotychczasowe życie Louise.

Według mnie „Dawna znajoma”, była dobrze zapowiadająca się książką, o ciekawej i wciągającej fabule....

tjank | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Książka totalnie beznadziejna. Nie mogę uwierzyć, że zebrała tyle dobrych ocen . Dialogi na poziomie seriali brazylijskich. Zero, ale to absolutnie zero napięcia, czy chociażby zalążka akcji. Dawałem kolejną szansę po każdych dziesięciu stronach. Doszedłem do 90 i stwierdziłem, że kontynuacja skończy się dla mnie wizytą u lekarza. Czyste, doskonałe grafomaństwo. Zdecydowanie nie polecam.

joaśka | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Strata czasu. Pominęłam zwyczajowe pochwały i porównania na stronie tytułowej i zabrałam się do czytania. Ale tu nie ma co czytać :) Język toporny; postacie papierowe, a sama opowieść mało zajmująca (ujmując rzecz delikatnie).

Dia | 2018-09-03
Przeczytana: 03 września 2018

Atutem tej książki jest bardzo intrygujący początek. Louise otrzymuje zaproszenie do grona znajomych na FB od „dawnej znajomej” Nic nie budziłoby tu zdziwienia gdyby nie fakt, że owa znajoma, Maria Westom nie żyje od 25 lat, a Louise na pewno ma coś na sumieniu.
Dynamiczna akcja, dużo zmian, domysłów spowodowało,że książkę czyta się szybko i mimo iż nigdy nie wróciłabym do niej drugi raz, na pewno nie odczułam dłużyzny czy nudy.
Śmiesznie opisany fb i kreowanie własnego wizerunku zupełnie odbiegającego od rzeczywistości i problemy, z którymi boryka się człowiek w szkole średniej, przynależność do grupy, przyjaźnie i ile można poświęcić aby być lubianą.

Rybana | 2018-10-13
Przeczytana: 13 października 2018

Media społecznościowe to taka wirtualna rzeczywistość, która zarówno potrafi zbliżyć ludzi, jak i ich zniszczyć. Pokazujesz się światu i świat cię ogląda. Może tylko szerzej się uśmiechasz, bardziej wciągasz brzuch i kieckę na zdjęciu masz bardziej "paradną" niż zazwyczaj. Często pokazujesz tę ulepszoną, podrasowaną wersję swojej codzienności. Ale czasem zamiast miłego komentarza, dostajesz przyprawiającą o gęsią skórkę wiadomość np. zza światów.
Tak też dzieje się w życiu bohaterki tej książki. Za pomocą faceobooka dostaje zaproszenie do grona znajomych od osoby, która nomen omen nie żyje od ponad 25 lat. Mogłaby uznać to za głupi żart, dowcip, kiepskie poczucie humoru kogoś komu się nudzi, ale oprócz tego, że w jej życiu zaczynają się dziać dziwne rzeczy, to jeszcze wspomnienie przeszłości i tego co się wydarzyło na balu absolwentów nie daje spać spokojnie i wgryza się zębami w jej sumienie.
Dziwne zaproszenie do grona znajomych, oraz otrzymywane wiadomości od kogoś kto ponoć...

Bzibzioh | 2019-01-17
Na półkach: Legimi, E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Początek mnie zafrapował. Frap, frap. 😊 Atutem książki jest to, że można się wczuć w akcję, bo sytuacja, w jakiej znalazła się główna bohaterka, może dotyczyć niemal każdego z nas. Media społecznościowe, znajomości z nastoletnich czasów, zaproszenia do (nie)znajomych itd. Uznana za zmarłą, a może jednak nadal żywa koleżanka z klasy ma profil na facebooku! Zaiste ciekawie to wyglądało. Jednak czegoś mi brakowało w tej narracji, aby móc czytać z zapartym tchem bez dopuszczenia możliwości odłożenia książki choć na chwilę. Nie, nie, odkładałam dość często, bo momentami narracja była nużąca. Zakończenie takie sobie. Niemniej jednak nie jest to zła książka - autorka miała jakiś tam niezły pomysł na powieść.

zupa_czyta | 2018-05-07
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2018

Nie mam dla Was dobrych wieści - gdy weźmiecie tę książkę do ręki, zaniedbacie obowiązki, dzieci będą chodziły głodne, a mężowie zostaną pozostawieni na pastwę losu i będą musieli radzić sobie sami ;)

W skrócie: Louise otrzymuje na facebooku zaproszenie do znajomych od Marii i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie podejrzenie, że Maria od 25 lat nie żyje. Jak się można domyślić, nasza bohaterka w jakiś sposób musiała maczać palce w tej śmierci/zaginięciu. Po otrzymaniu większej ilości wiadomości od dawnej koleżanki, gdy Louise popada w coraz większa paranoję i przytłacza ją poczucie winy, nasza bohaterka staje się coraz bardziej zdeterminowana, by odkryć, kto zdecydował się ją zdemaskować i odkryć wszystkie jej sekrety. Czy Maria naprawdę wróciła, by się na niej zemścić?

