Saga, czyli filiżanka, której nie ma

Wydawnictwo: W.A.B.
II WŚ, rodzina, historia, wspomnienia
Sophy

To coś, co każdy z nas chciałby wreszcie zrobić. Usiąść i spisać rodzinną historię. Cezary Harasimowicz wybrał się w taką podróż. Zebrał wspomnienia przodków, obejrzał stare fotografie i wydobył na kartach książki zapomnianą rzeczywistość. "Saga czyli filiżanka, której nie ma" to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje...

"Saga czyli filiżanka, której nie ma" to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1664

Polska saga

Cezary Harasimowicz jest znany głównie dzięki temu, ze jest mężem znanej i pięknej gwiazdy filmowej, Grażyny Wolszczak. Oprócz tego jest pisarzem, scenarzystą filmowym, sporadycznie zdarzało mu się popełnić kilka filmowych ról, gdyż posiada wykształcenie aktorskie. W ostatnich latach coraz częściej i chętniej poświęca się twórczości literackiej, także tej dla dzieci. Jednak jego ostatnia książka, „Saga. Czyli filiżanka, której nie ma”, nie jest ani dziełem o charakterze filmowym, ani książką dla dzieci. Jest to saga, opowieść o polskich losach.

Saga jest szczególnym gatunkiem epickim, który pochodzi ze skandynawskich, chłodnych krain, gdzie upamiętnione zostały losy wielkich rodów. Z czasem twórcy zaczęli wykorzystywać ten gatunek do mniej wzniosłych celów i rodzin, wychodząc ze słusznego założenia, że rodzina nie musi być sławna, aby być wielką. Gatunek sagi w Europie stał się popularny pod koniec XX wieku, gdy stał się pierwowzorem dla dzisiejszych tasiemców serialowych pokroju „Dynastii”. Książka Cezarego Harasymowicza jest za krótka na taką sagę, ale nie znaczy to, że jest przez to gorsza. Na pewno jest skromniejsza i jednak fragmentaryczna, ale bardzo ciekawa.

Zaczyna się wszystko od zdjęć i domowych pamiątek,które obrosły rodzinnymi legendami. Często przeglądając stare zdjęcia, zadajemy sobie pytanie, kto na nich jest. Szybko zapominamy naszych przodków. Czas mija, pokolenia się zmieniają jak sprinterska sztafeta. Może warto sobie przypomnieć od kogo odziedziczyliśmy nasz genom. Może warto odkryć te podobieństwa do naszych przodków, które nieświadomie nosimy. Tak zrobił Cezary Harasimowicz - stworzył książkę, która ma przypominać o tych, którzy byli przed nami.

Inspiracja do napisania tego dzieła wydaje mi się dość czytelna – w 2017 roku zmarła matka pisarza, Krystyna Królikiewicz. Twórca mógł przeczuwać, że są to ostatnie chwile, by zapisać historię, która przemija wraz z człowiekiem. Harasimowicz nie sięga tak głęboko jak Oriana Fallaci w swoim „Kapeluszu całym w czereśniach”, gdzie rodowe korzenie sięgają dawnych wieków. Jednak włoska autorka nie zdążyła doprowadzić do końca swej sagi – śmierć przerwała to dzieło. Cezary Harasimowicz nie sięga tak daleko – opisuje dzieje tych, których pamięta. Mamy więc wspaniałego, przedwojennego ułana – Adama Królikiewicza i jego wspaniałą córkę – Krystynę, matkę pisarza, aktorkę i bohaterską dziewczynę z AK.

Co do Adama Królikiewicza, dziadka Cezarego Harasimowicza, jest to postać legendarna z powodu swoich osiągnięć sportowych – rotmistrz Królikiewicz był wybitnym jeźdźcem, który wpisał się złotymi literami na kartach historii polskiego sportu. Pewnie niektórzy wiedzą, o czym piszę, a tych którzy są ciekawi odsyłam do „Sagi”. Mnie ta książka przybliżyła postać, którą jako kibic sportowy od najmłodszych lat, znałem od dziecka. Historia Adama Królikiewicza, jego przedwojenne dzieje, stanowią pokaźną część książki. Jest to piękna, kolorowa opowieść o odzyskanej po zaborach Polsce. Są tu humor i wspaniałe przygody, żywy język i wspaniali, dzielni mężczyźni, tacy, których dziś próżno szukać.

Druga część książki koncentruje się na postaci matki pisarza. Początkowo jest to historia równie radosna jak dzieciństwo dzielnej dziewczynki, której młodość przypadła na czas II wojny światowej. Krystyna Królikiewicz należała do pokolenia Kolumbów, a jej wybory podobne były do tych, których dokonywali młodzi patrioci – walka w podziemiu, powstanie warszawskie, obóz koncentracyjny. Ta część jest mroczna i wzbudza pytanie, dlaczego ktoś zabija młodość i radość życia. Ale jednocześnie przez pryzmat tych doświadczeń lepiej możemy zrozumieć tych, którzy, jak pisał Krzysztof Kamil Baczyński, żyli w cieniu zaciskającego się kręgu.

