Szczygieł

2015-04-30
Data 1. wydania:
2013-10-22
Jerzy Kozłowski
Nagroda Pulitzera ekranizacja obraz chłopiec podróż los utrata obsesja przetrwanie tworzenie siebie
Inne

Moja druga książka tej autorki. Obie oceniam bardzo wysoko. W opisie wydawcy jest wszystko, co należy wiedzieć przed przystąpieniem do czytania. Książka o miłości niemożliwej i przyjaźni pomimo niesprzyjających okoliczności.

O "Szczygle" tak wielu napisało już tak wiele, że jedyne co mogę, to dołączyć do grona adoratorów tej dość obszernej i frapującej książki.

Arcydzieło. Pięknie napisana. Każde słowo ma znaczenie. Fascynująca fabuła z głębszym przesłaniem. Wyjątkowa.

- [ ] Szczygieł to wybitna powieść o nieuchwytności życia i śmierci. To historia o tym, jak doświadczenia i środowiskowo, w którym żyjemy, kształtują nasz charakter.
- [ ] Losy Theo, głównego bohatera niejednokrotnie mną wstrząsnęły. Pytałam sama siebie-czy może być jeszcze gorzej? I było.
- [ ] Historia osieroconego chłopca, przeradza się w opowieść o mężczyźnie, który przeżył w życiu wiele bolesnych wydarzeń, ale i doświadczył prawdziwych do szpiku kości uczuć.
- [ ] Wciągająca, piękna, zaskakująca historia. Polecam!

Książka marna, przegadana i pozbawiona wdzięku. Główny bohater nieciekawy, ma identyczny stan świadomości w wieku 13 i 33 lat. Wszystko, co w tej lekturze interesujące, ujęto w filmie, który bardzo polecam! Przynajmniej nie trzeba brnąć przez 800 stron grafomańskich wynurzeń autorki.

Dobra książka. Czy lepsza od Tajemnej…? Nie wiem, ale podoba mi się. Nie zgadzam się z opinią jakoby autorka nie wiedziała jak ją zakończyć. Wiedziała od samego początku. Polecam.

Wartościowa powieść, która na długo zostawia ślad w pamięci.

Wartościowa powieść, która na długo zostawia ślad w pamięci.

Niezła cegła! 840 stron. Dobrze, że przebrnąłem przez część w Las Vegas, bo patrząc na całość, było warto. Bohater, jego zachowania i decyzje, pozostaną ze mną na jakiś czas.

Historia sama w sobie ciekawa, natomiast autorka chyba za bardzo chciała napisać arcydzieło… ilość nie zawsze przekłada się na jakość; książka mogłaby być nieco krótsza, dzięki czemu zyskałaby na atrakcyjności. Dla mnie przegadana.

Konkretne tomisko, obszerna ilość treści mogły dawać nieśmiałe uczucie, że fabuła naprawdę będzie konkretna i mocna, niezwykle porywająca, ale niestety, jakże bardzo mylnie, zawiodłam się. Więcej, uważam, że przedstawiona historia wcale nie potrzebowała zapełnienia tylu stron.

W moim odczuciu to historia chłopaka z syndromem PTSD, który dojrzewa i przeżywa życie z ogromnym doświadczeniem, jakim jest tragiczna śmierć  matki podczas wspólnej wizyty w muzeum w chwili wybuchu i zawalenia się słynnych wież World Trade Center. Młody chłopak pozostaje na świecie sam, a jedyną pamiątką, która ma mu przypominać o matce, jest muzealny obraz  strzygła. Obraz ten kojarzy mu najlepiej z matką, która ta żywiła pozytywne odczucia do tego obrazu i to w nim pragnie symbolicznie zamknąć najczulsze o niej wspomnienia, związane z jej dobrocią, miłością do niego.

Życie dorastającego chłopaka niezwykle silnie związane jest ze skradzionym przez niego obrazem, ponieważ owo dzieło jest poszukiwane międzynarodowo. Co więcej, chłopak na swojej drodze spotyka toksycznego przyjaciela, który ściąga na niego kłopoty.
Mocne i nierozerwalne egzystowanie ze skradzionym obrazem życie jest poniekąd udręką dla chłopaka, a później mężczyzny. Początkowo zastanawia się nad zwróceniem dzieła, ale wie, że za kradzież czeka go surowa kara. Koło zatacza pętlę, której zaciskanie na szyi odczuwa coraz bardziej jako dorosły już mężczyzna.

I chociaż zakończenie powieści mogłoby zaskoczyć, lekko rozbawić, tak ja to interpretuję przesłanie, jako przykład gorzkiego zmarnowania życia, spłycenia go i życia w wiecznym strachu tylko dlatego, że będąc dzieckiem, mały chłopiec traci matkę i ma silną potrzebę zamknięcia o niej pamięci w symbolicznym obrazie. Jeden obraz sprawił, że bohater przez wiele lat żył jak więzień w swoim ciele, z odroczeniem wymierzenia kary i pomijając jego trudne doświadczenia z dnia tragedii śmierci matki, tak na własne życzenie pozwolił, aby los kierował go wyboistymi meandrami, nierzadko podejmując niewłaściwe i niedobre dla niego samego decyzje.. A co się nie odwlecze, kara musi być, poniesione konsekwencje i zadośćuczynienie za próżność?nawiność?zagubienie?próbę wskrzeszenia miłości do matki? Pytanie, czy ta kradzież naprawdę była konieczna?

Może myślę zbyt infantylnie, zbyt płytko i nie dostrzegam przysłowiowego dna, Niemniej, lektura nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, wręcz męczyła szukając jakiegoś przełomu. Nie rozumiem jej fenomenu i większego zainteresowania Czytelników.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Donna Tartt Szczygieł Zobacz więcej