Incognito

Tłumaczenie: Daniel Warmuz
Seria: Węgierskie klimaty
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Incognito

Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Co przeżywa? A co jeśli to nie chwilowy kaprys, lecz długotrwały stan? Na co może liczyć, kiedy idzie ulicą w butach na wysokim obcasie i potyka się? "Incognito" opowiada o załamaniu się tożsamości...

"Incognito" opowiada o załamaniu się tożsamości płciowej i pierwszych próbach poradzenia sobie w tej sytuacji. Daleko tej powieści do wszelkich uproszczeń czy wywoływania taniej sensacji. Utrzymana w konwencji wyznania, książka przytacza historię młodego człowieka, który jeszcze nie wie, jak bardzo świat, w którym żyje, może być destrukcyjny i prowadzić do upodrzędnienia wrażliwej jednostki.

"Incognito" to w każdym calu wybitny przykład współczesnej prozy, świetny debiut i ryzykowny coming out.

źródło opisu: https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/69/incognito

źródło okładki: https://ksiazkoweklimaty.pl/zapowiedzi/69/incognito

adb | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

"Incognito" to intymna opowieść o bólu określania kim się jest. Otwierające powieść zdanie: "Przekraczam próg" jest symboliczne. Oznacza przejście, początek, ale i przekraczanie bariery, granicy, jaką jest próg. Granicą utrudniającą jednoznaczne określenie własnej płci są szyderstwa innych, reakcje otoczenia pilnie śledzone rzez narratora, ale jest też nią własny lęk i brak gotowości na zmiany.
[...]
tłumacz radzi więc sobie używając naprzemiennie form gramatycznych rodzaju żeńskiego i męskiego. Zabieg ten jest w pełni uzasadniony, bo tematem powieści Tibora Noe Kiss jest kulturowe i płciowe niedopasowanie.

Niepokój, stałe podenerwowanie świetnie oddaje język tej prozy. Zdania są krótkie, fraza co chwilę się rwie. Wykrzyknienia i powtórzenia tematów, obrazów, czynności, zdarzeń zakrawają na obsesję. Bardzo krótkie, często powracające sceny zmieniają się dynamicznie. Różnią je nieliczne detale, ale obraz ciągle się zmienia, a niuanse i migoczące, zmieniające się symbole...

czytankianki | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Gdy Tibor miał 9 lat, interesowała go tylko piłka nożna, rok później rozpoczął regularne treningi w budapesztańskiej drużynie. Były sukcesy, były wyjazdy zagraniczne. W wieku 14 lat rzucił sport, ponieważ wolał pisać wiersze. Ten sam chłopiec jako sześciolatek przymierzał bieliznę matki – zawsze po kryjomu, nie wiedząc dlaczego. Mając 12 lat, nienawidził siebie w kobiecych fatałaszkach i wciąż się przebierał. Przebierał się także wtedy, kiedy miał już dziewczynę.

Incognito to wyznanie młodego mężczyzny, który chce żyć jako kobieta, bo tylko w kobiecym ciele potrafi siebie wyrazić i tylko w kobiecej postaci odczuwa spokój. Pełna metamorfoza nie jest jednak możliwa, narrator pozostaje zakładnikiem własnego ciała. Jest zarazem mężczyzną i kobietą, a w rzeczywistości nie jest do końca żadnym z nich – ani Tiborem, ani Noemi. Rozdźwięk między „ja” a ciałem pogłębia się, niemożność zaakceptowania męskiej postaci prowadzi do podwójnego wyobcowania: główny bohater czuje się kimś obcym w...

aali | 2017-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 grudnia 2017

"Im dłużej obserwuję moje ciało, tym bardziej wydaje mi się, że jest słabe i kruche. Przede wszystkim jednak kontrolę nade mną przejmuje wstyd spowodowany bezsilnością. Nie mogę dopuścić bym popadł w panikę, muszę położyć kres samokontroli. Ciało i ja, siedzimy razem w fotelu, nienawidzimy się, z wzajemnością."
Co czuje człowiek, który chciałby uciec od własnej płci? Jak może czuć się nastoletni chłopak, który kocha piłkę nożną, kiedy odkrywa, że lepiej czuje się w sukienkach i makijażu? Co przeżywał Tibor Noé Kiss, kiedy odkrył, że lepiej czuje się w ciele kobiety, niż mężczyzny? O swoich lękach, wątpliwościach, braku zrozumienia, samotności opowiada w swoim literackim debiucie "Incognico". Książki, która dla autora była rodzajem autoterapii, a dla czytelników powinna stać się wyrzutem sumienia. Poczuciem winy za brak empatii i szacunku dla drugiego człowieka.

Celem "Incognito" nie jest wywołanie taniej sensacji, nie jest głośnym coming-outem, czy manifestem. Debiutancka powieść...

Elwira | 2017-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Tibor – imię męskie. Noé – imię również męskie, jednak gdy rozwinie się jego skrót w Noémi staje się imieniem żeńskim, które wybiera sobie główna bohater/bohaterka. „Incognito” to kolejna w tym roku powieść na polskim rynku, obok „Slasha” Natalii Osińskiej i „Miłości” Ignacego Karpowicza, która wychodzi z szafy i wiesza przed nami trudne tematy płci i orientacji seksualnej. Tym razem w serii Węgierskie Klimaty otrzymujemy rzeczowy obraz rozpadającego się świata pasjonata piłki nożnej, który w ukryciu przebiera się w suknie swojej matki i walczy z rozczłonkowaniem tożsamości siebie jako chłopca.

W jaki sposób Tibor Noé Kiss dźwiga temat własnej transpłciowości? Wydana w 2010 roku, została ogłoszona ryzykownym i odważnym coming outem, autorka podkreśla jednak, że powieść nie jest całkowicie autobiograficzna. Jest tekstem literackim, na który składa się siatka biograficznych wątków. Sama autorka dopiero na premierę swojej drugiej książki...

aggie | 2018-01-27

Pierwszą rzeczą jakiej dowiedziałam się na lekcji węgierskiego było to, że wszystkie rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki i zaimki są jednego rodzaju. Wszyscy identyczni. Płci nie dookreślisz. A w „Incognito” Tibora Noé Kiss rodzaj jest odpowiedzią, rodzaje się mieszają, końcówki spadają na nas w zawrotnym tempie. Oto świat – pułapka, ciało -więzienie. Ciało obce. Jedyna odpowiedź na piętrzące się pytania to ściana nieprzystawalności. Nie mam doświadczenia z tematyka transseksualizmu w literaturze, ale cieszy mnie to, że czytając Kiss mniej współczuję, a bardziej współodczuwam.

CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2018/01/wegierska-odmian-przez-rodzaje.html

WelshCorgiPembroke | 2018-08-03
Przeczytana: 05 sierpnia 2018