Anatomia skandalu

Wydawnictwo: Burda Książki
Anatomy of a Scandal
L_Settembrini

Jeden mężczyzna oskarżony o zbrodnię. I trzy kobiety, w których rękach spoczywa jego los. Ta historia powinna trafić na pierwsze strony gazet. Ostra i trzymająca w napięciu powieść o skandalu wśród brytyjskich elit oraz o kobietach, które muszą walczyć o prawdę. Anatomia skandalu stopniowo odkrywa historię małżeństwa z wyższych sfer, które staje w obliczu kryzysu. James – kochający mąż,...

Ta historia powinna trafić na pierwsze strony gazet.

James – kochający mąż, świetny tata, wzięty polityk – zostaje oskarżony o przestępstwo.

Jego żona Sophie wierzy, że jej mąż jest niewinny, i desperacko próbuje chronić rodzinę przed kłamstwami, które mogłyby ich zniszczyć.

Prawniczka Kate jest przekonana o winie Jamesa i chce, by za nią zapłacił. Za wszelką cenę dąży do jego ukarania.

I jest jeszcze przyjaciółka Kate, niepozorna Alison, która odkrywa pewien mroczny sekret z przeszłości. Tajemnicę łączącą wszystkie osoby uwikłane w skandal…

"Prowokacyjna, zniewalająca historia. Nie będziecie chcieli, by się skończyła."
-„Marie Claire”

"Pięknie napisana, mądra i wciągająca od pierwszej do ostatniej strony."
– Claire Douglas, autorka Sióstr i Ktokolwiek widział

"Powala na kolana. Szokująca. Wciągająca. Absolutnie genialna."
– Eve Chase, autorka Tajemnicy Black Rabbit Hall

"Mieszanka Żony idealnej i The Affair – fantastyczna!"
– blog BleachHouseLibrary

"To jedna z tych rzadkich książek łączących w sobie świetny warsztat pisarski, dopracowane postaci i historię, która nie pozwala przerwać czytania. […] Ma to, co najlepsze w House of Cards i Tajemnej historii."
– Fiona Cummins, autorka Grzechotu kości

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 501

W kobietach tkwi ukryta siła

Kłopot z kobietami jest taki, że brak im odwagi przekonań.

Jeden mężczyzna oskarżony o zbrodnię. I trzy kobiety, w których rękach spoczywa jego los. Ten mający nieco patetyczny wydźwięk tekst, przywiódł mi na myśl mojry – trzy greckie boginie przeznaczenia niepodlegające nawet olimpijskim bogom. W sumie to nie do końca prawda, gdyż w tej powieści kobiet, które wpływają na rozwój wypadków jest więcej, choć być może ich rola nie jest tak kluczowa jak rola Sophie, Kate i Ali. Każda z tych kobiet z biegiem lat przechodzi metamorfozę i mimo że ich drogi dawno temu się rozeszły, to jedno brzemienne w skutki wydarzenie sprawia, że ich ścieżki ponownie się przecinają.

Kłopot z kobietami jest taki, że brak im odwagi przekonań.

Temat przemocy seksualnej i molestowania seksualnego jest tematem bardzo współczesnym i niezwykle kontrowersyjnym. I niestety ten problem dotyczy wszystkich grup społecznych, bez najmniejszego nawet wyjątku. Celebryci, politycy, prawnicy, wojskowi i stróże prawa... Nawet duchowieństwo nie jest wolne od takich przewinień. Przerażające jest to, że są oni powszechnie uważani za wzór godny naśladowania, a nagle okazuje się, że potrafią dopuścić się takiego plugastwa jakim jest gwałt. I nie ważne czy ofiarą jest dziecko, dorosła kobieta lub mężczyzna, to doświadczenie pozostawia trwałe blizny na ich psychice. Niestety wielu sprawcom udaje się uniknąć wyroku skazującego, gdyż wymiar sprawiedliwości podchodzi ostrożnie to tego typu przestępstw, co jest niezwykle niesprawiedliwe w stosunku do ofiar. W takich przypadkach problemem jest również kręgosłup moralny prawników. Niejednokrotnie reprezentującym prawnikom wcale nie zależy na oddaniu sprawiedliwości ofiarom, a chcą tylko wygrać sprawę, która korzystnie wpłynie na rozwój ich kariery. Zresztą obrońcy pragną osiągnąć dokładnie to samo, więc sala sądowa staje się miejscem wielkiego spektaklu, odbywającym się na koszt poszkodowanego.

