Szczygieł

2015-04-30
Data 1. wydania:
2013-10-22
Jerzy Kozłowski
Nagroda Pulitzera ekranizacja obraz chłopiec podróż los utrata obsesja przetrwanie tworzenie siebie
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Początkowo obwód tej książki mnie przerażał, teraz mogę jedynie żałować, że to już koniec. Kiedyś do niej wrócę.

Och, co to była za uczta literacka.
„Szczygieł” to opowieść o utracie, odnajdywaniu siebie w nowej rzeczywistości, walce o przetrwanie w świecie, gdzie los powoli odbiera nam wszystko co kochamy. Całość jest otoczona nutą sztuki, która sprawiła, że aż sama miałam ochotę popaść w ten obłęd i obsesję na punkcie wyjątkowego, lecz niewielkiego obrazu.

„Ale czasem, niespodziewanie, rozpacz przelewała się przeze mnie falami i wtedy brakowało mi tchu; a gdy fale cofały się, spoglądałem na zasolony wrak zalany światłem tak jasnym, tak smutny i pusty, że nie umiałem sobie przypomnieć, czy świat kiedykolwiek nie był martwy.”

Och, co to była za uczta literacka.
Od pierwszych stron byłam pod ogromnym wrażeniem. Tego jak w porównaniu do debiutu, dojrzała literacko autorka, jak cudownie wyważyła całą powieść (co niekoniecznie udało się przy „Tajemnej historii”). Połączyła piękny język, z przyciągającą, wręcz magnetyczną historią, która angażuje czytelnika, a jednocześnie nie przytłacza....

To jest solidne 2/10. Dwa dlatego, że zdołałem przeczytać 16 stron, a takiego Wiśniewskiego tylko jedną. Jestem przeszczęśliwy, że nie udało się Tratt okraść mnie z większej ilości czasu. Ten Pulitzer jest niezłym żartem.
Po skończonej upajającej lekturze zacząłem poszukiwać jakichś recenzji, jakichś wytłumaczeń, które będą stanowiły dla mnie kotwicę i alibi, aby dalej bez wyrzutów stąpać po Ziemi.
No i znalazłem dwa teksty, dzięki którym mogę spoglądać w lustro z podniesioną głową. Jeden Juliusza Kurkiewicza i drugi Jerzego Jarniewicza. Pierwszy jest bardzo dobry, drugi wspaniały i zachęcił mnie do bliższego przyjrzenia się poezji autora.

Jedna z moich ulubionych książek.

Jedna z moich ulubionych książek.

Warunek sine qua non -muszę chociaż trochę polubić postać o której czytam i uwierzyć w sytuację która zawiązuje akcję. Theo jest irytujący jako gówniak i jeszcze bardziej jako dorosły. Trzeba jednak zauważyć że jest przypadłość dotycząca większości postaci w tej książce. Co do sytuacji z obrazem jak dla mnie niewiarygodna od początku do końca. Podobno w niektórych książka porusza głębokie pokłady wrażliwości -we mnie tylko pokłady rozdrażnienia.

Absolutnie wyjątkowa, wspaniała powieść o wręcz epickim wymiarze.Koniecznie!

Absolutnie wyjątkowa, wspaniała powieść o wręcz epickim wymiarze.Koniecznie!

Theo Decker. Chłopak, który przypadkowo lub nie do końca, przeżywa wybuch muzeum. Zostaje sam na tym świecie. Towarzyszy mu tylko obraz Szczygła, który Theo wykradł z ruin po wybuchu. Ile ten młody człowiek musiał przeżyć, zobaczyć i przejść. Nie życzę tego żadnemu wrogowi. Był zmuszony zmieniać swoje miejsce pobytu, ludzi dookoła, mieć do czynienia z największym złem świata stworzonym przez człowieka. Miałam wrażenie, że czytam łagodną wersję “Małego życia”. Cały świat po prostu się na niego zwalił. Obraz, który był skarbem dla Theo, stał się powodem ogromnych niebezpieczeństw.

Akcji tu naprawdę nie brakuje. Tak samo jak nie brakuje głębokich przemyśleń, gdybań i poszukiwań czegoś na samym dnie serce. Nie wiem, czy to kwestia stylu, czy tematyki. Donna Tartt bardzo do mnie trafia. Już mniej się boję takich potężnych dzieł literackich, są warte każdej poświęconej godziny.

Całą książke czekałam na wątek który mnie porwie i niestety niedoczekałam się. Książka o niczym na milion stron.

Napisana pięknym językiem, ale bez zbędnego patosu historia chłopca, którego traumatyczne przeżycia dzieciństwa i osoby, na które natrafił tak bardzo go napiętnowały, że opis historii jego dorosłego życia czyta się jednym tchem.

Bardziej 6,5/10 ale niech będzie...
Generalnie zabrzmię jak cham i prostak, ale to było za długie. Dla mnie całą retrospekcję z dzieciństwa(Barbourowie, Las Vegas) możnaby skrócić. A jeżeli była przyczyna by opisywać to tak szczegółowo to ja jej nie dostrzegam, Pod koniec już(niestety ) historia mi się dłużyła(Amsterdam) i tak naprawdę ostatnie 100 stron przeczytałam, bo już przeczytałam 700 i szkoda by było. Prawdy o życiu zawarte w książce wybrzmiałyby i bez takiej długiej treści. Historia ma potencjał, byłaby bardzo ciekawa, gdyby się momentami nie dłużyła. (widać, ze to pierwsza książka, Tajemną Historię czytało się dużo lepiej)

Bardziej 6,5/10 ale niech będzie...

9 039
    6 314