Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu

Okładka książki Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu
Data 1. wydania:
2009-05-07
Lech Jęczmyk
Lech Jęczmyk literatura japońska Nagroda Nobla opowiadania muzyka

Opowiadania nie są dla mnie. Nie odnalazłam w książce nic dla siebie. Głębi i niuansów też nie. Opowiadanie 4 skojarzyło mi się z wybrykami starszawej Pani, u której zdiagnozowano chorobę psychiczną. W ogóle odniosłam wrażenie,że bohaterowie mają problemy ze sobą. A muzyka to zwykła ucieczka. Może nie był to czas, może forma zbyt krótka. Pierwsze spotkanie z autorem i boje...

Na półkach: , , , ,

Październikowe Wyzwanie Lubimy czytać - zaliczone :)

Kazuo Ishiguro laureat literackiej Nagrody Nobla. Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Postanowiłam rozpocząć przygodę z Panem Ishiguro od czegoś prostego i lekkiego.
Przeczytała 5 opowiadań i jeden wspólny mianownik dla nich to muzyka.
Przekonuję się coraz bardziej do takiej krótkiej formy.
Mam nadzieję że z...

1994

To moja pierwsza książka Kazuro Ishiguro. Z rozmysłem wybrałam opowiadania bez wątku wojennego i magicznego aby się nie zniechęcić. I był to dobry wybór. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu, spokojnych, refleksyjnych a jednocześnie interesujących. Idealne do czytania przed snem- jedno co wieczór. Myślę, że przeczytam jeszcze coś tego autora.

Piękne, kameralne opowiadania skąpane w księżycowym świetle.

Fajne opowiadanka, autor pojechal troche po rajtkach kobietkom co jest dziwne dla niego, stad pewnie te nizsze oceny.

Ta ksiazka jest taka bardziej realistyczna ale sa tez elementy groteski i farsy jak w opowiadaniu 2 i 4.

W roli meza z opowiadania 2 proponuje kuba pojebucki, zona ANNA CIEŚLAK :))))), Ray - Wojciech Malajkat

2065

Mam wrażenie,że w pełni fenomen tej książki docenią osoby wrażliwe. Ktoś kto idealnie wtopi się w uczucia bohaterów. A są nimi artyści, mężczyźni, bardzo wrażliwi, którzy przeżywają większe i mniejsze dramaty. Bohaterowie całe swoje życie oddają muzyce, przez nią wyrażają swoje emocje i to nią czują świat.
Smutne te opowiadania, ale miło się czyta.

Opowiadania o wykastrowanych mężczyznach. Wykastrowanych z emocji. Są tak bardzo odcięci od siebie, że trwają w permanentnym stanie emocjonalnego odrętwienia. Niby muzyka jest jedynym łącznikiem z ich wnętrzem. Tylko, jakby się przyjrzeć, oni tę muzykę też muszą przeżywać przez kogoś, sami nie potrafią. Ciężko mi się czytało. Trudno jest aż tak bardzo nie czuć.

Tematem spajającym wszystkie pięć opowiadań Kazuo Ishiguro „Nokturny” jest muzyka, do której zresztą nawiązuje już sam tytuł zbioru opowiadań. Jednak muzyka jest tu tylko nastrojowym tłem dla przełomowych wydarzeń zachodzących w życiu bohaterów, dotyczących rozstania z ukochaną osobą i nieuniknionego przemijania czasu i upływu życia.
Według mnie głównymi emocjami,...

Pięć zupełnie różnych historii , każda właściwie bez happy endu co chyba o dziwo daję ogromny plus tej książce przez co jest inna niż wszystkie. Do końca nie rozumiem jej fenomenu. Mimo wszystko muszę przyznać, że mimo iż każda krótka historia jest inna to jakoś nie można sie oderwać od lektury, ma coś w sobie.

Wyzwanie LC na maj (krotka forma)

• 2018
  • 2021