No i jest w tym wszystkim „Saga” Harasimowicza opowieścią o sensie życia, o sensie walki. Te pięknie napisane wspomnienia dają czytelnikowi wiarę w sens życia, które bywa okrutne, ale niezmiennie pozostaje piękne, jeśli wypełnimy je ważną treścią. „Saga. Czyli filiżanka, której nie ma” to książka o polskich losach i książka, która daje nadzieję.

Sławomir Domański

Cezary Harasimowicz, polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz stworzył wyjątkowy portret rodzinny, który przybliża nie tylko losy najbliższych mu osób, ale także przenosi czytelnika do dawnej, wielonarodowej Polski. Ten pięknie wydany wehikuł czasu zaprasza każdego chętnego do podróży po XIX-wiecznej polskiej prowincji, boksach najważniejszych stajni na świecie, przedwojennej Warszawy, obozach pracy czy ogarniętych walką ulic Krakowa. O atrakcyjności lektury świadczą wykorzystane metody analizy, opierające się zarówno na cytatach faktów z ówczesnej pracy, danych z archiwów, jak i wykorzystaniu zapisków dziennika matki i opowieści przodków. Ta wieloaspektowa narracja daje zamierzone efekty, otrzymujemy dzieło wiarygodne i interesujące.
Początek książki to próba odtworzenia dziejów prapradziadków i pradziadków autora. W tej części pada bardzo wiele nazwisk, dat i wydarzeń, łatwo zagubić się w labiryncie drzewa genealogicznego. Gdy już przebrniemy przez ten mniej fascynujący...

Koronczarka | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Szczególnie wtedy, kiedy tracimy najbliższych, tak bardzo chciałoby się zatrzymać czas, uchronić od zapomnienia, przywrócić to, co minione. Pewnie z racji osobistych ta książka tak chwyciła mnie za serce. Bo ramą, początkiem i końcem tych wspomnień, jest gasnąca matka Cezarego Harasimowicza. Autor rozpoczyna od drobnego detalu, który jest pretekstem do wspomnień o przodkach, a potem do zerkania w inne strony. Obraz zyskuje przez to na głębi, a ponieważ wśród przodków autora nie brakuje osób wybitnych i obdarzonych dużym temperamentem, to portret XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem jego pierwszej połowy) sam przez się dramatyczny, jeszcze więcej tego dramatyzmu nabiera.

allison | 2018-03-20
Przeczytana: 18 marca 2018

Ależ mnie ta książka zachwyciła!
Jestem pod dużym wrażeniem tytanicznej pracy, jaką autor wykonał, przygotowując się do pisania rodzinnej opowieści (owszem, miał ułatwioną sytuację dzięki zapiskom dziadka i mamy, ale i tak wykazał się wielką wiedzą i na temat swojej familii, i historycznych wydarzeń).

Ujmujący i wciągający jest gawędziarski styl, w którym Harasimowicz łączy cechy reportażu i literatury pięknej (świetne są zbeletryzowane fragmenty rozmów między dziadkiem i babcią oraz między pełnymi fantazji ułanami). Dzięki temu od lektury trudno się oderwać - pochłonęłam ją jednym tchem, kosztem zarwanej nocy.

Autor nieraz wychodzi od jakiegoś szczegółu, na przykład konkretnego przedmiotu, rodzinnej pamiątki lub jakiegoś mglistego wspomnienia, by snuć potem barwną opowieść o losach swoich przodków. Te pięć pokoleń, które poznajemy, to naprawdę kawał czasu i mnóstwo anegdot, raz zabawnych, raz rozbrajających, innym razem smutnych lub dramatycznych.

Harasimowicz nie skupia...

Tatiasza Aleksiej | 2018-03-17

Bardzo ciekawie przedstawiona historia rodziny autora, Cezarego Harasimowicza.
Wspomnienia przodków, relacje matki, stare fotografie, pozwoliły utkać bardzo ciekawy, wciągający obraz życia, tamtych czasów.
Niezwykle emocjonujący przekaz czasów, które minęły bezpowrotnie...

Łukaszo | 2017-12-11

Pokój wypełniony był przedwojennymi fotografiami. Na tych zdjęciach dało wyczytać się radość, jakieś niespotykane szczęście, ale i zdarzały się też i takie, które przedstawiały twarze ze smutkiem w oczach. Mężczyzna lustrujący te pamiątki przeszłości, z uśmiechem na twarzy przystępował do kolejnych oględzin. Zdjęcia ta ukazywały jego rodzinę. Przedwojenne życie dziadka ułana i babci, ich wspólne chwile i życiowe wybory. Jeszcze inne przedstawiały mamę mężczyzny kiedy miała 18 lat. Czas stanął w miejscu, jakaś cisza zaległa w pomieszczeniu, a mężczyzna przymyka oczy, by przenieść się w minione lata.