Kłopot z kobietami jest taki, że same nie wiedzą, czego chcą.

„Anatomia skandalu” to książka o niezwykle i niejednoznaczny treści. Bo czego tak naprawdę oczekuje kobieta, wchodząc do windy z byłym kochankiem? Kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli, to ona twierdzi, że to był gwałt, a on - że chwila największej namiętności, z której oboje czerpali satysfakcję. Komu wierzyć? I tu ciężko jest opisać wagę tego wydarzenia, gdyż każdy ma inne do niego podejście i widzi wydarzenia w trochę innym świetle. Jedni będą uważać, że kobieta sama się prosiła i obrzucać błotem, inni będą ją bezgranicznie wspierać i stanowczo potępiać winowajcę. Kłopot jednak polega na tym, że niejednokrotnie wzgardzone lub pragnące rozgłosu kobiety, wykorzystywały się oskarżeniem o gwałt jako narzędzie zemsty na wzgardzających nimi mężczyznach. Jest to bezwzględna broń, gdyż nawet jeśli nie zapadnie wyrok skazujący, to potencjalnemu sprawcy zostaje przypięta łatka „gwałciciela”, bo przecież nie ma dymu bez ognia.

Jeśli kogoś ominęły uroki studenckiego życia, to w tej książce znajdzie namiastkę tego co stracił i co go na szczęście ominęło. Umożliwia to retrospekcja, przenosząca czytelnika w czady studenckie bohaterów. Doprawdy, to co wyczyniała w młodości współczesna elita, jest szokujące (niejednokrotnie nawet dla nich samych). Można by sądzić, że reprezentanci tej grupy społecznej powinni być wzorem wszelkich cnót, ale trzeba być wyjątkowo naiwnym, spodziewając się tego po bogatej i rozpuszczonej młodzieży. Niebogatej zresztą też, bo w ogólnym mniemaniu młodość to okres nieustannych zabaw i szaleństw, w którym trzeba korzystać z życia. A to że złamie się w międzyczasie jeden przepis lub dwa, to i tak ujdzie im to na sucho. Lub przynajmniej tak większość uważa. Jednak reperkusje tamtych wyczynów mogą wrócić nawet po dekadach (o czym na własnej skórze przekonają się bohaterowie tej powieści) i dopiero wtedy wybucha skandal.

Zaufanie. Lojalność. Moralność. Poczucie obowiązku. Obsesja. Żądza. Hipokryzja. Zdrada. Wszystkie te dodatnie i negatywne cechy ludzkiego charakteru zostały przedstawione w „Anatomii skandalu” w sposób bardzo bezpośredni, bez jakichkolwiek upiększeń i patosu. I nie są one charakterystyczne jedynie dla elity - tak naprawdę nie jest ona bardziej zepsuta od reszty, tyle że ma więcej środków, a prasa częściej patrzy im na ręce w poszukiwaniu skandali i innych smakowitych kąsków.

Natalia Neisser

Ewelina | 2018-06-09

Cienka jest granica pomiędzy gwałtem na randce, a porywczym szałem uniesień? Wpływowy polityk zostaje oskarżony o jedną z najohydniejszych zbrodni - gwałt. Trzy kobiety, w tym żona i była kochanka, zdecydują o jego losie, ale nawet nie sądowe potyczki najbardziej mnie tu wciągnęły, a wnikliwość, z jaką autorka zarysowuje psychikę bohaterów. Świetna powieść, napisana z pomysłem konsekwentnie realizowanym i bardzo dobrze rozplanowanym. Podobała mi się, polecam!

