Saga, czyli filiżanka, której nie ma

Okładka książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma Cezary Harasimowicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma
Cezary Harasimowicz
Inne

Polska saga

Wyjątkowo wzruszająca powieść-film.

Wyjątkowo wzruszająca powieść-film.

Trudno mi się zaczynało lekturę, ale potem było już tylko ciekawiej, były momenty wzruszające i momenty i takie, które z patetyzmu w niemal groteskę popadało. Bardzo ciekawa.

Dziękuję Autorowi za wspaniałe wspomnienia o swojej rodzinie.

Dziękuję Autorowi za wspaniałe wspomnienia o swojej rodzinie.

Świetna książka. Wspomnienia Autora wciągają jak opowieść własnych dziadków. Przez czas idziemy razem z nim i przyglądamy się losom jego przodków. Urocza, dobrze napisana, staranna opowieść. Warto.

Harasimowicz przedstawia w książce historię swoich przodków. Przedstawia w sposób, wydaje się obiektywny, bez spinania się i większego oceniania historii. Jak sam pisze "nie tylko lukier, ale i szczypta goryczy". Książka urozmaicona wydarzeniami w Polsce i na świecie. Zapewne by nie powstała, a przynajmniej nie w takiej postaci, gdyby nie wspomnienia dziadka i mamy.
Chciałbym taką książkę o mojej rodzinie. Może po prostu trzeba samemu napisać?

Autor ma swoisty dar opowiadania ciekawych historii . Bardzo często oglądając i słuchając Cezarego Harasimowicza w mediach ,zamieniam się w słuch i dlatego postanowiłam przeczytać tę sagę i... przepadłam :) Autor z wielką miłością do matki i czułością do przodków , zabiera nas w sentymentalną podróż po losach swoich bliskich .
Historia Polski splata się z losami pradziadków ,dziadków oraz mamy . Stare fotografie nadają klimat tej barwnie opisanej rodzinnej sagi. Nie żałuję ani jednej minuty spędzonej nad książką . Polecam !!!!!

Historia Polski splata się z losami pradziadków...

Zauroczyła mnie ta książka. Wspaniale się zaczyna, pięknymi słowami o „gasnącej” mamie autora. Od pierwszych stron powieści bije z niej miłość do rodziny, szacunek dla jej historii, duma z przodków. W książce odnajdziemy wiele fotografii, dokumentów, pamiątek. Tych pamiątek Panu Cezaremu bardzo zazdroszczę. Myślę, że niewiele rodzin może się poszczycić tyloma rodzinnymi „skarbami”. Zawierucha historyczna przyczyniła się do tego, że poza wspomnieniami i opowieściami moja rodzina niestety nie posiada takich pamiątek. Zazdroszczę również Panu Cezaremu wytrwałości w odkrywaniu historii swojej rodziny. Jestem pod wrażeniem ogromu pracy, jaką musiał włożyć autor zdobywając materiały do napisania „Sagi...”.
Książkę czyta się jak gawędę przeplataną ciekawostkami, anegdotami, wycinkami prasowymi. Mnie urzekł przede wszystkim jej klimat, przepełniony szacunkiem do historii przodków i pięknej miłości do matki.

Ciekawy sposób przedstawienia rodzinnej historii na tle wydarzeń historycznych.

Ciekawy sposób przedstawienia rodzinnej historii na tle wydarzeń historycznych.

Jestem zauroczona książką pana Harasimowicza. Kupiłam ją za jego osobistą namową, kiedy gościł w naszej bibliotece. Autor przesympatyczny i bardzo ciekawie opowiadał jakie losy spotkały jego rodzinę. W książce oczywiście wydarzeń jest o wiele więcej. Pan Cezary zadbał również o tło ówczesnych czasów wtrącając fragmenty z prasy, ogłoszenia, odezwy, mowy. Dzieje rodziny Królikiewiczów, szczególnie Adama olimpijczyka i medalisty w jeździectwie to pierwsza część książki. W drugiej przeważają losy Krysi czyli mamy autora. Pokolenie Kolumbów, to do niego należała z całym jego dorobkiem powstańczym, obozowym, a także komunistycznym. Szczególnie drastyczne obrazy działalności naszych rzekomych wyzwolicieli, wcale nie łatwe lata powojenne, wszystko w tej książce jest napisane w odniesieniu do konkretnej rodziny. Zdaję sobie sprawę, że takie losy dotyczyły wtedy wszystkich ludzi jakim przyszło żyć w czasach pierwszej, drugiej wojny światowej i czasów po nich. Szczerze polecam, chociażby po to żeby odświeżyć historię, a osobiście uważam, że takie książki powinny być lekturami szkolnymi.

Jestem pod wrażeniem książki pana Harasimowicza. Bardzo mi się podobał sposób w jaki autor opisał atmosferę czasów, w któych się przyszło żyć jego dziadkom i mamie. Oddaje im głos, wrzuca fragmenty z gazet, dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie wszystko i zrozumieć motywy postępowania bohaterów. Polecam.

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma