Mały przyjaciel

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Znak
The Little Friend
Gwyn

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii. Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych,...

Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.

Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu.

źródło opisu: Woblink

źródło okładki: Woblink.com

Marago | 2015-05-21
Przeczytana: 21 maja 2015

"Mały przyjaciel" Donny Tartt nie jest moją ulubioną powieścią. Postanowiłam ją przeczytać przed "Szczygłem" tejże autorki. Obie książki są nagrodzone niebanalnymi nagrodami literackimi. Po przeczytaniu stu stron "Małego przyjaciela", dałam sobie spokój. Fragment, który przeczytałam jest napisany pięknym językiem, z ciekawą historią rodzinną z tragedią w tle, z pięknymi opisami... Złapałam się na tym, że myślami wyprzedzam rozwleczoną akcję książki, ciągnące się w nieskończoność, powtarzające się (tak!) opisy. Książka mnie po prostu znużyła. Może kiedyś do niej wrócę. Czas na "Szczygła" (Nagroda Pulitzera 2014) i napisaną wcześniej "Tajemną historię" (1992).

Wkp | 2016-02-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

MAŁY, MARTWY BRACISZEK

Zanim przystąpiłem do lektury tej powieści, przeczytałem o niej mnóstwo najróżniejszych opinii. Często były to opinie niepochlebne, ale w sposób daleki od rozsądnego krytycyzmu. I jak przekonałem się, sięgając wreszcie do powieści, absolutnie bezzasadne, wynikające bądź to z zupełnego niezrozumienia tematu, bądź też z oczekiwań, że skoro autorka weszła w tematykę thrillera, książka podtrzyma trend tego gatunku. Ale nie. Donna Tartt pokazała, że thriller nie musi być miałkim, powtórkowym dziełem bez głębi i wyższych wartości literackich, tworząc zdumiewającą liryzmem opowieść o śmierci dziecka, która na zawsze odmienia życie rodziny.

Owym dzieckiem, które umiera, jest Robin Dufresnes. Do tragedii dochodzi w Dniu Matki, kiedy rodzina zbiera się na święto. Młodsza siostrzyczka Robina, niemowlę jeszcze, jak i sam chłopiec znajdują się przed domem. Zabawa trwa, lecz kiedy zbliża się burza, a rodzina zaczyna wołać Robina, nie doczekuje się odpowiedzi. Gdy chwilę...

BagatElka | 2017-07-13
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2017

Wcale się nie dziwię,że autorka straciła 10 lat na napisanie tego "dzieła".
"Mały przyjaciel" to znakomity środek usypiający. Skuteczny i niezawodny!
Usypiałam co chwila i to niezależnie o jakiej porze dnia czy nocy rozpoczynałam czytanie. Jestem pewna,że podczas pisania zasypiała też Donna Tartt.
Koszmarne nudziarstwo.

Aleksandra | 2017-04-01
Przeczytana: 31 marca 2017

Zachęcona wcześniej przeczytaną "Tajemną historią" sięgnęłam po kolejną powieść Donny Tart i trochę się rozczarowałam. Początek bardzo dobry,ale im dalej, tym akcja bardzo rozwleczona, chwilami interesująca, ale tak w ogóle to nudnawa.

EwaWu | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

No i zebrałam kolekcję wszystkich trzech książek Donny, jakie dotąd wyszły spod jej pióra. Ta jest, niestety, najsłabsza.

O ile pozostałe zawierają w sobie swoistą epickość, rozumianą jako przekrojową i dość uniwersalną opowieść po prostu życiu, o tyle ta przypomina bardziej powieść przygodowo-kryminalną z nieletnią łowczynią przygód i sprawiedliwości na pierwszym planie. Chwilami miałam wrażenie, jakbym cofnęła się w czasie do momentu, w którym jako nastolatka zaczytywałam się w przygodach żądnych wrażeń bohaterów opowieści Chmielewskiej, z tą tylko różnicą, że ja już nie mam "nastu" lat, a powieść Donny Tartt wcale nie nosi statusu powieści młodzieżowej.

Opis dystrybutora przestrzega wprawdzie, że bohaterami są mali poszukiwacze przygód, lecz obiecuje też ucztę motywów, które mogłyby zaspokoić nawet najbardziej wysublimowane kubki literackich smaków: "epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu". Przyzwyczajona przez...

Katarzyna Bartnicka | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Czytanie książek, to nie jest żadna wspinaczka na Mount Everest, ale niestety niektóre powieści maja to do siebie, że czuje się takie zmęczenie jakby się przerzuciło tonę węgla. wspinaczka przyniosłoby przynajmniej jakaś satysfakcję. Bardzo zawiodłam się na tej powieści. Zaczyna się całkiem intrygująco, od śmierci chłopca powieszonego na drzewie, następnie przenosimy się dwanaście lat później, kiedy to poznajemy młodsza siostrę Robina, która niczego bardziej nie pragnie jak rozwiązać zagadkę jego śmierci. Dziewczynka okazuje się dzieckiem inteligentnym, błyskotliwym i pyskatym. Niestety o tych cechach bohaterki bardzo szybko autorka każe nam zapomnieć, każe nam zapomnieć również o czymś tak trywialnym jak policja, tak jakby tajemnicza śmierć nastolatka nie była w ogóle godna uwagi o śledztwie nie wspominając. W efekcie zaczęłam mieć poważne wątpliwości do do intelektu Harriet, bo nie dość, że dziewczynka szukając mordercy brata porusza się po omacku, bo nikt z nią o tej śmierci...

geena | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

9-letni Robin, ukochany syn i wnuk, zostaje znaleziony martwy, wiszący na drzewie w przydomowym ogrodzie. Mija 12 lat i mimo zakrojonego na szeroką skalę śledztwa, wciąż nie wiadomo co się stało.

Akcja książki dzieje się w stanie Missisipi, w późnych latach 70. W świecie dusznym od nierówności rasowych i niepewności co można, a co wciąż zakazane. W świecie dam w kapeluszach, i rękawiczkach, czarnych służących i białej biedoty. Szkółki niedzielnej i podziału na "białych" i "czarnych", biednych i bogatych, na panie z Garden Clubu i handlarzy narkotyków. W krainie rozpadających się od wilgoci rezydencji, fałszywych proroków i amfetaminy domowej produkcji. To tutaj poznajemy główną bohaterkę "Małego przyjaciela": 12-letnią Harriet Cleve, siostrę Robina, która za wszelką cenę postanawia wyjaśnić co spotkało jej brata, gdy sama była niemowlęciem. Ta mała zawzięta dziewczynka, zaopatrzona w wiedzę zdobytą dzięki powieściom kryminalnym i książkom przygodowym - rozpoczyna poszukiwania...

Iza | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co się stało?
Co Donna Tartt sobie myślała pisząc tę książkę?

Czegoś tak beznadziejnego nie czytałam już od dawna. Podziwiam siebie za to, że w końcu zmęczyłam tego gniota.

Ta książka ma właściwie same wady:
Rozdziały rozwleczone na ogromną ilość stron.
Akcja... której właściwie nie ma.
Idiotyczna fabuła.
Beznadziejne zakończenie.
Brak jakiegokolwiek sensu.
Nuda.

W skrócie... mały chłopczyk zostaje zamordowany. Po 12 latach, jego siostra, która w dzień zabójstwa była niemowlęciem, postanawia odnaleźć mordercę brata.
Uznaje, że jest nim jego kolega ze szkoły, ponieważ jej służąca go nie lubi.
Postanawia się zemścić.
Niemal doprowadza do niejednej tragedii, a na koniec dochodzi do wniosku, że właściwie to nie wie czy to on jest mordercą.

No ludzie! Co to ma być?
Gniot i beznadzieja ubrana w przepiękną okładkę.

Zdecydowanie nie polecam.
2/10 za piękne wydanie i język jakim pisze autorka.

Przytoczę fragment, który ukazuje geniusz tej książki: "Nie lubiła książek dla dzieci, w których dzieci dorastały, ponieważ "dorastanie" wiązało się (tak w życiu, jak i w książkach) z szybkim, niewytłumaczalnym zanikiem charakteru. Bohaterowie i bohaterki nagle porzucali przygody dla jakiejś nudnej ukochanej, czy ukochanego, brali ślub, zakładali rodzinę i ogólnie rzecz biorąc zaczynali się zachowywać jak stado krów".
Książka jest niesamowita. Polecam.

luelle | 2016-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Kolejna rewelacyjna powieść Donny Tartt. Jestem pod wrażeniem jej pisarskiego stylu i sposobu konstruowania fabuły. Nie ma tu prostych chwytów, nie ma rozwiązań, których czytelnik się spodziewa. Jest natomiast ciągłe zaskoczenie i napięcie w oczekiwaniu na kolejne wydarzenia. Kilkadziesiąt ostatnich stron nie pozwoliło mi odłożyć książki, póki nie dotarłam do zdania zamykającego całą opowieść. Poczułam się, jakby zatrzaśnięto przed mną uchylone już drzwi. Ale nie zamierzam protestować i żalić się, że zakończenie mnie nie usatysfakcjonowało. Ono jest, jakie jest, a ja muszę się ze swoimi emocjami pogodzić. A szarpnęły mocno.