Roman Blood

Okładka książki Roman Blood Steven Saylor
Okładka książki Roman Blood
Steven Saylor Wydawnictwo: Minotaur Books Cykl: Roma sub rosa (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 1)
Minotaur Books
2008-04-15
2008-04-15
gordianus roman blood bethesda zagadka rzym

Ta książka była moim pierwszym spotkaniem z Saylorem i Gordianusem, jako że w tamtych czasach nie było jeszcze prequeli, zaś opowiadania nie zostały przetłumaczone na język polski.

Świetnie napisana powieść kryminalna z czasów starożytnego Rzymu, która zachęciła mnie do przeczytania kolejnych tomów.

Rok 80 p.n.e. Schyłek (czy wręcz upadek) republiki oraz związanych z nią starych rzymskich wartości. Choć wojna domowa skończyła się, Rzym nadal spływa krwią, bowiem zwycięzca, dyktator Sulla, wprowadza proskrypcje wobec swoich dawnych przeciwników politycznych, a nawet ich niewinnych potomków. Na Forum stoją pale z zatkniętymi głowami rzeczywistych lub urojonych wrogów reżimu, a wyjętym spod prawa może stać się każdy.

Na tym tle historycznym dochodzi do morderstwa starego posiadacza ziemskiego, Sekstusa Roscjusza. Głównym podejrzanym staje się jego syn, noszący to samo imię.
Sprawa mocno śmierdzi, ponieważ ojcobójstwo w Rzymie jest karane wyjątkowo okrutną śmiercią, zaś Roscjusze są ubogimi krewnymi Metellów - wpływowego rodu skoligaconego z samym Sullą.
Z powyższych powodów znany adwokat Hortensjusz, dotychczasowy klient Gordianusa, odmawia podjęcia się obrony Roscjusza Młodszego, podrzucając zgniłe jajo początkującemu prawnikowi, Markowi Tulliuszowi zwanemu Cycero.

30-letni Gordianus (imię znaczące, pochodzące od węzła gordyjskiego) jest ówczesnym "prywatnym okiem", wynajmowanym przez rzymskich prawników w celu prowadzenia śledztw, nierzadko wiodących przez niebezpieczne okolice i wymagających zadawania się z podejrzanymi ludźmi.
Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy Cycero, poprzez swojego zaufanego służącego Tirona, wynajmuje usługi Gordianusa. Główny bohater przyjmuje zlecenie, nie do końca zdając sobie sprawę, w jaką aferę się pakuje...

Rok 80 p.n.e. Schyłek (czy wręcz upadek) republiki oraz związanych z nią...

Ocena dla całej serii 14 książek! Świetne powieści historyczne, trochę kryminału, trochę polityki, śmiechu, seksu, uczuć. Świetna rozrywka na wiele wieczorów. Gorąco polecam!

Kryminał z akcją rozgrywającą się w starożytnym Rzymie.
Jak dla mnie oryginalna książka z mnóstwem ciekawostek.

Kryminał z akcją rozgrywającą się w starożytnym Rzymie.
Jak dla mnie oryginalna książka z mnóstwem ciekawostek.

Słuchałem starego nagrania. Na szczęście lektorem był Roch Siemianowski (innych lektorów z czasów kaset ciężko słuchać). W sumie ciekawe i w sprawie kryminalnej i w obyczajach tamtych czasów. Jak będzie możliwość to pójdę dalej w serii.

Cykl składa się z 11 części, 2 zbiorów opowiadań oraz 3 presequeli. Gordianus, rzymski detektyw, ustabilizowane życie rodzinne: żona Bethesda, córka i dzieci adoptowane. Bardzo ciekawie odmalowane realia starożytnego Rzymu. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna część opowieści przerzuca nas dużo dalej w przyszłość. Gordianus jest już w Rzymie, pracuje jako Poszukiwacz. Tym razem zostaje zatrudniony przez samego Cycerona (będącego na samym początku kariery). I jak zwykle, owoce rozwiązanej zagadki okazują się gorzkie.

no i wchodze powoli w świat Pana Saylora. Postanoiłam robic to stopnipowo - dlatego trzymam sie kolejnosci książek:-) ale po kolei - agatha Christe w starożytności:-) a trzyma w napieciu jak wspaniały Egipcjanin Sinuhe. Polecam!

Świetny kryminał z zaskakującym zakończeniem. Fabuła osadzona w starożytnym Rzymie pod rządami Sulli. Wszystko podparte autentycznymi postaciami tworzącymi tamtą rzeczywistość. Obraz świata wzbogacony wyśmienitą wiedzą o codziennym życiu ówczesnych Rzymian. Dzieło godne polecenia dla miłośników kryminałów i historii.

Uwielbiam całą serię. Saylor to prawdziwy mistrz gatunku.
Potrafi i zaskoczyć czytelnika, i przytrzymać do w napięciu.

Uwielbiam całą serię. Saylor to prawdziwy mistrz gatunku.
Potrafi i zaskoczyć czytelnika, i przytrzymać do w napięciu.

"Rzymska krew", czyli pierwsza z serii powieści z Gordianusem Poszukiwaczem "do przeczytania", choć nieco przegadana, a intryga się wlecze jak proces pewnego polityka o wannę. Generalnie mniej kryminału, a więcej powieści obyczajowej o czasach, gdy Republika Rzymska chyliła się ku upadkowi. Trzeba jednak oddać Stevenowi Saylorowi, że pod względem historycznym "rzecz" udokumentowana znakomicie, a rzeczywiste postaci, które się przewijają przez kolejne tomy... Cóż, mogły tak się zachowywać, wyglądać etc. Słowem są, jak dla mnie, wiarygodne. Na tyle, że pozostałe tomy również przeczytałem, jednak z nastawieniem, żeby się specjalnie na kryminalne intrygi nie nastawiać (co innego polityczne, tych w przygodach Gordianusa nie brakuje).

• Historyczne
  • Powieść historyczna