rozwiń zwiń

Oficjalne recenzje i

Śmierć, dwunastolatka i Ameryka

Link do recenzji

1854 125 31

Nic się nie dzieje, nuda. Początek zapowiada się dobrze, potem siada i tak już zostaje.

Świetna książka, choć nie nadaje się po połknięcia w jeden czy dwa wieczory. Duszna atmosfera Południa Stanów, zbrodnia, obsesja i o-mało-co zbrodnia. Reszta informacji w opisie wydawcy.

To taki rodzaj niespiesznej literatury, która urzeka plastyką opisu, tempem narracji, szansą na refleksję. Słowem - od takich książek trudno odkleić umysł i wzrok. Polecam.

Wybitna literatura piękna; powolna, pozwalająca się sobą delektować, refleksyjna, piękna właśnie i to na poziomie każdego pojedynczego zdania. Doskonale narysowani absolutnie wszyscy bohaterowie – Harriet, Allison, Charlotte, Edie i jej siostry, Ida Rhew, Hely, Ratliffowie, by wymienić tylko kilkoro; bezbłędnie wykreowana atmosfera miejsca - gorąca, wakacyjna, małomiasteczkowa, dzika, dziecięca, ale i poważna. Donna Tartt pamięta uczucia towarzyszące dziecku z uderzającymi detalami, o których sama zapomniałam, a które nagle odezwały się we mnie znajomym echem - i przenosi je w tej książce bez zbędnej infantylizacji, posługując się dojrzałym, soczystym, kolorowym językiem.

Podczas gdy „Tajemna historia” jest w pewnym sensie samograjem – studencka, nawet nieco młodzieżowa, mroczna, estetyczna, pełna akcji, dość łatwa w odbiorze, a mimo to stanowiąca pozory ambitnej – to „Mały przyjaciel” jest już bardziej dojrzałym dziełem, roztrząsającym trudniejsze tematy (rozpad rodziny; dziecięcą a jednak jakby dorosłą zemstę; ciągły brak sprawczości; patologię zarówno w domu Harriet, jak i u Ratliffów), uwodzącym nie tyle za pomocą akcji, co przede wszystkim za pomocą słowa, czy to poprzez wspaniałe opisy Missisipi, czy te małe, dobrze wszystkim znane szczegóły nadające bohaterom życie, czy poprzez atmosferę, duchotę, wolność, które buchają z każdej kartki powieści.

Nie dorównuje "Szczygłowi", ale watra przeczytania. Trochę zawiodło mnie zakończenie.

Dobra,obyczajowa książka.

Dobra,obyczajowa książka.

Dla mnie to przede wszystkim opowieść o stracie i o tym, jak niszczący wpływ ma ona na całą rodzinę, bo przecież" nikt z nas nie jest samotną wyspą. Każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu..."
Wyrwy, jaka zostaje po śmierci bliskiej osoby, nie da się niczym zapełnić, niczym zastąpić. Tak jak w niekompletnej układance miejsce zgubionego elementu zieje pustką...
...
Harriet była niemowlęciem, kiedy jej dziewięcioletni brat został zamordowany.
Po dwunastu latach od jego śmierci cała rodzina żyje wciąż w żałobie, atmosferę domu przepełnia rozpacz, matka i siostra dziewczynki są nieobecne duchem, ojciec już dawno ich opuścił, a Harriet postanawia dokonać zemsty...
...
Główna bohaterka powieści jest dzieckiem lubiącym ryzyko, niepokornym, niebywale inteligentnym i realizuje się w działaniu, dość surowo oceniając dorosłych: "W miarę jak się starzeli, coś ich dusiło, kazało wątpić we własne siły - lenistwo? Przyzwyczajenie? Ich uchwyt słabnął; przestawali walczyć i z rezygnacją poddawali się temu, co ich spotkało".
...
Bardzo Harriet polubiłam, współczułam jej, razem z nią żyłam na krawędzi i przeżywałam stratę kolejnych bliskich. Dzięki sugestywnym opisom wręcz namacalnie czułam jej przejmującą samotność... Choć w jej życiu obecny był przecież tytułowy mały przyjaciel...
...
To ostatnia już pozycja Donny Tartt, którą mogłam przeczytać. Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki psychologiczne, choć czytać można ją też jak powieść przygodową czy wręcz sensacyjną.
...
Zarówno "Mały przyjaciel", jak i "Tajemna historia" czy "Szczygieł" tej autorki to intelektualne i emocjonalne wyzwania czytelnicze. Trudno przejść obok nich obojętnie ...

Donna Tartt zaintrygowała mnie "Tajemną historią", oczarowała "Szczygłem", ale niestety "Mały przyjaciel" pozostawił niedosyt. Podobała mi się atmosfera tej historii, postaci ciotek były przepyszne, język był piękny, ale ta książka była trochę jak wydmuszka, piękna skorupka i pustka w środku.

Ze wszystkich książek Tartt, to właśnie ta podobała mi się najmniej. Nie oznacza to jednak, że nie czerpałam przyjemności z czytania jej, wręcz przeciwnie. W jej stylu, sposobie pisania, jest coś bardzo uspokajającego. To jak powoli zanurzamy się w wykreowanym przez nią świecie, jak dogłębnie poznajemy bohaterów i to na przestrzeni ich całego dotychczasowego życia, ich rozterki, najskrytsze myśli i upodobania takie jak lody winogronowe, sprawia, że to wszystko staję się dla mnie bardziej realne niż moja własna rzeczywistość. I choć z początku nie mogłam się do tej książki przekonać, to stopniowo tak się w niej zanurzyłam, że nim się spostrzegłam byłam już na ostatniej stronie. To właśnie takie książki uwielbiam, obezwładniające. Bardzo zaimponowała mi postawa Harriet, która, pomimo tak młodego wieku i otaczających ją dorosłych, którzy żyli we własnym świecie, nie zwracając na nią prawdziwej uwagi i niezdających sobie sprawy z obecnego niebezpieczeństwa bądź wręcz pczeciwnie - będących jego wcieleniem - była gotowa zrobić absolutnie wszystko, aby pomścić śmierć brata.
Jednak tak naprawdę ta książka nie jest o zemście. Jest o stracie, bólu i strachu. O cierpieniu tak potwornym, że kładzie się na całe życie i zmienia je bezpowrotnie. Jest o staczaniu się na samo dno, które zasysa jak błoto i nie puszcza, o podejmowaniu złych decyzji, o odwracaniu wzroku i tworzeniu historii mających, naiwnie, nadpisać rzeczywistość.
Bardzo się cieszę, że mogłam ją przeczytać i polecam ją każdemu, kto czuje się czasem zagubiony.

Styl i język Donny Tartt jak zwykle na najwyższym poziomie, jednak... historia jest powolna, mało angażuje, książka to w głównej mierze opisy otoczenia i wewnętrznych przemyśleń. Nie jest to historia kryminalna jak mogłoby się wydawać po początku książki. Nie jest ona dla każdego, raczej dla fanów Donny Tartt lub miłośników wyśmienitego warsztatu językowego.