Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Negatyw

Wydawnictwo: Burda Książki
aleqsia

Nic nie jest takie, jak się wydaje. Rasowy kryminał, który nie da o sobie zapomnieć. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Łk 8, 17 Na warszawskiej Pradze policja znajduje zwłoki syna amerykańskiego dyplomaty – nagie, wiszące na łańcuchu w kanale ściekowym. Niedługo później w hostelu w Harlemie zostaje zamordowany młody turysta, a narzędziem zbrodni okazuje się… pozytywka. Nikt nie wie, kim jest mężczyzna i czemu przyjechał do Nowego Jorku z torbą pełną gotówki. Oba śledztwa prowadzi John Slade – agent FBI, który świetnie mówi po polsku, a z powodu szczególnych upodobań zyskał ksywkę Filozof. Jak na rasowego agenta przystało, ma skomplikowane życie osobiste, a do tego doskonale łączy zamiłowanie do sztuki nowoczesnej i jacka danielsa. Nie jest oczywiście zupełnie kryształowy… Jego tajemnica może odwrócić bieg śledztw i wywrócić wszystko do góry nogami. Przeszłość w końcu cię dopadnie.

źródło opisu: Burda Książki

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
nan1989 książek: 500

Czarni kontra biali i inne podziały

(…) większość ludzi jest do czegoś lub kogoś uprzedzona. To są irracjonalne lęki i leczenie kompleksów nienawiścią do innych. Nikt z nas nie jest od tego wolny.

„Negatyw” spadł mi jak z nieba. Ostatnio bardzo chciałam odpocząć od thrillerów psychologicznych i dla odmiany przeczytać coś ze śledczym w roli głównej, więc ta powieść to miła odskocznia od ciągłego napięcia. Wprawdzie nie nazwałabym go rasowym tak jak sugeruje wydawca na okładce, ale jest to kryminał i to całkiem dobry.

Akcja rozgrywa się dwutorowo. Oba wątki dotyczą śledztwa w sprawie morderstwa, jednak mają miejsce w innym miejscu i czasie. Na szczęście Klaudiusz Szymańczak nie zdecydował się na odległą wycieczkę w przeszłość, a jedynie cofnął się rok wstecz. I chwała mu za to, bo dzięki temu mamy wiarygodne porównanie realiów jakie panują w dwóch oddzielonych oceanem państwach.

Motywem przewodnim jest nietolerancja na tle rasowym oraz wobec mniejszości etnicznych. Stąd też wziął się tytuł całej powieści. Jak stwierdził John „Filozof” Slade: Tam wszyscy czarni, tu wszyscy biali. Tam nie lubią białych, a tu pewnie nie przepadają za czarnymi. Jak w negatywie. Niestety wszyscy w pewnym stopniu jesteśmy spętani uprzedzeniami, choć wydawać by się mogło, że w XXI wieku powinniśmy zostawić to już dawno za sobą. Jednak ludzie rzadko uczą się na czyichś błędach i sami muszą je powielić, żeby wyciągnąć z nich własne wnioski.

Autor wprost wytyka Polakom absurdalność ich przekonań. Za okrutną ironię uważa fakt, że w kraju, w którym w czasie IIWŚ wymordowano tysiące ludzi, teraz coraz częściej słyszy się o neonazistowskich demonstracjach. Albo dlaczego masowo emigrujący na zachód naród jest przeciwny uchodźcom? A już kwintesencją są słowa jakie Szymańczak włożył w usta komisarza Hozera: Żyjemy w kraju, w którym normalni są ludzie (…) wierzący, że dwa tysiące lat temu żydowska dziewica urodziła chłopca, który chodził po wodzie, przemieniał tę wodę w wino, rozmnażał ryby i chleb, a potem powiesili go na krzyżu, a on, niczym jakieś żydowskie zombie, wyszedł z grobu i poleciał w kosmos. I to jest normalne (…) ale to, że moja córka chciała kochać kobietę, a nie mężczyznę to było, kurwa, i nadal jest nienormalne i niemoralne. Ten cytat daje jasno do zrozumienia jakie jest stanowisko autora w tej konkretnie kwestii.

Niestety nie obyło się bez błędów, z których najistotniejszym jest brak konsekwentności w kreowaniu niektórych postaci. Ich początkowy zarys kompletnie różnią się od zaprezentowanego przez większość książki. Niby nie jest to kardynalny błąd, ale ta przemiana byłaby znacznie bardziej przekonująca, gdyby postępowała stopniowo wraz z rozwojem fabuły, a nie w trakcie jednego rozdziału. Reszta błędów to w zasadzie detale i nie są warte szczególnej uwagi. Oczywiście jak ktoś zechce się przyczepić, to się przyczepi, ale jest to debiut i nie ma sensu gasić zapału autora, zwłaszcza że mogą powstać kolejne tomy z udziałem agenta specjalnego Johna Slade’a.

A teraz czas poświęcić uwagę samemu autorowi. Klaudiusz Szymańczak w przeszłości pracował w pruszkowskiej policji, jednak ze względu na podjęte studia postanowił porzucić służbę. Pomimo że ukończył politologię i amerykanistykę, to nieustannie się dokształca, min. studiuje filozofię na jednym z londyńskich uniwersytetów. Jego fascynacja historią i kulturą USA zaowocowała wieloma podróżami, które w dużym stopniu ułatwiły mu pracę nad jego debiutancką powieścią, a niektóre odwiedzone przez niego miejsca stały się tłem wydarzeń „Negatywu”. Swoje pasje przerzucił na swojego głównego bohatera, co czyni Slade’a dość nietuzinkową postacią.

„Negatywowi” z pewnością nie można wystawić negatywnej opinii, bo absolutnie na nią nie zasługuje. Co oczywiście nie oznacza, że książka jest rewelacyjna, bo nie jest i sporo jej do tego brakuje. Ale jest to kawałek solidnej roboty i bardzo się cieszę, że LC zdecydowało się objąć swoim patronatem ten szczególny debiut literacki. Osobiście jestem zdania, że krajowym pisarzom poświęca się stanowczo zbyt mało uwagi, zważywszy że ich twórczość wcale nie odbiega poziomem od zagranicznych autorów. Oczywiście renoma robi swoje, ale najpierw należy sobie na nią zasłużyć, co obecnie jest praktycznie niemożliwe bez wiarygodnych sponsorów.

Natalia Neisser

Wioleta Sadowska | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

"Kiedy i gdzie zamiast pozytywu pojawi się negatyw. Kiedy przeszłość okazuje się teraźniejszością".

Biorąc tę książkę do ręki miałam przeczucie, że jej tytuł posiada głęboki wymiar symboliczny i jak się okazuje, nie myliłam się w swoich domysłach. Negatyw bowiem, jako odwrotność pozytywu w kontekście mentalności kultur dwóch państw ulokowanych na różnych kontynentach to wybiegająca na pierwszy plan płaszczyzna tej książki. Ale nie tylko, jej fabuła zawiera o wiele, wiele więcej.

Klaudiusz Szymańczak, dawniej pruszkowski policjant, obecnie właściciel szkoły językowej Speak&Spell oraz nauczyciel angielskiego. Autor pracował w branży IT, a także pisał felietony do między innymi Wirtualnej Polski. Miłośnik historii i kultury USA, obecnie studiuje filozofię na University of London. "Negatyw" to jego debiut literacki.

