Wyzwanie czytelnicze LC

Rutka

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
literatura polska
Ag2S

Koszmar życia w getcie, pierwsza miłość, wywózka do Auschwitz.

Skromny rozmiarami dziennik Rutki ujawniony sześćdziesiąt lat po wojnie był sensacją historyczną. Rekonstruując losy dziewczyny w zbeletryzowanej formie Zbigniew Białas w nowej, niecierpliwie wyczekiwanej powieści składa wzruszający hołd nastolatce, której przyszło dorastać w nieludzkich czasach.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Renax | 2018-06-22
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Tytułowa Rutka to Rutka Laskier, nastolatka z Zagłębia Dąbrowskiego, która zmarła w 1943 w Auschwitz, ale pozostawiła po sobie Pamiętnik.
Świetnie odmalował to autor. Potem opowiada o Rutce, o zwykłej dziewczynie i jej dylematach, czyli marzeniach na przyszłość, pierwszych sympatiach itd. Część ostatnia to opis śmierci w obozie, poprzedzonej rozdzieleniem z rodzicami. Nie ma epatowania makabrą, całość jest stonowana. Ale i tak w efekcie wychodzi przerażająco, bo młoda, niczemu nie winna dziewczyna zginęła jako jedna z wielu, wraz z połową swojego miasteczka i wieloma innymi, w nieludzkich warunkach.
To straszne, że tak po prostu można zgładzić nie tylko niejedno życie, ale całe miasteczko i zrobić z tego fabrykę śmierci.

edit3008 | 2018-11-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 listopada 2018

Choć opowieść o Rutce nie jest obszerna, to czytałam ją powoli, aby nie uronić z niej niczego. Czytając ją czuje się ten klimat czasu wojny i upodlenia Żydów. Książka napisana bardzo subtelnym językiem, nie ma tu epatowania nadmierym okrucieństwem, a jednak autor przemyca nam w treści okropności "życia" w gettcie bez murów. Polecam, warto przeczytać.

jeke | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Zagłębie Dąbrowskie, 1939-1943. Czternastoletnia Żydówka Rutka Laskier kupuje na targu gruby zeszyt, który ma stać się jej pamiętnikiem. Zapisuje w nim wydarzenia dnia codziennego, relacje z rówieśnikami, swoje myśli, rozterki i marzenia. Ma nadzieję, że po wojnie zostanie prawdziwą pisarką, ale na razie musi zmagać się z głodem, upokorzeniami ze strony niemieckich żołnierzy, męczącymi zbiórkami i staniem w długich kolejkach w wyznaczonych miejscach, aby podbić dokumenty umożliwiające przebywanie na terytorium Wschodniego Górnego Śląska. Deportacje, zamknięcie w getcie, wywózki na roboty do Rzeszy lub obozu w Auschwitz, ucieczki, przekupywanie strażników, to codzienność młodziutkiej dziewczyny wkraczającej dopiero w świat kobiecości. Rutka dużo pisze i czyta, prowadzi bogate życie wewnętrzne, aby odgrodzić się od ohydnej rzeczywistości. Czuje się coraz bardziej świadoma swojej kobiecości i marzy, by pocałował ją Janek, który wodzi za nią oczami i próbuje się spotykać. Rutka...

AndyDufresne | 2018-12-06
Przeczytana: grudzień 2018

Bardzo czekałem na tę opowieść. Znam historię Rutki Laskier i znam pióro profesora Białasa, dlatego spodziewałem się bardzo dobrej książki. Otrzymałem taką, ALE... nie chcę dyskutować z obraną przez autora drogą i kameralną formą opowieści, jednak w moim odczuciu opowieść jest zbyt lakoniczna. Albo inaczej, po prostu chciałoby się więcej :) Zbigniew Białas świetnie operuje językiem, czyta się jego książki przyjemnie, bez względu na tematykę i szczerze mówiąc mam niedosyt, tym bardziej, że sam dziennik Rutki jest bogatszy o wydarzenia, niektóre naprawdę dramatyczne, których w książce nie ma. Dlaczego? To pytanie pozostaje dla mnie zagadką i żałuję, że lektura się skończyła, bo mogę polecić ją każdemu - to nie tylko intymna relacja nastolatki, Żydówki z czasów niemieckiej okupacji, ale i obraz Będzina w tych dniach, relacji panujących w mieście. Dobre pióro i nie do końca wykorzystany potencjał, ale takie jest święte prawo autora i nic mi do tego. Polecam.

szalonkowe_pasje | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Piękna, mądra, niezwykle emocjonalna - taka właśnie jest Rutka. I słowa te opisują zarówno Rutkę - młodą dziewczynę, jak i samą powieść Zbigniewa Białasa.

Jak dla mnie to literacki majstersztyk,bo... -

- są książki, których nie czyta się tak po prostu. Książki, które chwytają za serce, poruszają do głębi, dotykają najskrytszych zakamarków duszy. Taka jest Rutka profesora Białasa. Litera po literze, słowo po słowie, strona po stronie...
Chwila (czasem godzina, a czasem dzień) refleksji, zadumy...
To były chyba najdłuższe 125 stron jakie czytałam.
A może celowo spowalniałam lekturę? Może znając dalsze losy Rutki, chciałam ją przez to uchronić przed cierpieniem i okrutną śmiercią. Niestety, nie udało mi się to. A może i stety? Bo "gdyby doczekała dorosłego życia... to znaczy jakiego? Okrutnego, smutnego, pełnego upokorzeń i wyrzeczeń, fałszywego, zakłamanego, ponurego... (...) Równie dobrze mógłby jej nie być."
No i -JEJ- nie ma.

