Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Albatros
Nocturnes. Five Stories of Music and Nightfall
978-83-7359-875-1
opowiadania, muzyka
Snoopy

Pięć subtelnych opowiadań psychologicznych nagrodzonego Bookerem autora "Okruchów dnia" i "Nie opuszczaj mnie", połączonych uniwersalnymi tematami - miłości, muzyki i nieubłaganego upływu czasu. Oblewane łagodnym światłem zakątki Wenecji, mieszkanie w gwarnym Londynie, sala w ekskluzywnym hotelu w Beverly Hills stają się sceną wydarzeń, na której pojawiają się kolejne postacie - marzyciele,...

Oblewane łagodnym światłem zakątki Wenecji, mieszkanie w gwarnym Londynie, sala w ekskluzywnym hotelu w Beverly Hills stają się sceną wydarzeń, na której pojawiają się kolejne postacie - marzyciele, muzycy, blaknące gwiazdy estrady. Każde z nich znajduje się w przełomowym momencie swojej drogi życiowej. Ishiguro opowiada o życiu i jego wartości, o poszukiwaniu sensu i porządku w przemijającym świecie. Wspólną cechą "nokturnów" jest ich lekkość i humor; pod tym względem stanowią prawdziwe perełki. Polak, grający na gitarze na Placu św. Marka w Wenecji, spotyka amerykańskiego śpiewaka, który był bożyszczem jego matki w okresie rządów komunistycznych. Inny muzyk, niedoceniony saksofonista, zostaje zmuszony przez swojego menedżera do operacji plastycznej. Dochodząc do siebie w ekskluzywnym hollywoodzkim hotelu spotyka tam wielką gwiazdę mediów - po podobnej operacji. Nocna wędrówka tej pary obandażowanych upiorów to gotowy fragment komedii filmowej. Młody węgierski wiolonczelista, koncertujący na włoskiej prowincji, ulega przemożnemu wpływowi znacznie starszej Amerykanki pozującej na wirtuoza i bierze u niej lekcje gry.

adb | 2017-05-11
Przeczytana: 05 maja 2017

"Nokturny" Kazuo Ishiguro to 5 opowiadań utrzymanych w spokojnej, choć ciemnej tonacji, których bohaterami są muzycy. Każde z tych opowiadań przypomina filmową etiudę o wyraźnie melancholijnej tonacji, podobnie jak w gatunku muzycznym, do którego nawiązuje tytuł zboru. Tom Ishiguro jest wyjątkowo spójny tematycznie i stylistycznie. Uderza prostota wypowiedzi z przewagą zdań pojedynczych, a dominującym tematem jest we wszystkich opowiadaniach pogoń za sukcesem.
Wszyscy bohaterowie zbioru to muzycy: rozgoryczeni, nieszczęśliwi i stale porównujący się z innymi. Sugestywnie oddana duszna atmosfera sprawia, że czytelnik czeka na katastrofę. Każde z opowiadań to historia o rozczarowaniu i niespełnieniu.
[...]
Zakończenia opowiadań nie mają wyrazistych puent, są celowo rozmyte, [...] To bardziej zawieszenia, wyciszenia niż zakończenia. Klimatyczna, świetna proza.

Całość tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/05/Nokturny-Kazuo-Ishiguro.html

irka | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 16 listopada 2015

Zbiór 5-ciu opowiadań o muzykach nie wyróżnia się niczym szczególnym i pójdzie u mnie w zapomnienie. Uwagę przykuwa tylko jedno opowiadanie, w którym miłość przegrywa starcie z pragnieniem bycia na świeczniku i sławą. Książkę można przeczytać, jeżeli w danej chwili nie ma nic lepszego pod ręką.

visenna88 | 2011-09-27
Przeczytana: 27 września 2011

Ktoś, sięgnąwszy po tę książkę, mógłby pomyśleć, że jej objętość można by z powodzeniem skrócić o połowę: zmniejszyć czcionkę z kolosalnej na przeciętną, pomniejszyć interlinie; słowem, skompresować ją do formatu kieszonkowego, lektury czytanej między trzema stacjami w pociągu czy w przerwie na kawę.

Ja jednak jestem zdania, że format jest właściwy i zamierzony: są takie książki, które czyta się jednym tchem i takie, których tak czytać nie wypada. "Nokturny" to jedna z tych pozycji - należy ją smakować, wsłuchać się w rytm i melodię każdego małego opowiadania, rozmarzyć się i oswoić. Czytanie naprędce byłoby profanacją.

Są opowieści, które sprawiają, że mamy wrażenie, że napisano je prawdziwym wiecznym piórem. Mają w sobie ledwie uchwytną aurę niesamowitości, są treściwe, krótkie i nastrojowe - inaczej niż pisane na komputerze współczesne powieścidła na pięćset stron.

Zaletą ich jest wrażenie, że każde z opowiadań jest jedynie kadrem jakiegoś długometrażowego filmu. Nie ma...

agathe | 2011-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Moim zdaniem, nic specjalnego - takie tam czytadło. Styl absolutnie nie powala na kolana. Same historie mdłe, bohaterowie to samo - jeden bliźniaczo podobny do drugiego...
Ale może to kwestia tego, że zawiodłam się po świetnym "Nie opuszczaj mnie", tego autora.
Jednak z sentymentu i za kilka sympatycznych polskich akcentów daję 4/10

kinzetka | 2013-10-07
Przeczytana: 02 lutego 2013

„Nokturny” łączy nie tylko łagodny sentymentalizm i sceneria nocy. Wszystkie pięć opowiadań pełnych jest emocji z domieszką rozgoryczenia i smutku. Ale Ishiguro nie smęci, nie gdera. Smutek pełen jest nostalgii, a rozgoryczenie wynika z doświadczeń dojrzałego obserwatora. Mamy w „Nokturnach” opowieści o słodko-gorzkim życiu w blasku fleszy, gdzie piękne, ckliwe piosenki sobie, a życie ich wykonawcy – sobie. Gdzie nie ma miejsca na prawdziwe uczucia, często nie ma miejsca na prawdziwy talent, bo w show biznesie liczy się przede wszystkim wygląd. Gdzie muzyka jest traktowana jako coś niepoważnego, kaprys, a nie – ciężka praca i talent. Albo gdzie strach przed utratą talentu prowadzi do całkowitego zaniechania gry. Gdzie przyjaźń przeradza się w znudzenie i rutynę, a asertywność jest tylko marzeniem.
Ishiguro subtelnie gra na emocjach czytelnika, wzrusza go, zmusza do refleksji, chwilami rozśmiesza do łez. W opowiadaniach „Come Rain or Come Shine” czy „Nokturn” są fragmenty pełne tak...

neuromance | 2017-03-11
Przeczytana: styczeń 2017

Po "Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu" pewnie nie sięgnęłabym, gdyby nie zachęcają cena (6,99 zł w koszu auchanowskim) i fakt, że autor ma coś wspólnego z Japonią. Bo niech Was nie zwiedzie zdjęcie okładkowe i nazwisko - Ishiguro mieszka w UK od 5. roku życia i pisze jak rasowy Europejczyk; a bohaterowie opowiadań nic z Krajem Kwitnącej Wiśni nie mają wspólnego.
"Nokturny" to opowiadania, które mają jeden motyw wspólny: ich bohaterami są muzycy. Nie licząc jednego, w którym narrator jest jedynie sympatykiem bluesa. Postacie Ishiguro próbują zatem wyżyć z niełatwego powołania, jednocześnie wikłając się w różne osobiste perypetie.
Umówmy się - nadmiernie pędzącej akcji tu nie ma. Co niektórzy nawet nazwaliby dosadniej pozycję Brytyjczyka "flakami z olejem" (i trudno się tu spierać). Jednak chyba nie o dynamiczną akcję chodziło autorowi. Przede wszystkim rysuje dokładne, wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów, przeważnie stojących u progu jakiegoś dręczącego dylematu...

Anna | 2016-06-21

Te opowiadania najlepiej scharakteryzowałoby określenie: w prostocie siła. Niby króciutkie opowiadania bez spektakularnej puenty. a jednak... Wyjątkowy klimat, to, co wyczytuje się między wierszami oraz niebanalne poczucie humoru. Bawiłam się doskonale podczas czytania.

ania | 2013-01-04

Nic dajacego do myslenia,psychologiczne opowiadania? Ma miano ambitnej tworczosci,niestety dla mnie poza nuuuda w oczekiwaniu az cos mnie zaskoczy,da pomyslec,nic.

Monsoon | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Zafascynowany Dylanem i Cohenem, grający od lat na gitarze, współtwórca piosenek do płyty jazzowej wokalistki Stacey Kent „ Breafast on the morning train” Kazuo Ishiguro opowiada pięć zabawnych historii o, jak głosi podtytuł, muzyce i zmierzchu.
W „ Nokturnach” przeplatają się sceny pełne gorzkiej melancholii, nostalgii z sytuacjami pełnymi komizmu i absurdu.
Czytałam i słyszałam muzykę z „Ojca Chrzestnego” , One for my Baby Sinatry, I fall in Love too Early Cheta Bakera, April in Paris Clifforda Browna, koncert wiolonczelowy Elgara, the Nearness of You i znów motyw z „Ojca Chrzestnego”.
Te opowiadania to uczta słowa i muzyki.
Bohaterowie rozpoczynający karierę muzyczną (lub są w okresie stagnacji) poznają artystów dojrzałych, których życie okazuje się wielkim kompromisem.

Tony Gardner z pierszego opowiadania nie jest już rozchwytywaną gwiazdą ale myśli o comebacku. Taki powrót ma swoją cenę. Dla Toniego będzie to rozstanie z ukochaną żoną. Tłumaczy to tak ”- Spójrzmy na innych...

PaniZima | 2012-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 października 2011

Książka wydała mi się powierzchowna i o niczym.
Najbardziej lubię u K. Ishiguro odwoływanie się do japońskich korzeni, zestawianie, porównywanie, nostalgie czy przybliżanie i objaśnianie odmienności. A tu nic, dlatego dla mnie płytko i nieprzekonująco.
Gładko się czyta, niewiele zostaje.