Sargento_Garcia | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 23 lutego 2018

W tej książce znajdziemy to, co obecnie jest w centrum zainteresowania społeczeństwa: seksskandal w kręgach władzy, młodzież pochodzącą z bogatych domów która czuje się bezkarna i patrzy na resztę rówieśników z góry. Główni bohaterowie to zdeterminowana prawniczka chcąca doprowadzić do skazania, minister oskarżony o gwałt na swojej asystentce i żona tego polityka próbująca robić dobra minę do złej gry. Książka obfituje w przydługie opisy które w większości niewiele wnoszą do akcji - moim zdaniem spokojnie można było usunąć 3/4 z nich.
Reasumując: pomysł na historię ciekawy, dobrze przemyślana i zaplanowana akcja, niestety… nie można tego samego powiedzieć o wykonaniu. Przeczytać można ale niestety bez ochów, achów, fajerwerków czy innych efektów audio wizualnych.

zaczytanapatka | 2018-03-22
Przeczytana: 22 marca 2018

Kate Woodcroft od dziewiętnastu lat jest starszym adwokatem sądowym specjalizującym się w sprawach kryminalnych. Jest samotną czterdziestodwuletnią kobietą. Sophie jest żoną James'a Whitehouse'a, znanego wiceministra. Właśnie dowiaduje się, że James miał romans z asystentką a już niebawem pałające żądzą sensacji gazety wyciągają ten temat na światło dzienne. Kiedy wydaje się, że sprawa ucichła Olivia oskarża go o gwałt. Sophie bezgranicznie wierzy mężowi i z całych sił próbuje ochronić jego i dzieci. Kiedy sprawa gwałtu trafia w ręce Kate, kobieta za wszelką cenę postanowi udowodnić mu winę. Kate ma osobisty powód by go oskarżyć i wygrać sprawę. Okazuje się, że w sprawę uwikłani są nie tylko James i Olivia. Kim jest Holly i jaki jest jej związek z całą sprawą?

James to kochający mąż, opiekuńczy ojciec, polityk lubiany przez społeczeństwo. Trudno uwierzyć, że bierze udział w skandalu, który może zagrozić jego karierze. Są jednak dwie osoby, które wiedzą o jego winie - Olivia i...

Ania | 2018-07-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka nie odkrywa niczego nowego. Ileż to razy życie przerobiło scenariusz, że "kobieta mówiła nie, ale chciała", "prowokowała, a potem udawała cnotliwą"...
Surowa narracja i minimum dialogów, a tak zagrało na emocjach.
Dyskomfort czytania, dyskomfort przeżywania i trawienia.
Trzy kobiety, trzy historie i trzy dramaty.

WielkiBuk | 2018-02-06
Przeczytana: luty 2018

W „Anatomii skandalu” miłośnicy gatunku jakim jest dramat sądowy odnajdą wszystko to, co najważniejsze – połączenie kryminału i powieści obyczajowej, splecione ze sobą w idealnej harmonii, która sprawia, że od lektury nie sposób się oderwać. To fascynujący, niemniej bolesny obraz wyższych sfer, niezrozumiałych zwykłemu śmiertelnikowi konwenansów i ambicji, która potrafi doprowadzić do największych tragedii. Wisienką na torcie jest natomiast w powieści brytyjski wymiar sprawiedliwości ze swoimi kostiumami jak z dawnej epoki i umiłowaniem do tradycji, który tak różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas popkultura. Powieść Sary Vaughan to ten rodzaj fabuły, który śledzi się z wypiekami na twarzy, jak soczystą plotkę, jak prawdziwy news z pierwszych stron gazet.

księgozbiór | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Rzekłabym już na wstępie, że autorka z książką wstrzeliła się wręcz idealnie w szerzące się wszem wobec skandale na salonach. Jak wiadomo temat ten wypływa, co jakiś czas, gdy głośno robi się o osobach znanych, bardziej lub mniej lubianych, którzy zbłądzili w mniej lub bardziej tolerowany sposób.
„Anatomia skandalu” to tak naprawdę powieść o miłości, zdradzie, tajemnicy, oraz szeroko rozumianej granicy.
Prawniczkę Kate Woodcroft poznajemy, gdy po przegranej sprawie otrzymuje, od swojego współpracownika, na otarcie łez dokumenty dotyczące gwałtu. Choć wie, że nie będzie to proste wyzwanie podejmuje się go by sprawiedliwości stało się zadość.
Oskarżony to James Whitehouse - minister w rządzie. Wraz z żoną Sophie prowadzą szczęśliwe i dostatnie życie. Ona nigdy by nie przypuszczała, że jej idealny i przystojny mąż mógłby nadwyrężyć ich związek. Pewnego wieczoru spóźniony wraca do domu i przyznaje się, że miał romans ze swoją asystentką. Prawdopodobnie sprawa nie ujrzałaby światła...

Aga Cichoń | 2018-01-31

Wzięty polityk zostaje oskarżony o gwałt. Pozywa go była sekratarka, z którą to łączył go namiętny romans. Jak zwykle w tego typu sprawach, cierpi nie tylko reputacja Jamesa Whitehouse'a, ale przede
wszystkim jego żona Sophie. Trudno jej uwierzyć, że ten wspaniały ,troskliwy mąż i ojciec byłby zdolny do takiego czynu. Oskarżycielem w sprawie jest Kate, niezamężna i bezdzietna pani prokurator. Przekonana o winie oskarżonego, nie cofnie się przed niczym, aby posłać Jamesa do więzienia . Pewnego dnia , przyjaciółka Kate, Alison, odkrywa skrywaną od lat, przez panią prokurator tajemnice. Co takiego ukrywa Kate? Jaka gorzka prawda wyjdzie na jaw?
. "Anatomia skandalu" to historia o zaufaniu, zdradzie i ogromnym poczuciu niesprawiedliwosci.

Anna | 2018-03-30
Przeczytana: marzec 2018

Książka "Anatomia skandalu" autorstwa Vaughan Sarah, to świetny thriller prawniczy. Autorka w odpowiedni sposób umie wciągnąć czytelnika w losy swoich bohaterów. W świat pełen sekretów, niedomówień, kłamstw oraz emocji jakie rządzą ich umysłami. Polecam.

SpadłoMizRegała | 2018-02-09

Ilu jest ludzi bez skazy? Ideałów kroczących po ziemi z szerokim uśmiechem, zbawiających świat swoją bezbrzeżną dobrocią, działających na rzecz innych ludzi? Ilu z nich w rzeczywistości rzuci wszystko, by pomóc, gdy trzeba? Ilu z nich, gdy zgasną światła, a operator kamery wciśnie magiczny guzik „off”, będzie wciąż doskonałym mówcą, genialnym człowiekiem, wymarzonym towarzyszem? Ile z pośród obserwowanych przez nas scen jest tak naprawdę wyreżyserowanych na potrzeby czegoś, o czym nie mamy pojęcia? W którym momencie kończy się moralność, a zaczyna zwykła rozgrywka? Czy w plątaninie kłamstw, wymysłów i manipulacji jesteśmy w stanie poznać prawdę? Takie przemyślenia dopadły mnie po przeczytaniu „Anatomii skandalu” Sarah Vaughan.

Kate Woodcraft to młoda, lecz niezwykle ceniona wśród członków palestry prawniczka, specjalizująca się w sprawach dotyczących przestępstw seksualnych. Dzień, w którym w jej ręce trafia teczka ze sprawą Olivii Lytton przeciwko Jamesowi Whitehouse’owi, staje...

Alex | 2018-03-25
Przeczytana: 18 marca 2018

Niewinny? Winny? Jaka jest prawda? Gdzie w tym wszystko jest miejsce dla sprawiedliwości i czym ona w ogóle jest? Łatwo dać zwieść się zapewnieniom i trwać w przeświadczeniu, że zna się drugie człowieka, za naiwność płaci się wysoką cenę, taką samą jak brak zaufania do najbliższej osoby. Czasem wygrywa konformizm oraz strach przed tym co powiedzą inni, w końcu czy pozostanie w zgodzie z sobą nie jest aż tak istotne … Do czasu …

Nowa sprawa i kolejna możliwość pokazania swego kunsztu zawodowego. Kate wie, że jest w stanie sprostać wyzwaniu jakie rysuje się na horyzoncie, takich okazji nie oddaje się innym, nawet kiedy ma się ugruntowaną pozycję w palestrze. Sophie wydaje się, że to co wydawało się tak pewne i solidne zaczyna na jej oczach chwiać się w posadach. Jak to możliwe i czy w ogóle powinna wątpić w swego męża? James odniósł sukces jakiego spodziewano się po nim, a on był tego pewien od zawsze. Teraz musi stawić czoła oskarżeniom, które mogą odebrać mu to co uważał za...