Coraz bardziej, szczególnie od jakiegoś czasu bardzo intryguje mnie funkcjonowanie młodzieży i dzieci podczas drugiej wojny światowej. Tym chętniej sięgnęłam po tę pozycję. Szczególnie, że powieść Zbigniewa Białasa stanowi niejako rekonstrukcję losów młodej Żydówki, i powstała na podstawie odnalezionego po wojnie pamiętnika dziewczynki.

W 1939 roku polska Żydówka z Będzina na straganie kupuje zeszyt. Postanawia prowadzić w nim zapiski dotyczące swojej codzienności. Niestety, wybucha wojna a codzienność, która dziewczynkę otacza jest koszmarna. Życie w getcie, strach, nieludzkie warunki, głód i upokorzenia ze strony okupanta. Do tego młodzieńcze uczucie do Janka oraz odkrywanie dopiero budzącej się w niej kobiecości.

Zbigniew Białas w swojej niewielkiej publikacji oddaje niejako hołd młodej polskiej Żydówce. Opisuje jej lokalny świat, w którym przyszło jej żyć. Opisuje relacje, jakie panowały na tych terenach na początku wojny. O tym jak wspólny teren został niejako podzielony...

Ola Miazek | 2018-07-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam

Sześćdziesiąt lat po wojnie ujawniony został krótki dziennik Rutki Laskier, który wstrząsnął ludźmi i stał się historyczną sensacją. Zbigniew Białas na podstawie dziennika rekonstruuje historię dziewczynki, która żyła w czasach brutalnych i nieludzkich. Fabularyzując kolejne wydarzenia autor ukazuje nam wstrząsającą historię o dorastaniu w czasie wojny.

"Wątpienie jest w swej istocie wiarą, podobnie jak wiara zawiera w sobie wątpienie, gdyż wiara i wątpienie nie są przeciwieństwami. Są swoim koniecznym dopełnieniem. Wątpcie więc do woli, tym cenniejsza będzie wasza wiara."

Rutka Laskier nazywana jest polską Anną Frank. Muszę przyznać, że to porównanie jest naprawdę trafne, a w powieści Zbigniewa Białasa zauważam wiele motywów inspirowanych jej dziennikiem. Mam nadzieję, że ponowne opisanie losów tej nastoletniej dziewczynki sprawi, że więcej osób zainteresuje się polskim odpowiednikiem Anny Frank.

Historia Rutki, to historia o dojrzewaniu w czasach, w których dzieciom...

anetapzn | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Kolejna wyjątkowa książka Zbigniewa Białasa. Choć tym razem nie ma w tej opowieści nic wesołego, jak np. w przypadku Korzeńca czy Pudru i pyłu.
Mamy za to okrucieństwo, smutek, rozpacz i niedowierzanie.
Podstawą do napisania książki stał się skromny rozmiarami dziennik tytułowej Rutki, który został odkryty 60 lat po II wojnie światowej.
Białas prezentuje nam zbeletryzowaną i niezwykle poruszająca historię młodej dziewczyny żydowskiego pochodzenia.
Bohaterka to Rutka Laskier, nastolatka, będzińska Żydówka, która zmarła w 1943 w Auschwitz.
Gdy się czyta tę książkę ma się wrażenie zaglądania pod podszewkę piekła. Wiem, takich książek opartych na zapiskach, pamiętnikach, relacjach powstało i powstanie wiele. Za każdym razem ich lektura porusza. Ale Rutka jest wyjątkowa z innego powodu. Otóż autor skracając swoja historię do w zasadzie minimum całą książkę poświęcił swojej bohaterce, to ją uczynił centralna postacią w cieniu pozostawiając np. jej rodzinne miasto w okresie okupacji,...

Jest to powieść stworzona na podstawie pamiętnika Rutki Laskier, napisanym w czasie II wojny światowej. Dziewczynie przyszło żyć w trudnym okresie, zwłaszcza dla Żydów. Wywozy do getta, rozstrzeliwywanie bez powodu, upokorzenia że wszystkich stron to tylko część nieszczęść z jakimi mierzyło się społeczeństwo Żydów. Mnie osobiście wstrząsnęła i poruszyła ta książka. Naprawdę jestem wdzięczna losowi za to, że nie żyjemy w takich czasach. Uważam, że jest to wyjątkowa i obowiązkowa książka dla każdego, bez wyjątku.

czytam_podrozuje | 2018-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2018

Panie Profesorze - autorze - na początku przepraszam za opinię. Wiem, że Pan potrafi pisać ciekawie, rzetelnie i interesująco. Rutka wszystkie te cechy posiada, ale tak jak w przypadku reprezentacji Polski - balonik był bardzo nadmuchany.... i moje oczekiwania również były ogromne. Ja mam po prostu niedosyt, za mało tego wszystkiego było. Chciałabym dłużej pozostać z tymi bohaterami, a szczególnie z Rutką.