Dawna znajoma

Filia
2018-05-09
2018-05-09
Joanna Grabarek
przeszłość poczucie winy facebook media społecznościowe thriller

Louise nie wspomina dobrze szkolnych czasów. Prowadziła wtedy ciągłą walkę by nie stać się outsiderką, żebrząc o uwagę "najlepszej przyjaciółki" i jej przychylność. Robiła, co ta jej kazała. Przez to zniszczyła inną rodzącą się przyjaźń - coś dużo bardziej prawdziwszego niż relacja z Sophie. Ale Louise była słaba i zbyt przerażona perspektywą utraty wsparcia popularnej Sophie. Grała więc tak jak ta jej zagrała aż do końca. Do tragicznego końca.

Po dwudziestu pięciu latach Louise dostaje na facebooku zaproszenie do znajomych od Marie Weston, dziewczyny, która umarła w dniu balu absolwentów, i za której śmierć Louise czuje się odpowiedzialna. Tak zaczyna się dziwna gra, w którą ktoś pogrywa z kobietą. Czyżby Marie jednak przeżyła? Czy to ona ją teraz dręczy? A jeśli nie ona to kto jeszcze wie co wydarzyło się tamtej nocy? I co ma zamiar teraz z ta wiedzą zrobić?

Pomysł na fabułę bardzo udany. Stara zbrodnia, zemsta zza grobu, kolejne kłamstwa i niemożliwość otrzymania pomocy bez wyznania wszystkich swoich win. To miał być bardzo dobry thriller, ale coś tu mocno poszło nie tak. Czytałam i zupełnie nic nie czułam. Ani odrobiny niepokoju, zaciekawienia, dreszczu przy kolejnych rewelacjach. Mimo że książka napisana świetnym stylem, z dobrze wymyśloną i logiczną fabułą, była ona tak mdła, że trudno było mi doczytać ją do końca. Wielka szkoda, że zabrakło tu budowania napięcia. Przez ten zupełny brak emocji nawet trudno mi nazwać "Dawną znajomą" thrillerem, skoro nie wywarła na mnie żadnego wrażenia.

Thrillery to specyficzny gatunek i czasami po prostu coś nie idzie tak jak powinno. Tak było w tym przypadku. Pomimo dobrej fabuły, konsekwentnie poprowadzonej do zaskakującego końca, warstwa emocjonalna nie istnieje zupełnie. A to odbiera radość z czytania thrillera. Niestety, nie polecę.

Książka jest ewidentnie zgapiona, od innych. Miejscami przynudza, by później znów się rozkręcić.

Mam wrażenie , że to wszystko już gdzieś było. Książka niestety jest przewidywalna i jak dla mnie w ogóle nie wciąga

Pozycja dość średnia. Czytałam i ciągle mialam nadzieję,że czymś mnie zaskoczy w którymś momencie. Niestety tak się nie stało. Bez porywu, bez zaskoczeń. Zakończenie też bez szału. Napewno nie jest absolutnie żadnym porównaniem do "Za zamkniętymi drzwiami".

Czytając tą książkę miałam długi czas nieodparte wrażenie, że znam już tą, albo bardzo podobną historię... mimo wszystko koniec mnie zaskoczył.

Przeciętność i nic poza tym . Można przeczytać ale nie koniecznie.

Przeciętność i nic poza tym . Można przeczytać ale nie koniecznie.

Czasami za dużo opisów , ale tylko momentami,nie jest to uciążliwe :)
Fabuła super,motyw zmarłej znajomej która nagle powraca bardzo mi się podobał,nic nie jest takie jakim się wydaje, i te wplecione pisane jakby wierszem notatki "tej" osoby,fajnie podrasowało książkę :) uważam ,że jest jak najbardziej godna uwagi 👌 nie powala na kolana ale od końcówki nie mogłam się oderwać,zakończenie uważam za bardzo zaskakujące! 👏

Czasami za dużo opisów , ale tylko momentami,nie jest to uciążliwe :)

Pewnego dnia niejaka Louise – architektka otrzymuje zaproszenie na Facebooku do grona znajomych. I nic nie byłoby w tym szokującego, gdyby nie fakt, że zaproszenie to pochodzi od jej nieżyjącej koleżanki ze szkoły średniej – Marii. Maria Weston za czasów szkolnych próbowała nawiązać przyjaźń z Louis. Niestety otoczenie wywierało tak silną presje na dziewczynie, że ta odtrąciła nową koleżankę. Jak to zwykle w szkołach bywa są w nich „stada” i stadka”. Jedni konkurują z drugimi o znajomych, szkolną sławę itd. Dochodzi do bardzo wielu starć między nimi, a nawet aktów przemocy psychicznej. Jedną z ofiar takiego traktowania była właśnie Maria Weston. Louis po dziś dzień czuje się winna za jej śmierć. W chwili obecnej obawia się, że prawda znów ma szansę ujrzeć światło dzienne, a ona będzie musiał ponieść tego konsekwencje. W jednej chwili przyszłoby jej stracić wszystko, co ma: miłość do swego syna. Żeby odciąć się od przeszłości i raz na zawsze rozwiązać sprawę tajemniczego zniknięcia Marii jest zmuszona na nowo nawiązać kontakty z dawnymi znajomymi i postarać się odtworzyć zdarzenia z tamtej nocy, w której ślad wszelki po Marii zaginął. Co sprawiło, że „demony przeszłości” postanowiły powrócić…?

„Dawna dziewczyna” to thriller jakich wiele. Nie mrozi krwi w żyłach, ani nie przeraża czytelnika. Zbyt wiele w nim z powieści obyczajowej, a za mało momentów grozy i poruszenia. Na dodatek ewidentnie zabrakło autorce pomysłu na sensowne zakończenie akcji w powieści. Niestety jest zwyczajnie rozczarowujące. Książka dobra, ale z braku laku. W kolejce po nią bym się z pewnością nie ustawiła. Choć początek jest intrygujący, reszta pozostaje mierna. Znów więc się nabrałam… Cóż…

Bardzo dobra książka. Super napisana, trzymająca do końca. Naprawdę godna polecenia.

Dobra do słuchania w audiobooku przy codziennych czynnościach, zakończenie dość rozczarowujące.

• Przeczytane 2018

Laura Marshall Dawna znajoma Zobacz więcej