Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
Nocturnes. Five Stories of Music and Nightfall
Ag2S

Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017 Pięć subtelnych opowiadań psychologicznych nagrodzonego Bookerem autora "Okruchów dnia" i "Nie opuszczaj mnie", połączonych uniwersalnymi tematami - miłości, muzyki i nieubłaganego upływu czasu. Oblewane łagodnym światłem zakątki Wenecji, mieszkanie w gwarnym Londynie, sala w ekskluzywnym hotelu w Beverly Hills stają się sceną wydarzeń, na...

Książka laureata literackiej Nagrody Nobla 2017

Oblewane łagodnym światłem zakątki Wenecji, mieszkanie w gwarnym Londynie, sala w ekskluzywnym hotelu w Beverly Hills stają się sceną wydarzeń, na której pojawiają się kolejne postacie - marzyciele, muzycy, blaknące gwiazdy estrady. Każde z nich znajduje się w przełomowym momencie swojej drogi życiowej. Ishiguro opowiada o życiu i jego wartości, o poszukiwaniu sensu i porządku w przemijającym świecie. Wspólną cechą 'nokturnów' jest ich lekkość i humor; pod tym względem stanowią prawdziwe perełki. Polak, grający na gitarze na Placu św. Marka w Wenecji, spotyka amerykańskiego śpiewaka, który był bożyszczem jego matki w okresie rządów komunistycznych. Inny muzyk, niedoceniony saksofonista, zostaje zmuszony przez swojego menedżera do operacji plastycznej. Dochodząc do siebie w ekskluzywnym hollywoodzkim hotelu spotyka tam wielką gwiazdę mediów - po podobnej operacji. Nocna wędrówka tej pary obandażowanych upiorów to gotowy fragment komedii filmowej. Młody węgierski wiolonczelista, koncertujący na włoskiej prowincji, ulega przemożnemu wpływowi znacznie starszej Amerykanki pozującej na wirtuoza i bierze u niej lekcje gry.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,449,3976,nokturny.html

Gosia | 2018-06-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Kontynuuję swoje spotkania literackie z noblistą roku 2017 - Kazuo Ishiguro.
Tym razem pięć opowiadań o wspólnym tytule "Nokturny". Już sam tytuł brzmi muzycznie i nostalgicznie.
Takie też są te opowiadania. Ważne są w nich zarówno muzyka jak i psychologiczne portrety bohaterów - muzyków lub osób blisko związanych z muzyką.
Opowiadania pełne marzeń, melancholii, zgorzknienia, nieraz gniewu, niezadowolenia z obecnej sytuacji, konieczności wyboru między sztuką a chlebem, niespełnionych nadziei na karierę, niezrozumienia, irytacji z powodu tego, że nie można w całości poświęcić się sztuce bez zwracania uwagi na biznesową otoczkę zawodu muzyka, która kojarzy artyści się ze zgniłym kompromisem, który należy zawrzeć, by móc przeżyć.
Sam autor musi być osobą o wysublimowanym guście muzycznym, bo nie da się w ten sposób pisać o muzyce bez znajomości tematu.
Słowa i muzyka przenikają się w tych opowiadaniach i współbrzmią.
Nie ma tu większej akcji. Raczej sporo rozważań i otwartych...

jatymyoni | 2018-07-02
Przeczytana: czerwiec 2018

Nokturn- nastrojowa, spokojna, refleksyjna miniatura instrumentalna. Chopin ustalił porządek tych utworów, część wolna, część szybka, część wolna. Wprowadził w ten sentymentalny utwór pewien niepokój. Mamy więc pięć nokturnów , subtelnych psychologicznych opowiadań z muzyką w tle. Pięć opowiadań o poszukiwaniu sensu i trudnych wyborach. Czy życie bohaterów tych opowiadań jest porażką? Czy można żyć w zgodzie z sobą i być szczęśliwym? Co się liczy w dzisiejszym świecie, talent i praca, a może znajomości, wygląd, pieniądze, dobre małżeństwo. Czy w dzisiejszym świecie można być zadowolonym z tego czym się jest, czy trzeba za wszelką cenę dążyć do sukcesu. Ale czym jest ten sukces?
Wspaniała , uniwersalna proza. Wyjątkowy klimat tych opowieści i niebanalne poczucie humoru. Smaczku dodają polskie akcenty.
Gorąco polecam!!!

adb | 2017-05-11
Przeczytana: 05 maja 2017

"Nokturny" Kazuo Ishiguro to 5 opowiadań utrzymanych w spokojnej, choć ciemnej tonacji, których bohaterami są muzycy. Każde z tych opowiadań przypomina filmową etiudę o wyraźnie melancholijnej tonacji, podobnie jak w gatunku muzycznym, do którego nawiązuje tytuł zboru. Tom Ishiguro jest wyjątkowo spójny tematycznie i stylistycznie. Uderza prostota wypowiedzi z przewagą zdań pojedynczych, a dominującym tematem jest we wszystkich opowiadaniach pogoń za sukcesem.
Wszyscy bohaterowie zbioru to muzycy: rozgoryczeni, nieszczęśliwi i stale porównujący się z innymi. Sugestywnie oddana duszna atmosfera sprawia, że czytelnik czeka na katastrofę. Każde z opowiadań to historia o rozczarowaniu i niespełnieniu.
[...]
Zakończenia opowiadań nie mają wyrazistych puent, są celowo rozmyte, [...] To bardziej zawieszenia, wyciszenia niż zakończenia. Klimatyczna, świetna proza.

Całość tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/05/Nokturny-Kazuo-Ishiguro.html

Elżbieta | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Nobliści
Przeczytana: 31 grudnia 2017

W ten ponury ranek ostatniego dnia roku skończyłam czytać kolejną książkę tegorocznego noblisty i już wiem,że nie będzie to ostatnie moje spotkanie z tym pisarzem. Jest coś w jego pisarstwie co bardzo mi odpowiada,a co doskonale wpisało się w nastrój tych ostatnich dni roku. Jest to subtelnie wyczuwalny nastrój melancholii towarzyszący przemijaniu życia,nieuchwytności,ulotności chwili. Te jego opowiadania nie są przecież o niczym niezwykłym, są o codzienności będącej przecież istotną treścią naszego życia i niejednemu czytelnikowi mogą wydać się wręcz nudne jeżeli nie odda się ich nastrojowym klimatom. Najlepsze z nich to tytułowy Nokturn,jak dla mnie, to majstersztyk literacki idealnie oddający ekspresyjną istotę tej formy muzycznej. Jestem zachwycona i wpisuję autora na listę moich ulubionych pisarzy.

irka | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 listopada 2015

Zbiór 5-ciu opowiadań o muzykach nie wyróżnia się niczym szczególnym i pójdzie u mnie w zapomnienie. Uwagę przykuwa tylko jedno opowiadanie, w którym miłość przegrywa starcie z pragnieniem bycia na świeczniku i sławą. Książkę można przeczytać, jeżeli w danej chwili nie ma nic lepszego pod ręką.

Fidel-F2 | 2018-08-28

Pięć opowiadań a jakby jedno. Wszystkie skonstruowane są w ten sam sposób i mówi o nim podtytuł zbioru. Tłem, osnową jest muzyka, myślą przewodnią emocje, uczucia które już przebrzmiały, związki na granicy swego pierwotnego kształtu, na granicy rozstania, przeobrażenia we własną karykaturę. Bohaterowie skonstruowani bardzo podobnie, choć z pietyzmem, outsiderzy, z jakimś życiowym handikapem. Fabuły dość interesujące acz odrobinę wydumane, sprawiają wrażenie mało rzeczywistych, naciąganych. Ale to zarzut być może też odrobinę naciągany. Całość podana w atmosferze jakiejś dekadentystycznej melancholii, nostalgicznego zmierzchu. Miejscami humor kącikiem warg, samym wyrazem oczu.

Nie jest to jakaś wielka literatura, ale dobrze napisana, elegancko, spokojnie. Lektura jest przyjemna w odbiorze, relaksująca, odrobinę skłaniająca do przemyśleń nad konstrukcją świata.

Można ale obowiązku nie ma.

7/10

alak | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

To moja pierwsza z przeczytanych książek noblisty Kazuo Ishiguro, brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia. Zbiór opowiadań "Nokturny" traktuje o muzyce, upływie czasu i miłości, która się zmienia, dojrzewa, przechodzi przez różne etapy w związku. Przedstawieni bohaterowie to przegrani w walce o sukces. Opowieści snują się jednostajnym rytmem. Są niejako muzyką myśli i zdarzeń. W jednym z opowiadań odnajdziemy Polaka grającego na gitarze na placu Świętego Marka.

visenna88 | 2011-09-27
Przeczytana: 27 września 2011

Ktoś, sięgnąwszy po tę książkę, mógłby pomyśleć, że jej objętość można by z powodzeniem skrócić o połowę: zmniejszyć czcionkę z kolosalnej na przeciętną, pomniejszyć interlinie; słowem, skompresować ją do formatu kieszonkowego, lektury czytanej między trzema stacjami w pociągu czy w przerwie na kawę.

Ja jednak jestem zdania, że format jest właściwy i zamierzony: są takie książki, które czyta się jednym tchem i takie, których tak czytać nie wypada. "Nokturny" to jedna z tych pozycji - należy ją smakować, wsłuchać się w rytm i melodię każdego małego opowiadania, rozmarzyć się i oswoić. Czytanie naprędce byłoby profanacją.

Są opowieści, które sprawiają, że mamy wrażenie, że napisano je prawdziwym wiecznym piórem. Mają w sobie ledwie uchwytną aurę niesamowitości, są treściwe, krótkie i nastrojowe - inaczej niż pisane na komputerze współczesne powieścidła na pięćset stron.

Zaletą ich jest wrażenie, że każde z opowiadań jest jedynie kadrem jakiegoś długometrażowego filmu. Nie ma...

Mavia2033 | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

To tom napisany na cienkim, jak mgła woalu i najdelikatniejszym piórkiem... Takie było moje pierwsze wrażenie.
Pięć opowiadań o perypetiach dusz ludzkich i wynikających z tego czynów lub ... braku owych czynów. Bohaterami opowiadań jest czterech muzyków i jeden nauczyciel języków, a przy tym każdy z nich - to tzw. nieudacznik. Trochę tak myślą sami o sobie, trochę zgadzają z opinią innych a trochę jednak nie. W zasadzie to jest jedna osoba - wrażliwa, obdarzona talentem lecz pragnąca żyć w swoim rytmie, co się nie zgadza z rytmem świata obok nich.
Opowiadania są od liryczno-nostalgicznych, jak Wiolonczeliści czy Uwodzicielski głos po niemal burleskowe, jak tytułowy Nokturn. Chyba najbardziej podobało mi się nieco farsowe i bardzo filmowe opowiadanie Come Rain or Come Shine. To zakręcona historia o tym, jak mąż chciał ratować małżeństwo używając do tego wspomnień z przeszłości. Ta przeszłość to znajomy żony z czasów studenckich. Łączyła ich wtedy namiętność do muzyki. Teraz tamte...

Justyna Wydra | 2018-02-19
Przeczytana: 14 lutego 2018

Czytadełko... Może nie wszystkie teksty popełnione przez noblistę należy od razu wydawać. Opowiadania są przyjemne w czytaniu i to tyle. Najlepsze jest chyba pierwsze w zbiorku, potem nużyć zaczyna powtarzalność motywów.