Długo, bardzo długo czasu minęło odkąd ostatni raz trzymałem w ręku jakąś biografię. Książka Cezarego Harasimowicza przyciągnęła mnie mnie tematyką sagi rodzinnej. Teraz już po przeczytaniu, na spokojnie, kiedy uleciały ze mnie emocje mogę stwierdzić, iż dostałem dzieło opowiedziane...

DomowaKsięgarnia | 2017-11-23

Cezary Harasimowicz, uznany scenarzysta, napisał książkę pełną wspomnień. Snuta przez niego opowieść wiedzie nas przez wieki i zawirowania historii. Pozwala dotknąć nieistniejącego już świata. Świata przodków, którzy wiedli egzystencję, dziś zamkniętą tylko w jego pamięci.

To historia, która pozwala nam zbliżyć się do ludzi, którzy kiedyś żyli, śmiali się i płakali, a obecnie patrzą na nas ze starych, pożółkłych fotografii.

Czytając wspomnienia o rodzinie Królikiewiczów, poznajemy ich codzienne radości i troski, sposób postrzegania świata, a także realia życia w wieku dziewiętnastym i dwudziestym. W czasach, kiedy nasz kraj i polskie społeczeństwo było zgoła odmiennym zbiorem od tego jaki znamy obecnie.

Rodzina Królikiewiczów żyje bowiem w Polsce wielonarodowej, w o wiele większym zróżnicowaniu klasowym i właściwie w społeczeństwie biednym, a także w większości niepiśmiennym. W dużym stopniu rodzina ta tworzy zamożną klasę mieszczańską, która współtworzy część inteligencką...

wiesia | 2018-02-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 lutego 2018

Kolejna saga rodzinna; tym razem Harasimowicz próbuje odtworzyć losy przodków. Ciekawie przedstawia swoją rodzinę po mieczu i po kądzieli. Koncentruje się głównie na barwnej postaci dziadka, Adama Królikiewicza, legionisty, majora, doskonałego jeźdźca, zdobywcy wielu medali i nagród w zawodach jeździeckich.
Sporo miejsca poświęca też swej babce Tomisławie Lilienstern i matce Krystynie Królikiewicz, aktorce i pięknej kobiecie.

Opiera się na wspomnieniach rodzinnych, rozmowach z matką (zmarła w 2017 roku, w trakcie pracy nad książką), włącza fotografie, fragmenty artykułów prasowych z różnych lat. Czasami "przymruża oczy" i przenosi się w czasie, "towarzysząc" swym bohaterom.

Warto "zanurzyć się" w miniony czas.

cymelium | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Niesamowita opowieść....historia....saga. Przepiękny gawędziarski styl. Barwy język. Człowiek czyta i widzi obrazy. Trzeba tylko przymknąć oczy. Czytać z przymrużeniem ....

Magdalena T | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

„Saga czyli filiżanka, której nie ma” to rodzinna opowieść, która ma przybliżyć czytelnikowi obraz wielonarodowej Polski i trudnych czasów pod naciskiem okupantów, a także koszmarów, jakie musiała znieść rodzina Królikiewiczów podczas II wojny światowej. To taki wehikuł czasu, do którego wsiadamy wraz z autorem i przenosimy się w przeszłość, choćby do końca dziewiętnastego stulecia. Mamy okazję poznać przodków autora, dziadka, który był jednym z najlepszych jeźdźców naszego kraju, a do tego nie wyrzekł się Polskiego munduru w chwilach największego zagrożenia, babcię Muszkę, czy też prababcię Funię. Możemy być świadkami pierwszych pocałunków, zmagań wojennych, wytrwałości w dążeniu do celu, mierzenia pierwszej błękitnej sukni balowej, odwagi, miłości, siły i przyjaźni oraz co ważne honoru i patriotyzmu.

Autor za tę podróż w czasie bierze się w bardzo ciekawy sposób, zarówno spisując fakty z ówczesnej prasy jak i korzystając z zapisków matki oraz dziadka. Pobudza do wspomnień swoją...

MoznaPrzeczytac | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

„Saga czyli opowieść o filiżance, której nie ma” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników wspomnień, pamiętników, rodzinnych opowiadań. Cezary Harasimowicz opowiada dzieje swojej rodziny na tle historii Polski. Wydarzenia rozgrywają się od początku XX wieku, aż po wiek XXI. Od panowania miłościwego cesarza Franciszka Józefa do prezydentury Andrzeja Dudy. Naprawdę, jest to bardzo ciekawa lektura...

Pełna recenzja książki na stronie: