Czerwony Parasol

Wydawnictwo: Initium
Marczewek

Zimowa Moskwa. Siedemnastoletnia Tatiana, wracając z treningu gimnastyki, nie wie jeszcze, że jej życie za chwilę zmieni się nieodwracalnie. Kiedy w swoim domu, w zamożnej dzielnicy miasta, znajduje brutalnie zamordowanych rodziców i siostrę, nie pozwala sobie na rozpacz. Działa instynktownie, wiedziona twardym sportowym charakterem. Zabezpieczona przez ojca, odkrywa w domowej skrytce tajemnicze ampułki i pendrive’a. Los nie dał jej wyboru − musi dorosnąć, musi podejmować decyzje, od których zależy jej życie i dużo, dużo więcej. Czy wykaże się bezwzględnością? Czy będzie potrafiła zabić z zimną krwią? Liczy się wykonanie zadania.

Czerwony Parasol to oparta na faktach historia, wyciągnięta z tajnych akt służb specjalnych. Od początku do końca trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, zaskakując nagłymi zwrotami akcji. Wyraźne wątki polityczno-historyczne stanowią mocne tło szpiegowskiej, kryminalnej akcji, która toczy się w różnych krajach i na różnych kontynentach. Książka odsłania tajne metody działania służb specjalnych, zachowując jednocześnie lekkość przekazu i barwny, często dowcipny styl. Powierzając młodej dziewczynie rolę głównej postaci, autor w odważny sposób przełamuje stereotyp bohatera powieści sensacyjnej, dbając przy tym o zachowanie konwencji gatunku.

źródło opisu: http://www.initium.pl/

źródło okładki: http://www.initium.pl/

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 495

James Bond w wystrzępionych szortach

Na samym początku chcę zaznaczyć, że starałam się ograniczyć do minimum wyrażanie moich osobistych opinii na temat działań tajnych służb i polityki jako takiej i całkowicie skupić się na interpretacji tekstu.

„Czerwony Parasol” to powieść o porachunkach między CIA, MOSADEM i KGB. Gdzie w takim przypadku może być miejsce dla nastoletniej dziewczyny? Otóż jest i to nawet całkiem spore. Za pośrednictwem ojca Tatiana weszła w posiadanie pewnego specyfiku i ścisłej dokumentacji na jego temat i teraz ma na głowie agentów tajnych służb trzech niezależnych państw. Trochę tego dużo jak na jedną nastolatkę, ale Tatiana ma niebywałe szczęście i trafia pod skrzydła organizacji zwanej „Czerwonym Parasolem”, gdzie uczy się podstawowych zasad życia w konspiracji. Dosyć szybko okazuje się, że dziewczyna ma zadatki na prawdziwego agenta i postanawia całą sytuację obrócić na swoją korzyść. Dodatkowo motywuje ją fakt, że najprawdopodobniej jedna z tych organizacji jest odpowiedzialna za zamordowanie jej rodziców i młodszej siostry. Słowem, dziewczyna jest żądna zemsty i wyrusza na osobistą krucjatę przeciwko domniemanym zabójcom, a dzięki pomocy swojego opiekuna a zarazem kochanka nieustannie udaje jej się wodzić przeciwników za nos. Ale oczywiście do czasu, jednak jej działania zdołają przyprawić o ból głowy niejednego zawodowca i „pieszczotliwie” zostaje porównana do Jamesa Bonda – tyle że w postrzępionych szortach.

Dla mnie spódnice są nadal i zapewne zawsze pozostaną atrybutem kobiecości....

Dla mnie spódnice są nadal i zapewne zawsze pozostaną atrybutem kobiecości. I dla wielu dziewczyn i kobiet również, biorąc pod uwagę długość noszonych przez nie spódnic i sukienek. Tatiana nie jest w tym wypadku wyjątkiem, ale (w przeciwności do większości) posługuje się swoją kobiecością w przemyślany i niewulgarny sposób. Jednak mimo całej tej pozy twardzielki, Tatiana nadal pozostaje dzieckiem, może bardziej dojrzałym emocjonalnie od swoich rówieśników, ale jednak dzieckiem, które w drastyczny sposób zostało zmuszone dorosnąć w ciągu kilku godzin. Tak gwałtowna zmiana nie pozostaje bez śladu i wraz z rozwojem fabuły często widać tą gniewną naiwność tak charakterystyczną dla młodego wieku.

Na początku akcja jest bardzo intensywna, ale potem tempo zwalnia niemal do zera. Bardzo dobrze, że Mrok poświęcił trochę czasu, aby opisać aklimatyzację Tatiany w nowym otoczeniu, ale niektóre rzeczy naprawdę mógłby pominąć. Chodzi na zakupy i kupuje ciuchy – super. Znalazła sobie chłopaka i przez większość czasu nie wychodzi z łóżka? Też dobrze. Ale po co poświęcać temu ciągiem ponad sto stron? Gdyby zamiast tego autor postanowił rozłożyć to na fragmenty i powplatać w fabułę, byłoby znacznie lepiej. Co oczywiście nie oznacza, że jest źle, bo później historia znowu nabiera rumieńców i czytelnik zastanawia się co następnym razem wykombinuje główna bohaterka. Jednak w niektórych momentach Mrok moim zdaniem przesadził, ale możliwe że wynika to z faktu, że w głowie nie chce mi się pomieścić jak zwyczajna dziewczyna może wpaść na tak odważne rozwiązania.

A teraz coś o samym autorze. Pod pseudonimem Wiktor Mrok kryje się Jurij Jakow – emerytowany wojskowy i technokrata, posiadający również gruntowną wiedzę z dziedziny psychologii i socjologii, których znajomość wielokrotnie znalazła zastosowanie w jego zawodowej karierze. Dodając jeszcze do tego jego osobiste doświadczenia i obserwacje z licznych podróży służbowych, można mieć pewność, że autor doskonale wie o czym pisze. I bardzo dobrze, gdyż dzięki temu „Czerwony Parasol” został napisany z realniejszej perspektywy niż większość pozycji typowych dla literatury sensacyjnej. Jednak, jak sam Jakow zaznacza, jego książka nie jest ani dokumentem, ani faktografią – to nadal thriller sensacyjny. W sumie to nawet nie wiadomo czy dziewczyna, mająca być pierwowzorem głównej bohaterki, w ogóle istniała. A jeśli nawet to z pewnością opis jej życia w nowym „domu” to czysta fikcja, bo szczerze wątpię, żeby takie nic nieznaczące szczegóły znalazły się w aktach tajnych służb. Chociaż kto to może wiedzieć.

„Czerwony Parasol” rekomenduję przede wszystkim miłośnikom literatury sensacyjnej (prawdziwi fani powinni być zachwyceni), ale nawet osoby nieprzepadające za aferami szpiegowskimi, uszczkną coś dla siebie. Dla mnie ta pozycja była miłą odmianą od thrillerów, które miałam okazję recenzować i jeśli kiedykolwiek Jurij Jakow zdecyduje się na napisanie kolejnej książki, to z chęcią się z nią zapoznam.

Natalia Neisser

Jeżynka | 2018-04-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

W czytaniu, jak w każdej innej dziecinie życia, po kilku dobrych lekturach chcąc nie chcąc trafia się na książkę tak słabą że potem człowiek sam sobie się dziwi że przeczytał ją do końca.
Od zarania mojego czytelnictwa kryminały stanowią moją tzw. "guilty pleasure". Ostatnimi laty staram się poszerzać moje czytelnicze horyzonty o thrillery i sensację ale chyba nie zostanę ich fanką. Co książka to zawód. I tak też się czuję po lekturze "Czerwonego Parasola" którego autor przyjął pseudonim Wiktor Mrok (prawda że jakoś od razu kojarzy się z nazwiskiem Mróz, oczywiście to czysty przypadek jak mniemam - i tutaj uśmiecham się lekko ironicznie).

To "dzieło" z gatunku zabili go i uciekł czyli pełne nieprawdopodobnych (nielogicznych nawet) zdarzeń gdzie główna bohaterka to nastolatka której pierwowzorem była chyba serialowa Nikita (zapewne większość z Was kojarzy tę produkcję).
Nie wiem nic o metodach działania służb specjalnych (zakładam że autor czerpie z własnego doświadczenia i...

Anna-mojeksiążki | 2018-01-14

Coraz częściej na światło dzienne wychodzą dokumenty i sprawy dotyczące tajnych służb. Prasa, telewizja prezentuje programy z tym związane, ale również na rynku pojawia się wiele książek opartych na faktach, na prawdziwych dokumentach. Jedną z nich jest Czerwony Parasol Wiktora Mroka, która oparta jest na dokumentach pochodzących z archiwów KGB.

Czerwony Parasol to organizacja, którą tworzą prominentni byli agenci KGB. Jej działalność porównywalna jest do działalności mafii. W objęcia Czerwonego parasola wpada Tatiana, niespełna 18-letnia gimnastyczka z Moskwy.

Tatiana jest nastolatką, która chodzi do szkoły i na zajęcia gimnastyczne. Ma przyjaciół i bogatą rodzinę, jest kochana i nie ma większych problemów. Jej ojcem jest znany naukowiec, którego karierę śledzą tajne służby wielu krajów. Prowadzi to do maskary w jego domu, zostaje zabity on, jego żona i młodsza córka, a starsza, Tatiana, znajduje ich zwłoki. Jest przerażona, ale stosuje się do wskazówek zostawionych przez ojca i...

Aniaczyanka | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Bardzo mi się podobała ta książka. Szczególnie towarzyszący jej humor, taki trochę w stylu Jamesa Bonda (mi się akurat tak skojarzył). Tajne organizacje, służby specjalne, kontrwywiad, a jako wisienka - wątek miłosny. Dzieje się dużo, czyta się ekspresowo, z wielką ciekawością i przyjemnością. A do tego historia opisana na faktach. Niełatwo w to uwierzyć. Polecam!

Tytuł: "Czerwony Parasol"

Autor: Wiktor Mrok

Wydawnictwo: Initium

Liczba stron: 596

Akcja książki dzieje się w Moskwie. Tatiana ma 17 lat, bogatych rodziców, jest ładna i wysportowana. Wydaje się, że wiedzie dobre i dostatnie życie. Pewnego dnia wraca z treningu i zostaje swoją rodzinę: matkę, ojca i siostrę brutalnie zamordowanych... Dla młodej dziewczyny to szok i wielka tragedia. Tatiana jednak nie jest słabą osobą i nie może pozwolić sobie na rozpacz.

Odkrywa, że ojciec pozostawił jej sekretnego pendrive'a oraz jakieś ampułki. Co to jest? Nie wie, lecz zrobi wszystko by odkryć tajemnicę śmierci swoich bliskich. W książce są poruszone wątki służb specjalnych, a szybkość akcji sprawia, że nie możemy oderwać się od tekstu.

Atmosfera szpiegowsko - kryminalnej Moskwy jest bardzo ciekawa. Pomimo tego, że książka jest dosyć gruba - to czyta się ją z wielkim zaciekawieniem. Zderzenie spojrzenia młodej dziewczyny i jej odwagi, przeplata się z mrożącymi krew w żyłach...

Stella_Agdzia | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Kryminały i thrillery cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Okazuje się jednak, że nie musimy daleko szukać, aby znaleźć jakiś dobry kryminał, bowiem polscy autorzy udowadniają, iż oni także potrafią budować napięcie, wymyślać świetne intrygi i nieoczekiwane zwroty akcji. Za kilka dni swoją premierę będzie miała powieść "Czerwony parasol" autorstwa Wiktora Mroka, który podobno wcale nie chciał zostawać pisarzem, ale widocznie okazało się to silniejsze od niego. Czy książka jest godna uwagi?

Moskwa, niespełna osiemnastoletnia Tatiana wraca z treningu i jeszcze nie ma świadomości, jaka tragedia rozegrała się w jej domu. Dziewczyna znajduje ciała zamordowanych rodziców oraz siostry. Dziewczyna nie zamierza siedzieć i rozpaczać, chce działać, bowiem ma wystarczające zabezpieczenie. W skrytce znajduje pendrive'a oraz tajemnicze ampułki. Teraz czeka ją przedwczesny sprawdzian z dorosłości i wiele trudnych decyzji. Czy łatwo jest być bezwzględnym? Czy można tak po prostu...

Czytaczyk | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Siedemnastoletnia Tatiana jest typową moskiewską nastolatką, dorasta w zamożnym domu w dobrej dzielnicy. Mimo życia w dostatku dziewczyna wcale nie jest rozkapryszona ani zuchwała. Czuje się szczęśliwa w swojej rodzinie, ma przystojnego przyjaciela i hobby, któremu całkowicie się poświęca i z którego czerpie satysfakcję. Jednak pewnego wieczoru jej życie wywraca się do góry nogami , gdy po wyczerpującym treningu gimnastyki wraca do domu i natrafia tam na brutalnie zbezczeszczone zwłoki rodziców i siostry. Nastolatka już od progu czuła, że coś jest nie tak, ale tego co zobaczyła kompletnie się nie spodziewała. Pomimo tego wstrząsającego odkrycia, jest w stanie zachować zimną krew i zastanowić się nad tym co się stało. W domowej skrytce znajduje dziwne ampułki i pendrive, pozostawione jej przez ojca. Instynktownie postanawia nie zawiadamiać policji o tym zdarzeniu. Tatiana wie, że może być teraz na celowniku mordercy. Zabiera tajemnicze znalezisko i ucieka z domu, żeby znaleźć...