"Dawna znajoma" wciąga i pochłania bez reszty. Nie chciałam jej odkładać ani na moment! To książka, dzięki której zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy społeczeństwo zmierza w dobrym kierunku, czy czasami...

Herbatkow87a | 2018-06-05
Na półkach: Recenzenckie, Przeczytane
Przeczytana: maj 2018

Ponad 25 lat temu podczas balu w szkole średniej dochodzi do zaginięcia jednej z uczestniczek. Dziewczynę ostatnio widziano w okolicach klifu. Policja podejrzewa, że doszło do nieszczęśliwego wypadku lub samobójstwa. Ciała nigdy nie odnaleziono. Ale to Louise obwinia się za rzekomą śmierć koleżanki. Teraz Maria Weston prosi Louise o dodanie do grona znajomych na Facebooku.
Kobieta zaczyna bać się o tajemnice z przeszłości, które nie powinny wyjść nigdy na jaw. W przeciwnym razie zagrożona będzie jej wolność, jej uporządkowane życie jakie stworzyła po rozwodzie oraz jej syn, który jest dla niej najważniejszy na świecie. Gdy zaczyna otrzymywać dziwne wiadomości od Marii odnawia dawne znajomości, od których odcięła się zaraz po tragicznych wydarzeniach sprzed wielu lat. Musi dowiedzieć się co tak naprawdę się wtedy wydarzyło. Czy odkryje prawdę?

Bardzo dobra książka, której zbytnio nie trzeba zachwalać. Zaciekawia i intryguje od pierwszych stron. Napięcie utrzymuje się do samego...

Oczytana | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

[Przedpremierowo]

Jeśli lubisz thrillery psychologiczne, tak samo, jak ja, to koniecznie musisz przeczytać moją dzisiejszą recenzje. Jeśli jednak trafiłeś/aś tu przypadkiem, mam nadzieje, że moja recenzja zachęci Cię do przeczytania książki, o której za moment będzie mowa.

Miło mi też będzie, gdy po przeczytaniu zostawisz komentarz, dokładnie tak jak to robisz, gdy widzisz fajnego posta na Facebooku.

„ W mojej skrzynce pocztowej, niczym niewybuch, pojawia się e-mail :

Maria Weston prosi o dodanie do grona znajomych na Facebooku “(*¹)

Pewnego dnia Louise otrzymuje zaproszenie do grona znajomych na Facebooku od swojej dawnej koleżanki ze szkoły Marii. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że Maria nie żyje od dwudziestukilku lat, zginęła podczas balu absolwentów. Jednak zaproszenie to tylko początek, wkrótce Lou zaczyna otrzymywać także wiadomości z konta zmarłej dziewczyny. Powrót przeszłości zmusza bohaterkę do odnowienia kontaktów ze szkolnych lat.

AKCJA I...

Marta | 2018-09-06
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2018

Jestem rozczarowana. Co prawda nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej książce, ale zaintrygowała mnie już samą okładką, więc dałam szansę. Już pierwsze strony sugerowały, że raczej nie będzie to spotkanie wciągające, ale mimo wszystko postanowiłam czytać dalej. Zajęło mi to bardzo dużo czasu, przemęczyłam się do samego końca, skończyłam i jedyne co czuję to ulga, że mogę już sięgnąć po kolejną książkę. Niestety nie dostałam tutaj niczego, historia mnie nie pochłonęła, żaden z bohaterów nie zyskał mojej sympatii, żaden nie był na tyle wyraźny, żeby dać się polubić. Chyba sam pomysł nie był do końca dobry. Zaczynamy od nastoletniego prześladowania, które towarzyszy przez cała książkę, a nagle kończymy na upodobaniu do bdsm jednego z bohaterów. Mam wrażenie, że żaden z tych wątków nie został wykorzystany. Młodzieńce zachowania w którymś momencie zostały przez autorkę porzucone, zaniedbane, po to, żeby wrzucić wzmiankę o upodobaniach seksualnych bohatera, która w żaden sposób...