Secretum

Jest rok 1700. Opat Atto Melani i posługacz w gospodzie Donzello, główni bohaterowie Imprimatur, spotykają się po siedemnastu latach.. Melani, tajny agent i zausznik Ludwika XIV, zabiega o uzyskanie korzystnych dla Francji decyzji w sprawie hiszpańskiej sukcesji. Od czterdziestu lat jest także tajnym kurierem przewożącym korespondencję miłosną między królem a Marią Mancini. Dawno temu ich miłość musiała ustąpić racji stanu. To dla Marii Ludwik XIV spustoszył całą Europę. Gdyby mógł poślubić wybrankę swego serca, a nie brzydką hiszpańską księżniczkę, być może historia potoczyłaby się zupełnie inaczej.

źródło opisu: Świat Książki, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Roland | 2013-09-30
Przeczytana: 07 września 2013

W kolejnej powieści historycznej twórczości Rity Monaldi i Francesca Sorti, po siedemnastu latach od wydarzeń w „Imprimatur”, znów spotykamy dwójkę naszych bohaterów. Dawny posługacz w gospodzie Donzello, pracujący w willi kardynała Spady spotyka na swej drodze Atta Melaniego, jednego z gości zaproszonych na ślub bratanka kardynała.
I tym razem nasz bohater wraz z Attem Melanim zostaje wciągnięty w wir tajemnic i sekretów, które mogą odmienić oblicze Europy. Atto przybywa w celu ustalenia, który z kardynałów zasiądzie na tronie Piotrowym. Jednocześnie nasz pomocnik w willi Spada odkrywa, że gra toczy się jeszcze o wyższą stawkę , a mianowicie o koronę królestwa Hiszpanii. Odkrywa również, że Atto jest od czterdziestu lat tajnym kurierem pomiędzy Ludwikiem XIV , a jego dawną miłością Marią Mancini. Ich miłość nie mogła mieć racji bytu, co spowodowało zmianę oblicza Arcychrześcijańskiego Króla Francji.
Te trzy wątki (wybór przyszłego papieża, sukcesja hiszpańska, dawna...

bosoba | 2015-12-21
Przeczytana: 05 listopada 2007

Opat Atto Melani znowu z tajną misją przemierza katakumby Rzymu. Misja dyplomatyczna, diaboliczni łowcy relikwii, piękna i bystra akuszerka, moc przygód, tajemnic, historia spisków, intryg, ot codzienność XVII wieczna. Jeśli się wahasz czy przeczytać odpowiem językiem cerretan - Okiewokie. Dodana płytka - podobnie jak w tomie poprzednim pozwala na chwilę muzycznego kontaktu z epoką.

malcem | 2014-03-24

Choć powieści można czytać osobno - bardzo żałuję, że nie przeczytałam pierwszej części (są 4 - ta jest 2). Dobra powieść historyczna. Mimo że nie ma w niej spektakularnych zwrotów akcji, krew się nie leje, nie ma miłosnych ekscesów - myślę, że warto ją przeczytać dla historycznego aspektu. Poszukałam, pogrzebałam w sieci - widać, że autorzy, pod historycznym względem, rzetelnie się przygotowali.

Diane_Rose | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

Czas na drugi tom trylogii Monaldi&Sorti. Przyznam się szczerze, że jeśli pierwszy tom podbił moje serce, to z tym było znacznie gorzej. Niestety często tak bywa, że kontynuacja jest o wiele gorsza...
Książki dostałam w ramach prezentu (chyba :) ), po przeczytaniu "Imprimatur" bardzo żałowałam, że tak długo stały na półce, jednak po przeczytaniu "Secretum" mam mieszane uczucia.

Kolejna świetna okładka. Idealnie oddaje klimat tamtego czasu, a twarda oprawa mnie wręcz urzekła. To naprawdę dobre wykonanie. Ponownie zachwyciła mnie płyta dołączona do książki, na której idealnie dobrano utwory, jednak to już koniec zachwytów ...

WSKAZÓWKA
IMPRIMATUR SECRETUM VERITAS MYSTERIUM
"Sekrety można nawet opublikować, ale prawda zawsze zostanie tajemnicą."
Rok 1700 (siedemnaście lat później). Opat Atto Melani jako tajny agent i zausznik Ludwika XIV powraca do gry. Tym razem jego zadaniem jest uzyskanie korzystnych dla Francji decyzji w sprawie hiszpańskiej sukcesji. Jednak to nie jego jedyna...

Nemezis | 2012-07-26
Przeczytana: 24 lipca 2012

Atto Melani, po siedemnastu latach przybywa do Rzymu i znów wciąga dawnego posługacza z gospody "Donzello" w swoje intrygi. Podczas gdy w willi Spada trwają przygotowania do wesela Marii Pulcherii Rocci i Clemente Spady, bohaterowie rozpoczynają poszukiwania skradzionego traktatu opata, trzech podarunków Capitor oraz tajemniczego Tetrachiona. Pomagają im w tym sekretarz Melaniego - Buvat oraz żandarm Waligóra, pragnący rozpracować sektę cerretan.

Powieść trochę słabsza od "Imprimatur". Akcja rozkręca się dopiero w drugiej połowie książki, jednak, tak jak poprzednio, urzekło mnie staranne przygotowanie autorów widoczne w licznych wykorzystanych faktach historycznych i oryginalnych listach.

yenepher | 2012-04-07
Przeczytana: 2006 rok

Druga część przygód Atta Melaniego. Moja ulubiona (jak do tej pory). Intryga pałacowa za czasów Ludwika XIV. Wszystko poparte wnikliwymi studiami autorów książki. I ten wspaniały klimat lata.

romek | 2012-08-22

No coz pierwsza czesc,pt"Imprimatyr" nie zachwycala ,przynajmniej mojej wrazliwosci na ten rodzaj literatury."Secrstum" rowniez nie zachwyca,wrtkosci akcji.Akcji-tu wlasciwie nie ma zadnej akcji,nudne opisy historyczne.Choc w mojm odczuciu cos drgnelo w porownaniu z czescia pierwsza.Genaealnie nie polecil bym jej.Zobaczymy jakie wrazenie przyniesie trzecia czesc "Veritas",oby bardziej pozytywne.

Pakito | 2013-03-07

Jedyną dobrą stroną tej książki są postaci, wykreowane przez autorów w pierwszej części, "Imprimatur". Zachęcona właśnie pierwszą częścią, byłam przekonana, że i ta mi się spodoba. Ale jednak nie. Akcja tej powieści z pewnością nie jest wartka. Nie pozostało tu nic, z tajemniczości "Imprimatur". Szkoda.

Fidel-F2 | 2015-11-20

Część druga. Wciąż jesteśmy w Rzymie, spotykamy tych samych bohaterów i obserwujemy kolejne meandry historii Europy. Ta sama drobiazgowa analiza źródeł robiąca ogromne wrażenie. Mimo, że autorzy powtarzają schemat z pierwszej części, nijak to nie przeszkadza w odbiorze.

wera11237 | 2013-12-07
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Jeżeli chodzi o tą książkę to wzbudziła we mnie mieszane uczucia.W zasadzie nie ma się do czego przyczepić, poza trochę zbyt rozbudowanym wątkiem historycznym, aczkolwiek uważam, że jest to kwestia gustu;)