White | 2018-01-14

Nie lubię kryminałów. Dlaczego? Bo bardzo często są przewidywalne i po prostu nudne. Sama nie wiem, co dokładnie podkusiło mnie do chwycenia za "Czerwony parasol". Obawiałam się, że nie przypadnie mi do gustu i jeszcze bardziej zbrzydzi mi powieści tego typu, jednak po skończeniu tej książki muszę powiedzieć, że nie żałuje ani sekundy z nią spędzonej. "Czerwony Parasol" zaczyna się, jak dla mnie, strasznie chaotycznie, dostajemy strzępki rozmów nie wiadomo kogo, o czym i nie za bardzo wiadomo co to ma mieć wspólnego z naszą główną bohaterką Tatianą. Jednak, czym dalej jesteśmy w fabule, tym bardziej zaczynamy rozpoznawać bohaterów i co najważniejsze, zaczynamy rozumieć, co się dzieje.

Siedemnastoletnia Tatiana wraca z treningu do domu, a tam znajduje zamordowanych rodziców i siostrę. Dziewczyna nie rozpacza, bierze się w garść i postanawia działać. Zabezpieczona przez ojca, odnajduje w domowej skrytce pendrive'a i ampułki. Dziewczyna szybko dorasta, ponieważ zdaje sobie...

ampH | 2018-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Dobry thriller nie jest zły - a jeśli wyjątkowo nie kręci się w prosty sposób wokół motywu śmierci, tylko ma o wiele więcej płaszczyzn, to jeszcze lepiej. Thriller, który jest jednocześnie debiutem literackim autora to dla mnie dobry kąsek - mam słabość do debiutów, a jeśli debiutantami są polscy autorzy, to cieszę się jeszcze bardziej. Oczywiście za radością z wymienionych powodów iść powinna satysfakcja z samej lektury. "Czerwony parasol" zdecydowanie mi ją zapewnił.

Tatiana jest jeszcze nastolatką, wychowywaną w bogatej rodzinie. Prowadzi dostatnie życie, chociaż jej ojciec stara się, aby była dobrze wychowana i twarda. Przyda jej się to, gdy pewnego dnia po powrocie z treningu gimnastycznego zastanie wszystkich członków swojej rodziny zamordowanych we własnym domu. Jeszcze nie wie, chociaż przeczuwa, że nie jest to prosta sprawa i pomimo mocnego charakteru bije się z własnymi myślami i strachem.

Pierwszy co się rzuca w oczy już po paru stronach to dość dojrzały styl pisania...

czytam_z_kotem | 2018-01-14
Przeczytana: 11 stycznia 2018

Powieść sensacyjna nie należy do moich ulubionych. Zazwyczaj od sensacji raczej stronię zarówno w literaturze, jak i filmie. Dlaczego? Ponieważ akcja jest za szybka, wciąż przeskakuje z miejsca na miejsce, za wątkami trudno nadążyć. Za dużo krwi i za dużo niepotrzebnych trupów, nie wspominając już o tym, że przez ten cały chaos cieżko jest się wczuć w sytuację bohaterów, co dla mnie znacznie spłyca odbiór emocjonalny. Jednak czytając opis "Czerwonego parasola" od razu wiedziałam, że chcę przeczytać tę książkę i miałam przeczucie, że nie będę tego żałować. Moja intuicja mnie nie zawiodła! Przeczytałam świetną książkę.

Informacja o tym, że autor powierzając rolę głównej bohaterki nastolatce przełamuje pewien stereotyp powieści sensacyjnej jest faktem, ale według mnie również genialnym zabiegiem, gdyż w pewien sposób nadaje tej historii lekkości i tym samym rozszerza grono jej odbiorców. Moim zdaniem książka z powodzeniem może zainteresować zarówno młodszych i starszych...

Bookholiczka | 2018-01-03
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Tajne akta służb specjalnych są tym, co wielu ludzi chciałoby poznać. Mrożące niekiedy krew w żyłach historie, które wydarzyły się naprawdę intrygują. Książki czy też filmy oparte na faktach moim zdaniem zdecydowanie wzbudzają większą ciekawość, niż fikcyjne. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po powieść "Czerwony parasol".
Zimowa Moskwa. Siedemnastoletnia Tatiana wracając z treningu gimnastyki nie wie, że jej życie za chwilę zmieni się nieodwracalnie.
Już po przekroczeniu furtki dziewczyna zauważa, że coś jest nie tak. Gdy wkracza do domu jej obawy się potwierdzają. Znajduje tam brutalnie zamordowanych rodziców i siostrę. Pomimo tego udaje jej się zachować zimną krew. Wiedziona instynktem odkrywa tajemniczą skrytkę i zabiera z niej całą zawartość. Z jakiegoś powodu przeczuwa, by nie dzwonić na policję i ucieka z miejsca zdarzenia. Wkrótce zbiegiem okoliczności odnajduje pomoc, tym samym rozpoczynając misję toczącą się w różnych krajach i na różnych kontynentach....