Pierwszy śnieg

2 896
2 212
Snømannen
LubimyCzytać

Jest listopad, w Oslo właśnie spadł pierwszy śnieg. Birte Becker po powrocie z pracy do domu chwali syna i męża za ulepienie bałwana w ogrodzie. Nie jest on jednak ich dziełem. Stają przy oknie - i widzą, że bałwan jest skierowany twarzą w stronę domu. Patrzy wprost na nich. W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy...

W tym samym czasie komisarz Harry Hole otrzymuje anonimowy list podpisany "Bałwan". Zaczyna dostrzegać wspólne cechy dawnych, niewyjaśnionych spraw. Okazuje się, że wraz z pierwszymi oznakami zimy do gazet trafia informacja o nowym morderstwie. Ofiara jest zawsze zamężną kobietą, a jednocześnie w pobliżu miejsca zbrodni pojawia się bałwan. Wszystko wskazuje na to, że po Oslo i okolicach znów krąży seryjny zabójca.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Paco | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 25 września 2015

Jakie mamy pryncypia?
Dorwać bałwana. Bałwana mizantropa.
Wyznaczył je pan profesor kryminału.
Towarzyszy mi słodkie uczucie satysfakcji, gdyż jego książkami można się rozkoszować. Od ust sobie odjąłem. Kupiłem kolejne części serii. No i niucham :)
Jasny gwint. Wciąż chodzimy po szczytach. Kryminalnego geniuszu.
To, co Jo zajmuje 50 stron, co poniektórzy autorzy, potrafią rozwlec na 600.
Ale ad rem. Tym razem jego umysł zajął się plagą nieślubnych dzieci.
Czy znajdzie się ktoś, kogo zainteresują nie tylko statystyki, lecz to, kto za nimi stoi ? Czy to zaintryguje go na tyle, by obudzić chore demony? Jeżeli tak, to rozwiązania zagadki może się podjąć tylko Harry. Sam mający problemy. Ale walczący . Z problemami i złoczyńcami.
Nesbo wypracował swój własny, unikalny styl.
Czytając, czułem się jak na dopingu.
To nic, że pewne ruchy można było przewidzieć.
To nic, ze dość szybko zorientowałem się co zacz.
Nic to.
Zmusił mnie do uważnego czytania. Nie było miejsca na pogaduchy z...

wiejskifilozof | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Norwegia moja książkowa miłość.Od dawna czekałem na coś z tego kraju, a Jo Nesbo wydaję się tu idealnym kandydatem na opisywanie swego cudownego kraju.
Fabuła tej książki,sprawiła że poczułem się jakbym tam był, uczestniczył w śledztwie.Chodził po ulicach Oslo i Bergen, oglądał fiordy i marzł na śniegu.
Nesbo opisuję serię brutalnych morderstw,dokonywanych przez zabójcę o pseudonimie Bałwan.Kim, jest Bałwan,dlaczego zabija.Jakie są losy mordercy,poznawałem z zapartym tchem.
Przyznam,że raz za razem myliłem tropy :-), już już wydawało mi się,że jestem pewny,kim on jest a tu nagły zwrot akcji.
Jestem pewny,że długo będę pamiętał o tej książce.Aż,żal do biblioteki zwracać..

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To jest działanie z premedytacją! I to lubię ;)

Strzał w dziesiątkę! Jestem pod wrażeniem pomysłu i zrealizowania, wszystko zaplanowane i nie tylko na jeden tom, a to oznacza, że Jo Nesbø miał koncepcję na całą serię i chwała mu za to, bo kopara mi opadła, a ostatnimi czasy przy thrillerach i kryminałach zdarza mi się to wyjątkowo, szczególnie w seriach, gdzie zazwyczaj zaczyna się od mocnego uderzenia, a później to już dziesiąta woda po kisielu :)

Niewiele o fabule da się powiedzieć żeby nie zaspoilerować jakiegoś ważnego szczegółu, więc lepiej nie będę się na ten temat rozwodzić. Polecam czytać serię w kolejności, bo wtedy dopiero czuć moc i widać ogrom pracy, którą wykonał autor. Od średniego, nie oszukujmy się, "Człowieka nietoperza" do chłodnego, brutalnego i przemyślanego "Pierwszego śniegu".

W pierwszej chwili nie byłam przekonana do rozwiązania i tożsamości Bałwana, wydało mi się to wszystko przekombinowane, ale przeszło mi :P Bardzo dobry kryminał, w porównaniu do...

Roman Dłużniewski | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Skończyłem czytać kilkanaście minut temu. Potem siedziałem i zastanawiałem się nad fenomenem Nesbo i Harrego Hole. Bo to jest fenomen. To moja siódma książka o Harrym i ciągle jestem zachwycony. Na pozór to sprawnie napisane kryminały, ale w tych książkach jest coś więcej, jakaś magia, która nie pozwala oderwać się od lektury. Są przecież inne książki o psychopatach, policjantach. Ale Nesbo jest tylko jeden. Jest wielki.

ChicaDeAyer | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Po przeczytaniu pierwszych dwóch części cyklu przeszła mi przez głowę myśl, by zepchnąć twórczość Nesbo na daleki plan - jednak postanowiłam się jej oprzeć. Gdybym nie zaufała swojej intuicji, popełniłabym jeden z największych czytelniczych błędów w swym niedługim życiu.