Rok 2016. Na warszawskiej Pradze policja znajduje w kanale ściekowym nagie zwłoki syna amerykańskiego ambasadora. Sprawę mają rozwiązać komisarz Laurentowicz i Hozer,...

zaczytanapatka | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Dwie nietypowe zbrodnie. Jeden agent prowadzący śledztwo. John Slade po ukończeniu studiów filozoficznych trafił do akademii policyjnej. Logiczne myślenie pomagało mu w prosty sposób rozwiązywać najbardziej skomplikowane sprawy. Agent FBI w przeciągu roku ma do rozwiązania dwa nietypowe przypadki. W 2016 roku na Warszawskiej Pradze zostają odnalezione zwłoki syna wiceambasadora. Chłopak został powieszony na łańcuchu w studzience kanalizacyjnej. Agent Slade pomaga komisarzowi Laurentowiczowi i Hozerowi wyjaśnić okoliczności śmierci chłopaka oraz określić czy sprawa ma charakter polityczny. Nie mniej nietypowy przypadek wpada w jego ręce w Nowym Jorku. W hotelu znaleziono bowiem zwłoki mężczyzny. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie dochodząca z wnętrza zwłok melodia. W miarę upływu czasu prowadzenia śledztwa na jaw zaczyna wychodzić coraz więcej mrożących krew w żyłach faktów a śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót. Te sprawy mają drugie dno a dokonane morderstwa to jedynie...

Moogwai89 | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Pierwsza moja styczność z twórczością Klaudiusza Szymańczaka. Całkiem ciekawa fabuła ale mega sztampowy główny bohater. Lektura na dwa, maks trzy wieczory.

ejwa1960 | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

"Negatyw " to nie tylko kryminał. Pan Szymańczyk porusza tutaj dwa tematy. Pierwszy to rasizm, drugi to ryzykowne zabawy "znudzonej młodzieży ". Książka ciekawa, ale tylko trochę za długie opisy, takie w jaki garnitur i jakiej marki był ubrany jeden z agentów i inne nie potrzebne opisy. A życzenia zawarte w epilogu to tylko życzenia, bo niestety ale ludzie się nie zmienią. Może kiedyś,w dalekiej przyszłości.

Jak na debiut to całkiem udana, książka.

Sylwka | 2018-05-18
Na półkach: Papier, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2018

Rok 2018 debiutami stoi. Dlatego ciężko przejść obojętnie i nie pokusić się o przeczytanie kilku z nich, szczególnie gdy pochodzą spod pióra rodzimych pisarzy i zapowiadają się naprawdę „pysznie”. No i tak właśnie w moje ręce trafił Negatyw Klaudiusza Szymańczaka, byłego pruszkowskiego policjanta, który przerwał służbę, by rozpocząć studia politologiczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW, a potem amerykanistyczne. Jak wypadł w roli pisarza?

2016 Warszawa, Praga.
Warszawska policja odnajduje w kanale ściekowym nagie zwłoki młodego mężczyzny, który okazuje się synem amerykańskiego ambasadora w Polsce. Delikatną sprawą ma zająć się dwóch komisarz Laurentowicz i Hozer, a wsparcie ma zapewnić im przebywający w Polsce agent FBI John Slade.

2017 New York, Harlem.
W hostelu w Harlemie zostaje zamordowany turysta. Wszystko wskazuje na motyw rabunkowy, jednak ze względu na narzędzie zbrodni – pozytywkę – John Slade zaczyna mieć wątpliwości.

Jeden człowiek, dwa...

kawa | 2018-07-11

Świetny kryminał z wątkami społecznymi. Akcję prowadzoną w dwóch krajach - Polska i USA - łączy osoba agenta FBI z polskimi korzeniami.
Musi rozwiązać dwie dziwne, choć zupełnie odmienne sprawy. Ale mają jeden mianownik - odmienność i inność, brak akceptacji, poczucie wyższości i bezkarności.
Przy okazji śledztwa bohater dowiaduje się także dużo o sobie i swoich korzeniach.

krakowskie-puchi | 2018-06-19
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Nie wiem, czy też tak macie, że niekiedy książka niekoniecznie bardzo dobra, wręcz powiedziałabym przeciętna, spełnia dokładnie Wasze oczekiwania i dobrze się przy niej bawicie mimo wszystkich jej niedociągnięć? I potem ciężko jest Wam ją ocenić, bo z jednej strony spełniła swoje zadanie, czyli dostarczyła Wam niezłej rozrywki, a z drugiej widzicie wszystkie błędy i braki w fabule czy kreacji bohaterów? Dla mnie taką właśnie pozycją jest książka Klaudiusza Szymańczaka, będąca zresztą jego literackim debiutem.

"Negatyw" jest historią śledztwa, a właściwie dwóch śledztw, prowadzonych w dwóch różnych ramach czasowych i na dwóch różnych kontynentach. Oba łączy postać agenta FBI, Johna Slade'a, wywodzącego się z rodziny polskich imigrantów Amerykanina, który z nowojorskiej policji przeszedł do Federalnego Biura Śledczego i od razu zwrócił na siebie uwagę przełożonych jako człowiek z bystrym umysłem, nietypowym spojrzeniem na pewne sprawy i wykazujący się dużą inicjatywą. Jemu właśnie...

AniaProszka | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Trudno było mi wystawić ocenę - i chyba to dobrze świadczy o książce - sięgając po nią spodziewałam się szybkiej, lekkiej lektury - i... otrzymałam coś innego. Początek był niestety słaby - rozwleczone przydługie opisy, akcja mieląca na wolnych obrotach - ale później jest już dużo lepiej. Do tego otrzymujemy wcale nie błahe pytania o kontakty międzyludzkie i to jak najbardziej aktualne ( emigranci itp. ).

Maja | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Warszawska Praga, rok 2016. W kanale ściekowym policja odnajduje ciało syna amerykańskiego dyplomaty. Zwłoki są powieszone na łańcuchu i nagie. Nowojorski Harlem, rok 2017. W hostelu zostaje zamordowany młody turysta. Okazuje się, że w jego ciele znajduje się pozytywka. Nikt nie wie, kim był mężczyzna i co robił w Nowym Jorku z torbą pełną gotówki. Do obu śledztw zostaje zaangażowany John Slade, agent FBI, potomek polskich emigrantów, który całkiem nieźle mówi po polsku. Kto stoi za morderstwami?

Ostatnimi czasy mam szczęście do bardzo dobrych debiutów. Zanim powiem Wam, co myślę o książce, chociaż już sporo zaspoilerowałam, przedstawię krótko autora. Klaudiusz Szymańczak, rocznik ’78. Był pruszkowskim policjantem, który przerwał służbę ze względu na studia politologiczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW, a potem amerykanistyczne. Od 2008 roku właściciel szkoły językowej Speak&Spell i nauczyciel angielskiego. Pracował w branży IT, pisał felietony m.in. dla...

Uciekające strony | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Sięgając po książki z gatunku kryminał liczę na to, że powieść jest napisana w luźny, relaksujący sposób i że autor posługuję się prostym, naturalnym językiem. Ponadto oczekuję mrocznej, trzymającej w napięciu fabuły, która pozwoli mi zapomnieć o rzeczywistości. Jeśli chodzi o debiuty to są one niepewne, dużo czytelników podchodzi do nich ostrożnie. Osobiście chętnie po nie sięgam, spodziewając się czegoś nowego, świeżego. W przypadku Negatywu mam mieszane uczucia, chociaż są tu pewne wątki, które bezapelacyjnie mi się podobały.

W Warszawie zostają znalezione zwłoki Daniela Greenbrauma, syna amerykańskiego dyplomaty. Sprawa jest zarówno fascynująca, jak i szokująca ze względu na miejsce i stan w jakim denata znaleziono – nagie ciało, wiszące na łańcuchu w kanale ściekowym. W tym samym czasie w jednej z dzielnic Nowego Jorku zostaje zamordowany młody mężczyzna. I tu kolejny nietypowy fakt – w jego żołądku śledczy znajdują grającą pozytywkę. Oba dochodzenia prowadzi agent FBI, John...