Zestawiając "Człowieka Nietoperza" z "Pierwszym Śniegiem" uderza ogrom pracy, jaką wykonał autor. Bo za progresem i poczynionym przezeń rozwojem, które postępowały na oczach czytelnika, musiał stać wytężony wysiłek Nesbo. Tym samym stał się jedną z czołowych postaci w swym gatunku - osiągając poziom, który dla innych jest nie do pokonania. "Pierwszy Śnieg" wbija w fotel od pierwszych kart powieści - i ten stan trwa aż do ostatniego przeczytanego zdania. Po raz kolejny autor zadbał o to, by czytelnik ani na chwilę nie stracił czujności - rozliczne wątki są na tyle dobrze przemyślanie, że razem tworzą coś, co na myśl przywodzi mi mechanizm szwajcarskiego zegarka. Żaden szczegół nie jest przypadkowy: ma swoje...

Modliszeg | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 24 maja 2016

"Wszystkie zwycięstwa są jedynie tymczasowe. Naszym życiowym zadaniem jest więc po prostu walka."

Listopad. Komisarz Harry Hole dostaje list, który powiązany jest ze sprawą kryminalną z przeszłości. Wraz z pierwszymi oznakami zimy zostaje popełnione pierwsze morderstwo. Czyżby "Bałwan" znów powrócił?

Komisarz Harry Hole walczy z własnymi demonami każdego dnia. Całkowicie poświęca się pracy, by nie myśleć o życiu prywatnym, w którym panuje chaos. Po otrzymaniu listu z nadawcą "Bałwan" wraca sprawa sprzed lat. Seryjne morderstwa mrożące krew w żyłach powracają wraz z opadami pierwszego śniegu. Do rozwiązania sprawy przyłącza się niezwykle bystra Katerine Bratt, której obecność i podobieństwo do zamordowanego komisarza biorącego udział w dawnej sprawie, z czasem zastanawia głównego bohatera. Na jaw wychodzą wciąż nowe poszlaki, tropy. Pojawia się coraz więcej zaginionych i zamordowanych kobiet. Z biegiem czasu, sprawy zaczynają się coraz bardziej komplikować. Komisarz Hole trzymając...

Kiwi_Agnik | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Mocny kryminał.

Niebanalna historia kryminalna, trzymająca cały czas w niezwyczajnym napięciu fabuła, rozmaici bohaterowie, realne czasami wręcz brutalne opisy scen, niezastąpiony i pociągający Hole.

Wszak w połowie książki już wiedziałam kto jest "Bałwanem" to i tak nie przeszkodziło mi z zapartym tchem czytać kolejne strony książki.
Pozycja bardzo dobra z solidnym zakończeniem.

Polecam!

FairytaleePrincess | 2017-10-20
Przeczytana: 13 października 2017

Uczucia mam mieszane.
Podobała mi się, lecz mnie nie zachwyciła.
Czytałam z przyjemnością, ale nie przewracalam stron z wielkim zapałem.
Były momenty gdy nie mogłam się oderwać, ale też i takie, które mnie nudziły.
Kto jest sprawcą, domyśliłam się około 200 strony (na ponad 400).
Ogólnie rzecz biorąc uważam lekturę za dość udaną i na pewno sięgnę po inne książki Nesbø, lecz chyba oczekiwałam od tej powieści nieco więcej .

_fantasquemagorie_ | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie, 2017
Przeczytana: 21 lutego 2017

Autora ani bohatera „Pierwszego Śniegu” nie trzeba specjalnie przedstawiać. Seria jest ponoć kultowa, a jej główny bohater - „samowolny, arogancki, kłótliwy, niestabilny”, „herostratesowo słynny”, ulepiony z „twardej, sztywnej i trudnej w obróbce” gliny, niezrównany posiadacz "genu szczurołapa", komisarz Harry Hole - to marka sama w sobie. Co jakiś czas przychodzi mu stanąć w szranki z „potworną porą ciemności", dumę dawno "przełknął już razem z whisky i wielokrotnie wyrzygał", wraz z pierwszym sztachnięciem się zapachem bestii ogarnia go drżenie i podekscytowanie, a „po podekscytowaniu nadciąg[a] Wielkie Otępienie, będące jednocześnie wszystkim, zakochaniem i oszołomieniem, ślepotą i jasnowidzeniem, sensem i szaleństwem."

Treść książki wypełniona jest bałwanami, totemami, maskami, zapachem strachu, adrenaliny, tajemniczymi chrobotami, podpełzającym ponad kolana odrętwieniem. Nesbo mnoży trupy, zwody, uniki, intrygi, podejrzenia, poszlaki. Misternie tka sieć zależności między...

emindflow | 2013-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Kolejna pozycja pióra Jo Nesbo, której nie waham się zaliczyć do wybitnych w swoim gatunku. Genialnie skonstruowana fabuła, interesujący kontekst społeczno obyczajowy (tym razem motyw przewodni to zdrada i dzieci pozamałżeńskie), wciągająca akcja i oczywiście Harry Hole w swojej najlepszej formie. Chyba po raz pierwszy u tego autora mam wrażenie połączenia doskonałej powieści kryminalnej z elementami thrillera. Oprócz nowego wątku kryminalnego mamy również nawiązanie i rozwinięcie tematów rozpoczętych w poprzednich książkach. Lektura jest tak pasjonująca, że połknąłem tę książkę w jeden dzień. Jestem pod wrażeniem sprawności literackiej pana Nesbo, dla mnie to absolutne mistrzostwo! Pozycja obowiązkowa!